Nógrád. 1980. augusztus (36. évfolyam. 179-204. szám)

1980-08-05 / 182. szám

/.ruYÍzsgóIat Dezodorok Melyiket a sok közül? A (lesodorok minőségét ér- riac” készítménye emelkedett tékelő ismertetésben elvileg 35- ki a mezőnyből, féle desodorról kelletne szót ej- öt desodort találtak közepes térni. A Nagyító tesztjében minőségűnek. Az ötbő] csupán ennyi szerepelt. Igaz, bár a egyetlen magyar készítmény, vizsgált desodorok miodegyi- a Caola spray. A külföldiek: a ke kapható, de nem egy idő- bolgár Paris, a csehszlovák ben és nem egy helyen... Va- 20 HP, az NDK-ból érkező lamennyi résztulajdonságuk Florena család „Frisch” tagja alapján hét termék érdemelte a (többi Florena desodor jó ki a kiváló minősítést. minősítést kapott) és a román Kiválóak a 8x4 készítmény- Bob spary. család „Herb Frisch” és „Ta- Érdekes, hogy a kiváló illa- bac” nevű tagjai; a Bac famí- tűk alapján nagyon népszerű lia „Herb dry” és Dezent dis- Rexona desodorok csupán jó creet” készítményed, valamint minősítést kaptak, mert bár il_ a Medea (e néven is többféle iatuk kiváló, de már az illat- készítmény kerül forgalomba) tartósságát illetve, a desodo- „Frisch ’ desodor. Az említet- ráló hatást tekintve elmarad tek valamennyien hazai ké- színvonaluk a kiváló szinttől, szítmények. A tesztben vizs- a viszonylag újnak tekint­et 12 importkészítmény kö- hető A—Z desodorok össz- zül mindössze egy kiváló, a lajdonságaikat figyelembe vé- 6véd eredetű Shantung Jet. A ve jó minősítésűek, noha a vizsgálatot a Kereskedelmi Mi- bakteriosztatikus hatásuk a nosegellenőrző Intézetben leggyengébb volt. A Skála de- részben laboratóriumi mód- sodoroknak ugyancsak ez a szerekkel végezték el, részben gyenge pontjuk érzékszervi értékeléssel. Az említett ' desodorok 26 A desodorok két legfoarto- 86 forint közötti áron ke- sabb tulajdonsaga közül az rülnek forgalomba, többé-ke- eg^nk a fertőtlenítő hatás,^ a vésbé a mennyiségüktől füg- másik a desodoralo kepesseg, gően. De csak többé-kevésbé! amelynek élményeképpen a Mert például míg (a kiválóak desodor a verejték elbomiását között) a svéd Shantung Jet es az ennek következtében fel. no grammja 78 Ft, a 200 lépő kellemetlen szag fellé- grammos Bacnak 54 Ft az pését akadályozza meg. (A ára. Mindent figyelembe vé- desodorok tehát nem a verej- ve a Lady Camea „Doriac”- téK képződését akadályozzak ja a legolcsóbb, a leggazdasá- meg, ama egyébként karos is gosabb. lenne ) r ‘ , . _ * m Végezetül érdemes a Nagyító ugyancsak merhető az illat- orvosszakértőjének fi gyei mez. tartósság. Az Öt órán túli ma- tetését felidézni: a desodoro- radandó hatást tekintették a kát mindig és csakis a frissen kiváló szint követelményének mosott (lefürdött-zuhanyozott) és ezen a téren az eddig testfelületen szabad használni! nem említett, hetedik kiváló — a Lady Camea család „Do- Szűcs István APUOHIKDirrÉSKK SKODA no L gép­kocsi 1983-ig vizsgázva eladó. Salgótarján, Malinovszkij út 31. I'6. Tel.: 11-363. Éf- deklődni: du. 16-tól. MOST vizsgázott fe­hér színű Wartburg Limousin eladó, meg­kímélt állapotban. Megtekinthető: Balas­sagyarmat. Munkás utca 14. Takács Fe­renc. 1 db 7 éves, kanca­szamár és kocsi el­adó. Érdeklődni: Sán­dor Gyuláné, Cserhát- szentiván, Rákóczi út 1. SZOVJET egytű­ágyas kötőgép eladó. Cím: a 10-977 telefo­non. •Ü KÖZÜLETEK, ma­gánszemélyek figye­lem! Értesítem tlsz­ÉPlTÖTELEK épí­tési engedéllyel és anyaggal eladó. Ba­lassagyarmaton, Áp­rilis 4.-lakótelep kö­zelében. Érdeklődni: 19 óra után a 781-es telefonon. BESZTERCE-telepi kétszobás, házfelügye­lői, tanácsi lakást el­cserélném. Cím: Sal­gótarján, Ybl Miklós út 59., fsz. 2. ÜJ komplett Marantz apán Hi-Fi torony el­adó, Telefon: 10-452. telt megrendelőimet, hogy tűzifa-fűrészelési megrendeléseiket a mai naptól kezdve 781-es telefonszámon is meg­rendelhetik. szugyicz- ki Tamás, Balassa­gyarmat, Rákóczi út 76 ELCSERÉLNÉM 1 szobás, kertes háza­mat, magánudvarral, gázos, tanácsi lakás­ra. Baglyasalja, busz- végállomás. id. Andó Miklós. Érdeklődni: 17 óráig. Labdarúgó NB II. Két győzelemmel és egy vereséggel rajtoltak a nógrádi csapatok Vasárnap elkezdődtek a labdarúgó NB II. 1980—81. évi küzdelmei. A krónika élére az újonc nagybátonyiak eredménye kívánkozik, akik nagy küzdelemben győzték le a baj­nokság elején bajnokcsélyesnek kikiáltott Hódmezővásárhelyi MSE csapatát. A STC szintén újonc csapathoz látogatott és szinte fél gőzzel, nagy gólkülönbségű győzelmet aratott. Nem sikerült viszont a rajt a balassagyar­matiaknak. Ők a Budafoki MTE otthonába látogattak, ahonnan — meglehetősen gyen­ge mérkőzésen — nem tudtak pontot hozni. Biztos két pont idegenből Salgótarjáni IC—Hajdúböszörményi Bocskai 4—1 (1—0) A Stécé harmadik gólja balról jobbra: Földi, Andorkó, a földön Lovas, valamint Szekula és Mohácsi. (Herbst Rudolf felvétele) Hajdúböszörmény. 1500 néző. V.: percben megszerezte a veze- percben egy háromszögelés vé- k£mMákos,a'va£gaánkovára — Bal- tést a tarjám együttes: Egy gén Kajdi kapta vissza a lab- ga’, Tóth ’ — Szekula, Mohácsi, előrevágott labdát Mohácsi dát Mohácsitól, és a leálló vé- Föidi (Kegye a H. percben), Kaj- fejjel átemelt Andorkó fölött, dók mellett kiugrott, majd 11 hL SZr1^L?IikIÖSKi<^ajr'}" majd a kifutó Lovast is át- méterről a jobb alsó sarokba böszörmény: Lovas — Kiss, Ll- J ... , , , , , . í,, . , pök, Andorkó, Kapusi — Burai, emelve a jobb sarokba lőtt. vagta a labdat. A 83. percben Pajkos, Molnár (zienák az 53. i—o. megszületett a hazaiak szépí­Edz^eKÓmTós^yPimre.eZZeeh’ VáC2Í‘ Fordulás után növelte elő- tő gólja. Egy kapu elé iveit A mérkőzés elején a tömörü- nyét a Stécé. Égy bal oldali labda Kajdi kézén pattant, sa lő Bocskai-védelem jól hárí- támadás végén a labda Kiss megítélt büntetőt Vaczi a jobb tóttá a salgótarjániak akcióit, hátáról az előretörő Kovács sarokba helyezte. A tizenegyedik percben Föl- elé pattant, aki egyből mint- Az első félidőben tapoga- di egyedül tört kapura, lefu- egy 17 méterről hatalmas gólt *odz® ;iatek f.?Jyta .?ályan’ A tóttá Andorkót, de egy csel rúgott a bal felső sarokba, hazaiak megilletodotten jó­kedvéért kivárt, pedig Mohá- 2—0. Állandósult a vendég- szottak, a piros-feketek pedig esi üresen állt a kapu előte- csapat fölénye, Szekula hagyott oreguras tempóban. Szünet rében. Túlsó oldalon Váczi ki százszázalékos gólhelyze- uta" változott a játék kepe, jobb oldali szabadrúgását Bez- tét. Az 57. percben egy sza- f stecf nagyobb sebességbe zegh hat méterről fejelte ka- badrúgás-kombináció végén kapcsolt es egy-ket gyors hu- pura, Kun bravúrral szögletre Földi húzott a sorfal mögé, az z»ssal eldöntötte a két pont mentett. Lassú, kényelmes, ko- alapvonal tájékáról középre sorsat. Kitűntek: Makos. Var­cogó ritmusban játszott STC, mindkét együttes hibával szőtte akcióit. A az adott, és a jókor érkező Mo- £a> Mohácsi, Kajdi, ill. Kapu­sok hácsi három méterről lőtte a Lipők, Pajkos. 30. harmadik gólt. 3—0. A 78. Árvay Sándor Hirdessen Ön is a NÓGRÁD-han AZ ALLATTARTAS ÁLLATBIZTOSÍTÁS NÉLKÜL KOCKÁZATOS! V Az egyéni állattartók részére az Állami Biztosító kétféle SERTÉS BIZTOSÍTÁST ajánl. Az egyik a szerződéses növendék- és hízósertésekre, a másik a szerződéssel le nem kötött növendék- és hízósertésekre, továbbá anyakocákra, juhokra és kecskékre köthető meg. ÁLLATBIZTOSÍTÁS - BIZTONSÁGOS ÁLLATTARTÁS t, A védelem remekelt Nogvbótonyi Bányász—Hódmezővásárhelyi MSE 1—0 fi—0) Nagybátony, 2500 néző. Ve- csa a 16-oson belül felvágta, uralta. A rajtaütésszerű hazai zette: Huták,’ (Kurmai, Var- 11-es! Dóra értékesítette a támadótaktika a sok pontat- ga) ’ ’ büntetőt. 1—0! lan indítás miatt, nem volt ° Nagybátony: Paicbuber — Bor- A 30. percben Szabó P. sár- folyamatos. A mezőnyfölény- dás. Antal, Bertók — Orosz J„ ga lapot kapott. ben játszó vendégek helyze­Hugyecz Dóra, szabó p. — Kiss ^ 44 gS 45 percben kétszer teiltet pontatlan lövésekkel via Róbert. ’’ °c ‘ zo- * szabadrúgáshoz jutottak a fejezték be az első játékrész- Hódmezővásárhely: Bugyik — vendégek, de Palchuber re- ben. A szünet után Antal ve- Kántor. Lancsa. Szádeczki — Ma- mekül védte Hegedűs lövése- zőrletével a kitűnően véde- gyar, dr. Bálint, Hegedűs (Bacsó). .. ke ő Nairvhátnnvt s a naev­Feleki — Vad, Fehér, Simái. Ed- “• Kezo «agyDaionyi, s a nagy Zö: szigeti Ferenc. Szünet után óriási erővel szerű reflexszel vedo Pal­Övatos játékkal kezdett támadtak a hódmezővásárhe- chubert sokszor a szerencse is mind a két csapat, az első lyiek. Két szögletet is kihar- segítette. A hazaiak lelkes já- tíz percben mezőnyjáték folyt, coltak egy percen belül. Az tékukkal értékes két pontot A 12. percben a vendégek te- 57. percben Orosz J. Lochnak harcoltak ki. rém tettek meleg helyzetet. Fe- adta a labdát, de a szélsőt jó Jók: Palchuber, Antal, Orosz hér a jobb oldalon elfutott, helyzetben Lancsa szerelte, középre ívelt, a berobbanó Az 59. percben Lancsa, a Hegedűs lövését a hazai vé- percben Orosz J. kapott delem szögletre mentette. A sárga lapot. A 61. percben 22. percben Hugyecz—Kiss Loch szép csellel ment el, de Gy. összjáték után Lochnak gyenge lövését Bugyik köny- zincbarcika 2—1 (2—0). Deb- továbbították a labdát, de nyedén védte. A 69. percben receni Kinizsi—Lehel SC 1—0 mintegy tíz méterről Bugyik Hugyecz hazagurított labdá- (o—0). Borsodi Volán—H. kezébe lőtt. jára_ rárohant Feleki, nagy Szabó L. SE 1—0 (1—0). Ezt követően a hazaiak is erejű lövését Palchuber bra- Gyöngyös—H. Papp J. SE 3—3 vezettek támadásokat, de várral mentette. (2—1). Miskolci VSC—Karcag Kántor, Szádeczki menteni A jó iramú találkozón a 3—2 (1—2). Szarvas—Debre- tudott. A 25. percben Kiss Nagybátony védekezésre ren- ceni USE 3—0 (1—0). Özd— Gy. elhúzott a védők mellett, dezkedett be, így a játéktér Eger 2—1 (1—0). Gyula—H. és biztos gólhelyzetben Lan- kétharmadát eleve az ellenfél Asztalos J. SE 1—1 (1—0). J„ Dóra. Gyenes László További eredmények: Szolnoki MÁV MTE—Ka­Sporthírek Ami nem sikerült a ma­gyar felnőtt vízilabda-válo­gatottnak a moszkvai olim­tósnek iáró trófeát Fevéni- Pián- az «‘került az ifiegyüt­tesnek jaro trófeát. Egyem a ho]landiai Európa. Nem kísérte siker Taróczy Balázs Neu-Ulmi vendég- szereplését a nemzetközi ver­senyed. Mindkét számban, amelyben indult, bejutott a döntőbe, azonban egyik „he­lyen” sem vehette át a győz­NŰGRÁD — 1980. augusztus 5., kedd ben — amint az ismeretes — az ausztrál McNamarától ka­pott ki, párosban pedig Sző­ke Péterrel oldalán az auszt­rál McNamara és a csehszlo- henhetett — vák Slozil 6—3, 6—3 arány­ban bizonyult jobbnak a ma­gyaroknál. bajnokság első fordulójában: győzelem Jugoszlávia ellen. A magyar csapat — mi­után az első fordulóban pi- nyitómérkőzé- sén 10—2 (2—1, 3—1, 3—Öl­re nyert a jugoszlávok ellen. Ugyanebben a csoportban Nagy-Britannia 5—3-ra bizo­A női egyes döntőjében a nyúlt jobbnak a finneknél­nyugatnémet Pfaff 6—3, 6—4-re nyert a román Dinu ellen. Megszületett az EB első csoportban 8—7 (2—2, 2—1, 3—2, 1—2)-re legyőzték a Szovjetuniót. * Szerdán Zalaegerszegen és Pécsett kezdődnek a serdülő leány kosárlabda Európa-baj- nokság küzdelmei. A magyar válogatott Pécsett játszik az ottani hatos csoportban, el­lenfelei Svédország, Olaszor­szág, Franciaország, az NSZK és Bulgária. A másik hatos csoport küzdelmei ugyancsak augusztus 6-a és 10-e között Zalaegerszegen kerülnek sor­ra. A döntőt augusztus 12—14- e között Zalaegerszegen tart­ják, mindkét csoportból az nagy meglepetése: Spanyol- első 3—3 csapat jut a finá- ország fiataljai a C selejtező léba. Gyenge mérkőzés Budafok — Balassa­gyarmat 1—0 (0—0) Budafok, 300 néző, v.: Győri. Budafok: Lengyel — Béress, Tun- ner, Kapitány (Kalapos a S3, percben), Tóth A. — Paizs, Ka­rajos, Wastl — Huszár, (Henrik a 70. percben), Mörtel, Pozsár. Ed­ző: Dobesch Gyula. Balassagyar­mat: Balázs — Pribeli, Robb, Hor- nyák, Lajkő — Trubin, Friedmann, Kovács J„ Varga S. — Szalai, Králik (Szedlák a 60. percben). Edző: Czimmermann Gyula. Az első negyed órában jó­formán semmi nem történt a pályán. Mindkét csapat játé­kosai nagy hibaszázalékkal ját­szottak és jobbára a két 16-os között folyt a játék. Az első figyelemreméltó támadást a hazaiak vezették. A 20. percben Mörtel kö­zépen kapta a labdát. Előre­tört, majd kiugratta a bal ol­dalon a támadást kisérő Wastlt, a szélső 7 méterről megcélozta a bal alsó sarkot, de Balázs óriási bravúrral szögletre tenyerelte a labdát. Két perc múlva a 22. percben Mörtelt szerelte az utolsó pil­lanatban Pribeli. A 30. perc­ben a gyarmatiak vezettek el­lentámadást. Trubin a jobb ol­dalon vitte fel a labdát, kapu elé küldte, de Szalai egy tem­póval lekésett az átadásról. Továbbra is alacsony színvo­nalú mezőnyjátékkal telt az idő. A rekkenő hőség nagyban befolyásolta a játékosok tel­jesítményét. Szünet után két gyarmat! szöglet jelezte, hogy a ven­dégcsapat próbál kezdemé­nyezni. Nem sok eredménnyel, mert lassan újra a hazaiak lendültek támadásba. Balázs kapuját ekkor távoli lövések­kel próbálták veszélyeztetni. Jellemző azonban a csatárok tehetetlenségére, hogy a kez­deményezések mindig az elő­retörő veterán balhátvédtől, Tóthtól jöttek. Már úgy lát­szott, hogy pontosztozkodással fejeződik be a találkozó, ami­kor a 78. percben megszerez­te a győztes gólt a BMTE. A bal oldalon Tóth tört elő­re, Pozsárhoz játszotta a lab­dát, majd kényszerítővel visz- szakapta. Ekkor pompásan, a jól érkező, a kaputól 7 méter­re álló Paizshoz küldte, aki a kapu jobb oldalába bombá­zott. 1—0. A hátralevő időben csupán egyetlen esemény történt. A 87. percben ‘ Kovács J. egy be- lemenésért sárga lapot kapott. Alacsony színvonalú és Iramú küzdelmet vívott a két csapat. El­sősorban a védelmek Jeleskedtek, rendre visszaverték a csatárok kezdeményezéseit, a támadásokat, amelyeket mindkét csapat közé­pen erőltetett. A rekkenő hőség nagyban befolyásolta a játék színvonalát. Voltak olyan percek, amikor egymás hibáiból éltek a játékosok. A gyarmatiak, sokáig úgy látszott, hazaviszik az egyik pontot — tulajdonképpen ezért jöttek — sőt, ha egy kicsit erő­teljesebb a támadójátékuk, akár meglepetést is okozhattak volna, mert a BMTE ezen a napon Igen gyenge teljesítményt mutatott. Sajnos, a gyarmatiak játékából ez­úttal hiányzott a korábban meg­szokott harcosság, a tűz. A tá­madósor a lövésekkel is adós ma­radt. s mintha még mindig ke­resné ötösfogatát a BSE, mert az összeszokottság hiánya erősen meglátszott. Mindent összevetve, szerencsés körülmények között nvert a BMTE, olyan találkozón, ahol a látottak alapján a döntet­len igazságosabb lett volna. Jó: Tóth A. (a mezőny leg­jobbjai. Béres. Kapitány, Tunner, ill.: Pribeli, Robb, Lajkő. Trubin. (SZ. L.) További eredmények: DÉLÉP SC—Bp. Spartacus 4—0 (2—0). Építők SC—Szege­di Dózsa 1—0 (1—0). BVSC— Váci Vasas Izzó 3—2 (2—2), Dorog—Kossuth KFSE 2—1 (1—0). Ganz-MÁVAG—22-es Volán 3—2 (1—1). BKV Előre —Dunaújvárosi Építők 2—0 (0—0). Pénzügyőr SE—H. Bem J. SE 2—2 (1—0). Orosz­lány—Kecskemét 3—0 (0—0). MÁV Előre—SZEOL AK 1—« (1-0).