Nógrád. 1980. május (36. évfolyam. 101-126. szám)

1980-05-08 / 106. szám

Labdarúgás — megyei bainokság Gólszegénység a 12. fordulóban Nagybátony, Romhány és Szurdokpüspöki nyert idegenben Döntetlen Rétságon — 17 gól — Kilenc sárga lap Gólszegénység jellemezte a megyei labdarúgó-bajnokság tavaszi 12. fordulóját. Mind­össze 17 gólt lőtt a mezőny nyolc mérkőzésen. Sajnos, is­mét elmaradt egy találkozó. Ezúttal a két hazai mérkő­zéstől eltiltott Bárna pályavá­lasztóként maradt távol. A Balassi Bálint HSE sportsze­rűen megjelent a volt SÜM- "SE pályára kitűzött mérkő­zésre s a szabályok értelmé­ben 3—0-ás gólkülönbséggel kapta meg a két pontot, mint az előző fordulóban a 2. sz. Volán. Három együttes győ­zött idegenben. A listavezető Nagybátony küzdelmes talál­kozón nyert Kazáron, míg Romhány csapata szerencsés góllal a Bányagép SK-nál. A forduló nagy meglepetését je­lenti a szurdokpüspökiek szé- csényi győzelme. A Síküveg­gyár és a Szőnyi SE lőtte a legtöbb gólt. Kilenc játékos kapott sárga lapos figyelmez­tetést: Bogár Csaba és Szo- mora Gyula (2. sz. Volán), Szaszovszki János (Romhány), Romhányi Pál (St. Bánya­gép), Angyal Nándor (ÖMTE), Gordos Ottó, Simon László (E.-gerge), Dóra József és Orosz János (Nagybátony). Hat csapat 1—1 gólt lőtt, hét támadósor maradt gólképte­len. Szurdokpüspöki—Szécsény 1—0 (0—0) Szécsény, 300 néző, v.: Fo­dor. Sz.-püspöki: Kerek — Kosik T., Hepp F., Tamás T., Molnár I. — Fodor, Pusztai, Kosik S. — Hajnal, Sárik, Hepp Gy. Edző: Szűcs Sán­dor. Szécsény: Tresó — Mes­ter, Molnár, Vanya — Kal­már, Kalos (Földi), Pénzes — Juhász, Szerémi, Jusztin (Kárpáty), Gál L. Edző: Ko­vács József. A többet kez­deményező hazaiak rendre el­hibázták gólhelyzeteiket. A jól védekező és lelkes szur­dokpüspökiek Hepp Gy. gól­jával nyerték meg a sportsze­rű mérkőzést. Jó: Hepp F., Tamás T., Fodor, Pusztai, Sá­rik, Hepp Gy., ill.: Treso, Molnár, Vanya, Gál. Mátranovák—St. Somos 1—0 (0—0) Mátranovák, 300 néző, v.t Baksa. M.-novák: Domonkos — Kotroczó, Simon, Tóth L., Czene — Mészáros, Vanó, Serfőző — Lakatos B. (Gyen­ge), Farkas, Nagy L. Edző: Szoó Miklós. St. Somos: Var­ga — Verbovszki (Kiss), Mor­va, Kese P. — Orosz, Kaposi, Kovács — Kakuk, Somoskői, Balázs E., Kese R. Edző: Tóth P. István. A hazaiak irányí­tották a játékot a sportszerű, jó iramú mérkőzésen, gól­helyzeteik értékesítését azon­ban rendre megakadályozták a pontot érdemlően védeke­ző vendégek. A 60. percben Mészáros szabadrúgásból, 20 méterről bombázta a labdát a jobb felső sarokba. Jó: Si­mon, Mészáros, Tóth L., Va­nó, ill.: Varga, Morva, So­moskői. Barna—Balassi B. HSE elmaradt, mert Báma csapata nem ér­kezett meg a mérkőzés kije­lölt helyére, a volt SÜMSE- pályára. A mérkőzés két pont­ját 3—0-as gólkülönbséggel a vendégcsapat kapta. St. Síküveggyár—2. sz. Volán 4-1 (1-1) Salgótarján, Sugár út, 200 néző, v.: Mihalovics. St. Sík­üveggyár: Rády — Majoros, Kasza, Gulyka, Kaszanyi — Angyal, Lisztóczki — Sándor (Radics), Fehérvári, Krivanek, Bodor. Edző: Tóth István. 2. sz. Volán: Mojzes — Földi, Tőre, Ludányi — Póczos, Domonkos, Szolnoki — Ko­vács, Bogár, Szomora, Bocsi. Edző: Balga Károly. Az I. félidőben, amíg erővel győz­te, jól ellenállt a Volán, bár ekkor is sok gólhelyzetet te­remtett a hazai együttes. Szü­net után javult a Síküveg­gyár támadójátéka, s több helyzetét kihasználva nem volt kétséges a győzelem. Góllövők: Krivanek, Fehérvá­ri (2—2), ill.: Bocsi. Jó: Guly­ka, Angyal, Kasza, Lisztóczki, ill.: Tőre, Szolnoki, Bogár. Szojka Ferenc, a Pásztó ed­zője. Vörös Csillag HSE—Pásztó 1-1 (1-1) Rétság, 100 néző, v.: Harth. Vörös Csillag HSE: Balogh — Parádi, Győri J., Tasnádi, Szaszovszki Cs. — Menczel, Karácsonyi — Salgai (Var­ga), Szádoczki, Pazdera (Csá­szár), Szabó. Edző: Győri Fe­renc. Pásztó: Kodák — Sze­les, Németh, Nagy, Racskó — Fösvény, Antal — Szarvas, Veres, Alapi (Székely), Var­ga Gy. Edző: Szojka Ferenc. A sportszerű, változatos mér­kőzés igazságos pontosztozko­dással végződött. Szabó I., il­letve Varga Gy. lőtte a két csapat góljait. Jó: Balogh, Győri J., Menczel, Szabó I., ill.: Kodák, Németh, Antal, Varga Gy. Romhány—St. Bányagép SK 1—0 (1—0) Salgótarján, Szánasi út, 300 néző, v.: Benkő. Romhány: Rottek — Hornos (Mudrov- csik), Grózer, Szaszovszki J. — Zachar, Torma — Zagyvái L., Kecskés, Sági J., Balázs L., Balázs I. Edző: Murányi János. St. Bányagép SK: He­gedűs — Bozó, Tóth, Rapi (Kovács), Mosó — Besse­nyei, Takács, Blaskó — Rom­hányi, Longauer, Veszelka. Edző: Benke János. Az egyen­lő erők küzdelméből álló mér­kőzést szerencsés góllal nyer­ték a vendégek. Egy előrevá­gott labdából az előretörő Torma volt eredményes. A II. félidőben Takács és Lon­gauer hibázta el a hazaiak két legnagyobb gólhelyzetét. Jó: Hornos, Grózer, Sza­szovszki J., ill.: Tóth, Bozó, Bessenyei. St. Ötvözetgyár— Egyházasgerge 1—0 (1—0) Salgótarján, Zagyvaróna, 300 néző, v.: Mezei (Heves megyei jv.). St. ötvözetgyár: Földi — Szekeres, Römer, An­gyal, Szabó J. — Fülöp, Zva- ra, Král — Bartha, Imre, Lu- kinich. Edző: Kriskó Lajos. E.-gerge: Miklós L. — Gecse A., Miklós Zs., Juhász — Szántó, Tóth I. — Fekete, Gordos O., Pál, Simon L., Nagy L. Cs.: Gordos L., Pili­Birkózás si. Edző: László László. A küzdelmes, közepes színvona­lú mérkőzést Zvara 11-esből lőtt góljával nyerte a több helyzetet kidolgozó hazai együttes. A vendégek véde­kezésben nyújtottak jó telje­sítményt. Jó: Fülöp, Zvara, Römer, ill.: Miklós L., Mik­lós Zs., Simon L. Szőnyi SE—Karancslapujtő 4—0 (2—0) Jobbágyi, 300 néző, v.: Dó­ra. Szőnyi SE: Gilián — Szre- na, Szabó T., Molnár L. (Koz­ma) — Gyetván, Csorba J. — Oláh, Váradi (Kovács Á.), Kovács A., Kocsis, Sándor L. Edző: Csorba Tibor. K.-lapuj- tő: Híves — Gazsi N., Telek S., Novák — GondaL., Juhász L. — Laczkó S. (Laczkó G.), Romhányi, Horváth L., Simon, Molnár L. (Krakóczki). Edző: Lantos Ede. A kemény, de sportszerű mérkőzésen az erő­teljesebben támadó hazaiak irányították a játékot s kü­lönösen a hajrában játszottak nagy mezőnyfölényben. A tar­talékos vendégcsapat hadilá­bon állt a gólhelyzetek ki­használásával. A gólokon Csorba J., Oláh J., Kovács A. és Sándor L. osztozott. Jó: Szrena, Csorba J., Kocsis K. (a mezőny legjobbja), ill.: Novák, Juhász L., Telek S., Simon. Nagybátony—Kazár 2—0 (0—0) Kazár, 400 néző, v.: Laczkó L. Nagybátony: Palchuber — Bordás, Antal, Orosz J„ Ná- gel — Orosz L., Dóra, Szabó L. (Tóth M.) — Szabó J., Bo­csi (Nagy B.), Loch. Edző: Baranyai Gyula. Kazár: Gyurkó — Tátrai, Tolnai K., Pigniczer, Palmann — Czecze, Miklósi, Kovács V. (Tőzsér L.) — Tolnai F. Krlzs, Ge­cse T. (Telegdi S.). Edző: Simon Imre. A listavezető együttes kissé könnyedén kez­dett s ez csaknem mebosszul- ta magát. Az I. félidő jó iramú játékában a hazaiak kétszer hibáztak nagy hely­zetben, míg a vendégek egy ízben alakítottak ki biztosnak tűnő gólszerzést lehetőséget. A II. félidő közepéig kiegyen­súlyozott küzdelem folyt, a hajrára viszont nagyobb se­bességre kapcsolt a Nagybá­tony, s két védelmi megingást kihasználva Szabó J. és Tóth M. góljával megszerezte a győzelmet. Jó: Antal, Sza­bó J., ill.: Gyurkó, Tolnai K,, Miklósi, Krizs. A bajnokság állása 1. Nagybátony *9 26 s 1 13S- 14 64 2. St. Síküveg. 29 24 4 1 114- 24 62 S. Romhány 29 16 7 6 67- 32 39 4. Szőnyi SE 29 16 3 10 70- 49 33 5. Pásztó 29 13 7 9 47- 41 33 6. Szécsény 29 12 8 9 36- 36 32 7. VCSHSE 29 13 3 11 66- 56 31 8. St. ötvözet. 29 11 6 12 48- 47 28 9. Balassi SE 29 11 6 12 47- 64 28 10. M.-novák 29 11 5 13 37- 34 27 11. 2. SZ. Volán 29 10 6 13 38- 49 26 12. K.-lapujtő 29 9 7 13 59- 66 25 13. Kazár 29 8 7 14 35- 50 23 14. E.-gerge 29 8 7 14 47- 69 23 15. St. Bányag. 29 7 7 15 38- 83 21 16. Sít. Somos 29 5 6 18 30- 61 16 17. Bárna 29 6 3 20 30-106 15 18. Sz.-püspöki 29 5 4 20 30- 85 14 összeállította: Andó Miklós Labdarúgó NB /. Lefelé a lejtőn Dunaújváros—Salgótarján 1—0 (1—0) Salgótarján, 5000 néző, v: Kőrös (Tompa, Eőry). Duna­újvárosi Kohász: Holló — Keller, Giron, Tóth, Timár — Nagy II., Weitner, Sulia — Szűcs, Sajó, Kuti. Edző: Novák Dezső. Salgótarjáni TC: Szűcs — Csáki. Kegye. Varga, B. Kovács — Juhász. Kajdi, Mákos — Szoó, Bíró, Simon. Edző: dr. Varga Lász­ló. Csere: Mákos helyett Földi a 31. percben, Weitner helyett Magyar a 72. percben. Földi helyett Mohácsi a 76. perc­ben. Gólszerző: Tóth a 30. perc­ben. Szögletarány: 7—3 (3—3) az STC javára. Élénk érdeklődés nyilvá­nult meg a szerda délutáni mérkőzés iránt. A kiesés ré­métől jobban fenyegetett ha­zaiak támadólag léptek fel és a visszatért Szoó labdájával Simon már a 3. percben gól­helyzetbe került. Ám izgal­mában. rosszul találta el és odalett a helyzet. A 12. perc­ben Cséki előretört a jobb ol­dalon, pompás lövését Holló elcsípte. A 16. percben nagy gólhelyzet maradt kihaszná­latlanul. Bíró észrevette, hogy a 16-oson Juhászt sen­ki nem őrzi és eléje tálalt, aki rálőtte a labdát és a bal kapufáról az alapvonalon túl­ra vágódott. A 20. percben B. Kovács hajmeresztő hibát követett el, Nagy II. elfutott, 15 méterről lőtt, de Szűcs bravúrral szögletre ütötte a labdát. Három perc múlva a vendégek hagytak ki gólszer­zési lehetőséget: Nagy II. jobb oldalt belőtt labdájánál Szűcs nem tudta, hogy rúgja, vagy fejelje a labdát és ki­maradt a helyzet. A mérkő­zés egyetlen gólja a 30. perc­ben eeett. A vendégek a bal oldalon vezettek korszerű tá­madást. Tóth—Kuti—Tóth volt a labda útja és a ven­dégek csapatkapitánya 16 mé­terről hatalmas gólt lőtt a bal felső sarokba, miközben a védők csak asszisztáltak a jelenethez. 1—0. A 38. perc­ben Sajó elől B. Kovács az utolsó pillanatban mentett szögletre. Szünet után a Salgótarján erőfeszítéseket tett, hogy le­galább az egyik pontot itt­hon tartsa, de remegő lábak­kal, rossz adogatásokkal, könnyen kiismerhető táma­dásszövéssel ez nem sikerül­hetett. Az 55. percben példá ul a rendre felfutó Cséki pon­tosan belőtt labdáját Juhász öt méterre a kaputól nem ta­lálta el. Sok volt a figyel­metlenség, a hazai csatárokat gyakran lesre állították. Küz­delem folyt a pályán, de sok átadási hibával és meglehe­tősen alacsony színvonalon. A 77. percben Szoó kisodródva, közelről a bal kapufát talál, ta el. A 82. percben a duna­újvárosi Szűcs átjátszotta a hazai védőket, de lövésébe Szűcs kapus remek érzékkel belevetődött. A 86. percben Nagy II. szólózott és a csel­sorozatot remek lövéssel fe­jezte be, amiért a sportsze­rű közönségtől tapsot kapott A mérkőzés befejeztével örö­mükben egymás nyakába bo­rultak a dunaújvárosiak és szomorkásán ballagtak az öl­tözőbe a hazaiak, akiket rá­adásul a közönség kifütyült. Alacsony színvonalú, köze­pes iramú, sportszerű mérkő­zést hozott a kiesési rangadó. A Dunaújváros volt könnyebb helyzetben, mert kevésbé nyo­masztotta őket a tét, mint a hazaiakat. Nyugodtabban, át­gondoltabban, pontosabban és tervszerűbben adogattak, mint a kapkodó, sok hibával ját­szó hazai gárda. Az első fél • órában kiegyenlített volt a játék, és váratlanul esett a Dunaújváros gólja. Ekkor még senki nem gondolta, hogy ez marad a végeredmény. Ám a lelkileg összetört hazai együt­tes erejéből még arra sem futotta, hogy egyenlítsen, inukba szállt a bátorság és nem tudtak újítani. Támad- gattak ugyan, de kevés gólve­széllyel és ha helyzetet ki is alakítottak, rendre elpuskáz­ták. Korszerűbb, tetszető­sebb, lelkesebb, teljesítményé­vel a Dunaújváros megérde­melten szerezte meg a két bajnoki pontot. A lövések aránya 9—5 volt az STC ja­vára, de a tények azt mu­tatják, hogy a vendégek pon­tosabban céloztak és ezáltal nekik termett a babér. A Dunaújváros kapujában Hollót nem tették különöseb­ben próbára. Keller jól sem­legesítette szélsőjét, Giron magabiztosan rombolt. Tóth volt a mezőny legjobbja, aki hangyaszorgalommal elöl- hátul feltalálta magát és a döntő gólt is szerezte. A kö­zéppályán Nagy II. Sulia, Weitner volt a sorrend. A csatársorban Kuti nyújtotta a legtöbbet, de Szűcs is gólve­szélyes volt. A Salgótarján kapujában Szűcs a gólról nem tehetett. A csapat legjobbjának Cséki bizonyult, de Kegye is meg­felelt. Varga teljesítményén látszott a hosszú kihagyás. B. Kovács nem tudta tartani szélsőjét. Juhász sokat hibá- zot, miként Kajdi és Mákos is. Földi biztatóan mozgott. Még Mohácsi alig ért labdá­hoz. A csatársorban Szoó igye­kezete említhető, Bíró — ez­úttal is — csalódást keltett. Simon a jövő embere lehet. Kőrös játékvezető árgus szemekkel kísérte a játékot, kifogástalanul bíráskodott. Novák Dezső: — Nagyon fontos mérkőzésen értékes két pontot szereztünk, és úgy ér­zem. megérdemelten. Dr. Varga László: — Csa­patom mindent elkövetett, de sajnos, ezúttal sem sikerült. Rozgonyi István Sakk Újabb győzelemmel dobogón Salgótarjáni TC—B-csabai E. Sp. 7,5—3,5 (3) Űjabb győzelmet aratott az OB II. Keleti csoportjában az STC- sakkcsapata és továbbra is tartja dobogós helyezését a táblázaton. A tarjániak a 7. fordulóban Salgótarjánban fogadták a Békéscsabai Előre Spartacus csapatát és alapo­san visszavágtak a tavalyi ve­reségért. Jellemző a nagy fö­lényre, hogy a befejezett 11 játszmából mindössze 1 par­tit veszítettek az STC sakko­zói. Három játszma a 6 órás játékidő alatt sem fejeződött be — értékelésre került. A Tóth L.—Herkó, a Váradi— Laczó és a Klenóczki—Goly- ka játszma legalább újabb két tarjáni pontot ígér, s így a győzelem nagyarányúnak mondható. Az STC- sakkozói közül Frink, Ponyi, Szabó E., Ká­nya és Kassai győzött, Palla, Gál, Tóth P., Szarvas és Egyed döntetlenül mérkő­zött. A fordulót egyébként nagy küzdelem jellemezte és nem kevesebb mint 16 parti nem fejeződött be, értékelésre ke­rült. A forduló eredményei: Deb­recen—MÉM 8,5—3,5 (2), Láng—Miskolc 8—4 (2), Sze­ged—Ganz Villany 7—5 (2), Szolnok—MALÉV 3,5—6,5 (4), Törekvés—ÉPGÉP 5—8 (1), Asztalos SE—Gyöngyös 3,5— 8,5 (2). A bajnokság állása 1. Debreceni USE 2. MALÉV 3. STC 4. szegedi VSE 5. Szolnoki Mg. 6. ÉPGÉP 7. Törekvés SE 8. Láng Vasas ■ 9. Gyöngyösi SE 10. MÉM 11. Asztalos SE 12. Ganz Villany 13. Békéscsabai Sp. 14. Miskolci sp. 7 7 - - 70,5 (2) 7 5 - 2 55 (4) 74-3 53,5 (3) 7 5 - 2 52 (2) 76-1 50,5 (4) 7 4 - 3 50 (1) 7214 48,5 (1) 7 4 1 2 47 (2) 7214 46,5 (2) 7 3 - 4 44 (2) 7 3 - 4 42,5 (2) 7 1 - 6 38 (2) 7 - 1 6 35 (3) 7 1 - 6 32 (2) Az STC- sakkozói a 8. (ta­vaszi utolsó) fordulóban má­jus 18-án Gyöngyösön ülnek asztalhoz az újonc Heves me­gyei csapat ellen. Ifjúsági magyar bajnokság után Pásztói mérleg: öt olimpiai pont Asztalitenisz-seregszemle Salgótarjánban Debrecen volt a színhelye az 1980. évi ifjúsági szabad­fogású birkózó magyar baj­nokságnak. A vidékbajnoksá­gon jól szerepeit pásztói fia­talok — Bán Ferenc (60 kg), Baranyi Dezső (60 kg) és Nagy Péter (70 kg) is ott vol­tak a mezőnyben. A különbö­ző felkészülési gondok miatt nem sok reménye volt a PSE versenyzőinek a pontszerzés­re. Ennek ellenére közülük kettőnek, Bánnak és Nagy­nak olyan versenyzőt is sike­rült bravúrosan legyőzni, akiktől korábban mindig ve­reséget szenvedtek. Nagy a későbbi magyar bajnok Jágertől (Csepel Au­tó) leléptetéssel kapott ki. A mérkőzésen semmit nem kez­deményezett, igaz, ellenfele sem tudott mit kezdeni vele. A pásztói fiú képességei alapján a legjobbaknak is nagy vetélytársa lehetne, még Jágernek is. Ezúttal még csak 5. lett, de szereplését dicséret illeti, hiszen két olimpiai pontot szerzett. Bán Ferenc, miután az ala­pozást kihagyta, két meneten át képes csak eséllyel küzde­ni. A harmadik menetben szinte már semmi esélye az eredmény tartására, vagy a győzelemre. Ennek tudatában kapta a taktikai utasításokat. A találkozók első felében in­dított nagy rohamokat a pásztói versenyző. Bejöttek az elképzelések! A csepeli Si- moncsik ellen —, aki ifjúsági válogatott kerettag — tus­győzelmet aratott az első me­netben. A másik válogatottat, az FTC's Resnyiket két íz­ben is tusve&zélyes helyzetbe kényszerítette Bán, de végül is nem sikerült az akciót be­fejezni, pontozásos vereség következett. Két mérkőzés volt hátra, ha mindkettőt megnyeri a pásztói fiú, már első. Sajnos a két találkozón leléptetéssel szenvedett vere­séget, s végül 4. lett. Mérlege három olimpiai pont. Bara­nyi kevés szerencsével ver­senyzett, a 2. forduló után kiesett. összegzésként megállapít­ható, hogy a PSE birkózó­szakosztályában a tervezett olimpiai pontok nem reali­zálódtak kellően, de ered­mény, hogy sikerült elérni: minden korosztály ponterőssé vált. összevont városi-járási if­júsági, serdülő, és újonc asz­talitenisz-versenyét a minap rendezte meg Salgótarjánban, a városi sportcsarnokban a városi-járási asztalitenisz­szövetség. A 12 asztalon csak­nem nyolé órán keresztül pattogtak a kaucsuklabdák, mire mind a hat számban bajnokot avathattak. Ameny- nyire örvendetes a városi kö­zépfokú és általános iskolák aktív és nagyszámú részvé­tele, annyira elgondolkoztató, hogy a járásból egyetlen is­kola és sportkör sem képvi­seltette magát, megfosztva a versenyzőket attól az élmény­től, amelyet a sportcsarnok­ban való szereplés nyújtott volna számukra. Ifjúsági Kupa. Fiúk: 1. STC I. (Kalmár, Hegedűs, Kiss), 2. STC II. (Talon. Juhász, Ben. esik). Leányok: 1. STC I. (Ta- mássy, Sándor, Földi). 2. STC II. (Szalai, Kovács, Czé- bely). Serdülő Kupa. Fiúk: l.STC I. (Juhász, Bencsik, Marcsi* csek), 2. STC II. (Pál, Pola- neczky Cs., Buzási). Leányok: 1. STC I. (Szalai, Kovács, Czébely), 2. STC III. (Toldi; Földi, Szántó). Újonc Kupa. Fiúk: 1. STC I. (Pál, Polaneczky), 2. STC II. (Buzási, Kocsa). Leányok: 1. STC II. (Földi, Feuer), 3. STC I. (Toldi, Szántó), NÓGRÁD — 1980. május 8., csütörtök 7 — adorján —•