Nógrád. 1979. december (35. évfolyam. 281-305. szám)

1979-12-23 / 300. szám

Kézilabda Mérlegen a megyei csapatok (3.) Nők: 1. Bgy. SE 15 13 - 2 243—157 26 A második éve a megyei bajnokságban szereplő Bgy. SE csapata minden dicsére­tet megérdemel. Már a tava­lyi induláskor is a bajnokság megnyerésének a külszöbán állt, hiszen azonos ponttal végzett a győztes Pásztói SE mögött a 2. helyen, s csak egyetlen gólkülönbség dön­tött közöttük a Pásztó javá­ra. Most is kettejük között folyt a harc a végső győzelem megszerzéséért. Ami nem sikerült tavaly, az sikerült az elmúlt bajnok­ságban. A Bgy. SE csapata 3 pont előnnyel ért célba. S mi­vel a tisztatabella szerint is egy pont előnyük volt a Pásztó ellenében, az osztályo- zóra is ők utazhattak. A csapat áz egész bajnok­ság során csupán két veresé­get szénvedett, mindkettőt a Pásztó csapatától. A három­fordulós bajnokság során csak egyszer sikerült a rivális le­győzése. A Pásztó viszont pon­tot veszített az Ecseg, és pon­tokat az STC II. és a Rétsá­gi SE ellen. Ez az előny már elég volt a Bgy. SE-nek a célba éréshez. Az idei bajnokságban kap­csolódott be az együttes mun­kájába Németh Györgyné, aki mindjárt a csapat erőssé­ge lett. Ennek bizonyítására elég megemlíteni, hogy az első helyezett Boskó Ilona, rétsági játékos után 79 do­bott góljával a 2. helyet sze­rezte meg a góllövőlistán, csu­pán 3 góllal lemaradva. A kö­vetkező két helyezett is a gyarmati csapatból került ki. A harmadik helyen Gerhát Mária, míg a negyedik helyen a tavalyi gólkirálynő, Ko­vács Anna végzett 65, illetve 56 góllal. Itt egy pillanatig meg kell állni. Ugyanis az előbb emlí­tett három játékos után né­mi űr következik, mivel utá­nuk a legeredményesebb já­tékos már csak 10 dobott gól­lal követi őket. Ezzel csak azt szeretnénk érzékeltetni, hogy Ökölvívás több kell. mint 3 tőre építeni a csapat eredményességét. Igaz. a jelenlegi megyei me­zőnyben ez is elégnek bizo­nyult. de az osztályozó mér­kőzéseken biztos, hogy érez­te a csapat a több gólerős já­tékos hiányát. Persze, ez nem von le sem­mit a Bgy. SE érdemeiből a bajnokság megnyerését ille­tően. Sőt a dicsérő jelző má­sért is megilleti a csapatot, mégpedig a sportszerűségben elért első helyükért. Ez igen nagy előbbrelépés, hiszen a tavalyi bajnokságban csak az ötödik helyet sikerült meg­szerezniük. 2. Pásztói SE 15 11 1 3 205—159 23 A bajnokság egy részében a megfiatalított játékosokkal pályára lépő Pásztói SE csa­patának nem sikerült meg­tartania tavalyi első helyét. Igaz, egyedül ők voltak, akik lépést tudtak tartani a Bgy. SE-vel, azonban a rivá­lis végső győzelmébe nem tud­tak belszólni. Azzal, hogy a Bgy. SE csapatát két alkalom­mal is legyőzték, az ő esélyü­ket növelték, de mivel várat­lan vereséget szenvedtek a tavaszi szezo'nban a Rétság- tól és csak döntetlenre ját­szottak az Ecseggel, sőt az ősszel még egy vereség jött az STC II-től, s máris elú­szott a megszerzett előny. Mi­vel a Bgy. SE az ellenük elszen­vedett két vereségen kívül több pontot nem veszített, megnyerte a bajnokságot. A bevezetőben már utaltunk rá. hogy a bajnokság egy ré­szében a Pásztó nélkülözte egy-két rutinos játékosát. De nélkülözte a Rétság elleni vesztes mérkőzésen Horváth Ildikót is, aki egyik erőssége volt a csapatnak. A legeredményesebb játé­kosnak egyébként Borbás Eri­ka bizonyult, aki 52 gólt do­bott, s ezzel az előkelő 5. he­lyet foglalta el a góllövőlis­tán. Mindjárt utána követke­zik eredményességben a már említett Horváth Ildikó, aki 43 gólt szerzett, annak elle­Hírek az STC berkeiből Ä Magyar Ökölvívó Szövet­ség 1980-ban új rendszerben bonyolítja le az NB I-es csa­patbajnokságot. Az STC-t a bányászszakosztályba sorol­ták be, s így a bányászválo­gatott néven induió együttes­be hat salgótarjáni ökölvívót adnak a tarjániak. Már meg­történt a sorsolás is, melynek során 1980 februárjában az első fordulót Salgótarjánban, a sportcsarnokban rendezik meg, ahol a Budapesti Vasas ellen kell szorítóba lépni a bányászfiataloknak. A bá­nyászegyüttest hat egyesület 18-as kerete alkotja. Mint ismeretes, az 1980-as olimpiai játékok miatt min­den versenyt előbbre kell hozni az ökölvívóknál is. Így az országos felnőtt egyéni vi­dékbajnokság májusban ke­rül megrendezésre, melyet Salgótarjánban bonyolítanak le, a sportcsarnokban. Ezt kö­vetően kerül sor az országos egyéni felnőttbajnokságra, melynek keretében már a leg­jobb fővárosi ökölvívók is szorítóba lépnek. Ennek a se­regszemlének a színhelye Bu­dapest lesz. * A felnőttek szintén az olim­piai edzőtáborozáson készül­nek a moszkvai küzdelmekre. Botos András, az STC sok­szoros magyar válogatottja is ott lesz a keretben, hogy szá­mot adjon tudásáról, felké­szültségéről. * Olaszországban, Ri miniben kerül sor a junior ökölvívók Európa-oajnokságára. Erre a nagyszabású nemzetközi tor­nára készülnek a magyar ju­niorok is, akik között három STC-s ökölvívó lép szorítóba. Ugyanis a keretbe meghívást kapott Hranek Sándor, Far­kas Sándor és Révai János is, akik e seregszemlén is sze­retnének jól helytállni és jó eredménnyel meghálálni a nemzetközi versenyre való meghívásukat. — gregor — , nére, hogy nem szerepelt csa­pata minden mérkőzésén. Raj­tuk kívül Czvanczig Lászlóné 31, Kürti Ilona 24, Lórik Ju­dit pedig 17 gólt szerzett. A többiek teljesítménye jóval mérsékeltebb volt. A sportszerűségben sem si­került ismételnie a csapat­nak, viszont a. Rétsági SE- vel elfoglalt helyük szintén elismerésre méltó. 3. Nb. Bányász 15 8 1 6 134—145 17 Ismételt a bányászcsapat. A második éve a megyei baj­nokságban szereplő együttes, ha kissé lemaradva is az el­ső és második helyezettől, de megőrizte a tavalyi 3. helyét, ami dicsérendő. Nagyon jól rajtolt a csapat a bajnokságban. Igaz, az első mérkőzésükön vereséget szen­vedtek a Pásztótól, de azután sorozatos győzelmeket értek el. Többek között két alkalom­mal is legyőzték a Pásztói verő Rétság és STC II csa­patát, s a tavaszi szezonban már csak a Bgy. SE-től szen­vedtek vereséget. Így a baj­nokság félidején 10 ponttal álltak a 3. helyen* csupát két pont hátránnyal az első helye­zett csapattól. Az őszi fordulók már ke­vésbé voltak eredményesek. Igaz, az STC II. és Rétság el­len megszerezték a bajnoki pontokat, de játék nélkül, mi­vel a két csapat távol ma­radt az ellenük lejátszandó egy-egy mérkőzésről. Minden bizonnyal eredmé­nyesebb lett vol'na az őszi sze­replés, ha a csapat egyik erős­sége, Macsó Istvánné nem vált volna ki az együttesből. Macsóné a tavaszi fordulók során 34 gólt szerzett, amely- lyel a negyedik helyen állt a góllövőlistán. A bajnokság végére ez már csak a 10. hely­re volt elegendő. Igein gólerős­nek bizonyult — az együttes munkájában menet közben bekapcsolódó — Takács Teo­dóra, aki 31 dobott góljá­val, holtversenyben a 11—12. helyen végzett. A bajnokság­ban legtöbb gólt dobó 15 já­tékos között, tizenötödikként még egy bányászjátékos ta­lálható, Kotroczó Zsuzsa sze­mélyében, aki 25 gólt dobott. Jóval kevesebbet, mint a ta­valyi bajnokságban, amikor 67 szerzett góljával a 3. helyen végzett. A csapat egy hellyel lejjebb csúszott a sportszerűségi ver­senyben, amire a jövőben job­ban kell figyelni. Hiszen csu­pán három mérkőzésükön hem volt egy, vagy több játé­kos időlegesen kiállítva a csapatból. (Folytatjuk.) Simon József Labdarúgó MNK-mérkőzések Mátranovák legyőzte Debrecent STC—Trencsényi SE 7—0 (2—0) Mezőkövesd—Szentistván 800 néző, v: Korod!- STC: Kun (Hulitka a 66. percben) — Cséki (Valuch a 34- perc­ben), Kegye, Csíki, Kovács J. — Kiss, Fábri, Juhász, Földi — Bíró, Kajdi. Edző: dr. Var­ga László. re kifutva lábbal mentett, a labda az ellenfélhez pattant, de az üres kapu mellett elsu­megállította a gólözönt. De a 82- percben Bíró—Földi— Bíró kényszerítőzés után Bíró hant a lövés. A másik olda- lövése a kapufáról visszapat- lon Földi kapott labdát az tan* hozzá, s már nem volt nehéz az üres kapuba talál­nia. 7—0. Néhány kihagyott és Csíki 52. percben, féimagasán kö­zépre adott és a jól helyez­kedő Bíró 8 méterről kapás- tarjáni gólhelyzet Az első félidő 20. percében ból úgy lőtt a jobb sarokba, sárga lapja jelentett még ese­Kiss jobbról a kapu elé adott, hogy a labda a kapust is ma- ményt Juhász kiemelkedett a védők gával vitte a hálóba. 3—0- A közül és 15 méterről fejjel a következő percben Kiss lab­kapus mellett a háló középé- dójával Bíró jó ütemben lé- első mérkőzését az idei MNK­be juttatta a labdát. 1—0. Tíz' pett ki a lesre játszó védők sorozatban a salgótarjáni perccel később Földi betört a közül a kimozduló kapus mel- együttes. 16-oson belülre, elhúzta a lett újabb gólt szerzett. 4—0­Óriási sárban, víztócsák­kal tarkított pályán játszotta Az első félidőben, amíg tartott a hazaiak becs­labdát a kapus mellett, de Az 56. percben ugyancsak vágya és ereje, próbára tette nehéz szögbe került, az alap- Kisstől kapott labdát a salgó- vonaltól visszajátszott ponto- tarjáni 8-as, elhúzta a kapus NB I-es ellenfele képességeit a megyei bajnokságban sze­san Juhász elé, aki kapásból mellett, majd az üresen ma- repiö honvédcsapat. Szünet nagy gólt lőtt a jobb felső radt hálóba lőtt. 5—0. (Mes- sarokba- 2—0. A 34- percben terhármas!) Cséki egy kellemetlen rúgás- Az 58. percben Kiss cselez­tél megsérült, le kellett cse- getett a bal oldalon, majd után azonban 7 perc alatt 4 gólt szerzett az STC, s ettől összeroppant a rokonszenves hazai gárda. A vendégek kö­rélni. A 43. percben Fábri visszagurított Földihez, kinek zül különösen Bíró volt ele­túl kemény közbelépéséért lövése a kapufára pattant, sárga lapot kapott. majd onnan a kapus hátára, mében. Nagyon „élt” a csú­szós, rossz talajon- Kívüle Szünet után az első per- végül pedig a hálóba. 6—0. Az Kegye, Juhász, Kiss és Földi cekben nagy lendülettel tá- 59- percben kettős cserét haj- madtak a hazaiak. Egy alka- tott végre a hazai együttes, lommal Kun a 16-oson kívül- és úgy látszott, egy időre játszott jól. A hazaiak közül Budai, Kerek és Varga érde­mel dicsérctet­felitalálatért könyvjutalom! Nógrád legjobb sportolója '79 Mátranovák—Debreceni MVSC 1—1 (1 — 0) Mátranovák, 1200 néző, v.: len debreceni adogatások tődéssel Domonkos, három Hartmann. M.-novák: Damon- után- Lakatos B. kicselezte perc múlva pedig a Szíjgyártó kos — Simon, Mihály, Laka- Somogyit, s beadását Farkas szabadrúgásából leadott Bo­tos E. — Mészáros, Nagy L., Lukácstól zavartatva a jobb donyi-bombát tornászta ki a Tóth L., Bakos — Lakatos B., sarok fölé emelte. A vendé- léc alól. A 77. percben Bakos Farkas T., Czene R. (Urbán). gek négy szöglettel válaszol- kapott sárga lapos figyelmez- Edző: Szoó Miklós. DMVSC: tak. A hazai védelem azon- tetést szabálytalanságért, Lukács — Kiss, Szigeti, Halla, ban a higgadt Mihállyal és a majd Farkas lövése pattant Somogyi — Orosházi, óaram- csupaszív Tóth Lajossal az át Lukácson, de a labda el- völgyi, Szíjgyártó (Menyhárt), élen mindent hárított. A 33. gurult a bal sarok mellett. A — Bartha (Szűcs), Bodonyi, percben Orosházi csavarta el 88. percbén vízicsata után Nérei. Edző: Teleki Gyula. a labdát két védő mellett Bo- Orosházi lőtte át a 16-osnál donyihoz, aki Domonkossal tömörülő lábakat, s a lahA» Tízperces debreceni me- szemben 25 méterről a jobb a kapu bal oldalában kötött zőnyfölény után Farkas hú- kapufa mellé lőtt. ki. 1—1. zott kapura, s a húsz méter- Szünet után tovább ért a A kritikán aluli re levő tócsából a kifutó Lu- meglepetés. Az újonnan be- teljesitménvt nyúitá " kács és a jobb sarok mellett állt Menyhárt vitt 'némi színt } . -jettest „ leikesedé­ellőtte az első helyzetet Két a vendégek játékába, a ha- “gj ZldenuLáénmin­perc múlva a büntetőterület zaiak azonban minden tech- d dicséretet meaérdemlö határán ismét Farkas ütközött nikai trükköt elhárítottak a védőkkel, a labda Bakos határtalan lelkesedésükkel, s CMpot sportszerű elé perdült! s a középpályás veszélyesebben is támadtak. utotte el “ to­a jobb sarokba lőtte a hazai- Az 59. percben Nérei elöl 3 ak vezető gólját. 1—0. Erőt- mentett a 16-osnál merész ve- — andó — Diósgyőri VTK—Barna 6-—1 (2—0) Barna, 1000 néző, v.: Dri- szünetig a Diósgyőr fogta ki eredményes. 4—0. A 65. perc- pára, DVTK: Szabó — Kerekes, a nehezebbik oldalt. A 6. ben Ádám lövését Szabó csak Salamon. (Szalai), Theodoru, percben Tatár lapos lövését nagy bravúrral hárította. A Kuíasi, (Szél) — Oláh, Os- Rátóti a gólvonalon túlra ej- 76. percbén a szemfüles Ta» váth, Tatár — Borostyán, Fii- tette. 1—0. A küzdelem hosz- tár talált rést a védők kö- kő, Görgei. Edző: Szabó Gé- szú perceken keresztül ki- zott. 5—0. A 84. percben za. Bárna: Rátóti — Ádám, egyensúlyozott volt. A diós- szögletet harcolt ki a hazai Oravecz G., Radies 1. — Bo- győri támadások elakadtak együttes, Tóth középre ívelt hács (Szabó Gy.), Répás, Ra- a pocsolyákban. Szabó az el- szögletét Gajdár fejjel jut- dics II. — Páldi (óajdár), Tóth, só lövést a 21. percben kapta, tatta a hálóba. 5—1. A 85. II., Oravecz I., Farkas. Edző: Oravecz küldte kapura. A 33. percben Fükő 6 méterről a Takács Dániel. percben a kapura Jégveszélye- kapu előtt tömörülő védők fö­A csúszós, latyakos pályán sebb diósgyőri játékos, Ta- lőtt a bal felső sarokba emelt tár egy jobbról belőtt labdát 6—1. 13 méterről a bal sarokba A sportszerű találkozón a bombázott, 2—0. hazai együttes szünetig lelkes Szünet után a Diósgyőr a játékkal nyílttá tette a küz- jóval szárazabb játéktéren dehnet. Szünet után a na- folyamatosan és gólveszélye- gyoob tudás diadalmaskodott, sen szőtte támadásait. A 49. Jó: Salamon, Tatár, Theo­percben Theodoru a bal alsó doru, Oláh, ill.: Radics I., Rá­sarokba küldte a labdát. 3—0. tóti, Oravecz I. Az 54. percben ismét ő volt — mátyus — Ifjúsági csapatok seregszemléje Városunk felszabadulásának ünnepe alkalmából a fiatal kosarasok, fiúk és lányok ré­szére 1979. évre ifjúsági baj­nokságot írt ki a megyei test- nevelési és sporthivatal ko­sárlabda-szövetsége, melyet a Pénzügyi és Számviteli Fő­iskola tornacsarnokában ren­deztek- A leányok tornáján a gépipari technikum, a Bolyai, továbbá a közgazdasági és a Madách középiskola csapatai szerepeltek, az STC, a szám­viteli főiskola és a Volán mellett a fiúknál a Volán nélkül ugyanezek. A verse­nyen a fiúmezőnyben zajlot­tak nagyobb küzdelmek, let­tek szoros eredmények. A lá­nyoknál a győzelemben meg­határozó volt Hegedűs és Vá- lóczi játéka. A fiúknál a Bo­lyai gimnazisták a döntőben szoros küzdelmek után nyer­ték az első helyet. Eredmé­nyek. Leányok: Madách— Táncsics 43—15, Gépipari— Főiskolások 30—24, Volán— Bolyai 37—15, Madách—Gép­ipari 45—9, Madách—Volán 50—18, Volán—Gépipari 39— 33. 1. Madách Gimnázium, 2- 2. sz. Volán, 3. Gépipari tech­nikum- Fiúk: Gépipari—Főis­kola 34—27, Bolyai—Madách 39—11, Főiskola—Madách 38—18, STC—Gépipari 43— 40, Bolyai—Gépipari 28—24, Bolyai—STC 41—39. 1. Bolyai Gimnázium, 2. STC, 3. Gép­ipari technikum. M- L. Megalakult és megtartotta első ülését az a bizottság, amely a beérkezett szavazatok figyelembevételével eldönti, hogy Nógrád megyei női és férfi ifjúsági, valamint felnőtt versenyzői közül ki érdemli meg a legjobban a Nógrád legjobb sportolója ’79 címet. A bizottság úgy határozott, hogy azok között, akik a NÓG- RÁD-ban megjelenő szavazó­lapon küldik be javaslataikat a megyei testnevelési és sporthivatalhoz (Salgótarján, Vöröshadsereg útja 14., 3100), s eltalálják a címmel kitün- tetendők nevét, könyvjutal­makat sorsolnak ki. Szavaz­hatnak — nyílt levelezőlapon, vagy zárt borítékban küldött levélben is — sportági szövet­ségek, sportegyesületek, társa­dalmi és tömegszervezetek, termelőüzemek, szövetkezetek és közintézmények kollektívái, szurkol ócsoportok és sport­barátok egyenként is. A cím odaítélésénél mérvadó szem­pontokat — nemzetközi vagy országos versenyen elért siker, kimagasló eredmény, sportolói magatartás, helytállás a mun­kában, illetve a tanulásban, közösségi kapcsolatok, sport­szerű életvitel — érdemes fi­gyelembe venni a javaslatok megtételénél. December 31-ig lehet beküldeni a neveket a kivágott szavazólapon, vagy önállóan a fenti címre, felbé­lyegzett postai küldemény for­májában. Szavazólap NÉV EGYESÜLET .............................-.........................—.............. női felnőtt, ....................-.............— ......................................... férfi felnőtt .................................... ........................................... női ifjúsági, .......'■................................................................................. férfi ifjúsági s portolót javaslom 1979. évi teljesítménye alapján a Nógrád legjobb sportolója ’79 cím odaítélésére. Beküidő (közösség) neve és címe. Teremfoci Női és férfibajnokság Salgótarjánban A labdarúgás — a legnépsze­rűbb sportág nálunk, de télen be­szűkülnek a lehetőségei. Aki te­heti, keres egy termet csapattár­saival, hogy kispályán folytassa szeretett sportját. Salgótarjánban is sokan kutatnak ilyen lehetőség után. Ezt ismerte fel a városi TSF labdarúgó-szövetsége, és te­remfoci-bajnokságot írt ki 1979 de­cember végére és 1980 januárjára mindkét nembeliek számára. A holnap délután, 15 órakor kezdő­dő mérkőzéssorozatra a városi kispályás (szabadtéri) labdarúgó­bajnokság csoportjainak legjobb együtteseit hívták meg a salgó­tarjáni sportcsarnokba. Üj cso­portbeosztást is készítettek, ötfelé osztva a 15 résztvevőt. A csoport: SZÜV, Szénbányák, Síküveggyár KISZ. B csoport: Távfűtés, Főiskola, Dózsa. C csoport: öblösüveggyár KISZ, ZHVI KISZ, Síküveggyár. D csoport: VEGYÉPSZER, Mély­építők, SÜMSE. E csoport: Megyei Tanács, AG- ROEIL, SKÜ. A férfimérkőzések kétszer húsz­percesek, közöttük a nők tíz-tíz perces félidőket játszanak. A női szabadtéri bajnokság két csoport­jának azonos helyezettjei játsza­nak egymással helyosztókat. A férfiak öt csoportjában az első helyezettek a városi szövetség ál­tal meghívott, hatodik csapat tár­saságában döntik el, szintén kör­mérkőzéseken a sorrendet. A tornagyőztes női és férficsa­patai serleget, a helyezettek érme­ket, s további három-három gár­dával együtt — a végső sorrend alapján — okleveleket kapnak. Az Ezermester és Üttörőbolt Vállalat területi igazgatósága különdíjasat ajánlott föl a férfibajnokságban legjobbnak bizonyult kapus, me­zőnyjátékos és góllövő részére. A rendes játékidőben megnyert találkozók győztesei 3 pontot kap­nak. Döntetlen esetén három-há­rom 7 méterest rúgnak a csapa­tok, s ha ez sem dönt, addig folytatják, míg az egyik nem hi­báz. Az így megnyert mérkőzé­sért 2 pontot kap a győztes, l-et a vesztes. A kétszer húsz perc so­rán alulmaradt gárda természete­sen nem kap pontot. A vasárnapi első játéknap prog­ramja : VEGYÉPSZER—öblösüveg­gyár (15 óra), IKV Távfűtés—Dó­zsa, öblösüveggyár KISZ—Sík­üveggyár, Megyei Tanács—SKÜ, SZÜV—Síküveggyár KISZ (folya­matosan). A belépődíj ára egysé­gesen ii forint, de a nemzetközi gyermekév alkalmából a 14 éven aluliak ingyen megnehezítik a ta­lálkozókat. (A második játéknap december 27, amikor szintén 15 órakor kezdődik a mérkőzéssoro­zat.) v. f. ) NÓGRÁD — 1979. december 23., vasárnap 7