Nógrád. 1979. május (35. évfolyam. 101-125. szám)

1979-05-16 / 112. szám

Labdarúgás, megyei bajnokság Pályaválasztók sikeres fordulója C*ak a Síküveggyár és Nagybátony nyeri idegenben Nagy gólkülönbséggel gy ömölt a Saőnyi Márton H SE — 34 gól A pályaválasztó csapatok túlnyomó sikereivel zárult a megyei labdarúgó-bajnokság tavaszi 13. fordulója. Csak a két éllovas nyert idegenben: a Síküveggyár az Ötvözetgyár­nál s a Nagybátony Romhány- ban. Különösen az utóbbi mér­kőzés volt fordulatos, hiszen 0—2-ről, s éppen századik gól­jával nyert a Nagybátony. Egy döntetlen volt: Somos szerzett értékes pontot a 2. sz. Volán­tól. A hat pályaválasztói győ­zelem közül kiemelkedik a Szónyi Márton HSE nagyará­nyú sikere Egyházasgergével szemben. A Vörös Csillag HSE is gólokban bővelkedő küz­delmet vívott Érsekvadkerttel a kiesés elkerüléséért. A for­dulóban 34 gólt lőtt a mezőny, csak három támadósor volt gólképtelen. A sportszerű ta­lálkozókon nem történt kiállí­tás. 2. sz. Volán—St. Somos 2—2 (2—0) ! Salgótarján, Csizmadia-telep, 200 néző, v.: Lőcse. 2. sz. Vo­lán: Kormos (Angyal) —Már- to.n, Szolnoki, Lovasi — Tőre, Póczos — Bogár, Iványi, Do­monkos, Rátkai (Makovszky), Szomora. Edző: Balga Károly. Somos: Simon — Czikora, Taj- ti, Bostai — Szikora, Kaposi, — Kovács, Bocsi, Zsidai, Rá- tóti, Kese (Verbovszki). Edző: Tóth P. István. Az I. félidőben a hazaiak támadtak többet s két vaskos védelmi hibát ki­használva kétgólos vezetésre tettek szert. Szünet után ki­egyensúlyozottabb játék folyt, a Volán többször könnyelműs- ködött, s a vendégek kiegyen­lítettek. A 30. percben Kor­mos vállsérülést szenvedett. Góllövő: Szomora, Bogár, ill.: Rátóti (11-esből), Bocsi. Jó: Lovasi, Bogár, ill.: Simon, Bo­csi. St. Síküveggyár—St. ötvözet­gyár 1—0 (0—0) Salgótarján, Zagyvaróna, Tóth Ferenc út, 500 néző, v,: Szeberényi. Síküveggyár: Rá- dy — Kasza, Zsédely, Gulyka, Kaszanyl — Fehérvári, Nagy G., (Váradi) Krivanek L. — Szekula. Llsztóczki, Angyal. Edző: Tóth István, ötvözet­gyár: Hulitka K. — Kovács, Angyal, Szabó J., Morva — Hulitka I., Csuberda — Im­re, Kocsis, Nagy, Bartha. Ed­ző; Kriskó Lajos. Erős iramú, végig színvonalas mérkőzést játszott a két csapat. Mindkét kapunál meghiúsultak az ígé­retes gólhelyzetek. A többet támadó s remekül hajrázó sík­üveggyáriak a 86. percben mintaszerű „egyérintős” tá­madásból Fehérvári góljával szerezték meg a győzelmet. Jó: Kasza, Kaszanyi, Gulyka, Angyal, ill.: Hulitka K., Hulit­ka I., Szabó J., Kocsis. Pásztó—Mátranovák I—0 (1—0) Pásztó, 800 néző, v.: Pólón kai. Pásztó: Kodák — Németh, Nágel, Szőke — Szabó, Nagy — Szarvas, Veres G. (Veres M.), Bedő, Antal, Varga Gy. Edző: Bulyovszki Tibor. Mát- ranovák: Domonkos — Kiíczin L., Simon, Farkas, Tóth L. — Mészáros (Kilczin J.), Tóth I. — Lakatos B„ Nagy L., Mi­hály, Kovács. Edző: Szoó Mik­lós. Közepes színvonalú, sport­szerű mérkőzést játszott a két csapat, kitűnő játékvezetés mellett. Az I. félidőben a ha­zaiak, szünet után a vendégek igyekeztek jobban. A döntő gólt a 30. percben Varga Gy. szerezte, amikor kiugrott a védők közül, s a kapus mel­lett a hálóba gurította a lab­dát. Jó: Németh, Nágel, Sző­ke, Varga Gy., míg a vendé­gek közül senki sem nyújtott kiemelkedőt. St. Bányagép SK—Karanesla- pujtő 2—1 (2—C) Salgótarján, Szánasi út, 300 néző, v.: Fodor. St. Bányagép SK: Kovács J. (Kucsera) — Grúz, Bozó, Rapi, Zvara — An- dó, Blaskó (Veres) — Dávid, Ecsegi, Liszkóczi, Longauer. Ed­ző: Benke János. K.-iapujtő: Molnár 1. — Földi, Telek Gy. (Tőre), Novák — Juhász M., Telek S. — Romhányi, Faze­kas, Osgyáni, Gáspár, Juhász I. Edző: Kozik Elemér. Az alacsony színvonalú mérkőzés I. félidejében két szerencsés góllal jutottak vezetéshez a hazaiak. Szünet után a ven­dégek szépítettek, majd ér­vénytelen gólt és két kapufát lőttek. A hazai védelem Ku- cserával az élen mindent há­rított Góllövő: Dávid, Ecsegi, ill.: Romhányi. Jó: Kucsera, Zvara, Dávid, ill.: Földi, Ju­hász M., Osgyáni, Gáspár. Nagybátony—Romhány 3—2 (0—2) Romhány, 400 néző, v,: Dó­ra. Nagybátony: Szikora — Sütő (Bocsi), Bertók, Orosz J., Dolencz — Loch, Dóra, Orosz L. — Szabó, Szőke, Oláh S. Edző: Baranyai Gyula. Rom­hány: Kovács — Szentgyör- gyi, Koczka, Szaszovszky J. — Zachar, Torma — Ivanics, Sági L. (Túri), Sági J., Zagy­vái, Kertész. Edző: Murányi János. A jó iramú mérkőzés izgalmas fordulatokat hozott. A jól kezdő hazaiak kétgólos vezetést szereztek, szünet után azonban egyenlítettek a több helyzetet teremtő vendégek. Ekkor 11-eshez jutott Rom­hány, de Szikora kivédte a lövést. A hajrában Szabócsa­pata századik góljával szerez­te meg a győzelmet. Góllövő: Szabó (2), Loch, ill.; Ivanics (2). Jó: Szabó, Loch, Orosz J., ill.: Szentgyörgyi, Zachar, Iva­nics. Szőnyi Márton HSE—Egyhá- zasgerge 5—2 (1—1) Jobbágyi, ,300 néző, y.: Harth. Szőnyi M. HSE: Mol­nár S. — Kelemen, Szrena, Kéri — Kotroczó, Tóth I. — Oláh J., Kocsis, Kovács A., Csorba T., Kosik (Kom ács Á.). Edző: Malik József. E.-gerge: Fenes — Gecse A., Szántó, Gordos í,. — Gordos O., Ju­hász — Somoskői N. (Bocsó), Somoskői Z., Simon L., Simon I., Pál. Edző: László László. Kiegyensúlyozott 45 perc után egyre jobban felülkerekedett a gólhelyzeteit kihasználó ha­zai együttes és megérdemelten nyert. Góllövő: Oláh J., Ko­csis K. (2—2), Tóth J., ill.: Somoskői Z. (2). Jó; Kelemen, Tóth J., Oláh J., Kocsis K„ ill.: Gecse A., Somoskői Z. Bárna—Kazár 2—0 (1—0) Bárna, 200 néző, v.: Martin- kó. Bárna: Bozó J. — Ádáru, Tóth L., Radics Gy. — Bo- hács (Handó), Répás — Sza­bó A., Páldi (Koppándi), Ora- vecz I., Radics A., Farkas. Ed­ző: Takács Dániel. Kazár: Te- legdi Gy. — Szabó B., Tolnai K., Cecze, Pálmán — Telegdi S., Gecse, Kovács L. — Krízs, Sándor G., Bozsik (Miklósi). Edző: Bozsik László. A gyenge teljesítményt nyújtó vendég­csapat nem késztette nagy küzdelemre a hazaiakat. A 30. percben Szabó A., öt perc­cel a befejezés előtt pedig Farkas szerzett gólt. Jó: Tóth L., Répás, Radics A., Farkas, míg a vendégek közül senki sem említhető. Vörös Csillag HSE—Érsekvad- kert 4—3 (2—1) Rétság, 200 néző, v.: Kle- ment. Vörös Csillag HSE: Rottek — Salgai, Parádi, Sza­szovszky Cs. — Győri J., Kecs­kés — Iván, Karácsonyi, Rom­hányi P., Pazdera (Benyusz), Menczel. Edző: Győri Ferenc. É.-vadkert: Szabó II. — Kor­dics (Oroszlán), Keresztes, Sza­bó I. — Antal, Gubik — Ha- laj (Légrády), Benyo, Hustya- va, Adame, Beke. Edző: Ko­vács István. A jó iramú, vál­tozatos mérkőzésen a vadker­tiek szerezték meg a vezetést, aztán 3—1-re elhúztak a len­dületesebb hazaiak. Ezután 3—2-re alakítottak a vendé­gek, s az újabb hazai vezetés után még egyszer szépítettek. Góllövő: Romhányi P. (2), Iván, Karácsonyi, ill.: Benyo, Hustyava, Adame. Jó: Parádi, Győri J., Romhányi P., ill.: Szabó II., Szabó I., Antal. Szécsény—Palotás 3—1 (1—1) Szécsény, 300 néző, v.: Gi- Iyen. Szécsény: Gonda —Kal­már, Juhász I., Wágner —Ku- ris J., Velkovics — Vanya L., Gál I., Szőke, Pénzes, Gál L. (Králik). Edző: Kovács József. Palotás: Pete — Csóré, Tóth A., Urbán — Kocza J., Tur- csányi — Illés, Bagi, Zsigái. (Zsiga J.), Petre, Oláh E. Ed­ző: Szabó Mihály. Az I. fél­időben egyenrangú ellenfél­ként játszott a vendégcsapat. Szünet után viszont, egyre na,- gyobb fölénybe kerültek a ha­zaiak, s gólhelyzeteiket jobban kihasználva megérdemelten nyertek. Góllövő: Kuris J., Pénzes, Králik, ill.: Petre. Jó: Gonda, Kalmár, Kuris J., Velkovics, ill.: Pete, Tóth A., Petre. A bajnokság állása 1. St. Síküveg. 30 27 3 _ 115-10 57 2. Nagybátony 30 22 5 3 100-21 49 3. Pásztó 30 18 5 7 74-31 41 4. M.-novák 30 15 8 7 44-24 38 5. Romhány 30 15 5 10 60-45 35 6. St. ötvözet 30 14 4 12 61-42 32 7. Bárna 30 14 3 13 56-67 31 8. E.-gerge 30 11 7 12 42-44 29 9. Szőnyi M. HSE 30 11 7 12 43-53 29 10. 2. sz. Volán 30 11 6 13 48-44 28 11. Szécsény 30 9 10 11 42-57 28 12. K.-lapujtő 30 11 5 14 39-50 27 13. St. Somos 30 9 5 16 48-70 23 14. Kazár 30 9 5 16 36-68 23 15. St. Bányagép 30 8 5 17 39-62 21 16. Vörös Csili. HSE 30 6 7 17 34-66 19 77. E.-vadk. 30 5 6 19 30-82 16 18. Palotás • 30 7­23 35-110 13 • = ifjúsági mérkőzés el­maradásáért pontelvonással büntetve. összeállította: Andó Miklós Kosárlabda NB 11. Folytatódott a hazai győzelmi sorozat STC—DASE 87—59 (40—27) Salgótarján, városi sport- csarnok, v.: Virik, Béliéi. STC: Anda (6), Miskolczi (44), Kre- nács (—), Kövesdiné (9), Mar- tinkó (14). Cs.: Kővágó (—), Válóczi (10), Hegedűs (4), Nagy (r-), Belinyák (—). Edző: Szarvas József. A mérkőzést jól kezdte az STC. Már az 5. percben 10—2 arányban vezettek. A folyta­tás azonban elmaradt. Érthe­tetlenül kapkodni kezdtek. Rossz volt a csapat védeke­zése. Döntő helyzetekben ziccereket hibáztak, ami fel­hozta az ellenfelet (15. perc: 24—22). Ekkor Szarvas József edző átszervezte csapatát, amely ritmust váltva, a félidő végéig 13 pontra növelte elő­nyét. A II. félidő elején ismét az STC percei következtek. Mis­kolczi vezérletével, a 2. perc­ben már 48—29 arányban ve­zettek. A DASE még egyszer megpróbált erősíteni, de a hát­rányából már nem tudott le­dolgozni. Sőt az utolsó percek­ben a hazaiak rákapcsoltak, s újabb pontokkal növelték előnyüket. A debreceni egyetemi csa­pat csak öt játékossal érkezett a mérkőzésre. Ennek ellenére jól tartották magukat. A táb­lázat harmadik helyén álló tarjáni lányok — közepes já­tékkal — csak a második fél­időben tudtak elhúzni a mind­végig sportszerű vendégcsa­pattól. A látottak alapján az első félidő kritikus perceiben szerzett fontos pontjaiért Mártinké, és az egész mérkő­zésen nyújtott eredményes já­tékáért Miskolczi érdemel di­cséretet, aki végig igazi vezér- egyénisége volt csapatának. Szarvas József: — MNK- fordulók és egyéb körülmé­nyek miatt egy hónap óta ez volt második bajnoki mérkő­zésünk. A hosszú kihagyás rá­nyomta bélyegét a folyamatos játékra. STC—DASE 77—69 (49—32) Salgótarján, városi sport- csarnok, V.: Virik, Béliéi. STC: Svantner (13), Balogh (—), Tóth P. (4), Juhász (52), No­vák (4). Cs.: Palla (2), Szliv- ka (2), Oszvald (—), Magyar (—). Edző: Boronyai Tamás. A lányokhoz hasonlóan a fiúk is úgy kezdték a mérkő­zést, hogy „simán” nyernek a jó képességű vendégcsapat el­len. A 4. percben 11—2, a 14- ben 34—18 arányban vezettek. Ebben az időszakban Svantner távoli pontos dobása és Ju­hász kitűnő centerjátéka ered­ményezte a 16 pontos előnyt, amit a félidő végéig meg is tartott a csapat. A II. félidőben azután meg­változott a játék képe. Rákap­csolt a vendégcsapat. Letá­madtak, ami nem „ízlett” a hazaiaknak. A 4. percben 51— 40, a 11-ben 63—55 volt az eredmény. Ebben az időszak­ban Juhászon kívül senki sem tudott az átlagnál jobb teljesítményt nyújtani. Le­vegőben lógott a meglepetés (15. perc: 69—63), de Juhász­nak a hátralevő idő kritikus pillanataiban szerzett kosarai megnyugtatták a kisszámú kö­zönséget. Az STC csapata ismét meg­érezte Lajgut hiányát. Az első félidőben még igen, de a má­sodikban már nem tudták azt a lendületes, jó játékot nyúj­tani, amit a hazai mérkőzései­ken megszoktunk tőlük. A két bajnoki pontot ismét Juhász végig energikus, kitűnő játé­ka jelentette a csapatnak. Jel­lemző, hogy a hazaiak máso­dik félidőben dobott 28 (!) pontjából az STC 205 centimé­terre nőtt centere egymaga 26. ot dobott. Boronyai Tamás: — A má­sodik félidőben magunknak tettük nehézzé a mérkőzést. Pilinyi László Kézilabda NB II. A lányok kikaplak, a fiúk nyerlek Rács dr. remekelt Balastagyarmaton Szegedi Konzerv—STC 16—10 (11—1) Szeged, v.: Bárány, Ko­vács. STC: Ferencz — Ko- vácsné (2), Révai (—), Po- zsárné (1), Kissné (2), Lu­kács (4), Józsáné (1). Cs.: Horváth (—). Szalai (—). Edző: Tarján-Péter. Kiállítás: 6 perc, ill., 4 perc. Nagy szélben került sor a mérkőzésre, melyet a hazai csapat lendületesen kezdett. Az I. félidőben teljesen „le­blokkolt” az STC. Rosszul védekeztek, enervált, átütő­erő nélküli támadásokat ve­zettek. Ennek eredménye volt, hogy a szegediek ii—1-es ve­zetéssel fordulhatlak. A II. félidőre „összeszedte” magát az STC. Lukácsék is­mét azt játszották, amit az elmúlt években sorozatban tudtak nyújtani. Ezt a játék­részt meg is nyerték 9—5 arányban, de a hátrányukat Vasasok iövészversenye A Vas-, Fém- és Villamos- energia-ipari Dolgozók Szak- szervezete elnöksége a Ta­nácsköztársaság 60. évforduló­ja tiszteletére lövészemlék­versenyt rendez. Ezzel az em­lékversennyel is biztosítani szeretnék az első magyar proletárdiktatúra népszerűsí­tését, ugyanakkor a tömeg­sport keretében versenyzési alkalmat kívánnak nyújtani az érdeklődőknek. Az emlék- versenyt először üzemi, majd megyei és országos szinten is megrendezik hatfős csapa­tokkal. Természetesen az üze­mi versenyeken egy szocialis­ta brigád több csapatot is in­díthat. A versenykiírás külön utal arra, hogy a csapatokban öt férfi- és egy női versenyző sze­repelhet. Mindazok részt ve­hetnek a küzdelmekben, akik a 16. évet betöltötték, s leg­alább 6 hónapja a gyár dol­gozói. Nem indulhatnak uzok, akik az 1978—79. évben hiva­talos lóversenyen szerepeltek. Azok a szocialista brigádok, amelyek csak férfiakból áll­nak, az illető üzem női dol­gozói közül szervezhetik be az együttes tagját. A tanácsköztársasági lövész­emlékversenyt két számban bonyolítják le. A résztvevő csapatoknak mindkét lőszám- ban szerepelniük kell . Így bi­zonyíthatják felkészültségüket a nyíltirányzékú légpuska (állva, feltámasztás nélkül, 10 méter távolságra) számban, továbbá kispuskával (fekve, feltámasztás nélkül, 50 méter távolságra). Mindkét fegyver­nemnél öt próba, tíz értékelt lövés kerül leadásra, termé­szetesen külön-külön lőlapra. A lőidő 15 perc. A tanácsköztársasági lövész­emlékverseny gyárrészlegen- kénli versenyét a Salgótarjá­ni Kohászati Üzemekben már megkezdték. A tömegsport; bizottság és az MHSZ-lövész- klub a Zagyva-rakodói lőté­ren bonyolítja le. A program szerint a gyárrészlegi verse­nyeket június 26-án a válla­lati döntő követi. Ezután lesz a megyei döntő. A győzelem napja tisztele­tére a kohászati üzemek KISZ-bizottsága, valamint MHSZ-lövészklubja kispuska- lóversenyt rendezett. Az erő­próbán 9 KISZ-alapszervezet 10 5—5 fős vegyescsapattal képviseltette magát. A győ­zelmet a villamosközpont „Pesti Barnabás” KlSZ-alap- szervezete szerezte meg 377 köregységgel, a fémbevonó „Szőnyi Márton” KlSZ-alap- szervezete előtt, mely 297 köregységet ért el. Egyéniben Angyal Zoltán (villamosköz­pont) bizonyult a legjobbnak 79 köregységgel. — demcny — már nem tudták ledolgozni. Tarján Péter: — Az I. fél­idő enervált játéka eldöntötte a mérkőzést. STC—Nyírbátori Báthory 25—24 (11—11) Salgótarján, v.: Réti, Hor­váth, STC: Kiss — Nágel 11/8 (4/2), Kovács Z . 3/1, Drevenka 0/5, Kovács L. 4/3 (1/0), Nagy 9/4 (4/3), Horváth 9/2 (2/1). Cs.: Gulácsí (kapus) Szánó, Lavrincz 4/1, Kovács I. 1/1, Mártha. Edző: Czlm- mer János. A játékosok neve után:ösz- szes kapuraicvés (összes gól, zárójelben: összes 7 m-es) 7 méteresből elért gól. Kiállítás: 8 peic. ill. 8 perc. A Nyírbátor kezdte a ‘.áté- kot, s mindjárt az első táma­dásuk gólt eredményezett. Sőt, a 4. percben már 2—0-ra, a 7-ben pedig 4—1 arányban vezettek. A hazaiak azonban a tőlük megszokott szívós, harcos játékkal, megiorditot- ták az eredményt (15. perc: 6—4), Innen a félidő végéig, fej-fej mellett haladt a két csapat. Bár az STC vezetett végig, két gólnál nagyobb kü­lönbséggel nem tudott elhúz­ni. A II. félidő izgalmas mér­kőzést és még szorosabb já­tékot hozott. Egyenlő állásról, mindig az STC vezetett, de az ellenfél rendre kiegyenlí­tett. Mindkét csapat kemé­nyen, harcosan játszott. A rendég nyírbátoriak sokszor túlléptek a keménység hatá­rait. A 27. percben 23—23-as mérkózésállásnál egy durva, belemcnés után emberelőny­höz julotiak a hazaiak. Ezt Horváth és Nágel kihasználta, ami az £>TC-nek újabb fon­tos bajnoki pontokat jelen­tett. Czímmer János: — Sajátos helyzetünkben a két pont volt a fontos, amit nehezen de megszereztünk. A következő fordulóban azonban többet kell nyújtani a győzelemért. F. L. Bgy. SE — Egri Einommeclianilia 26—22 (10—11) Balassagyarmat, 500 néző, v.: Kovács — Sziklai. Bgy. SE: Debreczeni — Cseri Pál, (2) , Cseri Péter (4), dr. Rácz (9), Csabuda (3), Kürtössy (3) , Kovács (5), Cs.: Kenyeres (kapus), Leszák, Miklecz. Edző: Lombos István. Nagy önbizalommal, két volt NB I-es játékossal (Ma- rossival és Tibával) megerő­södve lépett pályára a listave­zető Finommechanika. A ha­zaiaknál hiányzott Bakonyi és Garamvölgyi. A mérkőzés első felében kiegyensúlyozott játék folyt váltott vezetéssel. (16. perc 4—4). Ekkor a haza­iak fokozták az iramot és 8—4-re elhúztak. A rutinos vendégek Marosi irányításával ledolgozták hátrányukat a félidő végéig (10—11.) A má­sodik félidőben nagy lelkese­déssel és fegyelmezetten ját­szó hazai csapat jó védekezés mellett magához ragadta ’ a kezdeményezést és elhúzott, (50. perc 24—19). Ezután tar­tották előnyüket és biztos győzelmet arattak elsősorban dr. Rácz kitűnő átlövései ré­vén. A hazaiak nagyon fon­tos két bajnoki pontot sze­reztek. Jók: Debreczeni, dr. Rácz (a mezőny legjobbja) és Kovács. — rciter — I =:.'***■ Május 16., U*ftia