Nógrád. 1979. május (35. évfolyam. 101-125. szám)

1979-05-15 / 111. szám

Eűitlódtí* Bánion Tájkép állóvízzé! Kíváncsi ön egy kisközség sportéletére? Én az voltam. A jóég tudja, miért választottam éppen Bánkot. Ismerősen csengett a neve, a tavalyi járási labda­rúgó-bajnokságból. Idegen­forgalmi nevezetességű tavá­ról is sokat hallottam. Az idén banki páros nyerte asztalite­niszben a falusi dolgozók té­li spartakiádját. Ismert az is. hogy a falunak közös köz­ségi tanácsa van Rétsággal, márpedig a járási székhelyen elég aktív a sportélet. Aznap, amikor ott jártam, esős, borús volt az idő. Aztán kiderült — kiderült, hogy:.. TŐMONDATOKBAN ...Bánkon nincs sportélet! legalábbis mostanában. A sportkör megszpnt. A labda­rúgócsapatot feloszlatták. Hi­ányzott a szakember. Nem volt összetartóerő. Most a nötincsiek bérlik a pályát. Nekik szurkol kéthetenként a falu apraja-nagyja. Más sport úgysincs. Legfeljebb súly­emelés. Tudniillik: a vendég­lőben. Féldecitől félliteresig. Félkézzel. Lelökik: — aztán nyomás a következő „sú­lyért”. .. Az étterem mögött van a tó. Nyáron ellepik a strando­lok meg az úszók. Kedvelik a horgászok is. Csónakázni szintén lehet. De ilyenkor ki­halt. .. FORMA 1 — hirde­ti a plakát egy villanyoszlo­pon. Csakhogy itt autópálya sincs. Ez egy zenekar neve. A V’MOTOROCK begerjed­nének, ha hallanák... Még igazi iskola sincs Bánkon. Két osztály csupán. Az egyikben a másodikosok a negyedike­sekkel tanulnak együtt. Az elsősök és a harmadikosok osztályfőnöke Juhász József- né. Keresi a szavakat, a község sportéletéről beszélve. ÉLŐSZÓBAN — Akkor költöztünk ebbe a kis épületbe, amikor a felső­sök Rétságra kerültek. Az­óta nincs tornatermünk. Ígér­ték, hogy a kultúrházban tor­názhatunk, dehát mozaik­padlón? Itt csak a padok közt gimnasztikázhatnak a gyere­kek az osztályteremben. Van­nak labdák, tornaszerek, de hol használhatják őket a ki­csik Az udvarunk szűk. A ■szülők most építenek játszó­teret társadalmi munkában a gyermeknapra. A hinták mellett gerenda, nyújtó, ug­rógödör is lesz. Erős itt a kis­dobosmozgalom. Mindenki el­indult az Ügyesség, bátorság tömegsportakcióban. Játék­délutánokon, sportversenye­ken vesznek részt, a KISZ- esek is segítenek a rendezés­ben. Úszni, focizni, bicikliz­ni apró koruktól tudnak mindnyájan. Van egy erdei tornapálya is a községben, de már benőtte a gaz. Különben is, míg odajutnánk meg visz- sza, eltelne a tornaóra. Ma­radnak még a túrák, kirán­dulások Felsőpetény vagy Romhány felé. A vasgyűjtés bevételéből Duna-kanyari ha­jókirándulást tervezünk. BŐVÍTETT MONDATOKBAN • Nem voltam rest: elzarán­dokoltam a felvégre az eső­ben. A vasútállomás környé­kén egy oszlopra szerelt, szür­ke kis nyíl jelezte feliratával az erdei tornapályát. Amer­re mutatott, vörös durva sa­lak, hátrább zölddel és sárgá­val — gyomokkal — áttörve. Elől két rozsdás csonk, vala­ha teniszhálót tarthatott. Leg­hátul röplabdahálóhoz való vasak. Középen talán kézi- labdapálya helye. A valaha volt pályákat hónapok óta nem használhatták. A kis pa­tak mögött hallgat az erdő, .paskolja az eső a faleveleket. Ide látszik a tó is. Az eső­cseppek koncentrikus körö­ket rajzolnak a víz felszínére. „Egy, csak egy legény van talpon a vidéken. Meddig a szem ellát messze földön, égen.” Egy horgász a parton. Áll a stégen, előtte két bot lóg be a víz fölé. Fején Hol­dén Caulfield-féle szarvaslö­vősapka, lábán tornacipő, fö­lötte . tréningnadrág és bőr­dzseki. Mégsem folytatom a Toldi-idézetet, a „Hé, pa­raszt!” megszólítással. Bemu­tatkozáskor kiderül: alapo­san melléfogtam volna. PÁRBESZÉDBEN — Doktor Horváth Béla va­gyok Pestről. — mondja. — Gyakran jár ide? — Van itt egy kis hétvégi, házunk. Itt tölti az ünnepeket a család. Kicsit rendbe hozom előtte. Van rá két szabadna­pom, beültem hát tegnap a kocsiba és kijöttem ide. — Mit lehet itt fogni? — Van harcsa, ponty, csu­ka, angolna, amúr, minden. Legjobban a pontyot szere­tem, Tegnap kettőt fogtam, azt is vacsoráztam. Sok most a döglött hal a tóban. Bizto­san nem lékeltek a télen. — Ma milyen a kapás? — Eddig semmi. Zavarja a halakat az eső. — Magát nem zavarja? — Ez még nem veszélyes. Majd ha zuhog. Kivárom.. MAGAMBAN Jó horgászszerencsét kí­vánva, köszöntem el. Köz­ben egy óriási hal röpült föl a tóból, majd nagy "csobba- nással hullott vissza. Ez volt a nap sportteljesítménye. Csak a stílus még kicsit tisztáta­lan. Fölfelé Fossbury, lefelé Cukahara. Majd csiszolódik. Ha a horgászok hagyják... Elmentemben visszanézek, még egyszer a falura a ko­csi hátsó ablakán. Sáros, ut­cák, templomtorony, pa­rasztházak, kétnyelvű utca­táblák. Jobbra a dombokon víkendházak, mögöttük erdő, középen a tó. Aztán az egé­szet egybemossa az eső és a képen uralkodóvá válik az állóvíz. Várkonyi Ferenc Edzett ifjúságért Sportnap Szécsényben A napokig tartó borús, esős idő után múlt vasárnap kisü­tött a nap. Igazi tavaszias időjárás, szép környezet, jól előkészített pályák, egyszóval minden „kellék” együtt volt, ami egy sportnap sikeréhez szükséges. S természetesen ott voltak a legilletékesebbek, a fiatalok, akik a reggeli órákban különjáratú autóbu­szokon érkeztek Szécsénybe. A felsorakozott csapatokat Demus Iván, a balassagyar­mati járási KISZ-bizottság titkára köszöntötte. Elmondta, hogy az „Edzett ifjúságért” mozgalom keretében szerve­zett rendezvény célja: sporto­lási lehetőséget biztosítani az igazolással nem rendelkező fi­ataloknak. Ami a lehetőséget illeti, abban nem volt hiány. Min­den sportolni és mozogni vá­gyó fiatal megtalálta számára a „legtesthezállóbb” sportágat. Voltak olyanok, akik nem ér­ték be egy sportággal. Feny­vesi Ildikó hugyagi kislány például négy számban is le­adta a nevezését. Azok, akik arra vártak, hogy pályára léphessenek, rajthoz állhassa­nak, vagy kiestek a további küzdelmekből, kihasználták a várakozás idejét azzal, hogy ráadásversenyt szerveztek. A salakos edzőpálya egy részén például a szécsényi területi KISZ-alapszervezet, a SIKK Szövetkezet és a határőrség fiataljaiból alakult, két koedu­kált labdarúgócsapat vívott egymással csatát. Szabó Ka­talin és Fésűs Éva érsekvad­kerti lányok, a várakozás per­ceinek egy részét az erdei tor­napályán töltötték el. Hege­dűs Éva és Toronyi Hedvig őrhalmi KISZ-esek, Papp Ist­ván és Deák Ferenc társasá­gában lábtenissze) ismerked- leK. A tollaslubdupályán „élesre” pient a játék. Furka János játékvezetőnek bőven akadt dolga. Egy-egy ítéletét nemegyszer meg kellett ma­gyarázni a kipirult arcú ver­senyzőknek. Az egyik kislány a mérkőzés után elmondta: sokat tollaslabdázott, de pá­lyán, szabályok közé szorítva ezúttal játszott először. Ott­hon rábeszéli társait, hogy ve­gyenek hálót és csináljanak tollaslabdapályát. Sok egyéb között ezért is érdemes volt megrendezni a sportnapot. A legjobb agitáció a személyes példamutatás. Ezt tudják és vallják a balassagyarmati já­rás ifjúsági és sportszerveze­teinek irányítói. Az ügyességi számokban Demus Iván, a já­rási KISZ-bizottság titkára. Oláh Katalin, a bizottság munkatársa, Markó Antal, a sportfelügyelőség gazdaság vezetője és Balázs Irén, a szécsényi KISZ-bizottság tit­kára alkotta „quartett” is rajthoz állt. Ki a legény a pályán? A kérdésre a választ a kötélhú­zás döntötte el. A szécsényi határőrség nyolcasa ezen a napon kirobbanó formában volt, nem talált legyőzőre, azaz elhúzóra. Vasárnap Szécsényben több száz fiatal aktív résztvevője volt a sportnapnak. Ezen a napon nem voltak vesztesek, csak győztesek. Győztek, mert a fiatalok mozogtak/ sportol­tak, jól érezték magukat; s reméljük, közelebb kerültek a sporthoz. Talán egy kicsit nagyobbra nőtt bennük a mozgás, a sportolás vágya, igénye. Csupán a rend kedvéért fel­soroljuk a különböző számok győzteseit. Lábteniszben a szécsényi Bútor (Antal, Juhász) győzött! Fejelésben Kalos, Végh ludányhalászi fiatalok bizonyultak a legjobbnak. Tollaslabdában a nőknél a Dulai, Kasza nagylóci kettős diadalmaskodott. «A százmé­teres férfisíkfutás győztese Rigó János (Nagylóc). A hat­vanméteres női síkfutást Fenyvesi Ildikó hugyagi fiatal nyerte. A röplabdatornán a varsányiak végeztek az első helyen. A férfi tollaslabda­csapatversenyt a mohoraiak nyerték. Az összetett ügyessé­gi versenyben a őrhalmiak bi­zonyultak a legjobbaknak. Kötélhúzásban a szécsényi határőrség csapata diadal­maskodott. A különböző számok győz­teseinek, helyezettjeinek a já­rási KISZ-bizottság oklevelet és emléktárgyat adományozott. sz. f. Labdarúgó NB II. Két perc alatt két góllal Balassagyarmati Sb — Szegedi Dózsa 2 — 0 (2-0) Balassagyarmat, 3200 néző, v: Pál. Bgy. SE: Baár — Pri- beli. Robb. Lajkó, Kovács J. (Trubin a 78. percben) — Hornyák, Erdélyi. Hugyecz (Jelen a 78. percben) — Ko­vács I. Lucska, Szedlák. Ed­ző: Dávid Róbert. Szegedi Dózsa: Tóth — Szabó, Bíró, dr. Ernőt!i. Nagy — Pócsik, Ladányi, Csömör, Magyar — Kun. Pipicz. (Mohácsi a 78. percben). Edző: dr. Reményik László. Az első percben Szed­lák az alapvonal közeléből ívelt a kapu elé, de Tóthban elakadt a labda. Az 5. perc­ben Hornyák távoli kapáslö­vése szállt a kapu fölé. A 10. percben Pipicz elhúzta Pribe- li mellett, de hosszú szökteté- sét Robb jó ütemben hárítot­ta. A 15. percben Csömör kö­zelről kapott átadással a jobb oldalon elfutott és ismét Robb szerelt az oldalvonalon túlra. A 17. percben Pribeli a fele­zővonalnál megszerezte; a labdát, Kovács Józsefhez ját­szott, aki fordulásból kapu mellé lőtt. A 18. percben váratlanul gólt értek el a hazaiak. Ko­vács István jobb oldalról ívelt kapu elé. és a védők közül kirobbanó Lucska 8 méterről a jobb sarokba fejelt. 1—0. Kettő perc múlva a gyarmati csapat duplázott. Lajkó a fél­pályán túlról, saját térfeléről hosszan vágta előre a labdát. Lucska és Bíró egyszerre ug­rottak fel fejelni, ami a gyar­mati csatárnak sikerült job­ban, csúsztatott fejese nyo­mán néhány méter vezetés után a labdát a kifutó kapus mellett a bal sarokba rúgta. 2—0. A 25. percben bal oldal­ról végzett szabadrúgást a Dózsa. A keresztbe ívelt lab­dát Kun fejelte kapura, de Baár kezében elhalt a. labda. A 30. percben Kovács István elől Pócsik majdnem öngólt vétett, mert élesen úgy adott hazá, hogy a kapus csak ve­tődve érte el a labdát. A 35. percben gyarmati szögletrú- gás után Szedlák lövését ne­hezen védte Tóth. Szünet után eseménytelen negyedóra következett, majd élénkült a játék. A 60. perc­ben Kovács István — Lucska váltás után a kapus felszedte a csatár elől a labdát. A 65. percben Hornyák szögletre szerelt Nagy elől. E?v perc múlva szegedi szögletrúgás után Nagy közelről Baárba lőtte a labdát. Ezekben a percekben a vendégek támad­tak többet, és próbáltak szé­píteni. A 70. percben Pribeli indította Robbot (!). de Szabó szerelte az előretörő hátvé­det. A 83. percben Lajkó sze­relt , egv szegedi támadást, majd két perc múlva Baár bravúrosan védte Ladányi kö­zeli lövését. Jó hangulatban indult a mérkőzés, mely előtt a ragyo­gó nyárias időben a városi fúvószenekar szórakoztatta a szépszámú közönséget. A vál­takozó támadások után a fél­idő közepe táján Lucska jó­voltából két perc alatt eldőlt a mérkőzés sorsa. Főleg a második gól volt szép csatár­teljesítmény. Ezután akadt még néhány jó helyzete a ha­zaiaknak. de a szegedi kapus, ha nehezen is. két alkalom­mal gólveszélyes helyzetben hárított. A hazai csatárok so­kat mozogtak a középen jól összeszedett és indított lab­dákkal. Szünet után a folyta­tás elmaradt. mert akkor a szegediek támadtak többet, de erőtlen csatárjátékuk nem hozott sikert. Igaz, ebben ré­sze volt a jól záró és időben közbeavatkozó' hazai védők­nek is. Végeredményben iz­galmas találkozón megérde­melten nvert a Bgv. SE. A Dózsa játéka csalódást oko­zott. A szünetben a tavaszi fu­tónapok keretében svédvál­tót látott a közönség. A 800— 400—300—100 méteres távon hat csapat indult. Két hazai vál.tó mellett a 3. helyen az érsekvadkertiek végeztek. — reifer — ; Labdarúgó IXB I., I\B II. Ha jobb a gólkülönbség. •• A labdarúgó NB I. 28. for­dulójának eredményei: STC —DVTK 1-^1 (0—1), Ú. Dó­zsa—Békéscsaba 2—2 (1—0), Bp. Honvéd—MÁV Előre 1—0 (0—0), ZTE—Dunaújváros 2— 2 (1—1), Videoton—Vasas 3— 1 (1—0), Haladás VSE— M Csepel 1—0 (0—0), FTC— Ij PMSC 4—4 (2—1), Bp. Vasas Izzó—Tatabánya 1—0 (0—0), Rába ETO—MTK-VM 3—1 (2­~1). AZ NB I. állása 1. Ü. Dózsa 28 18 8 2 66-29 2. FTC na 16 8 4 61-33 3. DVTK 23 17 5 0 52-28 4. Bp. Hon. 28 14 8 6 52-28 5. R. ETO 28 10 11 7 33-23 6. Vasas L>8 10 10 8 42-39 7. Videoton 28 10 9 9 38-36 8. PMSC 28 7 14 7 29-37 9. D.-újv. 28 8 11 9 40-43 10. B.-csaba 28 9 a 11 38-38 11. Tatab. 28 8 10 10 39-40 12. ZTE 28 8 10 10 31-32 13. STC 28 8 10 10 37-39 14. MTK-VM 28 9 5 14 32-41 15. Csepel 28 4 13 11 28-37 16. MÁV E. 28 7 7 14 21-47 17. Haladás 28 7 5 16 29-63 18. V. Izzó 23 3 6 19 21-56 Az NB II. Középcsoportjá- nak eredményei: BVSC—Du­nakeszi Vasutas 3—0 (2—0), Budafoki MTE—Dunaújvárosi Építők 3—1 (2—0), Volán SC —BKV Előre 2—1 (0—0), 22. Sporthírek Vasárnap útrakelt Olaszor­szágba az STC tizennyolc lab­darúgója. Kihasználva a Szov­jetunió—Magyarország válo­gatott EB-selejtező miatti baj­noki szünetet, egy hetet Itá­liában tölt a tarjáni gárda Toldi Miklós technikai vezető és Szojka Ferenc pályaedző irányításával. Ma a harmad- osztályú FC Friuli, holnap­után a másodosztályú bajnok- aspiráns Udinese az ellenfél. A csapat a hét végén érke­zik haza, hogy felkészüljön a jövő szerdai, tatabányai baj­noki találkozóra. * Felmérést végez ezekben a napokban — hétfőn, kedden és szerdán — az STC Salgó­tarján általános iskolai tanu­lói között. A tízévesek a sport­iskolái felvételire összeállított teszt alapján számot adnak mozgáskészségükről, ügyessé­gükről. A tehetségeseket az egyesület megfelelő szakosztá­lyaiba irányítják. A jövendő utánpótlás kiválasztását célzó felmérés színhelye délelőttön­ként a Kohász -pálya. ■fr Tollaslabda-játékvezetői tan­folyamra várják a jelentkező­ket a Nógrád megyei Testne­velési és Sporthivatalban. Az első foglalkozás május 17-én 15.30 órakor kezdődik, s a második előadás után vizsgát lehet tenni. Júniusban, a te­rületi úttörő-olimpián már szükség is lesz az újdonsült játékvezetőkre. Az STC egyenlítő gólja a diósgyőriek hálójában a szombati bajnoki találkozón. Szántó (2), a mezőny legjobbja és a kitünően védő Szabó kapus már csak nézhet a labda után. STC—DVTK 1—1 (0—1). (Herbst Rudolf felvétele) . sz. Volán SE—Kecskeméti SC 2—1 (0—1), Pénzügyőr SE— Építők SC 2—2 (1—0), Vác— Kossuth KFSE 1—0 (0—0), Bp. Spartacus—Honvéd Bem J. SE 0—0, SZEOL AK—Vasas Ika­rus 0—0. A bajnokság állása 1. Volán 31 17 10 4 47-24 44 2. BVSC 33 14 13 6 45-38 41 3. Szeg. D. 31 13 13 5 41-31 39 4. KKFSE 31 15 8 8 50-57 38 5. Budafok 31 13 9 9 50-49 35 6. Bem SE 33 11 13 9 38-30 35 7. SZEOL 32 11 13 8 44-37 35 8. 22. Volán 31 12 10 9 48-40 34 9. B.-gyarm. 31 14 6 11 33-32 34 10. Vác 31 11 12 8 39-30 34 11. K.-mét 31 12 8 11 34-35 32 12. Bp. Spart. 32 8 12 12 39-42 28 13. BKV E. 31 10 7 14 37-33 27 14. Építők 31 6 15 10 39-40 27 15. Pénzügy. 31 10 7 14 35-52 27 16. Ganz-M. 31 5 15 11 28-33 25 i NÓGRÁD — 1979. máj 17. D.-keszl 32 6 13 13 18-34 28 18. D.-v. Ép. 31 4 11 16 33-56 13 19. Ikarus 31 4 9 18 22-55 17. Szabadnapos: Gatlz-MAVAG A TOTÓ 19. heti eredménye 1. Gyula—Ózd 3-2 1 2. Bors. Bány—MVSC 0-1 3 3. Kisvárda—BTASK 0-0 x 4. SZMTE—Kazincbarc. 3-0 1 5. MÁV NTE—Komló 2-0 1 6. Dorog—Bábolna 5-0 l 7. Atalanta—Lanerossi 2-0 l 8. Bologna—Perugia 2-2 x 9. Catanzaro—Torino , 2-1 i 10. Lazio—Milan l-l x 11. Verona—Napoli o-ö x 12. Foggia—Palermo l-l x 13. Pescara—Udinese 0-2 2 “hl Rimini—Pistoiese 0-0 X t