Nógrád. 1978. november (34. évfolyam. 258-282. szám)

1978-11-09 / 264. szám

Kosárlabda NB If. Győzelem és vereség Szarvasi Főiskola—STC 44—43 (31—23) Salgótarján, városi sport- csarnok, v.: Tímár. STC: Mis­kolci (11), Anda (16), Martin- kó (4), Kővágó (3), Nagy (—). Cs.: Hegyi (7), Krenács (2) és Hegedűs (—). Edző: Szarvas József. A november 5-re kiírt baj­noki mérkőzést a két klub megegyezése alapján csütörtö­kön játszották a csapatok. A találkozóra egy játékvezető érkezett, akinek nehéz dolga volt a változatos, fordulatok­ban bővelkedő, de közepes színvonalú női mérkőzésen. Az első félidőben váltott ve­zetéssel haladtak a csapatok. A hazaiak szempontjából Mártinké és Miskolci ered- ménytfordító kosarai jelentet­ték a kétpontos előnyt. Ebben a játékrészben az STC cente­rei közül Hegyi három és Kő­vágó négy személyit szedett össze. A második félidő 5. percé­ben Anda sikertelen oldal­dobásai után négy ponttal el­húzott az ellenfél (31—27), ezt még ki tudták egyenlíte­ni. A 17. percben 37—37-nél találkozott a két csapat. Az utolsó perc izgalmás csatát hozott, ötven másodperccel a befejezés előtt büntetődobás­ból egypontos vezetésre tet­tek szert a szarvasi főiskolá­sok. Az ellentámadásból Már­tinké elhamarkodottan dobott kosárra, mely célt tévesztett. A gyűrűről lepattanó labdát az ellenfél játékosai szerezték meg, akik kijátszották a ren­delkezésükre álló támadási időt, így megszerezték a két bajnoki pontot. Végig szoros mérkőzésen a hajrában nyújtott jobb telje­sítményével nyert a szarvasi csapat. Szarvas József: ezen a mér­kőzésen találkozott a két el­gondolás. A szerencsésebb csapat nyert. STC—Szarvasi Főiskola 87—55 (43—21) Salgótarján, városi sport- csarnok, v.: Timár. STC: Svantner (4), Lajgút (24), No- vák (4), Juhász (33), Palla (6). Cs.: Tóth (10), Szlivka (4), Balogh (2), Nagy (—) és Pong- rácz (—). Edző: Boronyai Ta­más. A fiúk találkozóját Palla, Lajgút, majd Svantner kosa­rai vezették be. Jó védekezés­sel és kombinatív támadás­építéssel a 11. percben már 23—10 arányban vezetett együttesünk. A továbbiakban Lajgút és Tóth bejátszásai, valamint Juhász kosarai je­lentetek élményt a kisszá­mú nézőközönségnek és 22 pontos vezetést a hazaiaknak. A második félidőben jó vé­dekezés mellett a támadó kombinációk egész sorát mu­tatta be az STC, mellyel to­vább növelték előnyüket. Csak sorozatos faultok árán tudták szerelni Juhászt, akinek ezen a mérkőzésen minden szemé­lyi dobása sikerült. Ennek a játékrésznek szépséghibája, hogy az addig biztosan érté­kesített ziccerek közül né­hány kimaradt. A mérkőzésen nyújtott tel­jesítményéért az egész csapat dicséretet érdemel. Közülük is kiemelkedik Juhász véde­kezésben és támadásban nyújtott egyéni teljesítménye, valamint Tóth és Lajgút irá­nyító munkája. Boronyai Tamás: — az őszi szezonban a vegyes védeke­zést most játszotta igazán jól a csapat. A női bajnokság Jelenlegi állása 1. KSC 2. SZMTE 3. Ny.-h. M. 4. MEAFC 5. K.-félegy. 6. M.-berény 7. Szarvas 8. STC 9. KMFSE 10. DASE 11. DVSC 12. SZVSE 13. Ny.-h. TK 14. T.-miklós 21 20 21 20 21 15 20 14 20 11 21 10 19 10 19 10 21 7 19 7 20 6 19 6 20 4 19 ­1 1723- 1 2152- 6 1613- 6 1409- 9 1249­11 1324- 9 1241- 9 1272­14 1222­12 1107­14 1142­13 1176­16 1096­19 953­-1145 41 -1253 41 -1233 36 -1118 34 -1216 31 -1299 31 -1201 29 -1132 29 -1364 28 -1225 26 -1243 26 -1292 25 -1338 24 -1654 19 A hétközi fordulóban leját­szott Szarvas—STC mérkőzés még nem szerepel tábláza­tunkban. Az Üjfehértó és a Nagykőrös visszalépése foly­tán a 19 mérkőzést játszó csapatok kétszer, a húsz mér­kőzést játszó csapatok egy­szer voltak szabadnaposak. A férfibajnokság jelenlegi állása 1. Egri F. 2. MEAFC 3. Köb. Sör. 4. Ny.-h. TK 5. STC 6. Egri TK 7. K.-félegyh. 8. H.-vásárh. 9. DASE 10. Alföldi Ol. 11. Zrínyi HSE 12. KMFSE 13. Ny. MFSC 14. VM Közért 35. Szarvas 16. Nagykőrös 23 21 23 19 23 18 22 16 23 15 23 15 22 15 23 14 22 12 22 11 23 6 2 2020—1579 44 4 1918—1488 42 5 1834—1631 41 6 1917—1714 38 8 1986—1773 38 8 2124—1917 38 7 1901—1720 37 9 1923—1737 37 10 1586—1540 34 11 1746—1638 33 17 1508—1765 29 18 1546—1935 28 19 1727—2112 27 19 1663—2201 27 20 1704—2027 26 18 1441—2150 24 A DASE—Nagykőrös, a Nagykőrös—Ny.-házi TK és az Alföldi Olajbányász—Kiskun­félegyháza mérkőzés későbbi időpontban való lejátszásához a szövetség hozzájárult. Pilinyf László Sporthírek Hecht és Csőm játszmája döntetlenül végződött, így 2—2 lertt a végeredmény a Buenos Aires-i sakkolimpi­án a 10. fordulóban Magyar- ország és az NSZK csapata között. A nőknél ugyancsak döntetlenül végződött a ma­gyar-angol találkozó, miu­tán a függőjátszmát a sziget- országi sportoló nyerte. A férfiaknál a 11. forduló­ban Magyarország 3—1-re győzött Izland ellen, míg a magyar—nyugatnémet női találkozó 1,5—1,5 arányban zárult. Az amszterdami olimpiai stadionban 63 000 néző előtt került sor kedden este Johan Cruyff búcsújátékára egyko­ri klubjában az Ajaxban. A nagy gála azonban „ünnep­rontással” zárult, mert az ellenfél, a Bayern München 8—0 (2—0) arányban lelépte a nagyhírű holland együt­test. A mérkőzés magyar szempontból azért érdekes, mert az UEFA Kupában a Bp. Honvédnek az Ajax lesz az ellenfele. Cruyff annak ellenére, hogy r.z ő búcsúmérkőzéséről volt szó, a bevételről lemondott a dél-hollandiai mozgássérül­tek és az amszterdami gyer­mekklinika javára. A kis Adria-parti üdülő­hely, Kupari uszodájában bo­nyolítják le péntektől a vízi­labda KEK középdöntőjében az egyik csoport mérkőzése­it. Itt szerepel az PTC együt­tese, amely a belga kupagyőz­tes elíen játssza első mérkő­zését. A zölá-íenereknek a legnagyobb ellenfelük vi­szont a jugoszláv Korcula csapata lesz, amellyel vasár­nap találkoznak . és ezt az összecsapást a belgrádi tele­vízió is közvetíti. Dusán Antunovics, a Kor­cula edzője kijelentette: „meggyőződésem, hogy a kö­zépdöntőből csapatom és az FTC jut tovább”. Ügy látszik rendszeres lesz, hogy a legjelentősebb hazai asztalitenisz-versenyeken — Jónyer kényszerpihenője is közrejátszik ebben — Gergely és Klampár egymás között dönti el az elsőséget. Az Asz­talos-emlékversenyen Gergely a BVSC Európa-bajnoka visz- szavágott Klampárnak a Bp. Spartacus válogatottjának, Sakk Megyei egyéni gyors- bajnokság Salgótarjánban A Nógrád megyei Sakkszö­vetség 'november 7-én rendez­te meg a megye idei egyéni gyorsbajnofcságát. A 28 indu­ló két 14—14 fős csoportban mérkőzött a döntőbe jutásért. Az első csoportból döntőbe jutott PalXa György, Szokács László, Váradi Oszkár, Ponyi Attila és Szabó Tamás. A má­sodik csoportból Gallai Já­nos, Frink Ferenc, Kassai Sándor, Ábri Ferenc és Ká­nya Zoltán jutott a döntőbe. A finálé igen éles küzdel­met hozott. Végül holtverseny alakult ki az első és a máso­dik helyén. A bajnoki címet Szokács László mesterjelölt. a budapesti Statisztika SE versenyzője nyerte. A végeredmény: 1. Szokács László mesterjelölt (Bp. Sta­tisztika) 6.5, 2. Frink Ferenc mesterjejölt (STC) 6,5, 3. Ká­nya Zoltán mesterjelölt (STC) 6, 4. Szabó Tamás I. osztályú (STC) 5.5, 5. Gallai János mesterjelölt (STC) 5.5, 6. Pal­la György I. osztályú (STC) 4 ponttal. A verseny során a sakko­zók a Nagy Októberi Szocia­lista Forradalom 61. évfordu­lójára emlékezve végig sport­szerű légkörben, magas szín­vonalú versenyt vívtak. 3—1 arányban győzöitt ellene. Az elődöntőben Gergely No- zicskánt, Klampár pedig Kris- tont győzte le egyaránt 3—1- re. Halléban nemzetközi sakk- versenyt rendeznek, ame­lyen már eljutottak a máso­dik fordulóig. A férfiaknál a magyar színeket képviselő Fa­ragó első játszmáját meg­nyerte Bónsch (NDK) ellen, míg a második döntet'enül végződött Espig (NDK) el­len. A nőknél Forubszkynak csak a második játszmájáról érkezett jelentés, ez döntetle­nül végződött a szovjet Ster- nyina ellen. Az asztaltteniszezők Szuper Liga versenysorozatában a harmadik forduló első mér­kőzését a magyar válogatott —, mint ismeretes 6—1-re nyerte a Szovjetunió ellen. Az AFP újabb találkozóról adott hírt: Csehszlovákia a Chateau roux-ban 1500 né?ő előtt' lezajlott találkozón 5—2- re győzött a kupát védő Fran­ciaország ellen. Az est szenzá­cióját az jelentette, hogy az ex-Európa-bajnok Secretin mindkét mérkőzését elvesz­tette. (MTI) Jobbak Toliak a íarjániak MTK-VM-Salgótarjáni TC 1-1 (I Labdarúgó JVB I. Hungária körút, 2000 néző, v.: Szávó (Horváth L., Lá- zln.) MTK-VM: Gáspár —, Gál, Turner, Aszalai, Kovács J. — Kovács B., Krommer, Borsó — Takács, Pekker, Mor- gós. Edző: Mezey György. STC: Szűcs — Csáki, Kegye, Varga, B. Kovács — Kiss, Balga, Földi — Szoó, Bíró, Kajdi. Edző: dr. Lakat Ká­roly. Csere: Morgós helyett Gru- borovics a 70. percben, Ko­vács B. helyett Garics az 54. percben. Gólszerző: Pekker a 7. percben, Kiss (11-esből) a 70. percben. Szögletarány: 10—8 (6—3) az MTK-VM javára. Idegesen kezdtek a kék­fehérek, magabiztosan a tar- jániak. A vendégek voltak tá­madásban. Bíró a bal olda­lon tört előre az alapvonaltól középre adott, Gáspár nagy bravúrral Földi elől lehúzta a labdát. Az ellentámadás váratlanul gólt hozott az MTK-VM-nek. A 7. percet mutatta az óra, amikor a kapus a megszerzett labdát kidobta Pekkernek. A közép- csatár elindult a tarjáni ka­pu felé, senki nem támadta — észrevette a rést a véde­lemben — és kissé jobbra sodródva a kifutó Szűcs ha­sa alatt 10 méterről a kapu közepébe lőtte a iabdat, 1—0. A gól fellelkesítette az MTK-VM-t es támadá'ait, de csak rövid időre, mert a Stécé egyáltalán nem tisztel­te ellenfelét, a játékosai a mezőnyben ügyesen, szemre is tetszetősen adogattak. A 17. percben Krommer kezezéséért a 16-osról végzett el szabadrú­gást Kiss. Ravaszul megnye­sett labdáját Gáspár a bal sarokból hárította. A másik oldalon Borsó lövése után a jobb’ sarok mellett suhant el a labda. A 20. percben a tarjáni kapu előtt Aszalai ke­rült jó helyzetbe, hét méter­ről kapura vágta a labdát, de Szűcs védett. Változatos volt a küzdelem. Borsó lövése után Csékiről pattant le a labda, majd Föl­di hibájából Morgós perge­tett kapura, Szűcs kirohant és lábbal mentett. Takács elől Kegye rúgta el a labdát az utolsó pillanatban. Ezek bizony meleg percek voltak, de aztán a félidő hajrája új­ra a tarjániaké volt. A 33. percben Kiss labdáját Bíró 8 méterről lőtte kapura, Gás­pár védett. Kajdi ívelte be a labdát, ám az MTK-VM ka­puvédője ezúttal is hárított Bíró elől. A 38. percben tör­tént esemény is a tarjáni kö­zépcsatár nevéhez fűződik: nagyon ügyesen „ellopta” a labdát Ászaiéitól, jobbról kö­zépre gurított és Gáspár csak másodszori vetődéssel tudott menteni. Lendületes tarjáni roha­mok vezették be a második félidőt. Az 50. percben Bíró hatalmas partdobása után Borsó mentett az ötösről. Iz­galmas volt a játék. Meg is jegyezték a lelátón: valame­lyik csapat gólt rúg. Az 55. percben Takács B. Kovácstól szorongatva 6 mé­terre Szűcs kapujától a felső léc fölé emelte a labdát. Szoó szöglete után az 57. percben Kiss 5 méterről a jobb sarok mellé durrantott. Ezután lé­legzetelállító pillanatok kö­vetkeztek. Az eseményeket dermedten figyelték a kék-fe­hér szurkolók. Kétszer is Föl­di volt a főszereplő. Először a 61. percben Kiss jobb ol­dalról kapu elé ívelt labdáját 4 méterről sem tudta az üres kapuba fejelni, majd a 63. percben Varga bal oldalról küldött labdáját a kapu előtt tisztán állva a bal sarok mellé lőtte. Ellentámadás­nál Takács labdáját Kovács B. kapta, akinek lövésébe B. Kovács a legjobbkor lépett közbe. Visszaesett az MTK-VM és a tarjáni szurkolóktól biz­tatott Stécé-fiúk nagy becs­vággyal vetették magukat a küzdelembe. Ami késik, nem múlik, s igaza lett a gólt vá­ró szurkolóknak, mert a 70. perc meghozta a várva várt egyenlítést. Szoó kapott jó labdát, meg­iramodott Gáspár kapuja elé, már a 16-öson belül járt, amikor Kovács J. hátulról fel­vágta. Vitathatatlan 11-es! Kiss állt a büntetőnek. Ügye­sen „elküldte” Gáspárt a bal sarok felé, majd félmagasan a kapu közepébe lőtte a lab­dát, 1—1. A hátralevő időben a tarjániak játszottak me­zőnyfölényben és több veszé­lyes támadásra is tellett ere­jükből. A döntetlen látszólag meg­lepetés. Am a két csapat kö­zötti különbség a táblázaton, a helyezésekben és a pontok­ban, ezúttal a játékban is megmutatkozott. A nagy becsvággyal küzdő MTK-VM gárdája a váratlan — kissé szerencsésnek mondható — gól után lelkesen játszott, de az igazság az, hogy csak villanásai voltak. A mérkőzés nagy részében végig a ven­dégcsapat diktálta az iramot, irányította a játékot. A tar­jániak ezen a szerdán nagyon 0) elegáns, szép futballt mutat­tak be a Hungária körúton. Ötletesen játszottak, jól ado­gattak. Ha kellett szervezet­ten védekeztek, rögtön fel­zárkóztak a támadásokhoz. Csapatjátékuk egységesebb volt és az egyéni teljesítmé­nyekben is felülmúlták ellen­felüket. Az erőnlét is mellet­tük szólt — volt erejük újíta­ni! Az eredmény az MTK- VM-re hízelgő, mert a hely­zetek alapján a Salgótarján közelebb állt a győzelemhez. Az egy pont nagyon értékes, de talán még ennél is jobban kell örülni a mutatott játék­nak. A szép számú tarjáni szurkológárda is így érezte, amikor nagy ovációval kö­szöntötte a hármas sípszó után a kitűnően helytálló Stécé-fiúkat. Az MTK-VM-ben Gáspár jól védett. A hátvédsor több­ször megingott. Talán csak Turnert lehet dicsérni. A kö­zéppályán Borsó próbálta szervezni a támadásokat, nem sok sikerrel. Kovács B., amíg játszott lendületes volt. Elöl Takácsnak voltak fellángolá­sai. A csereként beállt Garics lendülete dicsérhető. Az STC-ben Szűcs kis sze­rencsével a gólt háríthatta volna, egyébként biztosan őrizte a kaput. Hátul Varga tanári módon játszott, de biz­tos volt Kegye is és erőteljes a két szélsőhátvéd Cséki és B. Kovács. Kiss — elsősorban szünet után — ezúttal is kar­mestere volt csapatának. Föl­di eldönthette volna a mér­kőzést. Balga igyekezett. Kaj- dit mezőnymunkája, Bírót öt­letes megoldása dicséri. Szoó ezúttal halványan játszott. Szávó játékvezető kitűnően bíráskodott. Szokács László Állati mérkőzés Munkás-sporttalálkozó az ELZEIT-nél Sikeres volt a munkás kul­turális hetek rendezvényso­rozata, amelynek során a salgótarjáni síküveggyár dol­gozói látogattak az ELZETT Művek Zár- és Lakatgyár szécsényi gyáregységébe. En­nél az üzemnél a hagyomá­nyostól eltérő műsorral mu­tatkoztak be. A kérésük az volt, — az üzem és a dolgo­zók munkakörülményeinek megismerésén túl —, hogy ba­ráti sporttalálkozóra is sor kerüljön. A kérésnek öröm­mel tett eleget az üzem ve­zetése. A baráti találkozó utá’n kispályás labdarúgó- mérkőzést vívtak a férfi, ké­zilabda-mérkőzést a női csa­patok. A labdarúgó-mérkőzést a síküveggyár! csapat nyer­te, helyzeteiket jobban ki­használva, 4—2 arányban győztek. Az ELZETT-es lá­nyok viszont 3—2 arányban bizonyultak jobbnak a sík­üveggyár női kézilabdacsapa­tával szemben. A jövő évben az ELZETT-esek látogatnak a síküveggyárba, ahol szin­tén baráti sporttalálkozóra kerül sor. Sakk Szoros küzdelemben vereség Asztalos SE—STC 7,5 — 6,5 A bronzéremért küzdő Nyír­egyházi Asztalos SE sakkozói látogattak az STC-hez az OB II-es CSB 11. fordulójában. A vendégek szoros küzdelem­ben tudtak nyerni a jól küz­dő tarjániakkal szemben. Mindkét csapatnál több ron­tás történt, s ezért az ered­mény igazságosnak mondható. A tarjáni sakkozók tartják helyezésüket a középmezőny­ben és szorongás nélkül vár­hatják a hajrát — a hátra­levő két fordulót. Az STC-ből Frink, Palla, Tóth P. és Simkó győzött, Tóth L., Czakó, Surányi, Kas­sai és Klenóczki döntetlent ért el. A forduló nagy meglepeté­seit a bajnokságra törő két debreceni csapat szolgáltatta. A DEAC otthonában majd­nem két számjegyű vereséget szenvedett úgy, hogy a Ganz- Villany két kontumált pontot is adott — nem állított játé­kost két tábla mellé. A Spar­tacus legjobb esetben már csak döntetlent érhet el a MÉM ellen. A legjobbkor­aratott két számjegyű győzel­met a nagymúltú DVTK, amely a bentmaradásért küzd. Eredmények.1 Értékelések a 10. fordulóból: BKV Előre— DEAC 3—11, Asztalos SE— MÉM 7,5—6,5, Debreceni Sp. —Szolnok 10,5—3,5, Bp. ME­DICOR—Szeged 6—8. A 11.’ fordulóban: Szeged—Láng 6,5—7,5, Szolnok—MEDICOR 7—6 (1), MÉM—Debreceni So. 7—6 (1), Miskolci Sp.—BKV Előre 7,5—5,5 (1), DVTK—Se­lyemkikészítő 10—4. A bajnokság állása 1. Debr. EAC 11 9 1 1 99 2. Debr. Sp. 11 8 1 2 97,5 a) 3. Asztalos SE 11 8 1 2 91.5 4. Ganz Vili. 11 7 1 3 88,5 5. Misk. Sp. 11 7 2 2 82 a) 6. MÉM 11 2 3 4 80 a) 7. Láng V. 11 6 1 4 76,5 8. Szol. MTE 11 5 2 4 73 a) 9. STC 11 3 3 5 73 10. SZVSE 11 3 2 6 70 11. DVTK 11 2 1 8 68 12. BKV Előre 11 3 _ 8 63.3 13. Bp. Selyem. 11 2 _ 9 59 14. Bp. MED. 11 1­10 53,5 Az STC csapata a 12. for­dulóban (november 12-én) a Debreceni Spartacus csapatá­hoz utazik. | NÓGRÁD — 1978. november csütörtök 7 \