Nógrád. 1978. november (34. évfolyam. 258-282. szám)

1978-11-15 / 269. szám

Tömegsport Megyei bajnokság ÍSIovember 7. Kupa kispályás labdarúgótorna Salgótarján város labdarúgó­szövetsége a közelmúltban rendezte a NOSZF 61. év­fordulója tiszteletére a „No­vember 7. Kupa” kispályás labdarúgótornát, melyre 19 férfi- és 3 női csapat neve­zett. A tornát a férfiaknál négy csoportban körmérkő­zéses rendszerben bonyolítot­ták le. A négy csoportgyőztes (Petőfi, ÁFÉSZ, Nagybátonyi Gépüzem, Várösi tanács) egyenes kieséses rendszer­ben folytatta a küzdelmet, ahol a csapatok nem bírtak egymással és hetesugrások döntötték el a továbbjutást. A Petőfinek és a Nagybátonyi Gépüzemnek kedvezett a sze­rencse. A nagy küzdelemre jellemző. hogy a Petőfi— ÁFÉSZ mérkőzésen csak a 12. hetes elvégzése után dőlt el a mérkőzés. A döntőben sem a Petőfi, sem a gép­üzem nem tudott gólt lőni, így hétméteres rúgások döntöt­ték el a kupa sorsát, melyet végül a megyei tanács Pe­tőfi csapata nyert. A végső győzelemben nagy érdemeket szerzett a csapat kapusa, Szegedi Attila, aki „válogatott formában” vé­dett és 7 hétméterest fogott meg. A városi bajnokságban való gyengébb szereplést a Petőfi — egyenletes, jó já­tékkal, veretlenül — a No­vember 7.. Kupa elnyerésével ellensúlyozta. A kupagyőztes csapat tagjai: Szegedi Attila, Sereg Csaba, Szűcs László, Garami János, Fekete Gyu­la, Szokács András, Turóczi János, Gombos László. Csa­patvezető: Jancsó Mihály. A tornán kitűnően szerepelt még a Városi tanács és az ÁFÉSZ csapata. Eredmények. Elődöntő: Pe­tőfi—ÁFÉSZ 1—1 (7 méteres­sel győzött a Petőfi), Gépüzem —Városi tanács 0—0 (7 méte­ressel győzött a Gépüzem). Döntő: Petőfi—Gépüzem 0—0 (7 méteressel győzött a Pető­fi), 3—4. helyért: Városi tanács—ÁFÉSZ 2—1. A torna végeredménye: 1. Megyei ta­nács, Petőfi, 2. Nagybátonyi gépüzem, 3. Városi tanács, 4. ÁFÉSZ. A nők mezőnyében a kö­vetkező eredmények szület­tek: Keresk. és vend. szakis­kola—Közgazdasági szakkö­zépiskola 2—1. SZÜV—Kér. vend. 0—0, Közgazdasági— SZÜV 1—0. Végeredmény: 1. Kereskedelmi és vend. szak­iskola, 2. Közgazdasági szak- középiskola, 3. SZÜV. Béres János Jelentkezési felhívás tájékozódási futás verseny bírói tan f oly aimira A Nógrád megyei Tanács VB Testnevelési és Sporthi- vatalának Tájékozódási Futó Szakszövetsége 1979. januárjá­tól versenybíróképző tanfo­lyamot indít. Felvételre je­lentkezhetnek azok, akik 16 éven felüliek, legalább az ál­talános iskola 8. osztályá­nak elvégzését igazoló bizo­nyítvánnyal rendelkeznek és egészségügyi szempontból al­kalmasak. Jelentkezési határidő: 1978. december 15. Jelentkezési lapok a járási­városi testnevelési és sportfel­ügyelőségeken szerezhetők be, illetve a Nógrád me­gyei Tájékozódási Futó Szakszö­vetségtől levélben kérhetők. A jelentkezési lapok a Nóg­rád megyei Tanács VB TSH Tájékozódási Futó Szakszö­vetségének címére (3101 Sal­gótarján, Pf. 82.) küldhetők. ötletes kis leporellót adott ki a Nógrád megyei Tanács VB Testnevelési és Sporthiva­tala nemrégiben. A három­oldalas, szétnyitható, Sportolj velünk! című kiadványt Erdős István, a TSH agit.-prop. bi­zottságának tagja szerkesztette, Szujó Zoltán grafikái és Herbst Rudolf fotói díszítik. Megtalálhatók benne a hónap tömegsportrendezvényei, a város nyitott pályáinak cí­mei, a természetbarát-szak­osztályok telefonszámai. Jó A ma esti, Frankfurtban (Wald Stadion) rendezendő NSZK—Magyarország barát­ságos válogatott labdarúgó­találkozót, az európai elitgár­dához tartozó francia Ro­bert Wurtz dirigálja. Pályafutása: 1941-ben szü­letett, 1962-ben vizsgázott, i966 óta vezeti országa I. ligabeli mérkőzéseit és 1972 óta tagja a FIFA-keretnek. Ettől kezdve szinte „futósza­lagon” vezette a legrangosabb nemzetközi találkozókat. ö fújta a sípot, többek között az 1976-ban Brüsszelben ren­dezett RSC Anderlecht—West Ham United (4—2) KEK-, va­lamint az 1977-ben, a római olimpiai stadionban leját­szott FC Liverpool—Borussia Mönchengladbach (3—1) BEK-döntőn. A FIFA meg­hívta őt az 1978-as Mundial- ra, amelyen előbb a Brazília —Ausztria (1—0), majd az Argentína—Peru (6—0) talál­kozókat dirigálta. Bár a magyar csapatoknak még nem veze­tett mérkőzést, részt vett, az 1976-ban országunkban ren­dezett UEFA-tomán, melyen a Szombathelyen rendezett Holt.andiá—Szovjetunió (0—3) mérkőzést irányította. Anya­tanfolyamon vesznek részt. A 38 órából 4 óra gyakorlati foglalkozás. A foglalkozások a később közlésre kerülő te­matika szerint hetenként vagy kéthetenként egy alkalommal 3—4 órás időtartamban ke­rülnek lebonyolításra. A tan­folyam elvégzése után a hall­gatók elméletből beszámol­nak, gyakorlatból pedig vizs­gát tesznek. Az eredményes vizsgát te­vők a tájékozódási futó sport­ágban III. osztályú verseny­bírói minősítést szerezhet­nek. A felvételi és kezdési időpontról a hallgatók 1979. január 15-ig értesítést kap­nak. A foglalkozások előre­láthatólag Salgótarjánban lesznek. A tanfolyam tandíja 30 fo­rint (utazási költségek a hallgatókat terhelik). A tanfolyamra a tájékozó­dási futás kedvelőinek je­lentkezését várjuk! tanácsokat tartalmaz a szöveg a lakásban és a ház körül el­végezhető testmozgáshoz, gimnasztikához, bemutatva az ilyenkor alkalmazható, min­dennapi eszközöket. Szere­pel benne a tömegsportcé­lokra használható salgótarjá­ni kispályák listája is. A hasznos kiadványt a sportren­dezvényeken terjesztik, de á sporthivatalban is szíve­sen adnak belőle — ingyen — az érdeklődőknek. nyelvén kívül németül, ango­lul és spanyolul beszél. Ci­vilben a strassbourgi, világ­hírű André Kirn professzor által vezetett kórház vérvizs­gáló laboratóriumának dol­gozója. Somos István Sporthírek — Rendkívül hasznos és sikeres volt első látogatásunk a Szovjetunióban. Meleg, bará­ti, nyílt légkörben a felké­szülés és a játékok megszer­vezésének sok részletkérdését volt alkalmunk megvitatni az olimpiai szervező bizottság vezetőivel, mindenekelőtt Ig- natyij Novikov elnökkel, a Szovjetunió Minisztertanácsa elnökhelyettesével. Rendkívül jó benyomásokkal térünk ha­za — jelentette ki Robert Kane, az Egyesült Államok olimpiai bizottságának elnö­ke a moszkvai nemzetközi saj­tóértekezletén. A megbeszéléseken, ame­lyeken az újságírók akkredi­tálásától kezdve a turistautak megszervezéséig és az olimpiai emblémák árusításáig bezá­rólag sok mindenről szó volt, egyetlenegy kérdésben sem nyilvánult meg lényeges né­zeteltérés. Az Egyesült Álla­mok előreláthatólag 5—600 fős sportküldöttséggel vesz részt a moszkvai olimpián, amelynek rendezvényeire mintegy húszezer amerikai tu­rista érkezik a tengerentúl­ról. ★ Temirtauban, a Kazahsztán Kupa súlyemelőversenyen a könnyűsúlyúak mezőnyében rajtoló szovjet Vjacseszlav Andrejev világcsúccsal ruk­kolt ki, a lökésben 180,5 kg- ot ért el, a bolgár Ianko Ru- szev az idei VB-n felállított 180 kg-os csúcsát adta át a múltnak. A bolgár súlyemelő Gettysburgban október 6-án javított világcsúcsot. Hiába fellebbezett a Real Madrid, valamint a Spanyol Labdárúgó Szövetség, az UEFA illetékesei véglegesí­tették Juan Gomez, azaz Juanito kétéves eltiltását, amely 1980. november 8-ig minden, az Európai Labdarúgó Szövetség felügyelete alatt megrendezésre kerülő mér­kőzésre vonatkozik. Mint ar­ról már korábban is hírt ad­tak Juanito a Real Madrid— Grasshoppers Zürich találko­zón súlyosan megsértette a játékvezetőt és az egyik part­jelzőt, mi több, tettlegességre is vetemedett. * A francia fővárosban beje­lentették, hogy a szovjet né­pek szpartakiádján, a jövő évi olimpiai főpróbán 62 tagú küldöttség képviseli Franciaországot. * A 19 esztendős amerikai John McEnroe nyerte a ha­gyományos stockholmi nem­zetközi nyílt teniszverseny férfiegyesét, a döntőben hon­fitársa. Gullikson ellen, a vártnál könnyebben, 6—2. 6—2 arányban diadalmasko­dott. A tanfolyam tanulmányi ideje 6 hónap, mely alatt- a hallgatók 38 órás levelező Tájékozódási Futó Szakszövetség Edzett if júságért Sportprogramok őszre, télre Labdarúgás Bemutatjuk a játékvezetőt líarancslapujtői győzelem Mát ranovákon Kazár vendégként kilenc főtel nyeri — Helycsere az alsó házban Meglepetésekkel folytató­dott a megyei labdarúgó-baj­nokság. A 13. fordulóban jól szerepeltek a pályaválasztók, csak három együttes győzött idegenben. Döntetlen nem akadt. Csökkent a gólok szá­ma. Hat csapat volt gólkép­telen, s csak 25-ször talált a hálóba a mezőny. 18—7-es gólkülönbséggel nyertek a pá­lyaválasztók 12 pontot. A lis­tavezető Nagybátony 2—0-ra nyert a jól védekező Somos ellen. Lelkes játékával egy góllal nyert Mátranovákon a Karancslapujtő. A forduló másik meglepetéseként Ka­zár nyert s 2. sz. Volánnál, a hajrában ki'enc fővel harcol­ták ki a győzelmet. (Küzülük történt a két játékoskiállítás). A legnagyobb arányú pálya- választói sikert a Bányagép SK aratta, s helyet cserélt a nagy védelmi hibákat bemu­tatott Palotással. A Síküveg­gyár erőteljes 20-perccel biz­tosította győzelmét a tartalé­kos Egyházasgergével szem­ben. Az Ötvözetgyárnak a Bárna elleni 3—0-a bizonyít­ja, hogy az együttes kilá­balt a hullámvölgyből. Pász­tó a jól védekező Érsekvad- kertet győzte le két góllal, míg Romhány 2—1-re nvert a döntetlenhez közel álló Szé- csény ellen. A Honvéd-rang­adót a pálvaelőny döntötte el a Szőnyi Márton SE javára. St. Síküveggyár— Egyházasgcrge 4—0 (3—0) Salgótarján, Sugár út, 400 néző, v.: Lőcse. Síküveggyár: Smida — Kasza, Zsédely, Gulyka, Kaszanyi — Fehér­vári, Czene, ngyal — Szeku- la, Szabó, Csőri. Edző: Tóth István. E.-gergt: Herczeg — Gordos O., Gecse A„ Juhász — László Z„ Petik F. (Ge­cse A.) — Pál, Somoskői Z., Simon L., Simon I., Varga (Gordós L.). ' Edző: László László. A nagybátonyi rang­adóra készülő hazai együttes erőteljes húszperces játék kétgólos előnyével könnyedén nyert a tartalékos vendégcsa­pat ellen. Az első öt perc­ben Szekula és Angyal, a 37. és a 85. percben Fehérvári és Szekula lőtt gólt. Jó: Ka­szanyi, Czene, ill.: Herczeg, Simon L., Somoskői Z., Si­mon I. Nagybátony—St. Somos 2—0 (1—0) Salgótarján, Somoskőújfalu, 400 néző, v.: Mester. Nagybá­tony: Palchuber — Nagy K., Bordás, Orosz II., Bertók — Horváth F„ Dóra, Orosz I. (Szabó) — Kiss Gy„ Dolencz (Nagy B.), Loch. Edző: Bara­nyai Gyula. St. Somos: Burik — Czikora, Kulcsár (Szikora), Józsa — Kovács, Kaposi — Zsidai II. (Verbovszki), Bede, Kese, Zsidai I., Rátóti. Mind­két csapat nagy lendülettel kezdett. A 2. percben Rátóti Palchuberrel szemben kapu mellé gurított, aztán mindkét kapu egyformán volt veszély­ben. A 45. percben Dóra 20- méteres bombája Burik te­nyeréről vágódott a hálóba. A hajrában Horváth F. végzett szabadrúgást a büntetőterület sarkából, Kaposi azonban rosszul takarta a rést és lá­báról a kapuba perdült a lab­da. A 30. percben Kulcsár térdsérülést szenvedett. Jó: Orosz II.. Palchuber. Dóra, Horváth F„ ill.: Kulcsár, Ko­vács, Rátóti. i a középmezőnyben Csak 25 gól Karancslapujtő— Mátranovák 1—0 (0—0) Mátranovák, 400 néző, v.: Hoffmann. K.-lapujtő: Mol­nár I. — Földi, Telek S., No- vák — Fazekas (Juhász M.), Osgyáni — Romhányi, Tóth S., Horváth L. (Lavaj A.), Si­mon A., J -hász I„ Edző: Ro­zik Elemér. M.-novák: Éhn — Kilczin L., Simon, Tóth L. — Mészáros, Mihály — Bakos, Kovács J., Kilczin J. (Laka­tos E.), Tóth I., Nagy L. (Gyenge). Edző: Szoó Miklós. Meddő hazai fölény után a vendégek teremtettek több gólveszélyt. Több vendég-, de hazai szurkoló szerint is vi­tás volt, honnan vágódott a mezőnybe a 35. percben Fa­zekas 25 méteres, a felső léc­ről levágódott bombaszabad­rúgása. A 60. percben Földi felszabadító rúgásával Rom­hányi futott fel, beadásából Simon A. játszotta a labdát Juhász I-hez. aki Éhnt elmoz­dítva, szép gólt lőtt. A haj­rában i hazaiak megkísérel­ték az egyenlítést, de Molnár vezérletével jól hárított a vendégvédelem. Jó: a dicsé­retet érdemlő vendégcsapat. Molnár (a mezőny legjobbjai, míg a hazaiak közül senki sem említhető. St. Ötvözetgyár— Bárna 3—0 (1—0) Salgótarján, Zagyvaróna, 600 néző, v.: Szabó Mihály. ÖMTE: Hulitka K. — Kékesi (Szekeres), Römer, Szabó J. — Szabó L., Morva — Nagy, Ko­csis (Földi Z.), Hulitka I., Bartha, Csizmadia. Edző: Kriskó Lajos. Bárna: Bozó J. — Bohács, Ádám, Pusuma — Répás B., Oravecz G. — Ra­dies A„ Páldi, Tóth L„ Ora­vecz I.. Farkas Z. Edző: Ta­kács Dániel. A 30. percben egy tömörülésből az újonc Csizmadia a 11-es tájáról vágta a bal sarokba a labdát, majd kiegyensúlyozott játék folyt. A 70. percben Bartha beadásából Nagy továbbította a labdát a bal sarokba. Tíz perc múlya Nagy cselezte ki a védelem bal oldalát, s átadá­sából Bartha egy lépésről per- dített a hálóba. A gólratörőbb hazai együttes megérdemelten nyert. Jó: Hulitka K„ Szabó J., Nagy, Kocsis, ill.: Pusuma, Oravecz G. Szőnyi Márton IISE— Vörös Csillag HSE I—0 (0—*) Jobbágyi, 200 néző, v.: Már­tinké. Szőnyi M. HSE: Molnár S. — Szrena, Csorba J., Kot- roczó — Kelemen, Tóth J. — Molnár J. (Kaszás), Kovács, Kocsa, Csorba T., Kosik (Ban­gó F.). Edző: Malik József. V. Cs. HSE: Bertus — Hajdú, Győri J., Pazdera — Hornos, Juhász L. — Iván F., Kecs­kés, Szkala, Tóth, Szabó I. Cs.: Rottek, Romhányi P. Ed­ző : Győri Ferenc. A kemény, de sportszerű mérkőzést Szre­na Gy. gólja döntötte el. Jó: Szrena, Kotroczó, Csorba T., ill.: Bertus, Győri J. Romhány— Szécsény 2—1 (I—1) Romhány. 200 néző, v.: Fo­dor. Romhány: Jeszenszki — Koczka L., Szentgyörgyi, Za- char — Ivanics, Fejes — Sza- szovszki Cs. (Balázs I.), Sági, Túri. Tolnai (Szaszovszki J.), Kertész. Edző: Murányi Já­nos. Szécsény: Vanya — An­tal, Juhász I.. Oláh M. — Ku­— Két kiállítás ris, Kalmár. — Pénzes, Gál I. , Rigó, Velkovics, Szabó. T.: Gonda, Hurják. Edző: Olaj Dezső. A végig nagy iramú mérkőzés I. félidejében job­ban játszó Szécsény a 30. percben Pénzes góljával veze­tést szerzett. Tíz perc múlva egy rossz öklözés nyomán Tolnai potyagóllal egyenlített. Szünet után Romhány táma­dott többet. A 75. percben a büntetőterületen buktatták a szécsényi védők a kitörő ha­zai csatárt, a 11-esből Túri lőtt gólt. A hajrában Szé­csény kétszer találta el a ka­pufát. Jó: Koczka. Szentgvör- gyi. Fejes, ill.: Juhász I., Ku- ris. Pénze . i St. Bányagép SK— ' ] Palotás 5—1 (2—0) 1 Salgótarján (Zagyvapálfal- va), Szánasi út, 100 néző, v.: Laczkó, St. Bányagép: Varga — Bozó, Schwarcz, Vankó — Blaskó, Andó. Ecsegi — Rapi (Balga), Liszkóczi. Longauer, Dávid (Grúz). Edző: Benke János. Palotás: Pete — Csó­ré. Zsiga I.. Tóth F. — Ko- ezu J„ Szabó F. — Szabó M„ Forgó (Zsiga J.), Bagi, Peri-e’ Oláh E. Edző: Szabó Mihály! A végig fölényben játszó ha­zai csaoat Longauer mester- hármasával vezetett. A ven­dégek Petre góljával szépí­tettek, aztán újabb véde’ml hibáikból még kettőt „gyűj­töttek”. Grúz és Longauer volt eredményes a hajrában. Jó: Schwarcz, Longauer, Grúz, Ecsegi, ill.: Szabó F„ Petre, Oláh E. Pásztó—Érsekvadkert I 2—0 (0—0) , Pásztó, 300 néző, v.: Pén­zes. Pásztó: Kodak — Szőke, Németh, Nágel — Szabó T., Nagy S. — Kovács A., Alapi K. (Almási T.), Szeles, Bedő, Varga Gy. Edző: Bulyovszky Tibor. Érsekvadkert: Szabó II. — Gyurkovics, Gubik (Ada­me K.), Beke — Hoffer, Ke­resztes — Nógrádi, Kruzslik, Halaj, Antal (Csáki), Szabó I. Edző: Kovács István. A hazai fölényt csak a 75. percben váltotta góllá egy fejessel Nagy S. öt perc múlva Varga cselezte ki a védelmet, s lőtt a hálóba Szabó II. mellett. Jó: Németh, Nágel, Kovács, ill.: Beke, Hoffer, Antal, Ke­resztes. Kazár—2. sz. Volán 2—1 (2—0) Salgótarján, Csizmadia-télén, 100 néző, v.: Ágoston. Kazár: Gyurkó — Szabó B., Tolnai K. , Cecze (Nagy J.), Telegdi — Tóth M., Sándor Z„ Ko­vács L. — Gecse T„ Tolnai F., Bozsik. Edző: Bozsik Lász­ló. 2. sz. Volán: Angyal — Márton, Póczos, Lovasi — Domonkos, Makovszky — Horváth F., Győri I. (Bogár), Iványi G., Rátkai, Szomora (Tóth D.). Edző: Balga Ká­roly. A fokozatosan jobban játszó Kazár 25 perc alatt Ge­cse T. góljával biztosan ve­zetett. A Volán az 55. perc­ben lerántásért megítélt 11- esből szédített Iványi góljá­val. A 65. percben Kovács L. -t megjegyzésért, negyedóra múlva Nagy J.-t a labda sín­szó utáni elrúgásáért kiállí­totta a játékvezető. Jó: Gvur- kó, Telegdi. Tolnai K.. Gecse, Tolnai F„ ill.: Póczos, Domon­kos, Iványi G. Kispályás labdarúgás Döntölt a jobb gólkülönbség Befeleződött a salgótarjáni já­rás kispályás labdarúgó-bajnoktá- ga, amelyet a járási testnevelési és sportfelügyelőség labdarúgó- szövetsége és tömegsoortbizott- sága rendezett. Végeredmények. A csoport 1. Közs. N.-b. 10 7­3 32—1* 14 2. Harisnya N. 10 7­3 25—15 14 3. 2. sz. Vol. 10 6 1 3 26—23 13 4. PENTAMER 10 5­5 26—17 10 5. MÁV Kist. 10 2 2 6 16—28 6 6. Érd. Nagyb. 10 2 1 7 11—34 5 A Kisterenvei SKÜ és ÁFÉSZ csapata törölve. B csoport 1. OéDÜZ. n. 7 7-- 23— S 14 2. Cfépüzem I. 7 6-1 33—12 12 3. Kányás 7 4 - 3 24—12 8 4. Sz.-patak 7 4-3 19—19 8 5. Anyagraktár 7 3 1 3 22—28 7 6. Tiribes 7 1 3 3 18—30 5 7. Építési tíz. 7 115 14—27 3 8. Ménkes 7 - - 7 9—28 ­A bajnokság állása 1. N.-bátonv 18 13 .­58— 7 26 2. St. Síküveg. 13 12 1­51— 7 23 3. Pásztó 13 8 1 4 83—11 17 4. M.-novák 13 7 3 3 21—12 '7 5. St. Ötvöz. 13 6 3 4 31—-4 15 6. Romhány 13 6 3 4 26—24 ! íj 7. Bárna 13 7 1 5 23—24 15 8. K.-laouitő 13 5 4 4 19—19 M 9. E.-*er*?e 13 5 3 8 18—16 13 10. Szécsénv 13 4 4 5 17—29 v 2 11. Sz. MHSE 13 4 3 6 12—21 11 12. 2. sz. Vol. 13 4 2 7 16—-9 19 13. St. Somos 13 5­8 26—21 10 14. E.-vadkert 13 3 3 7 14—23 9 15. Kazár 18 2 3 8 14—37 7 16. St. Bánvaff. 13 2 2 » 19—27 6 17. V. Cs. HSE 13 1 4 8 8—26 6 18. Palotás 13 3­10 14—50 6 NOGRAD — 1978. november 15., szerda 7