Nógrád. 1978. június (34. évfolyam. 127-152. szám)

1978-06-27 / 149. szám

Hosszabbítás után Isméi a házigazdák diadalmaskodtak Argentína—Hollandia 3—1 (1—0) Hollandia: Jongbloed — Brandts, Krol, Jansen, Poort- vliet — Haan, Neeskens, R. van de Kerkhof, W. van de Kerkhof — Rep, Rensenbrink. Argentína: Fillol — Olguin, L. Galvan, Passarella, Tárán, tini — Larossa, Gallego, Kém. pes — Bertoni, Luque, Ortiz. Váratlan késés zavarta meg a mérkőzés kezdetét. Az ar­gentinok kifogásolták az egyik Kerkhof bepólyált ke­zét, mondván, hogy játék köz­ben sérülést okozhat a géz alatti rögzítés. Hosszú huza­vona után ezt eltávolították (már négyszer játszott így), aztán végre valahára elkez­dődhetett a játék. Még a vártnál is idegesebb volt a rajt, a játékosok apró, de hatásos szabálytalanságok­kal igyekeztek ellenfeleiket kihozni sodrukból, így aztán Gonella bíró szinte folyamato­san fütyült. Amikor már meg­nyugodtak a kedélyek, kezdett alakulni a játék, először a hollandok kerültek helyzet­be, Haan ívelését Rensenbrink magasan felugorva fejelte kapu mellé. Aztán Krol meg­kapta sárga lapját Bertoni szabálytalan szereléséért. Ké­sőbb Luque és Passarella került kecsegtető helyzetbe, de mindketten hibáztak. Argentin rohamok közepette aztán a 28. percben a hollandoknak akadt igazán nagy helyzetük, Rep hatalmas lövését Fillol bravúrral hárította. A hollandok lestaktikája egyszer majdnem csődöt mon­dott, mert Bertoni ügyesen kilépett és csupán azért nem szerzett gólt, mert feleslege­sen cselekbe bonyolódott a visszafelé robogó és kétségbe­esetten támadó védőkkel. Passarella következett ez­után, körmönfontan hulló fe­jesét a hidegvérű Jongbloed csak nagy üggyel-bajjal tor­nászta kapu fölé. Aztán a 39. percben vezetést szerzett az argentin csapat. Ajz örökmozgó Ardiles jóvol­tából Kempeshez került a labda, aki egy mesteri csellel becsapta a védőket, majd még y b HA KIHASZNÁLJAK A HELYZETEKET... A lengyel válogatott ezúttal érem nélkül távozott a világ- bajnokságról. Hazautazásuk előtt Jacek Gmoch szövetsé­gi kapitány még egyszer elke­seregte az argentin újságírók­nak: — Hely, ha kihasználjuk a helyzeteket... Talán egy csa­pat előtt sem kínálkozott eny- nyi lehetőség. Kiválót nyúj­tottunk az előkészítésben, gyengék voltunk értékesítés­ben. Megkérdezték argentínai benyomásairól. Gmoch ezt mondotta: — Jól rendeztek, vendég- szeretőek voltak. Jó világ- bajnokságon vettünk részt. Vezető, játékos mind-mind sokat tanulhatott. „CSAK ÍGY TOVÁBB” Az alábbi távirat érkezett Londonból az argentin csapat szálláshelyére a VB-döntő délelőttjén: „Csak így tovább! Sok sze­rencsét a döntőre, szurkolok valamennyiőtökért”. — Fel­adó: Guillermo Vilas, a vi­lághírű argentin teniszező. KÉT ARGENTIN GYORSAN UTAZIK Két argentin labdarúgó még június folyamán Európába utazik. Daniel Bertoni Sevil­lába megy, új klubjához. Tarantini — szabadlistán van — is útra kel az öreg konti­nensre, mert mint mondotta: „Soha többé nem játszom ar­gentin klubcsapatban”. Arról egyelőre nem nyilatkozik, hogy melyik európai klub já­tékosa lesz. MAJD 1982-RE... Sok észak-amerikai klub ve­zetője figyel a Mundialon. Bill McNutt, a Dallas Torna­dos elnöke mondotta: — Az Egyesült Államok vá­mindlg szorongatott helyzet­ben a kifutó Jongbloed hóna alatt talált a hálóba. (1—0). A góltól függetlenül az ar­gentinok továbbra is ingerül­tek voltak, ez Ardiles dulako­dásában jelentkezett, amiért Gonella meglengette sárga lapját. Közvetlenül a szünet előtt hatalmas helyzetet hagytak ki a hollandok — igaz Fillol tevékenykedett: Nagyon ügyes Rep—Rensenbrink alakítás után az utóbbi bombalövését az argentin kapus spárgázva, lábbal mentette. A második félidőben a hol­landok sebességet váltottak, mindent egy lapra feltéve támadtak. Ez nemcsak abban jelentkezett, hogy többet volt náluk a labda, hanem veszé­lyes szituációkat alakítottak ki. R. van de Kerkhof remek cselek után beadott, az argen­tin védelem pánikba esett, de Haan, a hírneves bombázó lö­vése ezúttal célt tévesztett. Érezhető volt, hogy az ar­gentinok catenaccióba „men­nek át” és Luque, illetve Kern. pes révén kontratámadások­kal operálnak. Ennek meg is lett aZ eredménye, mert két­szer is ügyesen szabadultak meg őrzőjüktől, de aztán a két „ék” hibázott. A másik oldalon viszont Neeskens lö­vése veszélyeztette a házigaz­da csapatot. Ekkor történt a mérkőzésen az első csere a hollandoknál. Rep helyett Nan- ninga lépett pályára. Egész sor csere következett, az edzők különböző taktiká­tól vezéreltetve frissítették fel c-apatukat, lement Ardiles, Ortiz és Jansen, bejött La­rossa, Suurbier és Housemann. A játék továbbra is rendkí­vül élénk volt, a hollandok gyönyörű támadásokat ve­zettek, a mezőnyben rendkí­vül mutatósán adogattak, de az utolsó pillanatokban min­dig közbelépett egy-egy vé­dő, elsősorban a nagyszerű Passarella, de ha az önfelál­dozó hátvédek hibáztak, akkor még mindig ott volt a megbíz­ható Fillol. — Ili O 2E a logatottja ezen a világbaj­nokságon nem sokat kereshe­tett volna, a selejtezőkben is elbántak vele. A következő, 1982. évi döntőben már ott leszünk, mert a válogatottnak Mexikó, Kanada, vagy más közép-amerikai ország együt­tese ezután már nem jelent akadályt. HÖLZENBEIN MEGÍRJA... Az NSZK-válogatótt haza­érkezése után viharok várha­tók. Hölzenbein, aki már Ar­gentínában- beszélt arról, hogy a csapatnál senki sem nyilvá­níthatott véleményt, Frank­furtban közölte: egy nagy példányszámú lapban soroza­tot ír a válogatott eddigi, ku­lisszák mögötti titkairól. Beer nyilatkozatai nyilván­valóan nem válnak Schön ka­pitány örömére. Megkérdez­ték, miért cserélték le Auszt­ria ellen ? — A kapitány azt mondta, hogy megsérültem. En nem tudtam erről... D. Müller is megkapta a kérdést: miért váltották le ugyancsak szerdán? — Nem foglalkozom ezzel a témával — hangzott a vá­lasz... Aki lecserélt, nem ért hozzá... Helmut Schön is nyilatko­zott. Miért kaptak ki? — hang­zott egy kérdés. — Mert csak tanácsokat adhattam, gólokat nem lőhet­tem. JOBB MINT AZ ÜVEG Az argentin szurkolók nagy előszeretettel dobálnak be a pályára konfettit, összetépett papírdarabkákat, papírteker­cseket. A FIFA már több já­tékvezetőt figyelmeztetett, hogy ne engedjék, addig el­kezdeni a játékot, amíg — különösen a 16-osok környé­Az argentin támadókat ek­kor is Bertoni irányította, ki­ismerhetetlen cseleivel sok keserű pillanatot szerzett, de a befejezések nem sikerültek, elsősorban a nagyon erélye­sen és ügyesen játszó Krol miatt. ' Már-már úgy tetszett, hogy marad az argentin előny, ami­kor az elszántan rohamozó hollandok egyenlítettek. Ismét R. van de Kerkhof jeleskedett pazar trükkjeivel, a jobb oldalról ívelte be a labdát és a csereként nem régen beállt Poorfvliet fede­zetlenül maradt ék fejessel egyenlített. (1—1). Az egyenlítés után minden­ki azt hitte, hogy a csapatok a hosszabbításra tartalékol­nak, de Nanninga nem így gondolkozott, a 90. percben közelről a kapufát találta el... A ráadásnál úgy tűnt, hogy a hollandok jobb kondícióban vannak, enyhe fölényben ját­szottak, az argentin védők sokat csapkodtak és már elő­re vetődött a keddi ismétlés lehetősége. Kempes azonban újból dön­tésre vitte a dolgot. Előbb Housemann hagyott ki nagy helyzetet, majd az első ar­gentin gól szerzője ismét iga­zolta, hogy ha lendületben van, nehéz szerelni: két csel után előbb Jongbloedbe lőtt, de az­tán a visszapattanó labdát a hálóba kotorta. (2—1). Óriási energiával támad­tak a hollandok, de ezt a len­dületet az argentinok látvá­nyos jelenetekkel igyekeztek megtörni. Ugyanakkor pom­pás ellentámadásokat vezet­tek, így Housemann ördöngős cselekkel ment el őrzője mel­lett, de kisodródott helyzetben csak az oldalhálót találta el, majd Luque lőtt a kapusba. Aztán újra Kempes jelentke­zett, már-már ismét átvere- kedte magát mindenkin, ami­kor Bertoni „kisegítette” és közelről; megszerezte a világ- bajnokságot bebiztosító gólt Argentínának. (3—1). i k kén — a gyepet nem tisztít­ják meg. Az újságírók meg­kérdezték Joao Havelanget, a Nemzetközi Labdarúgó Szö­vetség elnökét: mi a vélemé­nye a konfettiről. Az elnök szellemes választ adott: — Nem a leglélekemelőbb egy szemetes pályát látni, s azon játszani, de még mindig jobb, hogy papírt, s nem üve­get dobnak a nézőtérről a gyepre. KOMPUTERFUTBALL Rinus Michels, aki 1974-ben a döntőig vezette Hollandiát, megfigyelő a világbajnoksá­gon. Rengeteg mérkőzést lá­tott, csalódottan összegezett: — A távlat elszomorító — mondta. — Lassan odajutunk, hogy a játékosokat betáplál­ják egy komputerbe, s a mér­kőzést a gép játssza le. Alig lehet látni improvizációt, szel­lemes húzásokat. Változtatni kell, mert elveszti népszerű­ségét ez a csodálatos játék. Tájékozódási futás Országos tájfutóverseny Pásztón A pásztói járási tájékozó­dási futószövetség és a Pász­tói SE tájfutó szakosztálya július 2-án nagyszabásúnak ígérkező, Mátra Kupa elne­vezésű tájfutóversenyt ren­dez. Színhely a Hasznos és Mátrakeresztes között levő zsillói erdészház, a Köve­cses-patak mentén. Tíz kate­góriában küzdhetnek a ver­senyzők a helyezésekért. Új­donság a nyílt kategória ki­írása. Ebben a kategóriában bárki rajthoz állhat. Így a verseny folyamán bárki meg­ismerkedhet ezzel a szép sportággal. — Hogyan halad a rende­zők munkája? — Eddig még probléma- mentesen — válaszolta Zen- tai László, a verseny titkára. A tizenegy kategória .mellett még egy 600 méteres kocogó­versenyt is tervezünk és jú­lius 1-én este a versenyköz­pontban egy élménybeszámo­lót Erre valószínűleg sikerül meghívnunk a norvégiai VB- re készülő Szabó Lászlót és még két válogatott tájfutót. — Hány résztvevőre szá­mítanák? — Mivel a nyár közepe nálunk is uborkaszezonnak számít, nem várhatunk na­gyon sok résztvevőt Ilyenkor az iskolai szakosztályok sem nagyon versenyeznek. De re­méljük, hogy propagandánk meghozza az eredményét, s legalább 150 indulót köszönt­hetünk a Mátra Kupán. Az érdeklődés mindenesetre nagy. Habár a nevezési ha­táridő csak június 28-án jár le, már érkeztek nevezések: eddig több mint ötvenen je­lezték indulási szándékukat. A nyílt kategóriára vagy a kocogóversenyre bárki jelent­kezhet a verseny napján, de nevezni lehet a következő cí­men is név, kor munkahely és lakcím megjelölésével: Zentai László, Salgótarján, Zöldfa út B/2 3104. Minden érdeklődőt, versenyezni vá­gyót, kirándulót várunk, s a fenti címen szívesen adunk felvilágosításokat. Remé­lem, hogy a gyönyörű kör­nyezetben levő zsillói erdész­háznál vasárnap sok ember­nek nyújthatunk sportolási alkalmat — mondta befejezé­sül a verseny titkára. Zentai József Atlétika Három országos bajnokság Vívás Férfitőr ben STC-iiker A Bgry. SE vivószakosztálya rendezésében másodízben került sor a DIB vívókupa versenyre a közelmúltban. A versenyt egyéni női tör, férfitőr és -kard fegy­vernemekben rendezték meg. A törszámokat a balassagyarmati sportcsarnokban, a kardversenyt a Balassi Gimnázium tornater­mében bonyolitották le. A ver­seny igen nagy népszerűségnek örvend, 260 nevezés érkezett, vé­gül 165-en indultak. Az 1—3. helyezett minden fegy­vernemben tiszteletdíjat kapott, míg az 1—8. versenyző a Duna­kanyar Intéző Bizottsága által adományozott szép plaketteket kapta. A verseny főbírái Palőcz Endre (Budapest) — Tarján! Károly (Salgótarján) és Kardhordó Mik­lós (Balassagyarmat) voltak. A verseny igen sportszerű körülmé­nyek között zajlott le. — A DIB vívókupát másodízben u Üjpesti Dózsa nyerte el. Versenyeredmények. Női tőr (60 induló). 1. Hernádi Katalin (O. Dózsa) 7, 2. Mátraházi Kinga (OSC) 6, 3. Mark Júlia (OSC) 4, 4. Farkas Erzsébet (Tatai AC) 4, 5. Vass Andrea (Üjpesti Dózsa) 4, 6. Mészáros Katalin (Ü. Dózsa) 3, 7. Pitlik Judit (OSC) 3, 8. Ér­seki Ildikó (Ü. Dózsa) 3, 9. Emő- di Katalin (Eger SE) 2 győzelem. Férfitőr (68 induló). 1. Kurucz Gyula (STC) 7. 2. Oláh József (B.-gyarmat) 6, 8. Dobszay Ta­más (Ü. Dózsa) 6, 4. Schirm Sieg­fried (Dunaújváros) 4, 5. Németh Gábor (Tatabányai Bányász) 3, 6. Hajdú Róbert (S.-tarján) 3, 7. Pál Gábor (S.-tarján) 3, 8. Mág­nás Mihály (Bgy.) 2, 9. Ungár György (Ü. Dózsa) 2 győzelem. Kard (37 induló). 1- Szabados Gábor (MTK-VM) 5. 2. Kemépy Zsolt (Ü. Dózsa) 5, 3. Baranyi Zoltán (Tatabánya) 5, 4. Csabai Imre (Tatabánya) 3, 5. Fehér Richard (MEDOSZ Bp.) 3, 6. Föl- dényi György (Ü. Dózsa) 2. 7. Havrii József (Sárospatak) 1, 8. Bojtos István (MEDOSZ Bp.) 0, 9. Csízek Róbert (B.-gyarmat) 0 győzelem. Pontverseny: 1. Ü. Dózsa 174, 2. Tatabányai Bányász 85. 3. OSC B.-pest 73,y 4. STC 70, 5. MTK-VM 68, 6. Eger SE 51, 7. Bgy. SE 40, 8. Tatabányai AC 29, 9. Dunaúj­városi Papír 27, 10. Sárospatak 25, U. MEDOSZ B.-pest 24. 12. Törökszentmiklós 22, 13. Medicor Esztergom 13 pont. Mind a három verseny II. osz­tályúra minősített. Szombaton és vasárnap Gyulán rendezték meg az idei év, az 1977—78. tanévi középiskolai atlétikai bajnok­ság országos döntőjét. Kelle­mes melegben, kitűnően elő­készített pályán, szoros küz­delmekben az eddigi legszín­vonalasabb versenyben a salgótarjáni Madách Gim­názium és Szakközépiskola tanulói remekül helytálltak. Amire nem volt még példa: a KISZ kb által felajánlott serleget, melyet a pontver­senyben győztes iskola kap, a tarjáni középiskolások nyer­ték! A Madách három orszá­gos bajnokságához, több he­lyezéséhez, a pontversenybeli győzelméhez gratulálunk! Ez 3. Szőnyi SE 28 14 7 7 68-43 35 A bajnokság kellemes meg­lepetése a kisközség harma­dik helyezése. Egységes, lelkes csapat benyomását keltették. Talán csak a Karancslapujtő elleni 2—4-es vereség volt meglepő, miközben sorozatos győzelmeket arattak. Egy el­bukásuk volt, Szécsényben 1—2-re alulmaradtak. Még a bajnokcsapat otthonából is hazavitték az egyik pontot. Csorba T., Fodor 15, Bodor 14, Kelemen, Kocsa, Sándor L., Szrena is 13, Kéri, Molnár L„ Oláh 12, Tóth J. 11, Kocsa 10, Rep 8-szor kapott bizalmat a játékhoz. A házi góllövőlista: Kocsa 14, Csorba T. 8, Csor­ba J. 7, Molnár L. is 7, Tóth J. 5, Sándor I. 4, Sándor L. 6 gólt lőtt. A csapat legjobb­jai: Csorba T. 11, Csorba J., Kelemen 6, Bodor 5, Szrena, Tóth J. 4-szer volt. Hazai mér­kőzéseiket 3400 néző látta. az eredmény dicséri a diá­kok és a testnevelők jó mun­káját, bizonyítja a Ma­dách Gimnázium és a STC atlétikai, szakosztálya löföttl jó kapcsolatokat.' Eredmények. Pontverseny: l. Salgótarjáni Madách Gimn. 79 pont. Fiúk. (Testne­velők: Oláh Zoltánné, Szarvas József, Gedőczi Zoltán). 2. Nyíregyházi Vasvári Gimn., 3. Győri Bercsényi Szakközép. 4x100 m: 1. Madách Gimn.' 45,2. Távolugrás: 1. Madách Gimn. 610,8 cm. Súlylökés: 1. Madách Gimn. 12,54 m. Disz­koszvetés: ,. .3. Madách Gimn. 35,62' m. -Gerelyhají- tás: ...3, Madách Gimn. 44,34 m. 4. E.-gerge 28 15 4 9 50-40 34 A másik kellemes megle­petés a kisközség 4. helyezé­se. Több csapat is példát ve­hetne a lelkes játékosoktól. Több NB III-at is megjárt csapatot utasítottak maguk mögé. Az St Volán elleni 1—2, a Nagybátony elleni 0—2, a Bgy. Volán elleni 0—2, a Szőnyi SE elleni 0—2, az St. Bányagépgyár elleni 1—2 és a Bárna elleni 0—1 még jobb helyezéstől fosztotta meg a csapatot. Gordos O., Herczeg, Gordos L., Simon I. Somos­kői 15, Juhász 14, Pál, Si­mon L. 13, László T. és Zol­tán 12, Gecse A., Virág 8, Gordos B. 4, Gecse, Szántó Z. 3 alkalommal játszott. Si­mon I. a csapat legjobbjának bizonyult 11 jó játékkal, So­moskői 8, Virág 5, Gordos O., Szántó Z. 4-szer játszott jól. A házi góllövőlista: Simon I. 17, Somoskői 16, Virág 4, László Z., Simon L. 2 gólt lőtt. A hazai mérkőzéseket 2400-an nézték meg. Mérleg a megyei labdarúgó- bajnokságról (2.) Váratlanul jól szerepeltek La bdarúgó-osztályozó A jobb másoilik félidő döntött Érsekradkert—Erdőkürt 3—I (0 — 1) Balassagyarmat, 600 néző, v.: Szeberényi T. Érsekvadkert: Sza­bó I. — Mák, Hoffer, Gublk, Gyurkovics, Halaj (Keresztes), Adame, Holman, Pince, Kruzslik, Nógrádi (Szabó n.). Edző: Halaj,, Sándor. Erdőkürt: Tóth — Zsí­ros, Holicza, Proksza, Medelicz- ki J., Medeliczki M., Balogh (Szabó), Körmendi, (Franyó), Czeba, Szádóczki. Haviár. Edző: Mlinárcsek János. Kezdés után az erdőkürtiek találtak jobban magukra. Enyhe mezőnyfölényt harcoltak ki. Az első említésre méltó esemény a 17. percben történt. Az erdőkürti­ek középcsatára kecsegtető hely­zetben 8 méterről a kapus kezébe fejelt. A 22. percben gólt értek el az erdőkürtiek. Czeba remek labdát kapott a bal oldalon, két csellel tisztára játszotta magát, a kapust is elfektette, s okosan gurított a hosszú sarokba. 0—1. A gól után élénkült a játék. A 30. percben Adame jó labdát ka­pott a jobb oldalon, a kapus ki­futott, de ő jó helyzetben az üres kapu “mellé gurított. Az er­dőkürti mezőnyfölény ellenére az érsekvadkerti ellentámadások ve­szélyesebbek voltak. A 44. perc­ben még egy 20 méteres érsek­vadkerti szabadrúgást védett az erdőkürti kapus. A második félidőben teljesen megváltozott a játék képe. Az érsekvadkertiek átvették a Játék irányítását és egyre-másra vezet­ték támadásaikat. Az 50. perc meghozta az egyenlítő gólt. Sza­bó, aki csereként ment be, jó labdát kapott a bal oldalon, egy csellel tisztára játszotta magát, és 25 méterről nagy gólt lőtt. 1—1. Az 55. percben Szabó 20 méterről a kapufát találta el. Nemsokkal később Halaj a jobb oldalról cé­lozta meg a kapufát. Nagyon szorongattak az érsekvadkertiek. A 65. percben jobb oldali támadás végén Mák labdája gurult el a kapu előtt, Szabó jókor érkezett, már a második gólját szerezte. 2—1. A 70. percben az erdőkür­tiek csatára leshelyzetből érvény­telen gólt lőtt. Az erdőkürtiek reklamáltak, az eredmény, Czeba indult öltözni. Nagy hajrába kez­dett az Érsekvadkert. A 75. perc- ban merész öklözéssel mentett az erdőkürtiek kapusa. A 80. perc­ben ismét gólt kaptak. Kruzslik jó labdával indult középen, és a védők kíséretében 10 méterről ta­lált a kapuba. 3—1. A mérkőzés végéig gól már nem esett, ez ma­radt a végeredmény. Ügy indult a mérkőzés, hogv Erdőkürt biztosan győz. A szünet és a csere az Érsekvadkertnek kedvezett. A második félidőre mintha kicserélték volna a játé­kosaikat. Már csak az volt a kér­dés, milyen arányban győznek. A lesgól utáni reklamálásból a ta­nulságot levonhatják az erdőkür­tiek. A ll-es rúgásokat az erdő­kürtiek nyerték 4—2 arányban. Góllövő: Szabó II. (2). Kruzslik, ill. Czeba. Jók: Hoffer, Gyurko­vics, Kruzslik, Szabó II., ill.: Tóth (a mezőny legjobbja) és Haviár. — kopcsányi NÓGRÁD - 1978. június 27., kedd X