Nógrád. 1978. június (34. évfolyam. 127-152. szám)

1978-06-08 / 133. szám

Tehe Befejeződött a megyei bajnokság Az 1978. évi nagygolyós me­gyei tekebajnokság tavaszi idénye befejeződött. Ezúttal három mérkőzés eredményeit közöljük: Somoskőújfalu nők—Mátra- rováki Vasas II. 3—5 (1976— 2057). Mátranováki Vasas II.: Kotroczó I. 335, Farkas 356, ifj. Szabó L. 368, Nyerges 332, Akácz 335, Hegedűs 331. So­moskőújfalu nők: Oláh 345, Benyusné 391, Cs. ■ Nagy 295, Szabó 336, Bórák 328, Nyikos 281 fa. Kisterenye—STC II. 3—5 (2387—2392). STC II.: Magyar N. 421, Sohajda 395, Menus 379, Verbovszki 413, Magyar S. 395, Lengyel 390. Kistere­nye: Kelemen 425, Petrovics 406, Janusek 422, Szomszéd 353, Rákos 389, Futó 392. Mátraszőllős II.—Somoskő­újfalu II. 4—4 (2225—2221). Mátraszőllős II.: Szabó 361, Tóth 369, Huber 394, Geczkó 347, Csemer 329, Szappan 425, Somoskőújfalu: Ozsvárt 395, Benyus 369, Molnár Gy. 439, Bajezár 337, Molnár J. 382, Szőllős 299. A tavaszi idény végeredménye 1. STC II. 6 6 - - 14 688 39— 9 12 2. Somos. n. 6 3 1 2 13 574 26—22 7 3. St. ÜV. IL 6 3 - 3 13 899 29—19 6 4. K.-terenye 6 3 - 3 11 669 25—23 6 5. M.-nov. II. 6 3 - 3 10 907 23—25 6 6. M.-szől. II. 6 2 1 3 13 107 21—27 5 Kosárlabda TSB II. Gyenge teljesítmények, kettős vereséggel 7. Somos, nők 6 - - 6 9 912 5—43 ­A kohászati üzemek tö­megsportbizottsága rendezé­sében 18 együttes részvételé­vel megkezdődött a szocia­lista brigádok tekebajnoksága Salgótarjánban. Az I. csoport­ban befejeződtek a küzdel­mek. Az MHSZ állami, díjas szocialista brigád bizonyult a legjobbnak 1463 fával, meg­előzve a Matroszov Szocialista Brigád együttesét, amely 1450 fát ütött A 4—4 fős együttesek küz­delmei tovább folytatódnak a II., valamint a III. csoport­ban. A mérkőzéseket Somos­kőújfaluban játsszák. A sörösök elleni találkozón egy ideig egyenrangú ellenfél volt az STC. (Herbst Rudolf felvétele) Kőbányai Sörgyár—STC 90—60 (45—30) STC: Telek (6), Lajgut (18), Tóth (4), Novák (—), Juhász Röviden Magyar öregfiúk-válogatott —Hatvan városi válogatott lab­darúgó-mérkőzésre kerül sor ma délután 17 órától a Hat­vani Kinizsi sporttelepén. Az előmérkőzés 15 órakor kezdő­dik. ★ Romhányból 37-en három­napos túrát tettek a Magas- Tátra szlovákiai oldalán a tar­pataki völgyben, a lengyel ol­dalon pedig a Morskie Oko környékén. A túravezető Ga­zsi István elégedett, mert mindent a terv szerint teljesí­tettek. * r* Sajtótájékoztatót tartanak ma délelőtt 10.30 órától Buda­pesten, az OTSH székházában. Rövid sportági tájékoztatókra kerül sor. Végh Aladár főtit­kár az evezés, Vajda Vilmos szakfelügyelő a kajak-kenu, Ihász Sándor főtitkár, a kerék­pár, Starnfeld Iván főtitkár, a vitorlázás időszerű kérdéseiről tart tájékoztatót. OKISZ Kupa labdarúgás STÉSZ—Gyöngyös 4-2 (1-1) A hagyományokhoz híven az idén is számos sportágban megrendezik az OKISZ Kupa országos döntőit. Mivel a Sal­gótarjáni Tervező- és Építő­ipari Szövetkezet együttese tavaly megnyerte a kispályás labdarúgásban az OKISZ Ku­pát, így az idén nem csupán a területi, hanem az orszá­gos döntőt is Salgótarjánban rendezik meg. A területi dön­tő első fordulója már le is zajlott A kiírás szerint Borsod, Heves, Nógrád megye csapa­tainak kellett volna mérkőz­niük a 35 éven felüli cso­portban. Mivel azonban Bor­sod megyéből nem érkeztek meg a szövetkezetiek, így csu­pán két együttes csapott ösz- sze. Gyöngyösről a Mátravidéki Építő Szövetkezet együttese óriási mérkőzést vívott a STÉSZ csapatával, amely az alábbi összeállításban szere­pelt: Oláh — Budavári, Mes­ter, Révay, Túrán I., Farkas. Csere: Kaszagranda, Kram- mer. Edző: Takács Lajos. A rekkenő hőségben nagy Iramban kezdett mindkét csapat. A hazaiak Mester ré- vea szereztek vezetést, majd Pamuk révén egyenlítettek a vendégek, 1—1. Szünet után még izgalma­sabbá vált a játék. Ekkor Farkas talált a vendégek há­lójába, 2—1. 'A gyöngyösiek nem adták fel, nagy erővel küzdöttek. Ennek meg is lett az eredménye, Nádudvari ré­vén egyenlítettek, 2—2. A mérkőzés hajrájában elfárad­tak az addig jól játszó ven­dégek. Kaszagranda, majd Mester lőtt remekbe szabott gólt, így végeredményben 4—2-re győzött a STÉSZ. Hamarosan újabb területi mérkőzés lesz, melyet Hat­vanban rendeznek meg. Itt négy csapat küzd — köztük a STÉSZ — a döntőbe jutásért. Végül a döntőt Salgótarján­ban játsszák. Annyit még meg kell je­gyezni, hogy a most lezajlott területi döntő előtt a STÉSZ- nél számosán társadalmi mun­kát végeztek, hogy a legjobb körülményeket biztosítsák a játékhoz. A zagyvarakodói lő­tér mellett elterülő pálya új köntösbe öltözött, amelyért di­cséret illeti a szövekezet lel­kes dolgozóit. — demény — (28). Cs.: Palla (4), Balogh (—), Szlivka (—). Edző: Bán József. Dr. Lipták és Görgényi síp­jelére a vendégcsapat kezdett eredményesebben. Az 5. perc­ben 10—10-re egyenlítettek a tarjániak. Mind a 10 kosarat Juhász szerezte. A küzdelem csupán a 6. percig volt nyílt. A biztosabban dobó ellenfél öt perc alatt már 7 ponttal vezetett. A többiek nagy hi­baszázalékkal keresték a gyű­rűt. A vendégek a félidő vé­géig előnyüket 15 pontra nö­velték. A küzdelem ezzel el­dőlt. Szünet után az előny egyre nőtt. A nagy hibaszáza­lékkal játszó STC végül is igen gyenge dobóteljesít­ménnyel otthonában szenve­dett súlyos vereséget. Mezőberény—STC 55—45 (28—23) Mezőberény, v.: Mustos. STC: Miskolczi (18), Anda (4), Miklós (—), Hegyiné (3), Bab*- lena (7). Cs.: Mártinké (8), Kővágó (5), Nagy (—). Edző: Szarvas József. Az STC-lányok mérkőzésé­re a déli órákban került sor. A rekkenő hőségben a sza­badtéri pálya előnyét jól ki­használta az ellenféL Gyors támadásokkal a 9. percben 16—9-re, a 11.-ben pedig 18—13-ra vezetést szerzett, öt­pontos előnyüket a szünetig tartani tudták. A mérkőzés a szünet utáni 8—12. perc kö­zött dőlt el. A távolság 11 pontra nőtt. Ez már győzel­met jelentett. Az STC várat­lan veresége elsősorban aka­rati tényezőkön múlott. Hiány­zott a lelkesedés. Dobásaik pontossága ötven százalékon aluli volt. Az ellenfél túl ke­mény védekezése csupán má­sodrendű mentség. — mátyus — MVNDiAL ’78 Gólzáporral nyert az NSZK, nehezen győzött Lengyelország Az argentínai labdarúgó-világbajnokság II. csoportjá­nak kedd esti két mérkőzése közül a világbajnok NSZK gólzáporral, a legutóbbi bronzérmes Lengyelország pedig nehezen győzött. Mexikó már kiesett a versenyből, gyakor­latilag eldőlt a továbbjutás az NSZK és Lengyelország ja­vára. Tunéziának le kellene győznie a világbajnokot ah­hoz, hogy tovább léphessen. NSZK—Mexikó 6—0 (4—0) Cordoba, 45 000 néző, v.: Bouzó (szíriai). Góllövő: Rum­menigge és Flohe (2—2), H. Müller, D. Müller. Lövészverseny A kohászati üzemek KISZ- bizottsága, MHSZ lövészklubja jól sikerült lövészversenyt ren­dezett Salgótarjánban. Az MHSZ 30 éves fennállása al­kalmából került sor a ver­senyre, 150 fiatal lépett lőál­lásba. A nőknél Bőné Gabriella, a férfiaknál pedig Komka Gyu­la bizonyult a legjobbnak a kispuskalövészetben. A ren­dezők mind a nőknél, mind a férfiaknál a legjobb hat-hat versenyzőt jutalmazták. Karl-Heinz Rummenigge, a nyugatnémetek több poszton használható labdarúgója. 26 éves, 182 cm magas, 74 kg a súlya, a hazai bajnokságban a müncheni Bayern sikereiért küzd. Jobbszélső. Mindkét láb­bal pontosan továbbítja a lab­dát. Kitűnően fejel. Gyors és energikus. Erőnléte nagyszerű. Mexikónak két gólt lőtt. Lengyelország—Tunézia 1—0 (1—0) Rosario, 28 000 néző, v.: Martinez (spanyol). Góllövő: Lato. Tunézia ezúttal sem keltett csalódást. Csupán egy VB-mozaik Történhet akármi, a skót labdarúgók nem nyugszanak. Egyik társukat kizárták dop­ping miatt, előbb meg kikap­tak Perutól, ők mégis úgy élnek, mintha minden a leg­nagyobb rendben lenne. A mexikóiak, akik egy szállodá­ban laknak velük, panaszkod­nak, hogy a skótok igen han­gosan, hölgytársaságban ér­keznek meg esténként, s éneklésükkel, kiabálásukkal zavarják álmukat. A holland labdarúgók mi­óta megérkeztek Argentínába nem mennek sehova egy lé­pést sem kabalagyerekük, a nyolcesziendős Miguel Ale­jandro Pons nélkül. A mendo- zai kisfiú legjobb barátjának a hollandok egyik sztárját, Neeskenst tartja, mert kiváló­an beszél spanyolul. A hollan­dok szerint a fekete hajú gye­rek meghozza szerencséjüket, s segítségével elérhetik vá­gyukat: a világbajnoki arany­érmet. Miguel egyébként a mérkőzések alatt ott ül a kis- padon Ernst Happel mellett, s idegesebb mint az edző. Az osztrák újságírók kiszá­molták, hogy amióta Argen­tínába érkeztek, naponta át­lagban mindegyikük tízszer teszi meg az utat Buenos Ai­res és a csapat szálláshelye, Moreno között. Az autóbuszon naponta négy órát töltenek, s hozzátéve még a városi já­rás-kelést így annyit utaznak, mintha negyvenórás munka­hetük lenne, s még egy sort sem diktáltak le Bécsnek. Egyfajta világrekord a pe­ruiak születésnapdömpingje. Ebben a hónapban hatan ün­nepelik születésnapjukat. Oblitas és Labarthe vasárnap lesz 26, illetve 22 éves, Manzo szerdán volt 31, La Rosa már betöltötte 26. életévét a Mun- dial ideje alatt, Munante 30, Mosquera pedig 26 lesz júni­us 21-én. Sepp Maier, a világbajnok NSZK kitűnő kapusa szokvá­nyos kérdést kapott: mi élete nagy vágya? A válasz koránt­sem volt szokványos, az ar­gentin újságíró enyhén szólva hüledezett. — Ismeri ön honfitársát, a teniszező Vilast? — kérdezett visza komolyan Maier. — Nos, szeretném őt megverni a wimbledoni döntőben. A lengyelek középpályása, Kazimierz Deyna 1978 végén befelyezi pályafutását. A 31 esztendős Deyna tíz éven ke­resztül játszott a lengyel I. osztályban, s a Mundiálon ün­nepelheti 100. válogatottsá­gát. Wim Suurbíer, a hollandok védőjátékosa Franciaországba, az FC Metz együtteséhez tart. Suurbiernek még egyéves szerződése van a nyugatné­met Schalke 04-nél, de klub­ja átadólistára akarja helyez­ni a 33 éves, 56-szoros válo­gatott labdarúgót. góllal maradtak alul, ezúttal is rendkívül mozgékony takti­kát választottak. Fizikailag is kiválóan bírták a nagy len­gyel nyomást. Végül a papír­formának megfelelően a len­gyelek nyertek, de bizonyára több góllal számoltak. Az I. csoportban — amely­ben Magyarország is szerepel — szintén eldőlt a legjobb nyolc közé jutás sorsa. Ar­gentína legyőzte Franciaorszá­got és Olaszország mellett to­vábbjutott. Az Argentína— Franciaország mérkőzést ked­den este játszották Buenos Airesben, a River Plate-sta- dionban, teltház előtt. Argentína—Franciaország 2—1 (1—0) Buenos Aires, 78 000 néző, v.: Dubach (svájci). Argentí­na: Fillol — Olguin, Luis Gal­van, Passarella, Tarantini — Gallego, Ardiles, Valencia — Houseman, Luque, Kempes. Franciaország: Bertrand — Demanes, Battiston, Bossis, Tresor, Lopez — Bathenay, Michel, Platini — Rocheteau, Lacombe, Six. Argentína kezdett, de a franciák mindjárt bebizonyí­tották, hogy nem a levegőbe beszéltek, és valóban' elszán­tan harcoltak. Jobban ado­gattak és többet támadtak. Szép dolgokat mutattak a franciák és a rövid argentin támadássorozat után ismét 6k irányítottak. Jól Induló akció­ik azonban elhaltak a 16-os előtt. A 41. percben Kempes 14 méterről óriási kapufát lőtt A félidő hosszabbításá­ban' Luque tört ki, lövése az eléje vetődő Tresor kezét érintette. A svájci bíró már továbbot intett volna, de a hazaiak kicibálták a partjel­zőhöz, akinek megkérdezése után 11-est ítélt. Passarella nagy erővel a bal sarokba bombázott 1—0. Fordulás után a franciák változatlanul nagy harci kedv­vel játszottak. Az 55. percben Kempes 25 méteres hatalmas lövését a francia kapus nagy bravúrral ütötte szögletre. Közben nekiesett a kapufá­nak, hordagyat hoztak, le kellett vinni, és Bartelli állt be helyette. A 62. percben megérdemelten egyenlítettek a franciák. A jobb oldalon ki­ugró Lacombe emelése a felső lécről kipattant, Piatini érke­zett és hatalmas lövése a ka­pu jobb oldalába vágódott 1—1. A 65. percben Valencia helyett Alonso állt be. Alon­so egykettőre meghúzódott,' Ortiz állt be helyette. Kima­radt francia helyzetek után jött Luque gólja a 74. perc­ben: 18 méterről óriási bom­bát küldött a jobb felső sa­rokba. 2—1. Luque megsérült a karján a 80. percben, lekí­sérték a pályáról, így a haj­rában Argentína emberhát­rányban küzdött. Passarella elrúgta szabadrúgás után a labdát, Six reklamált és ezért sárga lapot kapott. Nem csök­kent a franciák lendülete, ro­hamaik egymást követték, de nem tudtak kiegyenlíteni. Luque az utolsó percre visz- szatért a pályára. Franciaor­szág csapata csodálatosan küzdött és nem érdemelt ve­reséget. Barátit Olaszország sikerre számíthat Az olasz—magyar (3—1) mérkőzés után nagy volt az öröm az olasz öltözőben. Enzo Bearzot kapitány a kö­vetkezőket mondotta: — Mit kívánhat még egy szakvezető? — lőttünk három gólt és három kapufát a dön­tő mérkőzésen. Felülmúltuk a franciák elleni teljesítményt, tovább javult a csapat. Telje­sen megérdemelten vertük meg a magyarokat. Egyénileg mindenki megfe­lelt és a csapatjáték is kifo­gástalan volt. Magyarország válogatottját a vártnál sokkal érzékenyebben érintette kiál­lított, illetve sérült játékosai­nak hiánya. Baróti Lajos magyar szövet­ségi kapitány nyilatkozata: — Olaszország kitűnően ját­szott, mindenképpen megérde­melte a győzelmet. Sokkal jobb együttes annál, hogy Tö­rök, Nyilasi, Töröcsik és Vá- radi előnyt adhatnánk neki. Az olasz csapat úgy műkö­dött, mint egy jól olajozott Baróti Lajos gépezet, kihasználta legkisebb megingásainkat is. Olaszor­szág javuló játékával sikerre számíthat a világbajnokságon. AUSZTRIA—SVÉDORSZÁG 1—0 (1—0) Ausztria: F. Koncilia — Sara, Obermayer, Pezzey, Breitenberger — Hickersber- ger, Prohaska, Krieger, Jara — Krankl, Kreuz. Svédország: Hellström — Borg, R. Andersson, Nordqvist, Erlandsson — Tapper, Linde- roth, Bo Larsson, L. Larsson — Sjöberg, Wendt BRAZÍLIA— SPANYOLORSZÁG 0—0 Brazília: Leao — Nelinho, Oscard, Amaral, Edinho — Batista, Cerezo, Zico, Dirceu — Toninho, Reinaldo. Spanyolország: Miguel An­gel —t Marcelino, Olmo, Mi- gueli, San Jose — Uria, Leal, Asinsi — Juanito — Santil- lana, Cardenosa. NÓGRAD —1978. június 8., csütörtök