Nógrád. 1978. június (34. évfolyam. 127-152. szám)

1978-06-07 / 132. szám

RSeoyei bajnoki ág Fél tucat gólt lőtt Karancslapujtő Kazár legyőzte a bajnokot — Remekelt az SIC 111. éa a Bgy. Volán — Somos és az St. Volán a kiesés szélén ' A megyei labdarúgó-bajnok­ság tavaszi 14., utolsó előtti fordulója bővelkedett megle­petésekben. A Karancslapujtő súlyos vereséget mért fél tu­cat góljával Somosra. Ez volt az egyetlen vendéggyőzelem. A Szécsény 3—1-re verte az St. Volánt, s így ez a csapat és Somos, áll a kiesés szélén. Barna csapata egy góljával fontos sikert ért el Egyházas- gerge ellen. Kazár is értékes két pontot szerzett a bajnok­csapat legyőzésével. Palotás a Bányagép SK-t fektette két- vállra. Remekelt az STC III. a Szőnyi SE-vel szemben, a Bgy. Volán támadósora Mát- ranovák legyőzésével. Csak a Vörös Csillag SE—Pásztó ösz- szecsapáson történt pontosz­tozkodás. Huszonnyolc gólt lőtt a mezőny a rekkenő hő­ségben lejátszott fordulóban. Csak három támadósor ma­radt gólképtelen, s egy kiállí­tás történt. Vörös Csillag 8E— Pásztó 1—1 (0—1) Rétság, 100 néző, v.: Harth. Vörös Csillag SE: Bertus — Benyusz, Győri J., Hornos — Hammerslág (Nagy), Póth — Zeild, Kecskés, Szarvas, Ba­lázs, Huszár. Edző: Győri Fe­renc. Pásztó: Kodák — Szőke, Nagy, Nágel — Turcsányi, Németh — Alapi K., Szabó T., Szeles, Juhász (Farkas), Var­ga (Fösvény). Edző: Veres Bé­la. Egyenlő erők küzdelméből állt a mérkőzés. A 10. perc­ben Szabó T. 25 méteres bom­bagóljával szerzett vezetést a vendégcsapat. A II. félidő de­rekán Zeild egyéni játékból egyenlített. Jó: Kecskés, Póth, Zeild, ill.: Kodák, Szőke, Sza­bó T. Barna—Egyházasgerge 1—0 (0—0) „ Bárra, 200 néző, v.: Lőcse. Bárna: Bozó G. — Répás, Tóth K., Pusuma — Bohács, Oravecz G., Radics — Páldi, Tóth L., Oravecz I, Farkas (Molnár). Edző: Takács Dáni­el. Mindkét kapu előtt sok kihasználatlanul maradt gól­helyzet jellemezte a mérkő­zést. Az 55. percben keze- zésért megítélt 11-esből Tóth L. lőtte a döntő gólt. Jó: Tóth K., Oravecz I., Tóth L„ míg a vendégek közül, senki sem említhető. Szécsény—St. Volán 3—1 (2—1) Szécsény, 200 néző, v.: Sze- berényi. Szécsény: Gonda — •Antal, Wágner, Oláh — Kuris, Hurják (Jusztin), Vélkovics' (Sági), Juhász — Burik," Pén­zes, Klárik. E^ző: Bállá Já­nos. St. Volán: Kormos — Balázs, Márton, Lovasi — Bogár, Péter, Makovszky — Váradi, Iványi G., Frenkó (László), György. Edző: Kosz- ta László. Ideges légkörben, de sportszerű játékkal zajlott le a mérkőzés. A 32. percben Pénzes 22 méterről éles szög­ből bombázott a jobb felső sarokba. Hat perc múlva éle­sen belőtt szögletből Makovsz­ky csúsztatta a hálóba a lab­dát. A 41. percben egy tömö­rülésnél Juhász lövése 14 mé­terről talált utat a hálóba. A 60. percben a partjelző meg­sértéséért Kormost kiállította a játékvezető. A 67. percben Hurják hat méterről gurítot­ta a labdát a hálóba. Jó: Pén­zes, ill.: Péter, Márton, Lo- vasl. Kazár—Nagybátony 2—1 (0—0) Kazár, 300 néző, v.: Benkő. Kazár: Gyurkó — Szabó B., Kovács V., Cecze, Nagy — Tóth M., Kovács B., Kovács L. — Gecse, Sándor G. (Tol­nai F.), Bozsik. Edző: Szabó Ernő. Nagybátony: Palchuber — Szilágyi, Csikós, Bordás, Nagy — Kurnász (Orosz I.), Horváth — Bocsi (Orosz II.), Kiss, Dóra, Pozsár. Edző: Laczkó Sándor. A hazai együttes végig nagy lelkese­déssel küzdött a számára dön­tő mérkőzésen. Az I. félidő­ben Gyurkó remek védései jelentettek élményt. A 60. pecben Kovács L. nagy tömö­rülésből talált a hálóba. A 68. percben Szabó B. futott el jobbszélen, s éles szögből a jobb felső sarokba bombá­zott. A bajnokcsapat a 75. percben szépített: formás tá­madás végén Kiss lőtt a háló­ba. Jó: Gyurkó (a mezőny legjobbja), Kovács V., Ko­vács B., Kovács L., Szabó B,. ill.: Bordás, Nagy, Kiss. Karancslapujtő—Somos 0—0 (3—0) Somoskőújfalu, 200 néző, v.: Hoffman. K.-lapujtő: Tóth A. — Földi, Telek Gy., Novák — Juhász M., Telek S. — Juhász L., Fazekas, Simon, Lavaj A., Juhász I. Edző: Lantos Ede. Somos: Homyák — Fodor, Czikora, Józsa (Bodor) — Sin- kovics (Verbovszki), Kese P. — Bede, Zsidai, Kovács, Mag, Kese R. Edző: Eisler Ferenc. A minden csapatrészben jobb vendégcsapat könnyedén játszva, gólhelyzetei alapján még nagyobb arányban is győzhetett volna. A hazaiak érthetetlenül, gyengén játszot­tak. Góllövő: Simon, Juhász I. (2—2), Fazekas, Lavaj A. A teljes vendégcsapat dicsé­retet érdemel. Bgy. Volán—Mátranovák 4—1 (1—1) Balassagyarmat, Vasút úti pálya, v.: Klement. Bgy. Vo­lán: Garamvölgyi — Vachó, Rampasek, Fábri — Kalmár, Bérezi — Kemerczei, Vido- musz J. (Deli), Gál, Hodászi, Menyhárt. Edző: Tományi Pál. Mátranovák: Domonkos — Mihály, Simon, Lakatos E. — Kovács, Kilczint J. (Juhász) — Bakos, Tóth L., Lakatos B., Farkas, Tóth 1. Edző: Szoó Miklós. A vendégek birtokol­ták többet a labdát, vezetést is szereztek, .védelmüket azon­ban az egyenlítő gól után könnyedén átjátszottak gyors elfutásaikkal a hazai táma­dók, akik egy-két húzással szép gólokat lőve, megérde­melten nyerték a mérkőzést. Góllövő: Kemenczei, Hodászi, Menyhárt, Deli, ill.: Farkas. JÓ! Rampasek, Kalmár, Bér­ezi, Gál, Menyhárt, míg a vendégek közül senki sem em­líthető. STC III—Szőnyi SE 4—0 (1—0) Salgótarján, Munkás úti pá­lya, 100 néző, v.: Galamb. STC III.: Szikora — Fejes, Simon (Horváth II.), Horváth I. — Bencsik, Balga — Lisz­tóczkl, Rapi, Tekeres, Szomo- ra (Ludányi), Tóth K. Edző: Balga Károly. Szőnyi SE: Fo­dor 1— Szrena, Kéri, Kelemen (Molnár L.) — Kocsis, Csor­ba J. — Oláh, Tóth J., Kocsa (Bangó), Csorba T., Sándor L. Edző: Malik József. A lendü­letes, sportszerű mérkőzésen a vendégcsapat hadilábon állt a góllövéssel. Az STC III. jobb erőnlétével az utolsó 20 percben kerekedett felül, s ekkor remek gólokat lőtt Góllövő: Tekeres (2), Szomo- ra, Tóth K. Jó: Balga, Rapi, ill.: Csorba T. Palotás—St. Bányagép 2—1 (1—1) Palotás, 200 néző, v.: Heves megyei jv. Palotás: Gilyán — Zsiga I., Tóth A., Matiszlovics — Szabó F., Illés (Kocza J.) — Turcsányi, Szabó M.. Pét­re, Bagi, Szpisják. Felkészítő: Kovács József. St. Bányagép: Varga — Bozó, Zvara, Schwarcz, Mosó — Pusztai (Blaskó), Ecsegi — Dávid, Romhányi, Liszkóczi, Balga. Edző: Benke János. A lagy­matag mérkőzés 30. percében Pusztai beadásából Liszkóczi fejelte a hálóba a vendégek vezető gólját. A 44. percben védelmi hibából Szabó M. ki­egyenlített. A 65. percben újabb „rövidzárlatból” Petre volt eredményes. A hátralevő időben Liszkóczi, Romhányi és Dávid többször is egyenlít­hetett volna, de rendre hi­báztak. Jó: Szabó F., Tóth A., Szabó M., Turcsányi, ill.: Bo­zó, Schwarcz, Mosó. A teljes bajnokság állása 1. N.-bátony 29 22 3 4 100—32 il 2. STC III. 29 16 6 7 76—27 38 3. M.-novák 29 16 4 9 55—47 36 4. E.-gerge 29 16 4 9 49—41 36 5. Szőnyi SE 29 13 7 8 65—49 33 6. K.-lapujtő 29 12 8 9 51—58 32 7. Bgy. Volán 29 10 7 12 40—48 27 8. St. Bányag. 29 12 3 14 41—55 27 8. Pásztó 29 11 4 14 55—46 26 10. Szécsény 29 9 7 13 43—48 25 11. V. Cs. SE 29 7 11 11 44—56 25 12. Kazár 29 7 10 12 30—50 24 13. Palotás 29 9 5 15 30—54 23 14. Bárna 29 8 7 14 32—61 23 15. Somos. 28 7 8 14 35—65 22 11. St. Voláa 28 'l 1 If 25—54 20 A tiszta bajnokság állása 1. Na.ybát, 27 21 3 8 98—20 45 2. M.-novák 28 18 4 8 54—34 36 3. Szőnyi SE 27 13 7 7 64—41 33 4. E.-gerge 27 14 4 9 45—40 32 5. K.-lapujtő 27 12 7 8 48—51 31 6. Bgy. Volán 27 10 7 10 39—40 27 7. St. Bányag. 27 12 2 13 40—52 26 8. Pásztó 27 10 4 13 54—42 24 9. V. Cs. SE 27 7 10 10 41—49 24 10. Szécsény 27 8 7 12 39—44 23 11. Kazár 27 7 9 11 28—45 23 12. Palotás 27 9 4 14 29—48 22 13. Bárna 27 8 6 13 31—51 22 14. Somos. 27 6 8 13 34—58 20 15. St. Volán 27 6 6 15 24—53 18 összeállította: Andó Miklós Felhívás Felhívjuk a Nógrád megyében működő segédedzők, ed­zők és szakedzők figyelmét, hogy az edzőigazolványok cse­réjének határideje 1978. június 30-án lejár. Az illetékesek kérik, hogy aki csereigényét eddig még nem jelentette be, sürgősen jelentse a Nógrád megyei Tanács VB testnevelési és sporthivatalában. Egyúttal közük, hogy a már beadott igénylőlapok alapján az új edzői igazolványok az MTSH megyei székházában, Salgótarjánban átvehetők. MVHDIAL ’78 Csapnivaló játék, újabb vereség Olaszország—Magyarország 3 — 1 (2—O) Mar del Plata, 25 ezer néző, v.: Barretto (uruguayi). Olasz­ország: Zoff — Gentile, Bel- lugi, Scirea, Cabrini — Be­Tóth András csak szünet után játszott. A magyar csapat gól­ját 11-esből ő lőtte. netti, Antogroni, Tardelli — Causio, Rossi, Bettega. Ma­gyarország: Mészáros — Mar­tos, Kocsis, Kereki, Tóth J.— Csapó, Pintér, Zombori — Pusztai, Fazekas, Nagy L. Csere: Fazekas helyett Ha­lász (46. perc), Nagy L. he­lyett Tóth A. (46. perc), Cab­rini helyett Cuccureddu (78. perc), Bettega helyett Garazia- ni (83. perc). , A 25. percben Zömbe <ri rek­lamálásért sárga lapo t ka­pott. Kiegyenlített, f ilacsony szírvonalú volt a játé'fc. A 35. percben Antognoni lövésére Mészáros balra vetődi itt, de a labda egy védőn irá nyt vál­toztatva a jobb sár ok felé tartott. A kapus vúíszavetőd - ve beleütött, Rossi számított rá, és 8 méterről a jobb sa­rokba lőtt. 1—0. A 37. perc­ben Bettega két védő között jobb karjával maga. elé tette a labdát és 8 méterről a jobb sarokba lőtt. 2—0.. Szünet után az» 55. percben Bettega a felső lécet találta el. A 60. percben Kereki rosz- szul szabadított fel, Benetti 20 méterről nagy erővel lőtt a jobb Saroltba. 3—0. A 62. percben Bettega felvágásáért Ma rtos kapott sárga lapot. Négy perc múlva Bettega is­mét a kapufát találta el, ruajd Halász hibázott gólhely­zetben. A 80. percben Bellu- gi fellökte Csapót, a megítélt 11-esből Tóth A. a bal alsó sarokba lőtt. 3—1. Az első fél órában egyen­rangú elenfél volt a magyar csapat. Két perc védelmi ki­hagyás és az olaszok a háló­ba találtak. Szünet után az olaszok tovább növelték elő­nyüket. Ezzel megelégedtek, a magyar csapat pedig nem tu­dott újítani és csak 11-esből szépített. Az olasz csapat megérdemelten győzött, míg a magyarok ezúttal is gyengén játszottak és gyakorlatilag számukra befejeződött a Mundial. Jó: Scirea, Benetti, Causio, Bettega, ill.: Martos, Pintér, Zombori.' Atlétika Területi összetett bajnokság Salgótarjánban A Salgótarjáni Kohász-sta­dionban rendezték meg a 13—14 évesek területi baj­nokságát a négypróba három változatában. Pest, Heves és Nógrád legjobb versenyzői közül a győztes csapatok és az 1—3. helyezett versenyzők indulhatnak az országos baj­nokságon. A nógrádi verseny­zők jobb helyezései: 13 évesek. Négypróba „A”: 1. Szendrődi András (STC) 1395,... 3. Tóth Péter (Szé­csény) 1164. Négypróba „B”:. 1. Baár Gábor (STC) 1663, 2. Varga Sándor (Bgy. SE) 1427. Négypróba „C”: . . .3. Szeles János (Nógrádmegyer) 351. Csapat: 1. STC 5684 (Baár, Szendfődi, Vass, Krájer), 2. Bgy. SE 5673 pont (Varga, Deák, Kiss-Szölgyémi, Nagy). Négypróba „A” . . .3. Szabó Mónika (STC) 2062. Négypró­ba „B” . . .3. Zsélyi Mariann (Nb. SC) 2114. Csapat: ... 2. STC 7750 (Szabó, Blaskó, Kal­már, Dénes), 3. Bgy. SE 7706 pont. (Balázs, Hugyecz, Kosik, Kun). 14 évesek. Négypróba „A”: ;..2. Híves Attila (STC) 2032 Négypróba „B”: . . .2. 3ar­tus Zoltán (STC) 1776. Csapat: . . .2. STC 6620 pont. (Híves, Bartus, Csurgai, Szabó). Négy­próba „B”: 1. Kuris Judit (Bgy. SE) 2730, 2. Tőzsér Ma­rianna (STC) 2511. Csapat: . . .2. STC 9095 pont (Tőzsér, Szabó, Batovszki, Simon). Fő a biztonság A Mundialról jelenti Szőnyi János Amikor június elsején Havelange, a FIFA elnöke egy elektronikus síppal jelt adott a világi jaj nokság megkezdé­sére, az argentin biztonsági erők a legmagasabb fokú ké­szenléti állapotban voltak. Tudtuk ezt már a világbajnokság előtt is, tapasztalhattuk ezt már előzőleg a néhány napos itt-tartózkodásunk alatt is. Azt ígérik, hogy a mérkőzések zökkenőmentesen bonyolódnak majd le, igyekeznek majd az aggódókat elhallgattatni. A különböző szervezetek meg­ígérték, hogy a világbajnokság alatt nem bántják sem a játékosokat, sem a turistákat, sem pedig a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség tisztségviselőit. Bízunk benne, hogy ez így lesz, de vannak, akik azt mondják, ez csak félrevezetés. Az kétségtelen, hogy az argentin biztonsági erők minden rendelkezésükre álló eszközzel meg kívánják védeni a vi­lágbajnokságon részt vevő csapatokat és a mérkőzések meg­tekintésére érkezett külföldieket. A magyar csapatot például Buenos Airesból Mar del Platába katonai repülőgéppel ka­tonai repülőtérről vitték. A tervezett menetrendszerű já­ratot nem engedélyezték, a szervező bizottság tagjai, így az utolsó pillanatban megváltoztatták, ami azt jelentette, hogy a magyar fiúk Buenos Airesból 9.30 óra helyett 11.40 órakor érkeztek Mar del Platába. Természetesen mind Buenos Airesban, mind Mar del Platában megkapta a magyar válogatott a megfelelő őrizetet. Mexikóban 1970-ben még elegendő volt egy 4000 főből álló biztonsági szolgálat, viszont a következő világbajnok­ságon, 1974-ben, a tizediken, Nyugat-Németországban már 11 000 főre volt szükség. Argentínában —, mint mondják —, mintegy 8000 katona őrködik a labdarúgósztárok és szur­kolók biztonsága felett. Egyébként már a világbajnokság megkezdése előtt biztonságba helyezték mind a három ar­gentin fegyvernem egyesített biztonsági parancsnokságát és a szövetségi rendőrséget. A biztonsági alakulatok élén Juan Carlos Ita brigádtábornok áll. A hozzá beosztott biztonsági erők különleges kiképzésben részesültek és őket küldik a fővárosba és a különböző vidéki városokba, ahol a világ­bajnokság mérkőzéseit rendezik. Különösen nagy gondot okoz a biztonsági alakulatoknak a világbajnoki mérkőzése­ket megtekintő külföldi államférfiak, magasabb tisztségvi­selők és filmcsillagok személyi biztonságának megőrzése. Tökéletesnek tartják a szervező bizottság tagjai a stadionok biztonsági berendezéseit. Készek a jelzőkészülékek arra, hogy ha tűz ütne ki a stadionban, vagy botrányok lennének a pálya különböző szegleteiben. Rengeteg járőr teljesít szol­gálatot, éjjel-nappal 24 órás szolgálatban vannak, a tűzol­tóknak is kapcsolatuk van a különleges biztonsági szer­vekkel. Nemcsak a sajtóirodában, a sajtóközpontban és a televíziós stúdióban szereltek fel biztonsági készülékeket, de még a stadionok pénztárában is, ahol, ha esetleg tolva­jok, rablók jelentkeznének, egy gombnyomásra ott teremnek a biztonsági szolgálat emberei. Minden csapatban vannak már a világbajnokság meg­kezdése előtt, vagy közvetlenül az első forduló előtt sérül­tek. Nálunk Váradi állapota aggasztja az itt levőket és gon­dolom az otthoniakat is. Egyik legnagyobb ellenfelünk a francia csapat, ők is panaszkodnak. Marius Tresor a kitűnő védőjátékos bajlódik sérüléssel. Bizonyára érdekli a kedves olvasókat, mi történik ak­kor, ha az első illetve a második fordulóban a tabellák élén pontazonosság áll fenn. Nézzük az első fordulóban: ha ugyanabból a csoportból két, vagy több csapat ugyanannyi pontot szerez, mondja a szabály, a három mérkőzés góljai­nak különbsége dönti el a helyezéseket. Ha ez is azonos, két, vagy több csapat esetében, akkor az a csapat kerül tovább, amelyik több gólt rúgott. Ha ez is megegyezik, akkor sorsolják a győztest. Ugyanez érvényes a második fordulóra is. Mindenesetre a csapatok még reménykednek, hogy nem lesz szó pont- és gólazonosságról, a pályán elért eredmény és nem a gólkülönbség dönti majd el, hogy ki jut tovább a következő fordulóba. Roberto Bettega igazolta, hogy az olaszok egyik legki­válóbb csatára. Gólt és kapu­fákat lőtt a tegnapi mérkő­zésen. VB-mozaik A londoni fogadőirodákban a világbajnokság e’ső fordu­lója után alaposan megvál­toztak az oddsok. A skótokat például a vb előtt nyolc az egyhez lehetett fogadni, most a Peru elleni vereségük után csak 66:l-re. A magyar válo­gatott is hátrább került, esély-- lehetősége ugyancsak 69:1. A világbajnokság megnye­résére Londonban a fogadéiro- dák szerint Argentínának van a legnagyobb reménye, 11:4 arányban lehet fogadni. A brazilok 3:l-gyel, a hollan­dok, az olaszok és a nyugat­németek 7 :l-gyel, a peruiak 12:l-gyel állnak. A legkeve­sebb reménye a világbajnok­ság megnyerésére Mexikónak és Iránnak van, 2500:1, illetve 3000:l-gyel tartják őket. Á világbajnokságon sokfélé statisztika készül, így az első gólok születéséről is. A fran­cia Lacombe viszi el a pál­mát — (minden vb-döntő gólgyorsasági rekordere) az olaszoknak a 31. másodperc­ben talált be. Az első forduló után Csapó állt a második he­lyen, 9:02 perc elteltével lőtt az argentinok kapujába, a harmadik az osztrák Schasch- ner, ő a spanyolok ellen a 9:37. percben volt eredmé­nyes. ív ! Ally MacLeod, a skótok szö-J vetségi kapitánya minden bi-' zonnyal az 1. forduló után a legcsalódottabb szakvezető.' Nem találja a helyét és a vá­laszokat sem a helyenként gúnyos kérdésekre. — Ez a világ vége — jelen­tette ki az egyik kérdésre, mely a Perutól elszenvedett 1—3-ra célzott. — Mit tehetek én? Lehet, hogy rossz volt a taktika, de ha 8 játékos egy­szerre fog ki gyenge formát, hiába a legzseniálisabb e < " dolás is.