Nógrád. 1978. június (34. évfolyam. 127-152. szám)

1978-06-20 / 143. szám

toU\DUl *78 Középdöntők a labdarúgó vb-n Olaaxorsaág — Ausztria 1 — 0 (1—Oi Buenos Airesben a belga Rión játékvezetése mellett a következő csapatok kedzték a találkozót: Olaszország: Zoff — Bel- lugi, Cabrini, Scirea, Genti­le — Benetti Tardelli, Zac- carelli, — Causio, Bettega, Rossi. Ausztria: F. Koncilia — Sara, Obermayer, Pezzey, Hickersberger — Prohaska, Kreuz, Krieger, Strasser — Krankl, Schachner. Az első 15 percben a vára­kozásnak megfelelően az ola­szok rohamait a tömörülő, lassításra törekvő osztrák vé­delem igyekezett megfékezni, ugyanakkor Krankl nem mon­dott le az ellenakciókról. Az olaszok Bettegát igyekeztek fejelő lehetőséghez juttatni. A 14. percben mégsem ő, ha­nem Rossi törte meg a je­get: Causióval keverték meg a védelmet és Rossinak könnyű dolga volt a sikeres áttörés végén, (1—0). Auszt­ria középpályás sorának fel­javulásával gyors ellenakció­kat vezetett. Mégis az előre­robogó Tardelli előtt volt le­hetőség, F. Koncilia szeren­csével mentett, csakúgy, mint Pezzey, aki Rossit szerelte, veszélyes helyzetben szöglet­re. A 25. percben Pezzeyt és Gentillét figyelmeztette a já­tékvezető durva játék miatt. A 30. percben Krankl a 16-os oldalvonalánál, próbálkozott, Bellugi szögletre tisztázott! Ausztria támadott, Prohaska hozta fel és osztotta el a labdákat a középpályáról. A 34. percben Schachnert Cab­rini csak túl keményen tud­ta akadályozni. Később Schachner szögletét Scirea fejelte ismét az alapvonalon túlra. Az olaszok egyre in­kább védekezésre rendez­kedtek be. A 43. percben azonban majdnem ráfizettek: a hátvéd Sara a jobb oldalon tört be a büntetőterületre, lövése meglepte Zoffot, de a labda elment a kapu mellett. A második félidőre Bellu­gi helyét Cuccureddu foglal­ta el. Nem véletlenül hátul történt frissítés, az osztrák rohamok fordulás után is folytatódtak. Scirea és Cuc­cureddu gyakorlatilag kettős söprögetői szerepkört látott eL Az 57. percben Krieger lőtt csúnyán fölé. Később Krankl ügyetlenkedett. Az osztrákok keresték a lövési lehetőséget, de rendkívül ide­gesek voltak. A 62. percben Schachnert Pirkner váltotta fel, két perc múlva Rossi beadását Zaccarelli nem lőtte elég jól. A 71. percben Bet­tega helyett Graziani jött be. Két perc múlva Krankl feje­sét fogta Zoff. A 75. percben Benetti átadásával Graziani elhúzta a labdát a kifutó Kon­cilia mellett is, de Pezzey sze­relni tudta az utolsó pillanat­ban. Graziani beállításával az olaszok ismét támadásba mentek át. Cabrininak volt helyzete, majd Tardelli lövé­se is csaknem gólt hozott. Szöglet szögletet követett az osztrák kapu előtt (összesen 12-t rúgtak az olaszok, míg az osztrákok csak hármat a 90 perc alatt). Egy ilyennél Rossi fejelt 5 méterről rosz- szul. A 85. perc hozta az utolsó eseményt, Koncilia védte Tardelli lövését. í Az osztrákok megpróbálták a lehetetlent. Gyakorlatilag az első és záró negyedórát kivéve végig támadtak, az olasz betonvédelem kiválóan működött. Lengyelország—Peru 1—0 (0-0) ' Góllövő: Szarmach. Vasárnap Mendozában ke­rült sor a Peru—Lengyelor­szág mérkőzésre. Játékveze­tő: Partridge (Anglia) Peru: Quiroga — Duarte, Manso, Chumpitaz, Navarro — Cueto, Quezada, Cubillas — Munante, La Rosa, Obli- tas. Lengyelország: Kukla — Szymanowski, Gorgon, Zmu- da, Maculewicz — Masztaler, Nawalka, Deyna — Lato, Bo- niek, Szarmach. Cueto lőtt fölé egy szabad­rúgást, majd mellé Munante beadását. Peru kapuja előtt Manso fejelte szögletre a lab­dát Boniek elől. Cueto ezután sárga lapot kapott a 8. perc­ben, amikor, felvágta a ve­szélyesen kitörő Szarmachot. Deyna 20 méteres ívelt sza­badrúgását Quiroga bravúrral ütötte szögletre. Oblitas gyors elfutásai okoztak izgalmat a lengyel kapu előterében. Ki­egyenlített játék után a 21. percben Nawalka 17 méteres lövése Chumpitazon megpat­tant, s a labda az elől álló Quiroga felett éppen hogy szögletre ment a léc felett. Utána Deyna lövésénél a pe­rui kapus már verve volt, de a labda fölé csavarodott. A lengyelek többet támadtak, Peru gyors szélsőivel próbált villámellenakciókat vezetni — kevés sikerrel. A 41. perc­ben Maculewicz beadását az előrevetődött Lato 10 méter­ről alig fejelte a jobb sarok mellé. A 45. percben Szarmach erős szabadrúgását védte Quiroga. A második félidőre Kas- perczak és Rojas állt be Masztaler, illetve Munante helyett. Mintaszerű lengyel támadás végén az 50. percben Deyna 15 méteres lövését mentette vetődve Quiroga, mindjárt utána Deyna leadás helyett nehéz szögből lőtt — az oldalhálóba. Újra és újra a lengyelek jöttek előre, mert a röviden adogató peruiaktól mindig megszerezték a lab­dát. Az 59. percben Gorgon kapott sárga lapot a Cubillas elleni szabálytalanság után. A 61. percben Navarro sérült meg, kétperces ápolás után játszott tovább. A 65. perc­ben Chumpitaz leadását La­to elcsípte, pár lépés után kö- zépreemelt és Szarmach 8 méterről előrevetődve a kapu jobb oldalába fejelte a lab­dát. (1—0). Utána Deyna fe­jese pattant ki a jobb oldali kapufáról, Lato újra fejelt, de pontosan a kapus kezébe. A 70. percben Lato óriási lövé­sét bravúrral ütötte szögletre Quiroga. Deyna lőhetett 12 méterről, de Quiroga ezt is védte. A 75. percben Boniek kapott sárga lapot, mert visz- szahúzta Oblitast, ugyanekkor Sotil állt be La Rosa he­lyett. Peru nagy erőfeszítése­ket tett, hogy egyenlítsen, de körülményes támadóit köny- nyen szerelték a gyors és ha­tározott lengyel védők, így még helyzetet sem tudtak te­remteni. A 86. percben Lu- banski váltotta fel Bonieket. A 88. percben Quiroga csak­nem a félvonalnál szerelte Szarmachot, nagy tapsot ka­pott. A 89. percben Quiroga már a lengyel térfélre me­részkedett, lerántotta a len­gyel gólszerzőt, sárga lapot kapott. A lengyelek tartották a labdát, megérdemelten nyertek. NSZK—Hollandia 2-2 (1-1) Cordobában 47 000 néző előtt került sor az 1974-ben vb-döntőt vívott két csapat, az NSZK és Hollandia mérkő­zésére, az uruguayi Barreto bíráskodása mellett. NSZK: Maier — Vogts, Rüssmann, Kaltz, Dietz — Bonhof, Beer, Hölzenbeien — Abramczik, D. Müller, Rum­menigge. Hollandia: Schrijvers — Poortviet, Brandts, Krol, Vildschut — R. van de Kerk- hof, Haan, Jansen, W. van de Kerkhof — Rep, Rensenbrink. Nagy lendülettel kezdtek a nyugatnémetek. Nem kis meg­lepetésre már a 2. percben ve­zetést szerzett a világbajnok. Brandts szabálytalanul sze­relte D. Müllert, a szabadrú­gást Bonhof óriási erővel lőt­te kapura. Schrijvers csak ki­ütni tudta, s a még levegő­ben levő labdát Abramczik előre vetődve a jobb alsó sa­rokba fejelte. (1—0.) Tovább­ra is támadott az NSZK, a hollandok idegeskedtek, ennek az lett az eredménye, hogy W. van de Kerkhof sárga la­pot kapott. Lassan megnyu­godott a holland együttes, tá­madásba lendült. Az NSZK védelme azonban kitűnően zárt, semmi lehetőséget nem adtak ellenfelüknek. Így ment egészen a 26. percig. Ren­senbrink ekkor középre gurí­tott és Haan mintegy 35 mé­terről gyilkos erejű, védhetet- len bombát küldött a felső sarokba. Maier, aki 474 per­cen át nem kapott gólt világ- bajnoki döntőben, meg sem tudott mozdulni, ez volt a vb eddigi „szupergólja”. (1—1). Kezdés után a hollandok mindjárt megszerezték a lab­dát, ismét Rensenbrink adott be, de R. van de Kerkhof 8 méterről, kapásból főié bom­bázott. Lényegesen többet kez­deményeztek a hollandok, az NSZK támadói nem jelentettek veszélyt. Bonhof nagy erejű szabadrúgásai tették csak pró­bára a holland kapust. Hol­landia átgondoltabb, lendüle­tesebb, támadóbb szellemű volt, ezt bizonyítja az is, hogy az első félidőben Hollandia 7 szögletet ért el, a világbajnok pedig csak egyet. Szünet után Hollandia még támadószelleműbb lett. Ren- senbrinket, a kiváló balszélsőt még inkább bevonták a já­tékba, aki jobb és bal oldalon egyaránt feltűnt és minden megmozdulása izgalmat oko­zott. Mindjárt az elején Rensenbrink Repnek teremtett lehetőséget, de az utóbbi 11 méterről fölé lőtt. A 48. percben Hölzenbein lövése tévesztett célt. Négy perccel később a lendületesen előretörő Repet Kaltz csak szabálytalanság árán tudta feltartani, 35 méterre a kapu­tól. Szorongattak a hollandok, a 69. percben mégis ellenfe­lük ért el újabb gólt. Dietz szerezte meg a labdát, a bal­szélen futó Beert indította, akinek kitűnő beadását D. Müller a bal sarokba fejelte (2—1). A hollandok ezután sem ad­ták fel, tovább támadtak és t> NÓGRÁD —1978. június 20., kedd két perccel D. Müller gólja után Rep óriási kapufát lőtt. Nem csökkent Hollandia len­dülete, az NSZK — akárcsak szerdán az olaszok ellen — elkeseredett védekezésre kényszerült. A 83. percben a támadó Hollandia egyenlített. R. van de Kerkhof kapott egy labdát a bal oldalon, két vé­dőt kicselezett és a kifutó Maier felett az üres kapura emelte a labdát. Rüssmann vetődve próbálta kiütni, kéz­zel hozzá is ért, de menteni nem tudott. (2—2). Az iram nem csökkent. A 87. percben a holland csapatba csereként beállt Nanninga szabálytalan­kodott Hölzenbein ellen, nem volt súlyos a dolog, az Uruguay játékvezető meglepe­tésre mégis piros lapot muta­tott fel a holland játékosnak. Nagy küzdelemben teltek el az utolsó percek, végül is a legutóbbi vb-döntő két csa­pata megosztozott a a ponto­kon. A labdarúgó-világbajnok­ság középdöntőinek A cso­portjában a vasárnapi máso­dik forduló után Ausztria már esélytelen. Az osztrákok má­sodszor is kikaptak, pont nél­kül állnak. A vb-döntőbe jutásra még három csapat esélyes. Az állás: 1. Hollandia 2. Olaszország 3. NSZK 4. Ausztria 2 11-7-33 211-1-03 2-2-2-22 2 - - 21-6­Szerdán a harmadik forduló következik, az alábbi műsor­ral: Buenos Aires 17.45 óra: Hollandia—Olaszország, Cor­doba, 17.45 óra: NSZK—Auszt­ria. Argentína—Br»7Ília 0—0 Rosarióban, 40 657 néző előtt, Palotai Károly bírásko­dása mellett az alábbi össze­állításban kezdtek a csapatok: Argentína: Fillol — Olguin, L. Galvan, Passarella, Tárán, tini — Ardiles, Gallego, Kempes — Bertoni, Luque, Ortiz. Brazília: Leao — Toninho, Oscar, Amaral, Neto — Batis- ta, Chicao, Dirceu — Gil, Ro­berto, Mendonca. Nagy izgalmak közepette, óriási hangorkán mellett kez­dődött a játék. Óriási lendü­lettel harcolt mind a két csa­pat. A 2. percben Roberto 25 méteres szabadrúgása nem okozott gondot Fillolnak. Egyelőre csak küzdelem folyt. Roberto újabb távoli lövése volt esemény a 10. percben, Fillolt ez sem tette próbára. Azután Batista felvágta Ber- tonit, majd mindjárt Neto is megtette ugyanezt. A 12. percben Kempes 30 méteres A pétervásárai ÁFÉSZ 51 mm. átmérőjű 2,6 mm fal vastagságú fekete húzott csövet kínál eladásra kilogrammonként 13,50 Ft áron. MEGVÁSÁROLHATÓ: Pétervására, Áruház, Iparcikkbolt, Tamalelesz Vegyesbolt, Istenmezeje 8 általánost végzett leányo­kat, fiúkat ipari tanulónak felveszünk szövő-fonó szakmában, 16 éves korig. Vállalatunk korszerű gépi berendezésekkel rendelke­zik (STB, Pcanol, Saco-Lo- well előfonó gép, Schweiter automata keresztorsózó gép.) Tanulmányi idő: 2 év. Juttatások: — Tanulási idő alatt ha­vonta tanulmányi ered­ménytől függően 350— 560. — Ft ösztöndíjat, — havonta 500. — Ft kü- lönélési pótlékot, — térítés nélküli reggeli, ebéd, vacsora, — ingyenes elhelyezés le­ányotthonban, illetve kollé­giumban, — térítés nélküli munka­ruha, — II. éveseknek tanulmá­nyi eredménytől függően nyereségrészesedést fize­tünk. — Fiútanulóinkat szak­munkásvizsga után segéd­művezetői munkakörre ké­pezzük ki, — továbbtanulási lehetősé­get biztosítunk üzemi szak- középiskolánkban, — vállalatunk termékeiből kedvezményes vásárlási le­hetőség van. — Az elméleti tantárgyak­ban szükség esetén szak­képzett pedagógusokkal se­gítséget nyújtunk. Jelentkezni lehet a vállalat személyzeti és oktatási osz­tályán. Címünk: Kőbányai Textilművck 1475 Budapest X-, Gyömrői út 84—94. lövését Leao csak másodszor­ra kaparintotta meg. Roberto elől Fillol lábbal mentett. Kempes újabb hatalmas lö- vését Leao kiejtette, de nem futott a labdára argentin csa­tár. A 17. percben Dirceu le­adásával Gil került nagy helyzetbe, de 14 méterről a kiinduló kapusba lőtte a lab­dát. Mendonca két lövéssel adott munkát Fillolnak. A brazilok többet és veszélye­sebben támadtak, amikor pe­dig kapujuk előterébe került a labda, nagyon szigorúan, sokat szabálytalankodva aka­dályozták meg az akciókat. A 34. percben Neto megsé­rült, Edinho állt be helyette. A 37. percben Ortiz óriási lehetőséget szalasztott el. Ber­toni elrobogott a jobb olda­lon, pontosan gurított vissza a balszélsőnek, de Ortiz 11 méterről a jobb sarok mellé helyezte a labdát. A 40. perc. ben Gil megrúgta L. Galvant, lökdösődni kezdtek a játéko­sok, de Palotai gyorsan ren­det teremtett. Az eleinte so­kat kezdeményező brazilok a félidő második felében in­kább csak szabálytalanságok­kal vétették észre magukat. Ardiles szorult ápolásra, az­tán Chicao már megkapta a sárga lapot, amikor felvágta Kempest. Közben Argentína már cserélni akarta Ardilest -r- a pályán kívül ápolták — amikor véget ért az első fél­idő. Ardiles nem tudta folytat­ni a játékot, Villa ált be he­lyette. Villa egy perc alatt sárga lapot kapott, mert egy ellene elkövetett szabályta­lanság után gyorsan törlesz­tett. Nagy készülődés után Toninho lőtt mellé 30 méter­ről egy szabadrúgást. Sokkal érdekesebb, mozgalmasabb volt a játék, mint az első fél­időben. Az 55. percben Men­donca a 16-os előtt túlzásba- vitte a szerelést. A másik ol­dalon is szélső, Bertoni okoz­ta a legtöbb gondot a Védők­nek. Passarella fejelt szöglet után Leao kezébe. A 61. percben Ortizt Alonso váltót, ta fel. A 66. percben Edinho kapott sárga lapot, mert sza­bálytalankodás után elrúgta a labdát. A 67. percben Men­donca—Zico csere történt. Az újonnan beált Zico lövése L. Galvant érte, Fillol éppenhogy szögletre tudta ütni az irányt változtatott labdát. Toninho volt ezután kímé­letlen Alonso ellen, de meg­úszta, mégcsak figyelmezte­tésben sem részesült. A 73. percben Zoco, Gil összjátéka után Roberto jutott lövéshez a 16-oson belül, de Olguin közbelépett. Utána Zico rek­lamált, ő is sárga lapot ka­pott. Gil veszélyeztetett a 79. percben. lövéséből szöglet lett. Edinho hibájából Berto­ni törhetett előre, éles beadá­sát Leao előrevetődve szerez­te meg Luque elől. Az utolsó percekre a brazilok többet támadtak, de ők sem boldo­gultak az ellenfél kitűnően működő védelmével. A labdarúgó-vb középdön­tőjének B csoportjában sem hoztak döntést a vasárnapi mérkőzések. Peru vereségével kiesett a versenyből, szerdán dől el, hogy a 3 esélyes csa­pat közül melyik kettő játsz­hat még szombaton vagy va­sárnap egy mérkőzést. Az állás: 1. Brazília 2 1 1 - 3—0 3 p. 2. Argentína 2 1 1 - 2—0 3 p. 3. Lengyelo. 2 1-1 1—2 2 p. 4. Peru 2 - - 2 0—4 - p. A szerdai műsor: Mendoza, 20.45 óra: Len­gyelország—Brazília Rosario, 23.15 óra: Peru— Argentína. A salgótarjáni síküveggyár o ny ári szünidőre munkalehetőséget biztosít 8 általános iskolát végzett, továbbá közép- és főiskolás diákok részére. Ezzel elősegíteni kívánjuk, a fiatalok pályaválasztását, hogy lob­ban megismerjék gyárunkat, a fejlesztési elképzeléseket Bérezés o gyári kollektív szerződés szerint, a betöltött munkakö­rökre előirt bértételek alapján történik. Jelentkezni lehet a gyár munkaügyi osztályán. Apróhirdetések VENNÉK harisnya- szemfelszedő gépet. „Dolgozó” jeligére a kiadóba. TRABANT 601-est vennék. Combi is ér­dekel. Ajánlatokat a 22-94-es telefonon ké­rek. ELADÓ 15 db GM 60—44-es jelű 630 cm. hosszú vasbeton gerenda. Érdeklődni: Karancskeszi. Petőfi út 3. Oravecz. JÖ állapotban levő MB 1000-es eladó. Ér­deklődni: Salgótar­ján, Úttörők u. 11. Szabados. HEGEDŰT vennék. „Jó állapotban 50186” jeligére a salgótarjá­ni hirdetőbe. VÍKENDTELEK vá­sárlásához társakat ke­resek. „Szépfekvésű 50185” jeligére a sal­gótarjáni hirdetőbe. ELADOM 125 köb­centis megkímélt szovjet gyártmányú motorkerékpáromat. Kisterenye, Fodor Géza u. 30. PASZTÓN a Hársfa úton garázs eladó. Érdeklődni: Mátra étterem. ELCSERÉLNÉM zagyvapálfalvai há­romszobás, gázos ta­nácsi lakásomat két-, vagy háromszobás salgótarjáni központi fűtésesre. Válaszo­kat „3 emeíetig előnyben 50180” jel­igére a salgótarjáni hirdetőbe kérem. 57 éves falusi ér­telmiségi férfi házas­ság céljából keres egyszerű körülmé­nyeket is becsülni tudó, de nem igény­telen nőt. „Minden jó amit 23612” jeligé­re ajánlatokat a hir­detőbe 9002. Győr. Pf.: 20. HAROMSZOBAS, részben alápincézett, előszobás verandás. kertes családi ház el­adó. Szép környezet. Érdeklődni: Salgó­tarján, Vöröshadse­reg út 138. MEGKÍMÉLT álla­potban egytűágyas Simac kötőgép eladó. „Kézimunka” jeligé­re a salgótarjáni ki­adóba. Tájékoztatjuk kedves utasain­kat, hogy Nógrád megye területén Salgótarjánban Tanácsköztársa­ság téren az IBUSZ Utazási Iroda és a me­gyei idegenfor­galmi hivatal he­tenként váltakoz­va az Idegenfor­galmi idényben (szeptember 4-ig). 8—19 8—15 szombaton óráig, vasárnap óráig ügyeleti szolgála­tot tart. (Infor­mációadás, vala­mint valuta vétel külföldi állampol­gároktól). Felsőfokú mun­kaügyi szakvizs­gával rendelkező munkaügyi és bér- elemzőt keresünk (elvételre. Cím: Városi ta­nács vb mély­építő üzem. Salgótarján, Ker­tész út 2/a. Az Autóközleke­dési Tanintézet salgótarjáni iskolá­ja, felvételt hir­det mellékállású GYAKORLATI OKTATÓI munkakör tésére. betöl­Jelentkezni lehet: Salgótarján, na­rancs út 70. Te­lefon: 17-03., Ba­lassagyarmat, Rá­kóczi út 18. Tele­fon: 297.