Nógrád. 1978. május (34. évfolyam. 102-126. szám)

1978-05-17 / 114. szám

Argentína ’18*.. Montevideóíól Buenos Airessg (1.) Még néhány nap, ■ benépesülnek Ar­gentína stadionjai, s két héten át a 23 és fél millió lakosú dél-amerikai or­szágra figyel az egész világ. A Ki. labdarúgó-világba j - nokságot óriási ér­deklődés előzi meg. Érthető, hiszen im­már 1930 óta a vi­lág legjobb csapata­inak négyéven­kénti versengése az olimpiai játékok mellett a legnagyobb szabású és a legna­gyobb figyelmet ki­váltó esemény. A FUTBALL DÍSZELŐADÁSA A VB gondolata mar 1904. május 21- én Párizsban felve­tődött amikor is megalakították a vi­lág egyik legnagyobb sportszervezetét, a Nemzet­közi Labdarúgó Szövetséget, a FIFA-t. A világbajnokság „szente­sítése” azonban negyedszáza­dot váratott magára. Addig szág, Jugoszlávia és Románia az olimpiák labdarúgótornái jelent mag Montevideóban, számítottak a sportág csúcs- kilenc más nemzet mellett... eseményének, öt váltakozó si- Így kezdődött S, hogyan foly- kerű olimpiai döntő után a tatódott? Íme a tíz VB rövid FIFA kongresszusa 1928-ban, története. 1966 Anglia: Magyarország—Brazília 3—1. Képünkön: Albert, a brazil vé­dőkkel csatázik. Erre Európa sértődött meg. A rendkívüli kiadásokra hi­vatkozva sorra visszaléptek az öreg kontinens csapatai. Végül is Belgium, Franciaor­Amszterdamban egyhangú határozatot hozott a labdarú­gó-világbajnokság bevezetésé­ről. TÍZSZER AZ ARANY­ÉREMÉRT I. 1930. Uruguay. Július „Olyan díjmérkőzés a VB 13-án Montevideóban Fran- — mondja a kiírás —, amely- ciaország és Mexikó vívta az ben profi és amatőr csapa- első mérkőzést. A franciák tok egyaránt részt vehetnek, 4—1-re győztek csatáruk, La- s nem teszik vita tárgyává a urent szerezte a világbajnok­résztvevő játékosok amatőr- ságok történetének első gól- ségét.’” ját. A döntőben Uruguay A döntés tehát az idén ép- 4—2-re verte Argentínát. A pen ötven esztendeje megszü- döntőben inzultálták az ar- letett. És a VB sikere nap- gentin labdarúgókat, Buenos jainkban is tart. Airesben összezúzták az A sok vélemény közül egy: uruguayi követség épületéit. Sir Stanley Roustól, a FIFA Ez volt az első. Nem az utol- Havelange előtti angol elnö- só futballháború. kétől: II. 1934. Olaszország 32 or­— A világbajnokság fut- szág selejtezőket vívott a dön- ball-díszelőadása olyan, tőbe jutásért. Nyolc olasz amely sportágunk népszerű- városban zajlott le a VB 17 södésében vezérszerepet töl- találkozója, amelyen külön tött be, olyan, amely szünte- eseményt jelentett a világ két lenül feszültségben tartja az legjobb kapusának, a spanyol országok válogatottjait, olyan, Zamorának és a csehszlovák amely minden játékos célja, Planickának versenye. A dön- álma, olyan, amely a kedvenc tőben Olaszország—Csehszlo- sportág legnagyobb ajándéka vákia 2—1 — hosszabbítás a szurkolók százmilliói szá- után. mára. Vagyis: a legszebb, a III. 1938. Franciaország. A legnagyobb szupercsata vi- rendező és a védő selejtező lágrészek csapatai között. nélkül döntős lett. Itt játszot- Labdarúgó VB — giganti- tak először nagy szerepet a küs sportesemény, de kezdet- brazilok, megjelent a színen ben ez is botladozott. a csodálatos csatár, Leoni­Az említett FIFA-határozat das. A döntőben: Olaszország után megkezdődött a kötél- —Magyarország 4—2. húzás: melyik ország legyen IV. 1950, Brazília A háború a rendező, svéd, holland, bel- miatt nyolc évet késett a VB. ga, olasz, spanyol és magyar 13 ország között először ke- igény is érkezett. A FIFA rült sor csoportokon belül inkább a tengerentúliakkal körmérkőzésekre. A döntőben: kacérkodott. S amikor Uru- Uruguay—Brazília 2—1. — guay jelentkezett, Montevi- az ünneplésre készüli brazi- deo javára ítélt. lók gyászba borultak, három szurkoló szívroham következ­tében a stadionban halt meg. V. 1954. Svájc. Egyetlen és nagy esélyes Magyarország volt, a VB-döntő azonban — akárcsak négy éve — óriá­si meglepetést hozott. Az NSZK gépemberei lefutották a magyar művészeket. A dön­tőben: NSZK—Magyarország 3—2. VI. 1958. Svédország. Jött Pelé és először nyert Brazília. Kiegyenlítődtek az erőviszo­nyok, drámai csaták zajlot­tak. Brazília Pelével, játéká­val, zsonglőréivel elbűvölte a világot. Döntő: Brazília— Svédország 5—2. VII. 1962. Chile. 56 ország nevezett, 51 játszott selejte­zőt. Brazília továbbra is a csúcson maradt, a meglepe­tést Csehszlovákia döntőbe kerülése jelentette. Brazília Pelé-előnyt adott a világnak, igaz, Amarildo kiváló helyet­tes volt. Döntő: Brazília— Csehszlovákia 3—1. VIII. 1966. Anglia. A lab­darúgás őshazájában célba értek a rendező angolok. Bra­zília dicsőségének végesza- kadt: a legjobb nyolc közé sem kerültek. A VB legszebb mérkőzésén: Magyarország— Brazília 3—1. Döntő: Anglia —NSZK 4—2 — hosszabbítás után. IX. 1970. Mexikó. Parádés csaták, lélegzetelállító küzde­lem. Két korábbi világbajnok jutott a döntőbe, ahol Brazí­lia 4—1-re verte Olaszorszá­got, Pelé dicsősége ismét a csillagos égig emelkedett. X. 1974. NSZK. A rendező itt is kihasználta a hazai kör­nyezet előnyét. Az NSZK lett a világbajnok, a szakértők szerint a Cruyff által vezé­relt Hollandia volt a legjobb. Döntő: NSZK—Hollandia 2—1. az álomtizenegy Az eddigi világbajnokságok „dióhéj’’-történetének végé­re 48 év VB-döntőinek vá­logatottja kívánkozik. Minden VB-döntő után közreadták a válogatottat, ezekből összesí­tettük az alábbi álomtizen­egyet: Banks (Anglia, 1966, 1970) — D. Santos (Brazília, 1966), Monti (Argentína, Olaszor­szág, 1930), Beckenbauer (NSZK, 1966, 1970, 1974) — Bozsik (Magyarország, 1954), Andrade (Uruguay, 1930, 1934), B. Charlton (Anglia, 1966) — Garrincha (Brazília, 3 958, 1962), Leonidas (Brazí­lia, 1938, 1950), Pelé (Brazí­lia, 1958, 1970). ök már a múlt' Most új csillagokkal — Argentína kö­vetkezik. Boskovics Jenő (Következik: 2. Hárman a házigazdák ellen). Mátranovák győzött Nagybátonyban Nagy arányban nyert Pásztó és Karancslapujtő — Két döntetlen — Szoros küzdelemben pályaválasztói sikerek 27 gól, 3 kiállítás A megyei labdarúgó-bajnok­ság tavaszi 11. fordulójának legnagyobb meglepetését Mát­ranovák együttese szerezte, amely 2—1-re nyert a lista­vezető Nagybátony otthoná­ban. St. Bányagép SK— Egyházasgerge 2—1 (0—0) Salgótarján, Szánasi út, 200 néző, v.: Mihalovics. St. Bányagép: Varga — Bozó, Zvara, Schwarcz, Grúz — Dávid, Mosó — Veszelka (Pusztai), Romhányi, Liszkó- czi, Balga. Edző: Benke Já­nos. E.-gerge: Herczeg — Ge­ese A., László T., Szántó Z. — Juhász, Gordos O. — Pál (GordOs B.), Somoskői, Lász­ló Z. (Gordos L.), Simon I., Simon L. Edző: László Lász­ló. ötvenperces közepes ira­mú, kiegyensúlyozott játék után Grúzt törlesztésért ki­állította a játékvezető. A tíz főre csökkent hazaiak a 73. percben Romhanyinak a kapu jobb oldalába lőtt gól­jával megszerezték a vezetést. Egy jó beadásból Simon L. fejelte a jobb felső sarokba Juhász, Korbely — Burik, tett. A 40. percben egy gyors a 80. percben a vendégek Velkovics, Klárik, Hurják, nováki támadás végén egyenlítő gólját. A 86. perc- Pénzes. Edző: Bállá János. A ugyancsak kipattanó labdá- ben felsőkaros kezezésért sáros, mély talajú pályán a ból ismét Farkas volt ered- megítélt 11-esből Mosó állí- hazaiak támadtak többet. A ményes. Szünet után s kü- totta be a végeredményt. Jó: 15 percben egy jobb oldali Ionosén a hajrában nagy fö- Mosó, Zvara, Schwarcz, Rom- beadásból Oravecz I. fejelte lényben támadtak a hazai- hányh ill.: Gordos O., So- a hazaiak vezető gólját. Tíz ak, de a nováki védelmet moskői, Simon I. perc múlva Farkas két lépés- nem sikerült góllal áttörni. Pásztó—Kazár fői kapu fölé bombázott. Jó: Domonkos, Simon, Mé­4—o (1—0) Szünet után szécsényi szögle- száros, Mihály, Farkas, ill.: Pásztó, 500 néző, v.: Paksy. tek jelezték a vendégek fölé- Horváth F. Pásztó: Kürti — Szőke, Sütő, nyét. A 70. percben egy jó Karancslapujtő—St Volán Nagy — Szabó, Németh — beadásból Juhász fejesgóllal Kovács A., Nágel (Vass), Sze- egyenlített. Jó: Répás, Radics, les (Kodák), Bedő, Varga. Tóth L., ill.: Wagner, Velko- Edző: Veres Béla. Kazár: vies, Pénzes. Varga — Szabó B., Kovács Somos—STC III. V., Tolnai K., Nagy — Cecze, 1—0 (1—0) Kovács B„ Tóth M (Molnár Somoskőújfalu, 300 néző, v.: kasb ’ Simon, ’ (Telek ~S.jj ~La­1^°vacs L. - Tolnai F. Miskei. Somos.: Hornyák - vaj> Juhász r Edző: Lantos (Sándor G.), Geese T. Edző: Bostai, Kese P., Jozsa — Sin- pjfie st Volán- Kormni _ É n]«- Félórai kiegyen- kovics, Fodor - Kese R„ Balázs, Márton,' Lovasi - htett játék után szerencsés Bodor, Kovács (Bozó), Zsidai, Frenkó Péter (Simon) — Vá- góllal jutottak vezetéshez a Verbovszki. Edző: Eisler Fe- radj ’ Makovszky Pusnik. hazaiak. Szünet után a me- renc. STC III.: Hulitka — Gvörev Lászlók Edző- Koszi zőnyjátékban még elfogad- Kaposi, Simon, Gyurácz - ta Lf^ló. A lelkesen játszó hatót nyújtott a vendégcsa- Fulpp, Vajda - Tekeres, ha2at együttes helyzetei pat, a gólhelyzetek kihaszna- Tóth Dolencz, Szomora, Oláh. alapján még nagyobb arány- lasaban azonban a hazaiak Edző: Balga Karoly. A jó- ban is győzhetett volna. A remekeltek A 75. percben iramú mérkőzés 10. percében látványos hazai gólokat Ju- Nagy J.-t (Kazár) megjegyzé- egy jobb oldali támadás be- hász I (2) Tóth S «s. Tavai 3 4fékvZetŐ' td?S?l “““í“ kiejtette, s a szerezte. Á szétesően játszó GoHovő: Szeles (2) Varga, befutó Kovács L közelről vendégek közül Makovszky Szabó (11-esből). Jó: Szőke, gólt lőtt. A továbbiakban az szépített. Jó: Földi (a me- Sütő,_Koyács_ A.,_Bedő, Szeles, I. félidőben a hazaiak, szünet z5ny legjobbja) Telek Gy. a vendégek '—J—■* - - - -- ’ '* Megyei hajnali sag A megyei labdarúgó-bajnokságban: Szőnyi SE—Palotás 3—2. A képen Zsiga I. (Palotás) szabálytalanul választja el a labdától Oláht. (Herbst Rudolf felvétele) 4—1 (3—0) Karancslapujtő, 400 néző, v.: Komlósi. K.-lapujtő: Tóth A. — Földi, Telek Gy., No- vák — Juhász M., Osgyáni — Tóth S., Juhász L. (Faze­ill.: Kovács V., Tóth M„ Tol- után kezdemé- Juhász M., Osgyáni, Tóth S., nyeztek többet, de az ered- Lavaj, Juhász I., ill.: Ma’- meny már nem változott. Jó: kovszky, Márton, Váradi. 2—2 (2—1) Rétság, 100 néző, v.: Baksa.' Vörös Csillag SE: Bertus — Mezőgazdasági termelőszövetkezetek, állami gazdaságok! 40—50 százalékos rendkívüli árkedvezménnyel kaphatók béták arítógépek. SPS—20-as önjáró szálastakarmány-betakarftő gép SPS—20-hoz SB—220-as felszedőadapter SP—20-hoz ZT—300-as silózóadapter RA-adapter SZK—4-es kombájnhoz PSZB—1,6-os járvabálázó ZSBA—3,5-es borsóadapter SZK—4-hez CK—6-os cukorrépa-kiszedő. Kérjük, szíveskedjenek rendeléseiket mielőbb megküldeni. Pest—Nógrád—Komárom megyei Mezőgazdasági Ellátó Vállalat 1601 Rákospalotá, Pf.: 18. Egész évben gyűjtse a „MÁRKA”-kupakot! Ötven „Márka”-kupakért egy-egy sorsjegyet adunk, ha 1978. december 31-ig eljuttatja vagy elhozza a begyűjtőhelyre. Cím: 1061 Budapest, Hegedű o 9. Az átvétel időrendje: hétfőn, szerdán és pénteken 13-tól 16 óráig. Bármilyen ..Márka” üdítő Italos kupakkal szerencséje lehet. Sorsolás: 1979. január 13-án. Főnyeremény: egy Zsiguli sze­mélygépkocsi, további értékes nyeremények. nai K., Tolnai F. Barna—Szécsény ______, ________ ______ 1 i (1— 0) Bostai, Bodor, Sinkovics. Ko- ...... . Bárra, 400 néző, v.: Kle- vács, ilL: Simon, Gyurácz, s sí ag - gy. Volán ment. Bárna: Bozó J. — Ré- Fülöp. pás, Tóth K., Pusuma — Bo- Szőnyi SE—Palotás hács (Szabó A.), Oravecz G. 3—2 <2—I) TT . .. . T — Radics, Páldi, Tóth L„ Jobbágyi, 600 néző, v.: Lő- Hajdú, Gyón J., Hornos — Oravecz I., Farkas. Edző: Ta- cse- Szőnyi SE: Fodor — Acsadi (Tar), Zeidl — Kecs­kács Dániel. Szécsény: Gonda Szrera, Bodor, Kelemen — kés Szarvas (Hammerslag),- Doman, Wágner, Antal - Csorba J.. Kocsis - Oláh Balázs, Poth, Huszár. Edző: (Papp), Tóth, Kocsa, Csorba Gyón Ferenc. Bgy. Volán: T., Sándor L. Edző: Malik Vidomusz J. (Mravik) — József. Palotás: Gilyán — Fábri, Rampasek, Győri — Zsiga I., Tóth A., Matiszlo- Hodászi, Kalmár — Hustyava, vies — Illés, Turcsányi — Gál, Garamvölgyi, Menyhárt Szabó F., Bagi, Szabó M„ (Kemenczei), Bérezi. Edző: Kocza J„ Szpisják. Felké- Tományi Pál. A közepes ira- szítő: Kovács József. A mú. változatos mérkőzésen mezőnyben jól kezdő vendé- időnként a vendégek játszot- gek öngóllal kezdtek, s a tak szemre tetszetősebben. A 20. percben már/ 2—0-ra ve- 70- percben Zeidl labdarúgá- zetett a hazai együttes. Szü- sért a ^kiállítás sorsára^ jutott, net után. is változatos volt Góllövő: Zeidl, Kecskés, ill.: a játék, a hazaiak t.ámad- Rampasek, Győri. Jó: Acsá- tak többet, s helyzeteik alap- di, Kecskés, Póth, ill.: Ram- ján nagyobb arányban is pasek, Győri, Hodászi, Bér­győzhettek volna. Góllövő: czi. Kocsis, Kocsa, Matiszlovics (öngól), ill.: Szabó F„ Szabó , N „bátonv M. Jó: Csorba J., Szrena, Ko- 2. M.-novák csis, Kelemen, ill.: Tóth A., 3. stc iii. Zsiga I., Szabó M., Szpisják. Mátranovák—Nagybátony 2—1 (2—1) Nagybátony, 400 néző, v.: Hoffmann. M.-novák: Do­monkos — Kilczin L„ Simon, 11. Szécsény Lakatos E. — Mészáros, Mi- ífazi^ hály — Lakatos B„ Tóth I„ \l somos Farkas, Bakos, Tóth L. (Kot- 15. st. volán roczó). Edző: Szoó Miklós. M. Bárna Nagybátony: Csohány — Szi­lágyi, Csikós, Bordás — Kur- nász, Horváth — Miklós, Orosz L. (Orosz J.), Kiss, Dóra (Szőkéi), Bocsi. Edző: Laczkó Sándor. Az elveszett labdát nem ismerőn, lelke­sen játszó vendégek a 18. percben szerezték meg a ve- 10. palotás zetést. Simon szabadrúgása u- Kazár nyomán a kapufáról kivá- \l[ lomot”7 gódó labdát Farkas sodorta 14] Bárna a hálóba. Tíz perc múlva jó is. st^ volán lövéssel Horváth F. egyenlí- Összeállította: Andó M""i 4. E.-gerge 5. Szőnyi SE 6. K.-lapujtő A teljes bajnokság állása 26 20 3 3 86—20 43 26 15 4 7 52—31 34 26 13 6 7 65—25 32 26 14 4 8 47—40 32 26 12 6 8 60—43 30 26 10 8 8 40—49 28 7. St. Bánya. 26 12 3 11 39—46 27 8. Pásztó 26 11 3 12 52—40 25 9. Bgy. Volán 26 9 7 10 35—42 25 10. V. Cs. SE 26 7 10 9 41—46 24 26 7 7 12 38—45 21 26 6 9 1^ 26—46 21 26 8 5 13 26—46 21 26 6 7 13 32—57 19 26 6 5 15 20—48 17 26 5 7 14 24—59 17 2. M.-novák 3. Szőnyi SE 4. E.-gerge 5. K.-lapujtő C. St. Bánya. A tiszta bajnokság állása 1. N.-bátony 24 19 3 2 84—18 41 25 15 4 6 51—28 34 25 12 6 7 59—39 30 24 12 4 8 43—39 28 24 10 7 7 37—42 27 24 12 2 10 38—43 26 7. Bgy. Volán 25 9 7 9 35—36 25 8. Pásztó 24 10 3 11 51—36 23 9. V. Cs. SE 25 7 9 9 39—44 23 24 8 4 12 25—40 20 24 6 8 10 24—41 20 24 6 7 11 34—41 19 24 5 7 12 31—50 17 24 5 6 13 23—49 16 24 5 5 14 19—47 15 v