Nógrád. 1978. március (34. évfolyam. 51-76. szám)

1978-03-30 / 75. szám

Megyei bajnokság Sportszerűtlen forduló, kiállítások Mátranovákon három perccel rovldebb mérkőzés Szécsény legyőzte az STC lll-at — Hét döntetlen — 29 gól A megyei labdarúgó-bajnok­ság tavaszi 4. fordulója pél­dátlanul sportszerűtlen volt. öt játékos került a kiállítás sorsára s ráadásul az egyik levonuló sportszerűtlenkedőt tettlegesség érte Mátranová­kon, amiért az St. Bányagép SK néhány tagja nem tért vissza a pályára s így a já­tékvezető három perccel ko­rábban véget vetett a mérkő­zésnek. Az évek óta sportsze­rű bajnokságban nincs szük­ség ilyen eseményekre! A for­dulóban egyébként igen jól szerepeltek a pályaválasztók, s a táblázat végén tanyázó csa­patok. Nagy meglepetésre Szé- esény négy góllal győzte le az STC III.-at. Heves küzdelem­ben 3—2-re nyert Somos Pász­tó ellen, Bárna a feljövő Bgy. Volánt verte 2—1-re. Ismét II. félidei hajrájával nyert a listavezető Nagybátony, ezút­tal az St. Volán ellen, vala­mint a Szőnyi SE Kazárral szemben. Mátranovák 11-es- góllal győzte le a Bányagép SK-t. Két változatos döntet­len volt. Egyházasgerge Palo­táson játszott 2—2-t, Karancs- lapujtő pedig a Vörös Csillag SE-től szerzett egy góljával egy pontot, örvendetes, hogy növekedett a gólok száma, 29 alkalommal találtak hálóba az együttesek. Csak két csapat volt gólképtelen. Vörös Csillag SE— Karancslapujtő 1—1 (1—1) Rétság, 100 néző, v.: Benkő. Vörös Csillag SE: Bertus — Máté, Bacsa, Benyusz — Győ­ri J., Acsádi — Szarvas, Tóth A. (Hornos), Huszár, Kecskés, Szkala. Edző: Győri Ferenc. Karancslapujtő: Tóth A. — Földi, Telek Gy., Novák — Ju­hász M., Osgyáni — Telek S. (Laczkó), Tóth S., Simon, Ju­hász L., Juhász I. Edző: Lan­tos Ede. A 15. percben Tóth S. kiugrott a védők közül, lö­vését Bertus kiütötte s a be­futó Simon hét méterről a bal sarokba lőtte a labdát. 0*—‘1. A 30. percben a leálló védelem mellett Szkala éles szögből a bal sarokba bom­bázott. 1—1. Továbbra is jó iramú, élvezetes játék folyt, helyzeteik alapján a vendégek álltak közelebb a győzelem­hez. Jó: Bertus, Bacsa, Kecs­kés, ill.; Tóth A. Földi, No­vák, Juhász M., Juhász L. (a mezőny legjobbja). Mátranovák—St. Bányagép SK 1—0 (0—0) (a 87. percben félbeszakadt) Mátranovák, 400 néző, v.: Csáki. Mátranovák: Domon­kos — Kilczin L., Simon G., Lakatos E. — Mészáros, Mi­hály — Lakatos B., Tóth I., Farkas T. (Molnár), Bakos, Kovács (Juhász). Edző: Szoó Miklós. St. Bányagép: Varga — Bozó, Zvara, Mosó — Schwarcz, Takács J. — Dávid, Liszkóczi, Ecsegi, Blaskó, Bal­ga. Edző: Benke János. Hazai mezőnyfölény s mindkét ol­dalon rendre kimaradó gól­helyzetek jellemezték a mér­kőzést az utolsó negyedóráig. Ekkor nyitottak hajrát a ha­zaiak, de Varga kapus aláfe­küdt Farkasnak, aki deréksé­rülést szenvedett. A 81. perc­ben az egyik hazai csatárt szögletnél ellökték a büntető- területen, s a 11-esből Bakos gólt lőtt. Pár perc múlva Varga szöglet helyett a pálya közepére dobta a labdát, ami­ért a játékvezető a kapust ki­állította. A 87. percben Ta­kács J. szándékos durvaságért került a kiállítás sorsára. Öl­tözőbe menet a játékost bán­talmazták, s néhány társa vé­delmére kelve elhagyta a já­tékteret. A vendégcsapat öt perc várakozásra sem egészült ki, s így a játékvezető véget vetett a mérkőzésnek. Jó: Simon, Mészáros, Mihály, La­katos B., ill.: Zvara, Mosó. Egyházasgerge—Palotás 2—2 (1—0) Palotás, 300 néző, v.: Béké­si. E.-gerge: Herczeg — Ge­ese A., László T., Szántó Z. — Juhász, Gordos L. — Pál, Gordos O., Somoskői, Simon I’., Simon L. Edző: László László. Palotás: Zsiga J. — Zsiga I., Varga (Petre), Illés — Turcsányi, Sándor T. — Matiszlovics, Szabó M., Bagi, Szabó F., Szpisják. Felkészí­tő: Kovács József. Végig pa­rázs küzdelmet, kemény mér­kőzést vívott a két csapat. A vendégek birtokolták többet a labdát, a hazaiak három 11- esükből csak egyet értékesí­tettek. A vendégek a hajrá­ban hibáztak büntetőt. Gól­lövő: Somoskői, Simon I., ill.: Zsiga I. (11-esből), Szabó F. Jó: Herczeg (a mezőny leg­jobbja), Simon I., Somoskői, László T., ill.: Zsiga J., Zsiga I., Matiszlovics. Bárna—Bgy. Volán 2—1 (0—0) Bárna, 300 néző, v.: Kle­men t. Bárna: Bozó J. — Ré­pás, Tóth K., Molnár — Bo- hács, Bozó G. — Oravecz G., Páldi, Tóth L., Oravecz I„ Farkas. Edző: Takács Dániel. Bgy. Volán: Garamvölgyi — Vachó, Rampasek, Győri F. — Hodászi, Kalmár — Bognár, Vidomusz T. (Kemenczei), Bérezi, Gál, Menyhárt. Edző: Tományi Pál. Az I. félidőben mindkét kapunál kimaradt egy-egy „ordító” gólhelyzet. A vendégek játszottak jobban. A 75. percben egy elfutás végén Farkas megszerezte a hazai vezetést. Négy perc múlva 11- eshez jutottak a hazaiak, de Bozó J. a kapu mellé lőtte a labdát. A 82. percben a men­teni szándékozó Bozó G. lábá­ról saját kapujába vágódott a labda. 1—1 (öngól). A 85. percben a szabadrúgásból ka- puralőtt labdát Garamvölgyi kiöklözte és Bohács futtából megszerezte a hazaiak győz­tes gólját. Jó: Tóth K„ Bozó G., Tóth L., Oravecz I., ill.: Garamvölgyi, Hodászi, Bog­Somos—Pásztó 3—2 (1—1) Somoskőújfalu, 300 néző, v.: Juhász L. St. Somos: Hornyák — Bostai, Czikora, Józsa — Simkovics, Verbovszki (Balázs) — Póti, Zsidai, Balogh (Bo­zó), Nagy L., Kovács. Edző: Eisler Ferenc. Pásztó: Kodák — Szőke, Bedő, Nagy — Sütő Alapi K. — Nágel, Szabó T., Szeles, Juhász (Kovács A.), Varga. Edző: Veres Béla. Mindkét félidő elején a ven­dégcsapat szerzett vezetést. A hazaiak a hajrában másod­szor is kiegyenlítettek s egy remek kapásgóllal megszerez­ték a győzelmet is. A 80. perc­ben Szabó T. megjegyzésért, a 89. percben pedig Czikora durvaságért jutott a kiállítás sorsára a nagy iramú mérkő­zésen. Góllövő: Zsidai, Ko­vács, Nagy L., ill.: Szabó T., Szeles. Jó: Nagy L., Bostai, Póti, ill.: Bedő, Sütő. Szécsény—STC III. 4—0 (3—0) Szécsény, 300 néző, v.: Nagy Imre. Szécsény: Gonda F. (Zsíros J.) — Oláh, Juhász, Antal — Velkovics, Zsíros Z. — Pénzes, Jusztin, Petik, Bu- rik, Sági. Edző: Bállá János. STC III.: Éhn — Kaposi, Nagy, Bencik — Fülöp (Szo- mora), Gyurácz — Romhányi S., Oláh Z. (Vajda), Tekeres, Szikora, Takács T. Edző: Bal­ga Károly. A nagy játékkedv­vel támadó hazai együttes meglepően biztos győzelmet aratott a sok hibával játszó vendégek felett Góllövő: Bu- rik, Sági (2—2). Jó: Juhász, Pénzes, Burik, Sági, ill.: Nagy, Gyurácz. Nagybátony—St. Volán 4—1 (1—1) Nagybátony, 400 néző, v.: Szabó M. Nagybátony: Cso- hány — Bende, Csikós, Bor­dás — Szilágyi, Kurnász — Orosz, Bocsi, Kiss, Dóra (Sip- kó), Pozsár. Edző: Laczkó Sándor. St. Volán: Dallos — Balázs, Márton, Lászlók — Pé­ter, Frenkó, György — Vára- di (Simon), Iványi G. (Ko­vács), Makovszky, Bogár. Ed­ző: Koszta László. A listave­zető együttes csak a mérkő­zés hajrájában nyújtott igazán jó teljesítményt a sokáig egyenrangú ellenfélként ját­szó Volán ellen. A 85. perc­ben Makovszkyt megjegyzésért kiállította a játékvezető. Gól­lövő: Pozsár (2), Kiss, Sipkó, ill.: Makovszky. Jó: Csikós, Orosz, Pozsár, ill.: Balázs, Márton, Péter. Szőnyi SE—Kazár 4—1 (2—1) Jobbágyi, 300 néző, v.: Vinczepap. Szőnyi SE: Fodor — Szrena (Sándor L.), Bodor, Kelemen — Pap, Kéri — Molnár, Oláh, Kocsa (Kaszás), Csorba T., Sándor L. Edző: Malik József. Kazár: Varga — Szabó, Kovács V., Czecze (Géczi), Nagy — Tóth, Kovács L., Gecse — Tolnai F., Tol­nai K., Bozsik. Edző: Szabó Ernő. A 10. percben Bozsik góljával a vendégek szereztek vezetést, öt perc múlva Oláh kiegyenlített, majd a 20. perc­ben egy szögletrúgás után tá­madt tömörülésből Pap lőtte a hazaiak vezető gólját. Szü­net után is a hazaiak játszot­tak jobban. Az 55. percben Kocsa remek fejessel növelte az előnyt s ő állította be a hajrában a végeredményt is. Jó: Pap, Kéri, Molnár, Csor­ba T., ill.: Tolnai K., Bozsik. A teljes bajnokság állása llEFA-selejtezőn Salgótarjánban Döntőbe jutott a magyar if júsági válogatott Magyarország—Csehszlovákia l—O (l—O) Salgótarján, Kohász-stadion, a labdát. 1—0. Keményedett A májusban Lengyelor- 500 néző, v: Suchanek, len- a játék, a 30- percben Gábor szagban megrendezésre kerülő gyei (Huták, Urbán). Ma- kapta az első sárga lapot. UEFA-döntő legjobb 16 csa- gyarország: Disztl — Fidler Előbb Molnár került kecseg- pata közé jutás volt a szerdai (Sverla az 58. percben), Dó- tető helyzetbe, majd ellentá- találkozó tétje. A vendégcsa- zsá, Kardos, Mohácsi — Fi- madás során Homola a kinn patnak már a döntetlen is tos- Molnár (Paksi a 63- perc- álló kapus fölött a kapu fölé elegendő lett volna. Viszont a ben), Magyar — Melis, Seges- emelt- magyarok 1—0-ás győzelem­vári, Durucskó. Edző: Rákosi Szünet után a vendégek me* *s tovább jutottak. Közé- Gyula- Csehszlovákia: Beran kaptak hamarabb lábra és P« színvonalú, heves iramú, — Kruzliac, Mlejnec, Gábris* folyamatosabb csapatjátékot durvaságokkal tarkított mér- Suchanek — Homola- Cho- produkálva gyakran tanyáz- kőzést vívott a két csapat- A vanecz, Gábor — Stipanitz, tak a magyar térfélen- Su- hazaiak az első félidőben és Korejcik. Bauman (Babcik a chanek fejesét védte ügyesen a mérkőzés hajrájában muta- 64. percben). Edző: Peter Pác- Disztl a 46. percben. Ezután főtt játékuk^ alapján rászól- kert. egyre keményebbé, idegessé Báltak a győzelemre. Különö­A két ország ifjúsági labda- vált a játék. Gyakran kellett sen lelkesedésből vizsgáztak rúgó-válogatottja az UEFA ápolni a játékosokat mindkét jelesre a játékosok, selejtező csoport utolsó mér- oldalon, de az erénytelen len- -fő:' Disztl, Dózsa, Kardos, kőzését játszotta szerdán dél- gyel játékvezető a legkirívóbb Segesvári, Magyar, ill. Gáb- után Salgótarjánban- Eszmé- szabálytalanság esetén is leg- ris, Stipanitz. Chovanecz. nyi labdarúgóidőben az első feljebb sárga lapot adott. 20 percben fölényt harcolt ki vagy szépen elmagyarázta, a magyar együttes, de gól- hogy máskor ne csináljanak helyzetek kidolgozására és lö- ilyet- Dózsa és Bauman ke­vesekre ekkor még nem fu- ménykedett egymással, majd tóttá a játékosok erejéből. Fidler sérült meg, a másik ol­Feltűnt, hogy a salgótarjáni dalon Gábrist ápolták, Az met és a 16-os döntőbe jutást- Kardos sepregetett, míg a 59. percben óriási helyzetet Lelkesen, időnként jól ját- hátvédek szoros emberfogás- hagyott ki Korejcik, áki 6 sál igen harcosan küzdöttek- méterről a bal kapufa mellé A mérkőzés sorsát eldöntő gól vágta a labdát- Később Seges- a 21. percbén esett. Fitos elő- várit és Durucskót ápolták. retört a jobb oldalon, be- de Chovanecz is gyakran ke- _ ívelt labdáját a kék-fehér vé- rüH a gyepre. Nagy izgalmak tékvezetés mellett minimális dók röviden fejelték ki, Du- közepette ért véget a mérkő- arányban kaptunk ki- Továb- rucskó balról okosan visz- zés a magyar csapat kissé bi sikereket kívánok a ma. szafejelt Molnárnak, aki Se- fá d látszott^ a vendégek SV^r csapatnak az UEFA 16- gesvárihoz továbbított és a , , . .. ,, „ — —• középcsatár közelről, fordu- tudománya viszont elfogyott a lásból a kapu közepébe vágta 16-os környékén. Nyilatkozatok Rákosi Gyula: — Ügy ér­zem megérdemeltük a győzel­szott a csapat. Peter Packert: — Kemény, izgalmakban bővelkedő talál­kozón, feltűnően gyenge já­os döntőjében! Rozgonyi István 1. N.-bátony 19 16 2 1 66—15 34 2. STC ÜL 19 12 4 3 62—18 28 3. E.-gerge 19 10 4 5 33—30 24 4. M.-novák 19 10 3 6 36—23 23 5. Szőnyi SE 19 8 4 7 45—36 20 6. V. Cs. SE 19 5 9 5 29—28 19 7. St. Bány. 19 8 3 8 23—28 19 8. K.-lapujtő 19 6 7 6 28—38 19 9. Bgy. Volán 19 6 6 7 23—30 18 10. Pásztó 19 7 3 9 33—33 17 11. Kazár 19 5 7 7 22—34 17 12. Szécsény 19 4 6 9 30—35 14 13. St. Volán 19 5 4 10 16—34 14 14. PaJotás 19 5 3 11 17—36 13 15. Bárna 19 5 3 11 21—46 13 16. Somos 19 3 6 10 23—43 12 A tiszta bajnokság állása 1. N.-bátony 18 15 2 1 64—14 32 2. M.-novák 18 10 3 5 35—20 23 3. E.-gerge 18 9 4 5 31—29 22 4. Szőnyi SE 18 8 4 6 44—32 20 5. V. Cs. SE 18 5 8 5 27—26 18 6. Bgy. Volán 18 6 6 6 23—24 18 7. St. Bányag. 17 8 2 7 22—25 ÍR 8. K.-lapujtő 17 6 6 5 25—31 18 9. Pásztó 18 7 3 8 33—29 17 10. Kazár 17 5 6 6 20—29 16 11. St. Volán 18 5 4 9 16—33 14 12. Bárna 18 5 3 10 21—37 13 13. Palotás 18 5 3 10 17—31 13 14. Szécsény 17 3 6 8 26—31 12 15. Somos. 18 3 6 9 23—36 12 Összeállította: Andó Miklós Társadalmi akció a sportpályákért A Legyen sportpálya min- kola diákjai csatornázási mun­den oktatási intézmény mel- kálatokban jeleskedtek, sa- lett! elnevezésű társadalmi lakos kézilabdapályát építet- akció városi értékelését a na- lek, valamint egy betonlép- pokban tartották meg Salgó- csőt. A Stromfeld Aurél fiú- tarjánban, Zagyvarónán, az kollégium lakói — más kise- Ötvözetgyári Munkás Test- gítő munkákkal — a terület­edző Egyesület, a gyári KISZ- rendezési, anyagmozgatási szervezet, a hőerőmű KISZ- teendők mellett egy kézilab- szervezete és Szalvai Mihály dapályát salakozták le, és Általános Iskola tanulói je- egy 10x20 méteres röplabda- lentős értékű társadalmi mun- pálya területét készítették elő. kát, főként terepelőkészítést, Az említetteken túl más üze- salakos kézi- és röplabdapá- mek, iskolák, intézmények lya-építést, s a klubépület fiataljai is részt vettek az felújítását végezték el. Az in- akcióban, melynek megyei gatlankezelő vállalat és a eredményhirdetése a közeljö- Bartók Béla úti Általános Is- vőben lesz. Sorokban Készülődnek versenyzőinka Megtartották megyei kivá- falusi dolgozók spartakiádjá- lasztó versenyüket az úttörő- nak április 8—9-i miskolci házak bajnokságára Nógrád országos döntőjére. Asztalite- vívói. Az STC-től és a Bgy. niszben és sakkban a megyei SE-től mintegy ötvenen lép- döntő első két helyezettje tek pástra- A legjobb 12 ott képviseli színeinket a borsodi lesz a Nyíregyházán rende- fővárosban, összesen nyolc zendő országos bajnokságon versenyző. Hibák A kétnapos Karancs Kupa férfi-röplahdatornán újabb sportolók csodálták a kedvező tetőszerkezeti megoldás miatt a röplabda számára egyik legalkalmasabb hazai fedett létesítményt, a salgótarjáni sportcsarnokot. Ám az építés során két hiba, szabálytalan­ság miatt a termet mégis el­rontották, komoly rendez­vényre alkalmatlanná tették. A hálótartó oszlop feszítésé­nek jelenlegi megoldása nem­csak szabálytalannak, de élet­veszélyesnek is mondható. A Karancs Kupán is csak a sportolók lélekjelenlétének és sok esetben a másodbíró ügyességének volt köszönhető, hogy súlyos baleset nem tör­tént. A reflektoros világítás pedig vakító, zavarja mind a támadó, mind a védekező já­tékost- E két hibát kívánatos lenne mielőbb orvosolni! v- n. Felhívás A Magyar Természetbarát Szövetség intéző bizottsága legutóbbi ülésén az ifjúsági természetjárás fejlesztése érde­kében a következő felhívást fogalmazta meg. A Magyar Természetbarát Szövetség felhívással fordul a természetbarát-szervezetekhez — szövetségekhez, sportkö­rökhöz, szakosztályokhoz — és minden szervezett természet- járóhoz, hogy adjanak közvetlen segítséget az iskolai tanu­lók természetjárásához és az Edzett ifjúságért mozgalom ter­mészetjáró követelményeinek ♦ ljesítéséhez. A Magyar Természetbarát Szövetség kéri, hogy a sport­körök, a természetjáró-szakosztályok létesítsenek kapcsola­tot a körzetünkhöz tartozó általános és középiskolákkal, szak­munkásképző intézetekkel. Kérjük, hogy a lehetőségeikhez és az iskolák szükségleteihez mérten vállaljanak feladatokat az iskolai tanulók természetjárásának fejlesztése érdekében. A KISZ-szervezetekkel, az úttörőcsapatokkal és az érdekelt iskolák nevelőivel együttműködve szervezzenek és vezesse­nek kirándulásokat, túrákat, adjanak segítséget a táborok szervezéséhez, támogassák az országjáró diákokat a termé­szetjárás elméleti és gyakorlati ismereteinek elsajátításában. Számítunk arra, hogy minden természetbarát-szervezet és minden szervezett természetjáró feladatának tekinti az egészséges, edzett, a természetet kedvelő fiataloknak, a jö­vő nemzedékének a formálását. Magyar Természetbarát Szövetség április 6—7-én- * Vívóbemutatót rendezett az STC szakosztálya. Érdeklődők előtt mintaedzést tartottak, majd 150 gyerek részvételével NDK mintájú „Gyere velünk — csináld velünk” játékos tömegváltóversenyt rendez­tek. A nézők betekintést nyer­tek a szakosztály életébe. Március 28-tól a torna kez­detéig (április 4-ig) edzőtá­borban készülődik a megyei ifjúsági válogatottak labdarú­gótornájának középdöntőjébe került Nógrád labdarúgó-vá­logatottja. Az edzőtábor bentlakásos, a salgótarjáni 211. számú Szakmunkásképző Intézetben. * Ülésezett Rétságon a járási Edzett ifjúságért koordinációs értekezlet- Gresina István, a járási hivatal elnöke ismer­tette a párt-vb március 15-i határozatát, majd a bizottság a soron következő legfonto­sabb feladatokról tárgyalt. Súlyemelés Mit jelent két hét? Az STC felmérő megyei versenyt rendezett az úttörő- és serdülőkorú súlyemelők részére, a salgótarjáni városi sportcsarnokban. A 211. sz. ITSK, az STC és Szécsény versenyzői képviseltették ma­gukat. Az úttörőknél 48 kg-ban Vanya (Szécsény) 72,5, a 60 kilósok között Bozó (STC) 70 kg-ot teljesített. Ez bizony alacsony színvonal, csupán, mint versenylehetőség említ­hető. Versenyen kívül a 36 kilós mezőnyben Aranyosi (STC) 60, a 71 kilósok között Vincze (STC) 67,5 kg-ot ért el. Egy ifjúsági korú induló is volt Kozmajer (Szécsény) személyében, aki a 60 kilós súlycsoportban 105 kilót emelt a két fogásnemben. A serdülők között a 60 kg- os súlycsoport volt a legné­pesebb három indulóval. Az elsőséget Rácz (Szécsény) sze­rezte meg 115 kilóval, ami már majdnem minősítést je­lent. A 64 kilósok között Jas- kó (211. sz. ITSK) 107,5, 75 kg-ban Sulch (STC) 90. a 82,5 kg-ban pedig Pifka (Szé­csény) 115 kilóval győzött. Ismét nem jelentek meg a nagybátonyiak. Színvonalról nem beszélhetünk, mert köz­tudott, hogy az úttörő- és a ser­dülőkorosztály eredményei még közel sem érik el a kí­vánt szintet Nógrádban. Fel­tétlenül meg kell viszont em­líteni, hogy Aranyosi, Rácz és Pifka ígéretes tehetséget árult el. Érdemes lenne na­gyon komolyan foglalkozni velük. Pozitívum volt az is, hogy a két héttel ezelőtti fel­mérő verseny I. fordulójához viszonyítva — Aranyosi kivé­telével — mindenki jobb ered­ményt ért el. Egy másik biz­tató jelenség, sorozatban győ­ződhetünk meg arról, hogy minimális azok aránya, akik abbahagyják a sportágat. A fentiek alapot adnak arra, hogy Nógrádban létjogosult­sága van a súlyemelések. NÓGRÁD - 1978. március 30., csütörtök