Nógrád. 1977. szeptember (33. évfolyam. 205-230. szám)

1977-09-28 / 228. szám

« Jogi tanácsadó láppénz nyugdíjasoknak R. István salgótarjáni olvasónk nyugdíjasként minden évben ugyanazon vállalatnál dolgozza le a részére engedé­lyezett foglalkoztatási keretet. Ez évben megbetegedett, kór­házi ápolásban részesült, az orvostól kapott táppénzigazo­lásait azonban vállalata azzal utasította el, hogy részére táppénz nem jár mert nyugdíjas. El kell-e fogadni a válla­lat válaszát — kérdezi olvasónk. A vállalat álláspontja egyértelműen jogszerűnek nem fogadható el. A társadalombiztosítási törvény 17. §-ában foglaltak szerint ugyanis táppénz annak jár, aki a biztosí­tás tartama alatt, vagy a biztosítás megszűnését követő el­ső vagy második napon vált keresőképtelenné stb. A nyug­díjas pedig a jogszabályban meghatározott évi foglalkozta­tási keret tartamára nyugdíjának korlátozása nélkül létesít­het munkaviszonyt, ami azt jelenti, hogy ezen időtartam alatt ugyanolyan biztosítottá válik, mint a nem nyugdíjas dolgozó. Más kérdés viszont, hogy a nyugdíjas táppénzjo­gosultsága csak bizonyos jogszabályi korlátok között érvé­nyesíthető. Ilyen korlát, hogy 75 százalékos táppénz csak kétévi folyamatos biztosítás után illeti meg a dolgozót. A nyugdí­jas dolgozónál ez csak meghatározott havi nyugdíjösszeg alatt, vagy ' jogszabályban meghatározott munkakörökben foglalkoztatottság esetén képzelhető el. További korlátot jelent a 3/1975. (VI. 14.) SZOT-szabályzat 135 §-ában fog­lalt szabály, mely szerint a foglalkoztatási keret szempont­jából figyelembe kell venni mindazt az időt, amelyre a nyugdíjast munkaviszony, szövetkezeti. tagsági, vagy bedol­gozói jogviszony alapján ugyanarra a naptári évre munka­bér, munkadíj illeti meg, továbbá azt az időt is, amelyet keresőképtelen állományban stb. tölt el. Az engedélyezett évi foglalkoztatási keretbe tehát a táppénzesnapokat is be­le kell számítani. A táppénz összegének kiszámításáról egyébként a R. 35. §, illetőleg a SZOT TB főigazgatóság 8. sz. elvi állásfogla­lása (Tb. K. 1976. 7. szám.) továbbá a 42/1976. (XII. 18.1 sz. és az 5/1976. (XII. 18.) SZOT sz. szabályzat rendelkezik. Amennyiben olvasónk számítása szerint a keresőképte­len állományban töltött napok száma a részére 1977. évre meghatározott foglalkoztatási keretnél egészben1 vagy rész­ben figyelembe vehető, és annak kifizetésétől vállalatának kifizetőhelve továbbra is elzárkózik, panaszával a vállalat­nál működő társadalombiztosítási tanácshoz forduljon. Cse'gáncs Területi minősítő verseny Békéscsabán Megyei bajnokság Pályaválasztók sikeres fordulója Csak as Sí. Öblösüveggyár nyeri vendégként — Két döntetlen Fél tucat gólt lőtt as St. hohá\s és átvette a vezetést A megyei labdarúgó-bajnokság őszi 8. fordulójában si­kereket értek el a pályaválasztó csapatok. Csupán egyetlen idegenbeli győzelem akadt, az St. Öblösüveggyár nyerte a tarjáni rangadót az St. Volánnál Baglyasalján. Két talál­kozó végződött döntetlenül: Pásztóról Szécsény Egyliázas- gergéről Kazár vitt haza egy pontot. (Érdekes, hogy Kazár még nem nyert mérkőzést.) Somoskőújfalu ezúttal nyert elő­ször, 2—0-as ZIM vezetésről. A legnagyobb arányú győzel­met az St. Kohász aratta fél tucat gólt lőve a Bgy. Volán hálójába. Minthogy Nagybátony csak két góllal nyert a Szőnyi SE ellen, azonos gólkülönbség mellett a több gólt szerzett St. Kohász vette át Ismét a vezetést. Küzdelmes mérkőzésen Bárna Palotást, Karancslapujtő Mátranovákot, s a Vörös Csillag SE az St. Bányagép SK-t győzte le 2—1- re. A fordulóban 32 gól esett, 21-et a hazaiak, 11-et a vendé­gek lőttek. Egy kiállítás történt. Területi minősítő versenyen szerepeltek a közelmúltban Békéscsabán az St. Dózsa cselgáncsozói. A 120 mérlegelő cselgáncsozó közül 10 képvi­selte az St. Dózsát. Az úttö­rőknél 38 kg-ban Butkai 13 induló közül az 5. helyen vég­zett. A 45 kilósoknál Selméczi bronzérmet szerzett. A leg­kellemesebb meglepetés Ma- rosseéki harmadik helye volt. Az 53 kilós súlycsoportban Sperling helyezetlen maradt, miként a 49 kilósok között Szarvasi. A serdülők egy érmet és két helyezést szereztek. Az első versenyén induló 40 kilós Eigler 6. lett, a 64 kilós Mol­nár pedig 5. Utóbbi eddig minden versenyén érmet szer­zett. Ezúttal is legyőzte az el­ső két helyezettet, de a töb­biekkel nem bírt. A korcso­port legjobb helyezését 68 kg- ban Závorszky érte el, aki 7 iridüló' közül a 2, lett. Ebben a korosztályban Piti és Küris helyezetlenként végzett. Ez a verseny is rávilágított a fogyatékosságokra. Több ta­lálkozón biztos vezetés utáni kihagyással veszítettek a tar- jánlak. Ennek oka elsősorban a rutinhiány volt, ami csalt sok versennyel küszöbölhető ki. Sporthírek Az SBTC labdarúgócsapata ma délután Leninvárosban Felszabadulási Kupa mérkő­zést játszik. A 15 órakor kez­dődő találkozón a helyi NB Ill-as együttes lesz a fekete­fehérek ellenfele. Az St. Sík­üveggyár csapata pedig Recsk együttesét fogadja 15 órától. ★ Ma délután Salgótarjánba látogat Lovas Andor, a Ma­gyar Súlyemelő Szövetség titkára. A hét végi Magyar- ország B—Lengyelország B súlyemelő-viadal előkészüle­teit. tekinti meg a városi sportcsarnokban. ★ Karancs Kupa serdülő leány kézilabdatornát rendeznek ok­tóber 9-én Kisterenyén, az általános iskolában. Rendezője a salgótarjáni járási sport­felügyelőség és a járási ké­zilabda-szövetség. Nevezni ok­tóber 2-ig lehet Három jelentkező Még alig hangzott el a „fel­mentő szó”, s nyerte vissza játékjogát a Manchester Uni­ted már kizártnak hitt labda­rúgócsapata, a szigetországból három jelentkező is akadt az St. Etienne elleni KEK-mérkő- zés megrendezésére. A legfür­gébbnek a londoni Wembley- stadion mutatkozott. Nem sokkal később a dél­londoni Chelsea-stadion igaz­gatósága ajánlkozott föl, har­madikként pedig az észak­londoni Arsenal-pálya. Való­színűnek látszik, hogy a Wembley „nyer”, mert ez a stadion felel meg a legjob­ban az UEFA előírásainak, befogadóképessége pedig a 100 ezer nézőt is elérheti. A kikö­tött távolsággal sincs baj, a Wembley csaknem 300 km-re esik Manchestertől. A felmentést nagy elége­dettséggel fogadta Denis Ho­well angol sportminiszter. Harmadszorra sikerű! ? Amióta az Egyesült Álla­mokban úgy döntöttek, hogy az 1984-es nyári olimpiai já­tékok megrendezésére Los An­geles az amerikai jelölt, egy­re többen találgatják: vajon két sikertelen kísérlet után harmadszorra eléri-e céljét a dél-kalifbrniai város. Mint is­meretes, Los Angeles az 1932- es olimpia házigazdája, hiába pályázott az 1976-os, s ugyan­úgy az 1980-as nyári játékok megrendezésére is. Az olimpiára jelölt világ­város máris bizakodó. A vá­ros jelenlegi legnagyobb sport- létesítménye, a központi sta­dion 94 000 férőhellyel rendel­kezik. Két csapat Belgradban A jugoszláv labdarúgó-vá­logatott keretet a Magyaror­szág elleni október 5-i mér­kőzésre még nem állították össze. Valók szövetségi kapi­tány (pontosabban szólva a háromtagú válogató bizottság vezetője) azonban kijelölt egy csapatot a jugoszláv újság­írók által összeállított együt­tes elleni mérkőzésre, . amely­re október 2-án Belgrádban kerül sor. Valók a követke­zőknek szavazott bizalmat: Katalinics, Borota (kapu­sok), Muzsinics, Jelkics, Vuj- kov, Sztojkovics, A. Rajko- vícs (hátvédek), Bogdan, Za- jec, Bogicsevics (középpályá­sok), Surjak, Vukotics, Petro- vics, Zsungul, Filipovics, Dzsajics, Bonics (csatárok). Az újságírók válogatottja azokból a játékosokból áll, akiket a válogató bizottság nem vett számba. Végleges csapatot nyilván október 2'án este jelölnek majd, mikor ott lesz az élvo­nal 34 legjobb játékosa egy­mással szemben, hiszen Valók lényegében az „A” válogatot­tat küldi pályára, az újság­írók pedig a „B" válogatottat. Bárna—Palotás 2—1 (1—0) Bárna, 300 néző, v.: Gáspár. Bárna: Bozó J. — Répás Z„ Tóth, Rosta — Oravecz J., Bohács (Szabó A.) — Radics, Répás L., Oravecz G. (Su- sán L.) Molnár. Edző- Takács Dániel. Palotás: Gilián — Molnár. I., Szabó F., Illés — Farkas I,, Turcsányi — Sán­dor T., Petre (Farkas G.),Ba- gi, Kocza A., Szpisják. Edző: Kovács József. Az I. félidőben lelkesebben játszó hazai együttes rászolgált a győze­lemre, bár szünet után a jobban játszó vendégek is többször egyenlíthettek volna. Góllövők: Répás Z., Répás L., ill.: Szpisják. Jó: Bozó J., Répás Z., Tóth, Radics, ill.: Illés, Turcsányi, Szpisják. Pásztó—Szécsény 2—2 (2—1) Pásztó 400 néző, v.: Szabó Mihály. Pásztó: Klinkó — Szőke, Sütő, Nágel — Németh (Tari), Nagy S. — Kovács, Szabó T. (Alapi K.), Juhász, Szeles, Oláh E. Edző: Veres Béla, Szécsény: Zsíros — Zsi­ga, Wágner, Kecskés — Antal, Pénzes — Jusztin, Pityi, Va­nya, Burik, Gólyán. Edző: Bal­ia János. A kemény, de sport­szerű mérkőzésen mindkét tá­madósor ügyesen használta ki a védelmek megingásait. Az I. félidőben a hazai együttes, szünet után a vendégcsapat játszott jobban. A döntetlen a szécsényieket dicséri. Góllövő: Juhász, Szeles, ill.: Jusztin, Vanya. Jó: Sütő. Juhász, Sze­les, iH.: Zsiga, Wágner, Jusz­tin, Vanya. Egyházasgerge—Kazár 1—1 (1-0) Egyházasgerge, 300 néző v.: Miskei.' E.-gerge: Fenes — Gecse A., László T„ Juhász L. (Gecse Á.) — Gordos L. (Barta), Pál — Gordos O., Somoskői, Tóth, Simon I., Simon L. Edző: László Lász­ló. Kazár: Gyurkó — Szabó B., Tolnai K„ Czecze Kovács L. — Bakos, Tőzsér I.. Mol­nár B. — Gecse, Sándor, Bo- zsik. Edző: Szabó Ernő. Az I. félidőben a hazaiak kezde­ményeztek többet a sportsze­rű, kemény mérkőzésen s a 20. percben Simon L. góljával megszerezték a vezetést. Szü­net után a Kazár kihasználta a hazaiak lélektelen játékát s egyre többet támadva a 80. percben Gecse T. fejesével megszerezte az egy pontot je­lentő gólt. Jó: László T., Si­mon I., Simon L., ill.: Bozsik, Szabó B., Gyurkó. Karancslapujtő —Mátranovák 2—1 (0—0) Karancslapujtő, 400 néző, v.: Sütő. K.-Iapujtő: Tóth A. — Földi, Telek S\, Novák T. — Juhász M., Osgyáni .— Tóth S., Híves T. (Lavaj A.), Simon, Juhász L., Juhász I. Edző: Lantos Ede. Mátrano­vák: Farkas T. — Kilczin, Simon, Márkus — Mészáros, Kovács — Mihály (Bakos), Kotroczó I., Lakatos B, Tóth P., Tóth L. Edző: Szoó Mik­lós. Félidei kiegyenlített játék után a II. félidő közepén vé­delmi hibából a vendégek szerezték meg a vezetést Tóth L. góljával. A hazaia* nagy­iramú hajrát nyitottak s Tóth S. fejesgóljával kiegyenlítet­tek. Az utolsó percekben La­vaj A. szabadrúgáisgólja dön­tötte el a mérkőzést. Jó: Jü- hász M., Osgyáni, Tóth S„ Lavaj A., ill.: Simon, Farkas T. Lakatos B. Vörös Csillag SEI—St. Bányagép 2—1 (1—0) Rétság, 100 néző, v.: Balázs II. Vörös Csillag: Bertus — Tóth A., Pászk, Pócs — Győ­ri J., Póth — Hornos, Szarvas, Zeild, Kecskés, Szka- la (Kodák). Edző: Győri Fe­renc. St. Bányagép: Varga — Blaskó, Zvara, Schwarcz, Zé- ti — Takács J., Ecsegi — Grúz, Liszkóczi, Romhányi, Takács P. (Jenei). Edző: Ben- ke János. A vendégek hibáz­tak több gólhelyzetet az I. félidőben, de a 30. percben Varga labdatartogatásáért megítélt közvetett szabadrú­gásból Zeild góljával a ha­zaiak megszerezték a veze­tést. A 63. percben egy be­adásra Varga a labda alá sza­ladt és Kodák könnyedén fe­jelt gólt. Negyed óra múlva Pászk öngólt vétett, majd Je­nei közvetlen közelről hibá­zott. Jó: Pócs, Póth, Zeild, ill.: Takács J„ Blaskó, Schwarcz. St. öblösüveggyár—St. Volán 3—1 (2—0) Salgótarján, Baglyasalja 100 néző, v.: Gordos. St. Öblös- üveggyár: Kormos — Kürti, Simon J., Horváth, Pilinyi — Kaposi, Krizs, Győri — Dol- /lencz, Král, Frenkó. Edző: Si­mon Imre. St. Volán: Dallos — Balázs, Lovasi, Kovács — György, Péter — Czinege, Iványi G., Makovszsi. Pus- nik (Lászlók), Borbély (Farkas). Edző: Koszta László. A 10. percben Iványi G. ön­gólt vétett, majd a kiállítás sorsára jutott, amikor fekve a labdát tartó ellenfelét meg­rúgta. A 10 főre csökkent ha­zaiak mindvégig jobban ját­szottak a fáradtnak tűnő ven­dégek ellen, de legjobb hely­zeteiket is elhibázták. A 44. percben Král egyéni akcióból lőtt a jobb sarokba. A ■ 70. percben egy cselsorozat után ismét Král szerzett gólt. A 85. percben szögletrúgás végén Pé­ter szépített. Jó: Král I., Si­mon J., Horváth, ill.: Péter, Lovasi, György. Nagybátony—Szőnyi SE 2—0 (0—0) Nagybátony, 600 néző, v.: Pénzes. Nagybátony: Palchu- ber — Bállá, Csikós, Bordács, Nagy — Orosz J. (Szilágyi), Kurnász — Bocsi, Kiss, Dóra (Orosz L.), Pozsár J. Edző: Laczkó Sándor. Szőnyi SE: Fodor — Szrena, Kéri, Bo­dor — Kelemen, Csorba J. — Molnár L. (Molnár II.),' Tóth, Erdélyi (Papp), Csorba T., Sándor L. Edző: Malik Jó­zsef. Az I. félidőben jól ellen­állt a vendégcsapat a mérsé­kelt teljesítményt nyújtó haJ zai együttesnek. Szünet után már nem volt kétséges a bá- tonyiak győzelme. A 46. perc­ben Kiss labdáját Pozsár fej­jel továbbította, s Bocsi tíz méterről a bal sarokba lőtt. 1—0. Negyed óra múlva Po­zsár J. lövése talált utat a há­lóba egy tömörülésben. 2—0. A hajrában Orosz L. kapufát lőtt, majd a‘ kapus jábát ta­lálta, el. Jé: Csikós Pozsár, Orosz L., Orosz J., ill.: Szre­na, Kéri, Csorba J. St. Kohász—Bgy. Volán 6—0 (3—0) Salgótarján Zója-liget, 300 néző, v.: Békési. St. Kohász: Hulitka — Szakái, Verbói, Mester — Lisztóczki. Gulyka (Fülöp) — Bencsok, Tóth Z., Bábel, Angyal A., Oláh Z. (Romhányi). Edző: Balga Ká­roly. Bgy, Volán: Garamvöl- gyi — Kalmár, Rampasek, Hodászi — Gál, dr. Halász (Ferencz) — Vachó, Bérezi, Mihály, Menyhárt (Bognár), Koplányi. Edző: Tományi Pál. A végig támadó Kohász a 10. percben szerzett vezetést Ben­csok góljával, öt perc múlva szabadrúgásból Angyal csa­varta a labdát a bal felső sa­rokba. A 30. percben Oláh fu­tott el s beadásából Bencsok lőtt a jobb sarokba. Az 55. percben a menteni szándékozó védők Romhányit találták el s az ő lábáról vágódott a há­lóba a negyedik gól. A követ­kező percben Angyal szöglet­rúgásából Bencsok fejelt a hálóba. A 75. percben Lisz­tóczki átadásával Bábel ugrott ki a védők közül s a bal sa­rokba gurította a labdát. Jó: Lisztóczki.- Bencsok, Mester, Angyal, ill.: Hodászi, Gál, Bérezi. Somos—St. ZIM 3—2 (0—2) Somoskőújfalu, 200 néző, v.: Csáki. Somos: Hornyák — Czikora, Babják, Bostai — Mandák, Antal — Bede (Kol­lár), Sinkovics, Balogh M., Havasi, Verbovszki (Kovács). Edző: Eisler Ferenc. St. ZIM: Kadenszki — Rácz, Kese P., Három J. — ifj. Bandúr, Tő­re — Longauer (Ludányi), Oszvald, Nagy. Berecz, Hu­szár. Edző: Bandúr Mihály. A hazaiak kezdtek jobban, még­is a ZIM szerzett gólt a 10. percben, amikor ogy szöglet­rúgásból Huszár fejese pattant a hálóba. 0—1. Feljött a ZIM, többet támadott és Nagy L. szabadrúgásgóljával 2—0-ra elhúzott. Szünet után hatal­mas lendülettel kezdtek a hazaiak és húsz perc alatt megfordították a mérkőzés sorsát. Egy jobb oldali szabadrúgásból be­ívelt labdát előbb Balogh M. fejelt a hálóba, majd az Antal buktatásáéit megítélt 11-esből Havasi egyenlített. Sorozatos támadások végén Balogh M. lőtt a hálóba a 75. percben a kifutó kapus mellett,. A hajrá­ban nagy erővel támadott a ZIM s közel állt az egyenlí­téshez. Jó: Babják, Czikora, Antal, Havasi, ill.: Huszár, ifj. Bandúr, Oszvald. A bajnokság állása 1. St. Kohász 8 8 .­37— 5 16 2. Nagybátony 8 8­­36— 4 16 3. E.-gerge 8 4 3 1 12—11 11 4. Vörös Cs. 8 4 2 2 13—11 10 5. St. Bányagép 8 5­3 14—16 10 6. Pásztó 8 3 3 2 18—13 9 7. St. öblösüv. 8 3 2 3 12—10 8 8. K.-lapujtö 8 3 2 3 11—13 8 9. Bgy. Volán 8 2 4 2 7—11 8 10. Szécsény 8 1 5 2 13—16 7 11. St. Volán 8 2 3 3 7—12 7 12. M.-novák 8 3­5 9—11 6 13. Szőnvi SE 8 2 2 4 12—17 6 14. St. ZIM 8 2 1 5 7—13 5 15. Palotás 8 2 1 5 7—13 5 16. Kazár 8­4 4 6—17 4 17. St. Somos. 8 1 2 5 10—23 4 18. Bárna 8 2­6 7—26 4 összeállította: Andó Miklós Sertéshizlaló kistermelők! "Y 1978-ban a 100 és 125 kg közötti szerződéses hús- és húsjellegű hízott sertésekért 27.50 Fi-<is alapárai fizetnek az állatforgalmi és húsipari vállalatok. Illetve a helyi megbízottak A 100—125 kg közötti hús- és húsjellegű hízott sertések után _ a több éves szerződéses felárra és a mennyiségi f elárrá! együtt — 28.50—29.50 Ft-os kilogrammonként! eladási ár is elérhető. Már most kösse meg a főbb évre szóló sertéshizlalási szer­ződést az állatforgalmi és húsipari vállalatokkal. illetve azok megbuottaival I ALLATFORGALMI £S HÚSIPARI TRÖSZT PVC vízvezeték- idomok és egyéb pvc- ái'Uk Készítését. he­gesztését. minden mé­retben. közületek ré­szére is vállalok. Cseh István, kisiparos. Sal­gótarján. Baglyas­alja. Erkel u. 8. KÖTÖSÖK, DIVAT- ÁRUSOK! Kötöttáru- és ruhaneművarrást -összeállítást vállalok Interloekkal isi Nagy gyakorlattal! Cím: Appelt 2651 Rétság. November 7.-lakótelep 1. földszint 3. ELADÖ most mű­szaki vizsgázott 1500- as Polski Fiat. Megte­kinthető : Kazár. Li­get út 41. du. 15—19 óráig. SKODA S—100 IB-s eladó. Zagvvapálfalva, Kinizsi út 64. Az atlétika a sportok királynője és minden sportág alapja!