Nógrád. 1976. november (32. évfolyam. 259-283. szám)

1976-11-24 / 278. szám

Megyei bajnokság A Pásztó idegenben nyert és már őszi bajnok Hét gólt lőtt a ZIM Karancslapu/ionek— Döntetlent látszott melegítenek a vivő­éi Bányagép bK és Somosköúifalu — Huszonöt gól, három kiállítás | nők. Nyolc csapatból van­Az év legnagyobb nógrádi sportsikere Az SKSE női tőrcsapata az I. osztályban! A megyei labdarúgó-bajnokság őszi XIV. fordulójában Idegenbe?!, az St. Vo án baglyasaljai pályáján nyert a lista­vezető pásztói csapat, s négypontos előnnyel vezetve, már megszerezte az őszi bajnoki címet. A második helyen ta­nyázó Karanc-slapujtére nem várt, meglepően nagy arányú, hétgólos vereséget mért Salgótarjánban a ZIM. Ez volt a forduló meglepetése. Csaknem vendéggyőzelemmel zárult a mérkőzés Jobbágyiban Is. ahol jól játszott, s félidőben ve­zetett a Szőnyi SE-ve' szemben az St. Bányagép SK. Ugyan­csak jól játszott a forduló második döntetlenjét eredmé­nyező mérkőzésen Somoskőújfalu - is Römhányban, Az öt pályaválasztói győzelemből kettő 3—I-es gólkülönbséggel végződött: Mátranovák volt jobb ennyivel Kazárnál, s az otthonában remekül szereplő Bárna a Vörös Csillag SE csapatánál. Palotás is két góllal bizonyult jobbnak, ez góllal nyert a Volán a játékban alig javult Kisterenye ellen, alkalommal az St Öblösüveggyárnál. Balassagyarmaton egy A forduló 2.3 gólt és három kiállítást eredményezett. A pásztóiak közül egy. a kisterenyeiekből két játékos „tűnt k.’ sportszerűtlenségével " Bgy. Volán—Kisterenye tos mezőnyjátékában a Sza- 1—0 (1—0) bó góljával vezető vendégek Balassagyarmat, Vasút úti nyújtottak jobb teljesítményt, pálya 200 néző, v.: Sütő. A szünet után időnként mar Bgy. volán: Naszály — Bér- jobban adogató hazaiak náth, Mihály, dr. Hialász — Zachar góljával egyenlítettek. Kalmár, Huttyén, Gál — Fe- 3o: Ántal, Mag, Havasi, ill.. dégek több helyzetet terem­nak, félszázan. A budapesti sportcsarnok nagytermében a bajnoki címüket jelentő győ­zelmüket. Ekkor ugyanis Iványi J. és Bacsóka közül Alapi érte el előbb a labdát és a „hosszú” sarokba lőtte. Jó: Nagy, Horváth, Bedő, Kovács, ill.: Horváth, Lovasi. Palotás—St. Öblösüveggyár 2—0 (1—0) Palotás. 200 néző, v.: Kom- lósi. Palotás: Gilián (Pete) — Szrena, Tóth A., Molnár B. — Szabó F., Matiszlovics — Illés, Turcsányi (Bállá), Pét­re, Szűcs, Szpisják. Edző: Kovács József. St. Öblösüveg­gyár: Póczos — Horváth, Si­mon, Kaposi, Pilinyi — An- tos, Kakuk, Kojnok — Krizs, Trenkó (Kékesi), Dolencz. Edző: Simon Imre. Dolencz nagy gólhelyzete után a 20. percben Szűcs fejesgóljával megszerezték a vezetést a ha­rencz, Zoljánszki, (Tolnai), Gajdos (Buócz). Edző: Huttyán András. Kis­terenye: Boháti — Szekula, Lahos T., Babka — Kaszás, Knapcsek — Lahos S., Szó-; mora. Szabó Gy., Baranyi I., Dropka. Edző: Szilágyi Gyu­la. A két pont sorsát a 15. percben Zoljánszki és Gál Széles Jeszenszki, Fejes, Vrbovszki, Z/aiaii_ A n. félidőben is erő­Zachar. St. ZIM—Karancslapujtő 7—0 (3—0) Salgótarján, Czizmadia- telep, 400 néző, v.: Nagy Imre. St. ZIM: Kadenszki — ___ Rácz, Pántya, Három J. — k ényszerátadáson akciója Oszvald, Nagy L. — Gál (Há­döntötte el, amely végén Zol- főm Gy.), Tore Kovács, Ba- iánszki a kimozduló kapus ^zs, öravecz. Edző: Bandur mellett a hálóba juttatta a M^aly. K.-lapu,,to: 'Híves L. labdát. Ezután már csak a Jelek I” ^”d r' Novaí. • védelmek jeleskedtek. A 75. — Jelek 9fgy^n'h ^ H?r" percben Lahos Tibort ellen- ^ath L. (Földi), Toth S., Ju- fele lerántásáért kiállította a hasz L„ Lavaj fo^ko'. játékvezető. Ezért testvére, ^dzo: Lantos Ede. A fegyel- Lahos Sándor nemtetszését mezetten es nagy akarassal nyilvánította, s ha vonakodott is. de el . kellett hagynia a játékteret. Jó: Mihály, Gál, ÍFerencz, ill.: Szabó Gy„ Ba­ranyi I. kozó gólhelyzeteit egyre- másra kihasználta, míg a sze­rencsével is hadilábon álló vendégek próbálkozásai minduntalan rosszul sikerül­tek A szép gólokból Kovács , . . , M™„. Tó« kettőt, Ml é, fsyss * Mátranovák—Kazár 3—1 (1—0) , Mátranovák, 300 néző, v.: Klement. M.-novák: Domon­kos — Kilczin, Gecse, Laka­tos E. — Mészáros, Simon G. — Tóth I., Kotroczó (Tóth L), Lakatos B. (Oláh), Bakes, Tóth L. Edző: Szomszéd Ádám. Kazár: Balogh — Sza­bó, Kovács' V., Sarkadi — Homoki, Tolnai K — Kovács Geckó _ Szóke süt6 Nagy L- “r R^0tl- K°La“ S. _ Horváth, Bedé - Tari, ^orL T ’ Oravecz eevet-eevet ’ szerzett íáig vezettek a jól kombiná- Oravecz egyet egyet szerzett. ^ vendégek A 40 percben Vass fejgsből szépített. Szü­net után a hazaiak játszottak erőteljesebben, s a 70. perc­ben kiegyenlítettek. Ekkor Csorba T. szabadrúgásából Jancsó vágta a hálóba a lab- _ dát. Az utolsó percekben Salgótarjan^ Petofi uC 200 pusz^ került gólhelyzetbe. Jó: Schwarcz, Takács J., ill.: Szőke, Jó: Balázs (a mezőny leg' jobbja), Rácz, Tőre, Pántya, Kadenszki. Pásztó—St. Volán 1—0 (0—0) néző, v.: Miskei. Pásztó: B., Gecse T., Cs. Géczi, Szász. Edző: Szabó Ernő. A Győr (Alapi), Kovács A., ’= özaD° &rr Szabó T., Szeles. Edző: Veres hazaiak az 5. percben lőttek st. Volán: Horváth — a vezető gólt, s végig kezben- jjerczeg, Lovasi, Bacsóka — tartva a játék irányítását, pd^er, Iványi J. — Váradi, biztos győzelmet arattak. La- jvanyj Q Makovszki. Pus- katos B. kétszer, Gecse, illel* njk Muflár. Edző: Patkó ve Rátóti egyszer lőtt a ha- jdzsef Húszperces ha­lóba. Jó: Kilczin, Gec^ Me- zai földny (egy kapufán csat­szaros, Simon ill.: Balogh, tanó lövés) után kiegyenlített Kovács V., Ratoti, Kovács B. mez5nyjaték következett. A _ _ ... 27. percben Szeles Lászlót Barna toros Csillag SE sportszerűtlenségért kiállítót- 3 1 11 1) ta a játékvezető. Szünet tinkó. Barna: Bozó J. — Sza­bó V., Tóth K., Lieber — Bohács, Oravecz G. — Bozó G., Susán (Rátóti), Gajdár, Oravecz I., Molnár (Répás). Edző: Hagymási József. Vö­rös Csillag: Acsádi — Pócs, Pászk, Szilágyi — Nagy S., Juhász M. — Balázs, Kodák J., Csontos, Kecskés, Juhász I. Edző: Győri Ferenc. A végig lelkesebben játszó bár- naiak a vendégek nagy gól­helyzete után már a 3. perc­ben vezetést szereztek, s a sárdagasztást nagyobb erő­vel bírva, megérdemelten nyertek. Góllövők: Oravecz I., Gajdár, Répás, ill.: Ko­dák. Jó: Bozó J„ Gajdár, Oravecz I., ill.: Pócs, Juhász M., Kodák. Somoskőújfalu—Romhány 1—1 (1—0) Romhány, 200 néző, v.: Hart. Somos.: Oláh — Bab- ják, Pindroch, Kapás — Sim- kovics, Antal — Mag, Ba­logh, Szabó, Havasi. Balázs E. Cs.: Bedé. Edző: Eisler Ferenc. Romhán.v: Jeszenszki — Lisovszki, Fejes, Balázs I. — Máté, Koczka, Vrbovszki — Túri, Zachar, Szentgyör­gyi. Zagyvái I. Cs.: Pásztor. Felkészítő: Dévényi László. Sportszerű mérkőzés változa­/ tettek, s a 78. percben szer- • II. osztályú CSB kezdődik, az zett góllal megszerezték őszi j egyik legizgalmasabb szám a női tőrcsapatverseny. A tét nagy: a győztes az I. osztály­ba jut. A Csepeli Vasas a nagy esélyes. Tavaly a leg­jobbak között voltak, és nem titkolják, szeretnének vissza­jutni. Biztosak is a dolguk­ban. Ez látszik már a bemele­gítéskor, de kitűnik a meg­jegyzésekből is. Rutinos gár­da, titkos esé’yesnek számít az Ózdi Kohász együttese, de az Egri Dózsa is. Mindkét csapat törzstagnak számít a II. osztályú CSB-n. A Haladás VSE már szerepelt az I. osz­tályban. A csapat ásza Pál Éva, a junior VB-t is megjár­ta. És ki merné lebecsülni a szolnokiakat? A MÁV-ban vív Németh Ilona, az örökös vi­dékbajnok. Hogyan veszi fel a versenyt az először ide ju­tott SKSE fiatal tőrcsapata a nagyokkal ? Van-e esélye a do­bogóra a tarjáni lányoknak? Vertich Tamás, az együttes edzője számol, kalkulál, biza­kodik, lelkesíti a lányokat. Nemcsak itt, a sportcsarnok­ban, de már fél éve a szarva­si edzőtáborozás után szugge- rálja a lányokba; itt az alka­lom, meg lehet és meg is kell mutatni, hogy nem hiába tel­tek el kemény munkával az évek. Ók öten, az SKSE ví­vónői a kezdésre várnak, az első ellenfélre, a Szombathe­lyi Haladásra. Oláh Krisztina a csapatkapitány, az együttes kiválósága születésnapját ün­nepli. Bártfai Katalin, a Bo­lyai Gimnázium érettségire készülő diákja is I. osztályú, de itt vannak, az aranyi»vé- nyesek is. Somogyi Éva, a gépipari végzős diák és a há­rom 17 éves, a két madáchos, Torják Ágota, Szaniszló Gab­riella, és Magyar Ágnes a köz- gazdasági bóL JÖL INDUL A CSB, Oláh Krisztina Pál Éva ellen vív, fej fej mellett folyik a küzde-’ lem, s a tarjáni vívónő 5—4- re nyer, A győzelem szinte jeladás a többieknek. Megy is minden, mint a karikacsapás. A végeredmény: SKSE—Szom­bathelyi Haladás 9—5. Oláh és Torják (3—3), Bártfai (2) és Szaniszló szerzi a győzel­meket. A Szolnoki MÁV kö­vetkezik. Németh Ilona meg­próbálja feltartóztatni a tar­jáni lányok rohamait. . Egye­dül marad, egyedül kevés. Az eredm ény: SKSE—Szolnoki MÁV 9—5 és ugyanazok szer­zik a győzelmeket egy kis változással, mert Oláh és Bárt­fai (3—3), Szaniszló (2) és Tor­ják neve mellé írják a győzel­meket. Már biztos a négyes­döntőbe jutás, és a figyelem egy kicsit — csak egy percre —. a másik pástra terelődik. Kik lesznek az ellenfelek? Itt a favorit Csepel, az Ózdi Ko­hász, a Bakony Vegyész és a Tata csapata verekszik. Iz­teljesebben játszott Palotás. A 60. percben ismét Szűcs szerzett gólt. A vendégek kö­zül csak Krizs játéka volt biztató, a hazaiakból Szrena, Molnár, Matiszlovics és Il­lés tűnt ki. St. Bányagép—Szőnyi SE 2—2 (2—1) Jobbágyi, 200 néző, v.: Gáspár. St. Bányagép: Sze­gedi — Juhász, Schwarcz, Bessenyei, Takács J. (Boty- tyán) — Zvara, Jenei, Balga — Grúz, Pusztai, Blaskó. Edző: Banke János. Szőnyi SE: Molnár S. — Vidéki, Bodor, Kocsa A. — Papp, Szőke — Molnár L., Csorba J. (Tóth J.), Jancsó, Csorba T., Vass (Hegedűs). Edző: Malik József. Pusztainak a 10. percben szerzett fejes-, majd a 18. percben, lőtt ka' zik a levegő, sorsdöntő talál­kozó előtt állnak a tarjáni lá­nyok. Az Egri Dózsa az ellen­fél, a csoportgyőzelemért fo­lyik a küzdelem és az ered­ményt a győztes magával vi­szi a négyes döntőbe.- Óriási küzdelem folyik a páston. Az eredmény: 2—2. 4—2 az SKSE javára, majd 4—4, 5—4, 5—5 és 7—7, amikor már csak két asszó van hátra. Oláh Krisz­tina az idősebbik Devánsz- kyval mérkőzik, ragyogóan összpontosít és 5—3-ra nyer. Kevés! Nyerni kell Torják Ágotáíiak is, mert az SKSE találataránya rosszabb. ha 8—8 az eredmény. Hogyan nyerjen, mikor még soha nem tudta legyőzni Devánszky Mártát a korábbi versenye­ken? Ügy néz ki, ismétlődik a hagyomány, mert az egri lány 4—3-ra vezet. Torják koncentrál, támad és megvan az egeynlítés: 4—4. Vertich Tamás tanácsokat ad: addig szúrja az együttes találato­kat Ági, míg az ellenfél -egy­szer mellé nem szúr. Persze, Devánszky is ehhez tartja magút. Torják azonban nem, gondol egyet, megszegi az uta­sítást, kivéd egy támadást és visszaszúr, a találat jó, 5—4- re nyeri az asszót. s ezzel 9—7 a végeredmény. Már biztos dobogós az SKSE! AZ EGRIEK TELJESEN LE­TÖRNEK. A csapat vezetője betegségre, sérülésre hivatko­zik és nem indulnak a lányai a négyes döntőben. így ma­rad a másik csoport két to­vábbjutója, a Csepeli Vasas és az Ózdi Kohász. Utóbbi fé­lelmetes ellenfélnek tűnik, hi­szen három vívónője is 180 centi magas, mindamellett, hogy fiatal és szívós a csapat valamennyi tagja. Nagyszerű­en indul a találkozó, 5—2-re vezet az SKSE, amikor a má­sik pástra hívják, „leváltják” a zsűri elnökét, jön az új el­nök, és hogy, hogy nem, 5—5 lesz az eredmény, majd 6—5, 7—6 az ózdiak javára, sőt, 7—7 után a győzelem kapu­jában vannak, 8—7-re vezet­nek. Már a gratulációkat fo­gadja a sportköri elnök, a módszertani előadó, biztosak az' edzők is a győzelemben, hi­szen a bal kezes, 180 centis Dobronovszky 4—1-re vezet Oláh Krisztina ellen, és már csak egy tus kell. Csoda tör­ténik? Nem! A tarjáni lány­nak nincs vesztenivalója, meg­érzi, hogy az ellenfél ideges, sőt, egyra idegesebb, ahogy csökken a különbség. Szinte hihetetlen, 4—2. 4—3, 4—4 és egy pisszenés nincs a terem­ben, olyan ideges mindenki. Még egy pillanat, aztán olyan egetverő kiáltásba tör ki a kohászok vívócsapata, hogy majd leszakad a csarnok te­teje. Oláh Krisztina viszi be a győztes találatot, s ez azt jelenti, hogy 8—8 a mérkőzés, . de jobb találataránnyal az SKSE győz. Már csak egy akadály van hátra, a Csepeli Vasas. Késő délután van, minden­ki fáradt. A bajnoki címet el­döntő találkozó pástját szé­kekkel veszik körül. Itt van­nak a pestiek, sportszerűek az ózdiak, elsőként gratuláltak és most teljes szívvel az SKSE- nek szurkolnak. Vertich Ta­más a csepeliek edzőjével be­szélget, amikor Torják Ágo­ta hozza a hírt: 2—0-ra veze­tünk! Aztán 3—1, 6—4, nagy taktikai és idegcsata, a csepe­liek’mindent megtesznek, de a tarjáni lányokat nem lehet feltartóztatni. Oláh és Bártfai (3—3), Torják (2) és Szanisz­ló szerzi a győzelmeket a 9—5- ös végeredményhez. Egymás nyakában a tarjániak. Sírnak a lányok, gratulálnak, a veze­tők, edzők, az ellenfelek. Le­írhatatlan a boldogság. A II. osztályú CSB bajnoki arany­érmeit a tarjáni vívónők kap­ják! A bajnokság azt jelenti, hogy- jövőre az I. osztályban az ország legjobb nyolc csa­pata között léphet pástra az SKSE. Az ellenfelek? Újpes­ti Dózsa, MTK-VM, BVSC, Honvéd, Vasas. BSE és az OSC vívói. A teljés magyar élgárda és vidékről az SKSE. Itthon szinte alig hiszik el az eredményt, amely az év — túl­zás nélkül mondhatjuk —, leg­nagyobb nógrádi sportsikere. — AZ EREDMÉNY NEM­CSAK A TECHNIKÁN, a tak­tikán, a vívótudáson múlt, ha­nem inkább azon; a lányok tudtak egymásért küzdeni. Még a találatarányra is fi­gyeltek. összetartott a társa­ság. Nehéz, kemény munka van az eredmény mögött —■ mondta Vertich Tamás, a si­ker után. Az eredmény az SKSE, Nógfád megye sport­történetének aranylapjaira kerül. Szokács László A bajnokság állása 1. Pásztó 14 11 1 2 3»—15 23 2. K.-la puttó 14 8 3 3 41—27 19 3. M.-novák 14 8 3 3 27—13 19 4. St. ZIM 14 7 4 3 32—26 18 5. Palotás 14 7 2 5 18—18 16 6. Bárna 14 7 2 .5 26—28 16 7. So-maskő. 14 5 5 4 18—17 15 8. St. öblös. 14 6 2 6 21—16 14 9. Vörös Cs. 14 6 2 6 27—26 14 10­Bgy. Volán 14 3 7 4 16—19 13 11. Kazár 14 5 3 6 18—23 13 12. Szőnvi SE 14 3 4 7 26—36 10 13. St. Bánya. 14 4 2 8 25—40 10 14. St. Volán 14 2 5 7 12—19 9 15. Romhánv 14 2 9 19—30 8 16. K.-terenye 14 3 1 10 13—27 7 Ali újra foreman ellen Alig két hónappal azután, hogy Muhammad Ali, a ne­hézsúlyú profi ökölvívó-vi­lágbajnok bejelentette visz- szaVonulását, Houstonból ezt cáfoló híreket repítettek vi­lággá a hírügynökségek. Ali és legnagyobb vetélytársa. Foreman ugyanis az amerikai városban találkozott egymás­sal. „A legnagyobb” című film — Ali életéről szól — egyik jelenetének felvételé­nél. Ekkor jelentette ki az egybegyűlt újságíróknak, és „hódolóinak” a világbajnoki cím védője: — Az én számból soha nem hallottátok, hogy visszavonu­lok, a bajnok én vagyok és azt teszem, amit akarok és akkor amikor akarom. Fore­man éhes, le akar engem győzni, de én is ott leszek. Foreman állítólag kapott egy írásos ígéretet Alitól, hogy három hónapon, belül össze­csaphat nagy ellenfelével. Mai sportműsor MNK-mérkőzés: SBTC—Ózdi Kohász, rov úti pálya, 13 óra. Salgótarján, Dimit­Sakk A KPVDSZ nyerte a Felszabadulási Kupát Az SZMT testnevelési és sportbizottsága Salgótarján­ban, az SZMT-székházban. rendezte meg hagyományos sakkcsapat versenyét a Fel- szabadulási Kupáért. A fél­száz indulóval lebonyolított csapatversenyt Kálovits Géza nyitotta meg, majd elkezdő­dött a küzdelem. Svájci rend­szerben, 5, fordulós küzdelmet vívtak a csapatok. Az 1—3. helyen egyformán 12 pontot szerzett a KPVDSZ, a Volán és az Orvosegészségügy csa­pata. A sorrendet az egymás efleni eredmény, iletve a több csapatgyőzelem döntöt­1. KPVDSZ 5 3 2­12 2. Orvoseü. 5 3­2 12 3. Volán 5 2 2 1 12 4. HVDSZ 5 3­2 11.5 5. Bányász 5 2 2 1 11 6. Kohász 5 2 2 1 11 7. Építők 5 2 1 2 19 8. Közalkalm. 5 1 2 2 9 9. MEDOSZ 5­3 2 7.5 10. ÉDOSZ 5­­5 4 A tavalyi győztes Kohász­csapatától a KPVDSZ csapata elhódította a vándorserleget. A győztes csapat tagjai: Ne­mes László, Pintér András, Hajas Imre, Tóth Lajos. A díjakat az 1—3. helyezett csa­pat tagjainak Tőzsér István, te el. A Felszabadulási Ku- az SZMT sportfelelőse adta pa végeredménye: át. Kosárlabda Újra T\B lí-es az SBTC — r Élvezetes játék a Kohász fináléján SBTC—Kertészeti Egyetem 57—39 (27—15) Budapest, v.: Horváth, Czakó. öBTC: Gasparkoyics (10), Kővágó (5), Anda (16), Martinkó (12), Tőzsér (4), cs.: Angyal (—), Szarvasné (4), 'Zsidai (2), Hegyiné (—), Bablena (4). Edző: Szarvas József. Az SBTC kilencedik bra­vúros őszi győzelmével biz­tosította helyét az NB II- ben. Az együttes a további három mérkőzésén már a harmadik helyért harcolt. A vasárnapi tétmérkőzésen: amint várható volt, közepes színvonalon folyt a küzde­lem. A biztonsági játék alap- feltételét a teljes taktikai fegyelmet betartva, jó csa­patjátékkal szerezte értékes pontjait Budapesten az SBTC. A két center szigorú őrizetet kapott. Anda és Martinkó előtt így nyitva volt az út az ellenfél palánkja felé. Egyik sem okozott csalódást. A szünetig szerzett 12' pon­tos előnyt szünet után to­vább növelték. A 8. percben már 49—29-re vezettek. In­nen kiegyensúlyozottá vált a küzdelem. Felváltva hulltak a kosarak. A támadásból ki­kapcsolt Bablena és Kővágó a saját palánkjuk alatt ki­tűnő védekezéssel akadályoz­ták ellenfelüket az egyenlí­tésben. Salgótarjáni Kohász— Szolnoki Olajbányász 81—60 (41—26) Salgótarján, v.: Aranyosi, Virik. Kohász: Lajgut (9), Tóth (4), Petrucsik (16). Ju­hász (27), Palla (1). Cs.: Sza­bó (22), Pintér (2), Balogh (:—), Szlivka (—). Edző: Bó- ronyai Tamás. A kohászok szép győzelem­mel fejezték be az 1976-os bajnoki év hazai fináléját. A 10. percben fej fej melletti küzdelemben még 17—17 volt az eredmény. Az egyre javu­ló védekezés a következő tíz percben már jól sikerült do­bássorozattal számottevő előnyt biztosított a hazaiak­nak. Szünet után tovább ja­vult a játék színvonala, ju­hász az alacsony termetű vé­dők fölött ezúttal .szinte hi­bátlanul célozta a kosarat. Jól sikerültek a rájátszások. A hasonlóan, zömmel fiata­lokból álló ellenfél kitűnő dobóbiztonsággal, teljes erő- bedobással igyekezett veresé­gét minimálisra csökkenteni a hajrában. — mátyus — NÖGRÁD — 1976. november 24., szerda 7