Nógrád. 1976. november (32. évfolyam. 259-283. szám)

1976-11-02 / 259. szám

A net el esi szolgálják Őszi-léH sportliös*i esléfií a széesénji Járásban A mindennapos nevelési sporttevékenységet egészítik ki és teszik komplexszé az őszi és téli hónapokban szervezett kü­lönböző formájú és szintű sportköri rendezvények. Domszky Györggyel, a szécsé- nyi járás sportfelügyelőjével az 1976—77-es év nevelési és propagandamunkájáról, cél­kitűzéséről és a tervezett ren­dezvényekről beszélgettünk. — Elöljáróban szeretném el­mondani: a különböző szinten sorra kerülő rendezvények cél­ja. hogy a testnevelés és sport- mozgalom sajátos eszközeivel járuljon hozzá a szocialista er­kölcsi normákat magáénak .valló, és annak szellemében tevékenykedő személyiségfor­máláshoz. Rendezvényeinkkel szeretnénk hozzájárulni a sportvezetők, sportolók és szurkolók körében a helyes sportszemlélet kialakításához. — Járási szinten milyen ren­dezvényeket tervez a felügye­lőség? — Az elmúlt évhez hason­lóan a spörtakadémia előadá­saira három alkalommal kerül sor, amelyre a szakszövetségek, szakbizottságok tagjait, a szé- csényi sportkörök vezetőségi tagjait, edzőket, szakosztály- vezetőket hívunk meg. — Milyen témák megvitatá­sára kerül sor? — Első alkalommal az V. ötéves terv testnevelési és sportfejlesztési tervkérdéseit Teke 1MB III. Bajnok az Sí. Dózsa csapata Megszakadt a Mátranováki Fasas győzelem sorozata Az NB III-as nagygolyós tekecsapat-bajnokság őszi 13. fordulójában az St. Dózsa nagy arányban legyőzte az Egri AGRIA együttesét. Az Sí. Dózsa biztosan szerezte meg ebben a csoportban a bajnoki címet. Egy forduló ugyan hátra van még az 1976. évi bajnokságból, de .a tarjá- ni lila-fehérek már NB II- eseknek tekinthetők. A fenn­állásának 25. jubileumát ün­neplő szakosztály dicséretes teljesítményekkel rukkolt ki az idén és NB Il-es csapa­tokat is megszégyenítő ered­ményeket értek el a találko­zókon. Az St. Síküveggyár ugyan­csak lehengerelte a Királdi Bányászt, míg az St. Ingatlan nagy küzdelem után, de győz­ni tudott Somoskőújfaluban. Ezzel valószínű a Somoskőúj­falu sorsa megpecsételődött. Az őszi idényben nagyszerű­en szereplő Mátranováki Va­sas csapata szoros küzdelem­ben alul maradt Gyöngyösön a Vasas Izzó ellenében. A forduló részletes eredményei. St. Dózsa—Egri AGRIA 7—1 (2683—2392 fa). St. Dózsa: Magyar N. 429, Magyar S. 470. Borsós 484, Dósa 422, I/engyel 438, Kohút 440, Egri AGRIA: Szabó 363, Birinyl 402, Házi 426, Balajti 408, Pat­kó 403, Szecskó 390. St. Síküveggyár—Királdi Bányász 7—1 (2633—2391). St. Síküveggyár: Huram Gy. 443, Jakus L. 425, Dávid 416. Bozó 436. Jakus J. 457, Csongrádi B. 456, Királdi B.: Szala 453, Kakukk 394, Spandler 424, Pálfj 383, Balog 415, Szakács 322. Somoskőújfalui Tsz. SK— St. Ingatlan: 3—5 (2272—2322). S(. Ingatlan: Martusz 344. Bánházi 401, Miklós 387, Mis­kei 408, Jámbor 388, Poianecz- ki P. 394. Somoskőújfalu: Mol­nár P. 402, Oláh 409, Ozsvárt 337,, Molnár J. III. 353, Ba­lázs 378, Molnár Gy. 393. Gyöngyösi Vasas Izzó—Mát- ranováki Vasas 5—3 (2410 — 2395). Gyöngyösi V.: Balog 421, Lőrinc 389, Eperjesi 382, Petes 390, Mikola 407, Kur­fürst 421. Mátranováki Vasas: Fodor T. 411, ifj. Kecskés B. 395, Fodor S. 419, Kotroczó I. 384, id. Kecskés B. 404, Kot­roczó S. 382. X A Nógrád megyei nagy­golyós tekecsapat-bajnokság- ból csupán egy mérkőzés van hátra — ez azonban nem bér folyáséi ja a bajnokság kime­netelét. Ugyanis az St. Dózsa II.—Mátraszőllős mérkőzés az NB III-ba való feljutás szem­pontjából nem jön számítás- ina. Az 1976. évi megyei teke­csapat-bajnokság végeredmé­nye: 1 K.-terenye 14 » - S 58—38 18 2. SÜMSE n. 12 7 1 4 53—43 15 3. St. Dózsa II. 11 7 - 4 53—35 14 4 M.-SZŐ.HŐS 11 6 1 4 47—41 13 5 Somoska. ni 12 6 - 6 45—51 12 6. M.-novák n. 12 2 2 8 36—80 6 7. St. Síküv. n. 12 1 8. Somoskö. női 7 1 A megyei bajnokságban győztes Kistoronyé felkerült az NB III-ba. Demény László- 11 28—68 2 - 6 14—42 2 A Kisterenyei SE nyerte a Kónya frerenc-emféUversenyt Salgótarjánban a városi sporcsa.rhok.ban rendezte meg a városi és a járási röplabda- szövetség ft 1 ' gyományos Kó­nya Fere .c-emtékversenyt, 7 serdülő lj;— aapat részvéte­lével. A csapatok elődöntőt vívtak, majd innen az ered­ménnyel együtt a győztesek a döntőbe kerültek. Három együttes a vigaszágon mér­kőzött ugyancsak kupáért. A győzelmet veretlenül a Kis- terenyei SE lányai szerezték meg, akik színvonalas csatá­ban utasították maguk mögé az ugyancsak kitűnő erőkből álló Miskolci VSC csapatát. A vigaszág győztese az SBTC együttese lett. A torna végeredménye: 1. Kisterenyei SE,. 2. Miskolci VSC, 3. Ötvözet MTE, 4. KM Egyetértés, 5. SBTC, 6. Sze- esényi Nógrádi Sándor Gim­názium, 7. Jászberényi Lehel. A győztes csapat tagjai: Nagy Erika, Király Ildikó, Hics Mónika, Czinege Magdol­na, Körösi Ilona, Orosz Mag­dolna, Orosz Erzsébet, Szo- more Júlia. Juhász Éva, Pusz­ta Mária, Ökrös Katalin, Kiss Katalin. Edző: Molnár László. A legsportszerűbb csapat címet a Jászberényi Lehel kapta. A legjobb mezőny- játékosnak Kovács Mária (KM Egyetértés), a legjobb Ütőjátékosnak Puszta Mária (Kisterenyei SE) bizonyult. A kupákat és a díjakat Marek Aladár és Fülöp László, a já­rási, illetve a városi röplab­da-szövetség elnöke adta át. LoSianovszíkij a Dinamó Kijevtől Is megvált Valerij Lobanovszkij, a Di­namo Kijev labdarúgócsapatá­nak ■ vezető edzője megvált tisztségétől, utóda Mihail Ko­mán, a klub egyik régi játé­kosa lett, aki, eddig a fiata­lokkal foglalkozott. Lobanovszki jt augusztus 23- &n mentették fel a válogatott csapat irányításától a gyen­gének minősített olimpiai eredmény miatt. Szovjet labdarúgó szakem­berektől az a magyarázat szivárgott ki, hogy nem volt meg a kellő egyetértés az ed- tó és a jüesibok között (MTI) beszéljük meg. A második fog­lalkozáson szó lesz a verseny- sport és az utánpótlás időszé­rű kérdéseiről. Végezetül a szabad idő és a testedzés kér­désével foglalkozunk. — A sportegyesületek mi-\ lyen nevelési programot ter­veznek az őszi és téli hóna­pokra? — Valamennyi sportegye­sületünkben megrendezzük a Ki tud többet a sportmozga­lomról? szellemi vetélkedőt, amelyet természetesen járási döntő követ. Több helyen sporttémájú film vetítésére,' szurkolók ankétjára, élmény- beszámolóra kerül sor. Felhív­tuk az egyesületek vezetőinek figyelmét, hogy a sportvezetők és a sportolók minél nagyobb számban vegyenek részt álla­mi, politikai oktatásban. A kö­vetelményrendszert maradék­talanul teljesítve, minél több helyen szervezzék meg és ér­jék el a „kiváló szakosztály” címet. A sportegyesületek fela­dattervei alapján elmondha­tom, hogy egyesületeink a tél folyamán négy-öt alkalommal terveznek nevelési célt szol­gáló összejövetelt — fejezte be Domszky György járási sport­felügyelő. Sz. F, Eredmények, táblázatok NB III. Északkeleti csoport. Kazincbarcika—Vasas Ikarus 1— 1 (1—0), Papp J. SE—Ru­dabánya 1—1 (1—1), Debrece­ni MTE—Nyíregyháza 2—2 (1—1), Hatvan—Kisvárda 3—2 (2—2), Leninváros—Miskolci VSC 3—1 (0—1), Hajdúszo­boszló—Záhony 3—2 (1—1), Borsodi Bányász—Egri Vasas 2— 2 (1—0). Sátoraljaújhely— Gyöngyös 1—0 (1—0). A bajnokság állása 1. DMTE 13 1-1 2- 37— 6 24 2. K.-barcika 13 9 3 1 36—14 21 3. N.-bátony 13 6 4 3 23—17 16 4. B.-gyarmat 13 7 2 4 23—14 16 5. S.-újhely 13 7 2 4 19—20 16 fi. Ikarus- - • ■ 13 5 4. *21—12 14 7. Papp SE 13 5 4 4 21—7.19 .14 8. Nyíregyháza 13 5 4 4 16—16 14 9. Gyöngyös 13 5 4 4 15—16 14 10. Leninvároa 13 5 4 4 14—16 14 11. SKSE 13 4 5 4 IS—18 13 12. MVSC 13 3 6 4 18—16 12 13. Hatvan 13 4 4 5 16—23 12 14. Egri Vasas 13 4 2 7 14—15 10 15.- Rudabánya 13 3 4 6 12—17 10 16. H.-szobo&zló 13 3 4 6 15—23 10 17. Borsodi B. 13 2 5 6 12—22 9 18. Záhony 13 3 2 8 13—32 8 19. Kisvárda .13 2 3 8 15—34 7 20. St. Síküveg. 13 3­10 IS—32 6 A 14. fordulóban november 7-én: SKSE—Debreceni MTE, Sátoraljaújhely—Nagybátony, Nyíregyháza—St. Síküveg­gyár, Balassagyarmati SE— Egri Vasas. A totó 44. heti eredménye 1. Ganz-M.—Buda/fok 1—3 2 2. Oroszlány—Volán 2—0 1 3. Várpalota—Debrecen 2—1 1 4. N. - k an izs a— S z e k sz árd 1—1 X 5. KKFSE—SZMTE 2—1 1 6. CegJiéd—Gyula 2—0 1 7. Törökszentm.—ÉGSZÖV 1—1 X 8. S í k ü vég.—B. - gyár mat 2—1 1 9. Ik ar us—K. -bar cik a 1—1 X 10. Napoli—Milan 3—1 1 11. Fiorentina—Torino 0—1 2 12. F e rugi a—Gen óva 2—1 1 13. Sampdoria—Lazio 4- 1 0—0 X 14. Pescara—Modena 2—0 1 Megyei rangadók az NB lll-ban Megérdemelten győzött a lelkes újonccsapat St Síküveggyár—Balassagyarmati SE 2—1 (2—0) Salgótarján, 1200 néző, v.: Tolnai. St. Síküveggyár: Baár — Nagy, Verbovszki, Fehérvá­ri, Borsos, Dudás, Tábori, Kri- vanek II., Krivanek I. (Gó­cé), Váradi (Márkusz), Czék- rrtány.- Edző: Szűcs László. BSE: Szőke — Szilvási, Tru- bin,' Szebeni,- Fekete (Pribeli), Hornyák, Ferencsik (Osztro- zics), Hugyecz, Berindán, Nagy, Szedlák. Edző: Tomá- nyi Pál.v Zagyvapálfalván sártenger­ben kezdődött a találkozó. A balassagyarmatiak népes szur­kológárdával érkeztek a mér­kőzésre. Ütemes buzdításuk közepette támadólag lépett fel a balassagyarmati gárda. Két lövés kerülte el Baár kapu­ját, majd váratlanul feltá­madtak a síküveggyáriak. A 6. percben Fehérvári, a bal­oldali felezővonal tájékáról nagyszerű labdát ívelt a 16-os- ra. Szőke kiindult kapujá­ból, Krivanek I. azonban fel­ismerte a helyzetet, jó érzék­kel elfejelte a labdát a ka­pus felett, amely az üres ka­pu bal oldalába hullott. 1—0. A gól fellelkesítette a hazai csapatot. A vizes, csúszós ta­lajon biztonságosabban ját­szottak. A Balassagyarmat a gól után Hornyák révén ve­zette fel a labdát, jó érzékkel Berindán elé továbbított, aki néhány lépésről óriási helyzet­ben a jobb kapufa mellé lőtt. A 23. percben szögletet ível­tek be a vendégek, de nagy üggyel-bajjal hárítottak a ha­za i védők. Két perccel ké­sőbb Hugyecz óriási lövését, amely a felső léc alá tartott, Baár szögletre hárította. Az el­lentámadások során kétszer is veszélybe került a balassa­gyarmatiak kapuja, aztán, a 29. percben újabb hazai gól­nak tapsolhatott- a közönség. Dudás kapott nagyszerű lab­dát a jobb oldalon, egészen az alapvonalig vezette, majd beívelt, és középen Czék- mány ugrott fel a legmaga­sabbra, fejese nyomán a lab­da a jobb alsó kapufa tövéről vágódott a hálóba. 2—0. Ez­után Borsos mintegy 40 mé­teren át vezette a labdát, négy balassagyarmati játékost is ki­cselezett, de végül üres kapu mellé lőtt. Szünetig a balas­sagyarmatiaknak volt két óriá­si helyzetük. A 43. percben sakk-matt volt a hazai véde-" lem, végül Fehérvári hárított szögletre. Szünet után már nem volt olyan élvezetes a játék. A 47. percben Tábori nagy lövése alig kerülte el a bal alsó kapufát, majd balassagyar­mati percek következtek. Az 53. percben óriási kavarodás támadt a síküveggyári kapu­nál, Baár azonban kétszer is biztosan hárított. A túlolda­lon Krivanek II. lőtt kapu mellé, majd Baár hárított szög­letre egy labdát. Az 58. perc­ben kettős cserét eszközölt a balassagyarmati csapat, s ez valamelyest felrázta a ven­dégeket. A 60. percben Oszt- rozics futott el a jobb olda­lon, s nehéz szögből leadott lövése a hálóban kötött ki. 2—1. Öt perccel később is­mét Osztrozics lövését védte Baár nagy üggyel-bajjal. A hazaiak ebben a játékrészben inkább védekezésre rendez­kedtek be. Ritkán, rajtaütés­szerűen vezettek támadáso­kat, amelyek azonban igen veszélyesek voltak. A Balas­sagyarmat mezőnyfölényt har­colt ki, de újabb gólra már nem tellett. A 78. percben több játékos összefutotta sík­üveggyári kapu /előterében, Berindán megrúgta az egyik védőt, s Tolnai játékvezető habozás nélkül kiállította a magáról megfeledkezett játé­kost. Az utolsó percek a ba­lassagyarmatiak mezőnyfölé­nyével teltek el. A Balassagyarmati SE a biztos győzelem reményében vette fel a küzdelmet a sereg­hajtók között tanyázó sík­üveggyáriakkal szemben. A túlzott győzniakarásba azon­ban hiba csúszott, nem szá­mítottak arra, hogy a hazaiak nagy lelkesedéssel küzdenek. A csúszós talaj sem ízlett a vendégeknek. Bár a balassa­gyarmati gárda sok gólhely­zetet hagyott ki, ennek elle­nére a lelke« síküveggyáriak megérdemelten győztek. Jó: Baár, Nagy, Krivanek I., Fe­hérvári, Czékmány, illetve Hu­gyecz, Szedlák. Demény László Igazságos pontosztozkodás Nagybátonyi Bányász—Salgótarjáni K$E 3—3 (1 — l) NAGYBÁTONY, 300 néző. szögletre mentettek- Szolno- pályásokat és a védőket ki­tt-: Bodó. NAGYBÁTONY: ki beívelése a jó helyzetben cselezte, de 5 méterről Rádi Palehuber — Bállá, Antal, levő vendégcsatárokhoz került, kezébe lőtt. Naé^tisto Dóra, Csikós- de a kapu előtt tétováztak, A második félidő első per- Szabo (Sütő) Veres, Pozsar, s újra odalett a helyzet. A céhen Dóra indított, majd _ (Orosz I.) Kiss- 15- percben Szolnoki- a 18- Kiss továbbította a labdát c?TZíivnAi?TUi“IOVSZkl Percben Berlc6<>k a Kohász- orosz I.-nek, aki manthetet­SALGÓTARJÁN: Radi. egyenlítésre azonban nem lenül löt; a vendégek háló­Verboi (Kiss), Kasza, Nagy, sokáig kellett várni. A 20. jába az ötös vonaláról. 2—1. Szőke (Tóth), Gulyka* Ba- percoen Ben csőik a kohász- a 48- percben Kasza hiba- bel, Lisztek! Szolnoki tértéiről indult, kicselezte a jából majdnem öngól lett­Benosok, Oláh. EDZŐ; Tóth hazai védőket és a büntető- figyelmetlenül adta haza a István. vonalon belülről biztosan labdát, amely csak centimé. Alig telt el 30 másodperc helyezte a kapu jobb sarká- terekkel csúszott el a bal máris megszületett az első 153 a labdát. 1—1- kapufa mellett- Mezőnyjá­hazai gól- Kezdés után a A 24- percben Dóra magas ték után újra feljöttek a ven­bal szélen Csikós Veres ősz- keresztlabdát küldött bal dégek s a hazai kapu előtt a játéka után a labda Kisshez oldalra a 16-os magasságé- nagy kavarodásban Bábel k - került, aki a 16-os bal sarká- ban, Orosz alászaladt, de a ugrott, kihasználta a védők ról menthetetlenül lőtt Rádi szemfüles Kiss megszerezte, hibáját, s könnyedén, senki­kapujába- 1—0. A vendége- ám a vendégek védelme há- tői sem zavartatva lőtt get a kapott gól nem törte rított- A 28. percben Ko- Palehuber kapujába. 2—2, Az le, támadtak, többször terem- hász-adogatás után Bencsok- 50—60. percekben mezőny- tettek nehéz helyzetet Paic- naik, majd a 30. percben játék folyt- némelykor iz- .huber kapuja előtt. A 8. Oláhnak vol-t nagy lehetősé- galmas percek is adódtak, de percben Gulyka váratlant ge. Ezután is erőteljesebben lényegében egyik csapat sem helyzetben kapott labdát, támadtak a vendégek- Lisz- tudott felülkerekedni. A 75- azonban erőtlen lövése nem tóczki, Oláh és Bábel azon- percben Kiss óriási he’yze- okozott gondot a hazai ka- ban csak távoli lövésekkel tét hagyott ki- Ez azonban pusnak- A-z újabb Kohász- próbálkozott- A 42- percben nem szegte kedvét a haz.ín- támadás se , jelentett veszélyt, Orosz II. szépen vezette' fel aiknak- mert egy perccel k - mert a bátonyi hátvédek bal szélen a labdát, a közép- sőbb Pozsár kicselezte a ve­_____________________________________________________________dőltet, és hatalmas Ijom'iót k üldött Rádi kapujába. 3— '., A gól utáni kezdést kö­vetően a Kohász-fiúk erőte ­jes támadását a bátonyi vé­dők szögletre mentették. Szolnoki beívelését nem vág­ták vissza a mezőnybe, s a felpattanó labdát Bencsok könnyedén fejelte a kapuba, 3—3. A mérkőzést befejező 10 percben mind a két csapat kapuja előtt volt még egy­két veszélyes helyzet, de láthatóan belenyugodtak a játékosok a döntetlenbe- A sáros, csúszós pályán a rutinosabb hazaiak a két fél­idő első percében megsze­rezték a vezetést, a fiatal, lelkes Kohász-fiúk, három­szor is egyenlíteni tudtak. A mérkőzésen igazságos pont- osztozkodás történt. Jók: An­tal- Veres, Csikós, illetve Oláh, Bencsok, Kasza­Röplabda NB II. Nehéz mérkőzésen nyeri a SÜMSE SüMSE—Ganz-MÁVAG 3—2. »ét kiegyenlíteni. Az 5. látsz- gek irányították a játékot. mában is küzdelmes, helyen- Csereként a síküveggyártól Salgótarján, v.: Csemák. ként szép labdamenetekkel leigazolt Molnár bemutatko- SÜMSE: Félegyházi, Papp, Sá- tarkított' játékot láthatott a zása jól sikerült. A csapat nai, Liptai I., Liptai II., Szom- közönség, döntő pillanatokban védőmunkája biztonságosab- széd. Cs.: Praisnar. Edző: Fél- azonban a feltámadt hazaiak fcá vált. Az SBTC 2—l-re egyházi Pál. jobban birták erővel, és- meg- elhúzott és a 4. játszmában A vendégcsapatot a tavasz- érdemelten nyerték meg a ta- 14—9-es állásnál már mérkő- szal otthonukban elszenve- lálkozót. zéslabdájá is volt. A hazaiak dett vereségért fűtötte a visz- azonban nem adták fel. Órr szavágási vágy. Mindkét csa- Miskolci Spartacus—SBTC ási lelkesedésük révén sike- pat nagy lendülettel, teljes 3—2 (II, —4, —12, 14, 7). rült a játszmát megnyerni, s erőbedobással kezdett. A ven- Miskolc, v.: dr. Fejes. SBTC: a mérkőzés állását kiegyenlí- dégek fokozatosan átvették a Denk, Csik, Radvánszki, Ko- teni. Ezután az SBTC telje­játék irányítását, és 2—l-re vács, Sárainé, Sándor. Cs.: sen összeroppant, sokat oi- elhúztak. A SÜMSE már-már Ipacsné, Molnár. Edző: Szat- zonytalankodó mezőnyjétéku- a~ legyőzött csapat benyomó- mari Szilárd. kát a hazaiak eredményesen sát keltette, de-a lelkes szúr- Az SBTC 5 perccel a kéz- kihasználták és könnyedén kolótábor sportszerű biztatása dési. idő előtt .érkezett meg nyerték meg az 5. játszmát, újabb lendületet adott a csa- és ezért az első játszma ered- Varga Nándor Gyenes László patnak és nehéz körülmények menye a hiányos bemelegíté.s- között is sikerült a játszmát nek róható fel. A második j— megnyerni, a mérkőzés állá- játszmától a feljavult vendé- J NÓGRÁD — 1976. november 2., kedd