Nógrád. 1976. június (32. évfolyam. 128-153. szám)

1976-06-22 / 146. szám

Röplabda NB ti. Szczonzárás győzelmekkel Eredmények, táblázatok ' NB II. BVSC—Vasas Izzó 3:0 (2:0). Dunaújváros—Kossuth KFSE 1:1 (1:()), Szolnok—Komló 1:1 (1:1), Várpalota—Bp. Sparta­cus 1:0 (1:0), Volán—MÁV DAC 3:2 (2:1), Debrecen— FÖSPED 6:0 (4:0), Bábolna— Oroszlány 2:1 (0:1), Pécs— Nagykanizsa 2:0 (0:0), Szek- szárd—Budafok 1:1 (1:0). Az NB n. állása 1. Dunaújváros 37 22 12 3 76-29 56 2. Dorog 37 22 9 6 72-37 53 3. Budafok 37 21 7 9 85-53 49 4. BVSC 37 18 11 8 68-41 47 5. DVSC 37 19 9 9 67-42 47 6. Volán 37 Ifi 11 10 52-44 43 7. KKFSE 37 17 8 12 66-44 42 8. Pécs 37 17 8 12 58-36 42 9. Szolnok 37 14 11 12 52-44 39 10. V. Izzó 37 13 10 14 47-53 36 11. Komló 37 12 12 13 41-51 36 12. Kanizsa 37 11 11 15 39-55 33 13. MÁV D. 37 12 8 17 46-56 32 14. Szekszárd­37 10 12 15 44-57 32 in. Oroszlánv 37 11 9 17 45-59 31 ifi. Várpalota 37 10 10 16 42-62 31 17. FŐSPED 37 9 8 20 47-68 26 18. Bp. Spart. 37 7 9 21 42-82 23 10. Bábolna 37 8 5 24 46-79 21 20. Naevbát. 37 8 5 24 30-73 21 Az utolsó fordulóban, júni­us 27-cn: Nagybátohyi Bá­nyász—Várpalotai Bányász. NB III. Északkeleti csoport. Nyíregyháza—Hejőcsaba 2:1 (0:0), Egri Dózsa—Rakamaz 1:1 (0:0), Debreceni MTE—Egri Vasas 5:1 (4:0). Balmazújvá­ros—Miskolci VSC 2:1 (1:1), Rudabánya—Hajdú Vasas 1:1 (0:0), Leninváros—Sátoralja­újhely 3:0 (0:0), Ózd—Borso­di Bányász 4:0 (2:0), Záhony —Borsodi Volán 1:1 (1:0). Északkelet 1. Egri D. 37 24 8 5 100- 41 56 2. Özd 37 20 10 7 60- 22 50 3. DMTE 37 16 14 7 77- 41 46 4. György. 37 18 9 10 70- 43 45 5. Leninv. 37 17 11 9 63- 52 45 fi. K.-barc. 37 16 8 13 84- 53 40 7. MVSC 37 15 10 12 54- 39 40 8. Ny.-egyh. 37 15 9 13 63- 44 39 9. SKSE 37 12 15 10 66- 53 39 10. B.-gy. 37 15 9 13 62- 53 39 11. Egri V. 37 17 5 15 64- 58 39 12. Bors. B. 37 15 8 14 48- 58 38 13. S.-új hely 37 15 8 14 46- 59 38 14. Rudab. 37 11 12 14 53- 67 34 15. Záhony 37 14 6 17 48- 75 34 16. Rakamaz 37 10 11 16 42- 52 31 17. H. -csaba 37 10 6 21 47- 77 26 18. Hajdú V. 37 9 7 21 45- 70 25 19. B. Volán 37 7 10 20 37- 79 24 20. B.-újv. 37 3 6 28 34-127 12 Az utolsó fordulóban, júni­us 27-én: Balmazújváros— SKSE, Egri Dózsa—Balassa­gyarmati SE. Ganz-MÁVAG—SÜMSE 2:3 (12, —9, —13, 4, —11). Bu­dapest, v.: Szerényi. SÜMSE: Szomszéd, Papp, Sárai, Fél­egyházi, Liptai I., Takács. Cs.: Praisnar, Liptai II. Edző: Félegyházi Pál. A tavaszi szezon utolsó mérkőzésén a küzdelmes, har­cos felfogásban játszó SÜM­SE kitűnő idegállapotával, jobb erőnlétével és a cserék­nek, a játékritmusba való nagyszerű beilleszkedésével újabb győzelmet aratott ide­genben. A tavaszi forduló mérlege 13 mérkőzésből 10 győzelem, három vereség. Jó: Félegyházi, Sárai. Kisterenyei SE—Sátoralja­újhely 3:0 (9, 14. 9). Sátor­aljaújhely. v.: Gallai. Kis­terenyei SE: Rása, Szomo- ra, Ökrös, Puszta, Kiss, Ha- nviné. Cs.: Király. Edző: Mol­nár László. Az úttörő-olimpia egyik te­rületi döntőjének Debrecen volt a színhelye. A nógrádi pajtások jól szerepeltek és többen esélyesként indulnak a héten kezdődő országos dön­tőn Budapesten. Kispályás labdarúgásban a balassagyarmati Dózsa iskpla csapata első helyen jutott to­vább! Az úttörők közül Czu- der Tamás, a salgótarjáni Malinovszkij úti iskola tanu­lója első helyen végzett az egyéni négytusában 310 pont­tal. Magasban 170-nel má­sodik lett — továbbjutott eb­ben a számban is. A balas­sagyarmati Dózsa iskolás Bár­ján Csilla 510 cm-t ugrott távolba, második lett, to­vábbjutott csakúgy, mint a Malinovszkij úti iskolából Hronyecz Ildikó 100 m-en 13,1-gyel, magasban Szabó Szezonzáróként kellemes meglepetést szereztek a te- renyeiek. A nehéznek ígér­kező mérkőzésen idegenben 70 perc alatt az eddigi szo­kásosnál egységesebb me­zőnymunkával és erőtelje­sebb támadójátékkal bizto­san nyertek. Tavaszi mérlege, 13 mérkőzés, 6 győzelem, 7 vereség. SBTC—Miskolci Spartacus 3:0 (8, 12. 7). Salgótarján, v.: Marx. SBTC: Denk, Sándor, Molnár. Kovács, Tari, Mik- lósné. Edző: Szatmári 1 Szi­lárd. Az eddig eléggé balszeren­csésen szereplő hazaiak köny- nyedén, tetszés szerint ér­ték el pontjaikat a nagyon gyenge' napot kifogó vendé­gek ellen. Tavasszal 13 mér­kőzésből 3 győzelmet szer­zett az SBTC. Jó: Miklósné, Kovács. Varga Nándor Katalin 145 cm-rel, s egyéni négytusában Szabó Bernadett 259 ponttal. (Mindhárom paj­tás második' helyen vég­zett.) Figyelmet érdemel — ugyancsak a salgótarjáni Ma­linovszkij úti iskolából —két kisdobos, Galbács Judit és Miklós Szilárd teljesítménye. Előbbi 187, utóbbi 180 pon­tos összteljesítménnyel a há­romtusában a második helyet szerezte meg, s ez a tovább­jutást jelentette. A Debrecenből jogot szer­zett pajtásokhoz csatlakoz­tak a tájfutók, a lövészek és a modellezők, úgy, hogy az utóbbi éveket figyelembe vé­ve, az erős csapat várhatóan jó eredményekkel képviseli Nóg- rád színeit az úttörő-olimpia országos döntőjén. Jól szerepeltek úttörőink Debrecenien Ki lesz a 200. magyar olimpiai aranyérmes? =SPORT— Az NB il-ben Folytatódott a vereségsorozat Dorog—Nagybáluny 2:0 (0:0i Nagybátony, 1200 néző, v.5 Lénárt. Dorog: Sehnnzer — Engelbercht. Tóth (Kiss a 60. percben). Major. Fürs- tenczeller — Szilasi. Gaba­la, Rozgonyi — Peszeki I., Szabó, Bartalos (Izsó a 60. percben). Edző: I várni cs Ti­bor. Nagybátony: Palchu- ber — Bállá. Antal. Paasár II., Nagykiske — Kovács F.. Veress, Orosz. Dóra (Nagy J. az 55.. percben). Pozsár I.. (Bocsi a 70. percben). Loch. Edző: Horváth Mihály. Az esélytelen bátomyiak a mérkőzés során nem ren­dezkedtek be ^védelemre, bátran támadtak, ’és jó né­hány veszélyes helyzetet te­remtettek már az első per­cekben a dorogi kapu előtt. Dóra a 6. percben szép egyé­ni akció után a kaputól 20 méterre lövésre szánta ma­gát, Schnitzer kiejtette ke­zéből a labdát, a közelben levő Pozsár késett. így a ka­pus másodszorra menteni tu­dott. A 16. percben Orosz hosszú beadását Loch kap­ta. a büntetővonalon belül, de lövése nem okozott gondot a dorogi kapusnak. Balia a 25. percben a jobb oldalon szépen futott le, több dorogi játékost kicse­lezett, majd átívelte a lab­dát Lochnak, de az az újabb nagy lehetőséget nem tud­ta értékesíteni. Fejese a ka­pu mellett zúgott el. Az 55. percben a büntető- vonalon . belül a kavarodás­ban Peszeki kapta a labdát, öt méterről biztosan lőtt Palchuber hálójába. 1:0. A 65. percben a labda út­ja Gabala—Rotzgonvi—Izsó volt Palchuber kilépett a kapuból, közben Izsó 10 mé­terről megcélozta a jobb al­só sarkot, biztosan lőtt a hálóba. 2:0. A bátonyiaik támadásai* kát főleg az első félidőben magas labdákkal próbálták befejezni, amit a dorogi vé* delem nehezen hárított. Az első félidőben a Dorogi Bá* nyász indiszponáltan ját* szott, és nem lett ❖ólma meg­lepetés. ha a mérkőzés első fele kétgólos bátonyi veze­téssel zárul. A második félidőben a do* bogiak akcióit már a terv- szerűség jellemezte- né­melykor teljes mezőnyfölény­ben voltak. A hazaiak já­tékosai továbbra is lelkesen harcoltak, többször fergete­gesen támadtak, de sok lehe­tőséget kihagytak. így a két­gólos dorogi győzelem igaz­ságos. Jó: Izsó, Peszeki I.« Gabala. illetve Orosz, Ve­res. Nagyikiske. (gyenes) Az NB III-ban A döntet len igazságosabb lett volna Kazincbarcikai Vegyész—Salgótar/áni Kohász SE 1:0 (0:0) Kazincbarcika, 1000 néző, v.: Kulimár. Kazincbarcika: Fülöp — Bacsó, Ködmön, Mochlár, Kendi, Fekete, Mi- kula, Kálmán, Magyar, Sim- kó (Orbán), Somodi. Edző: Szentmarjay Tibor. Salgó­tarján: Rádi — Verbói, Ka. sza, Nyéki, Lisztóczki, Guly- ka, Kiss, Bábel (Tóth), Szol­noki (Angyal), Oláh, Ben- csok. Edző: Tóth István. Fullasztó melegben kezdő­dött a játék. Mindkét csapat labdarúgói vontatottan szőt­ték támadásaikat. Az első 15—20 percben egymás hibá­jából élt a két együttes. Az első említésre méltó esemény a 23. percben volt. Az SKSE baloldali védelmének hibá­jából Mikula hozhatta fel a labdát. Mintaszerű beadására Magyar nagyszerű ütemben érkezett, de a középcsatár óriási helyzetben Rádiba lőtt. Ez a gólhelyzet sem villa- nyozta fel a labdarúgók ked­vét. Továbbra is alacsony színvonalú volt a játék. A 35. percben Szolnoki, majd 3 perccel később Kiss bom­báját védte bravúrral Fü­löp. Szünet után a nagy meleg még jobban rányomta bélye­gét a különben is „békés”, alacsony színvonalú mérkő­zésre. Alig-alig kerültek ve­szélybe a kapuk. • A 69. perc­ben az SKSE a mérkőzés egyik legnagyobb helyzetét hagyta ki. Ezzel meg is sze­rezhette volna esetleg a 2 pontot. Verbói vágtázott fel a jobb oldalon, ügyesen Oláh elé játszott, aki nagy lövést küldött kapura’, de a labda egy védő lábáról Fülöp ölé­be hullott. És ahogy ilyen-, kor már lenni szokott, 4 perccel később a hazaiak ju­tottak vezetéshez. Rádi kirú­gását Mochlár csípte el, nagy iramban kapura tört, Kendi elé továbbított, aki az SKSE- védelem kíséretében higgad­tan lőtt Rádi mellett a háló­ba, 1:0. A 85. percben Mikula les- helyzelben kapta a labdát, melyet a játékvezető termé­szetesen lefújt. A játékos reklamált, ezért . kiállította a játékvezető. Az utolsó per­cekben SKSE-rohamok kö­vetkeztek, de az eredmény már nem változott. A nagy melegben alacsony színvonalú mérkőzésen a lá­tottak alapján a döntetlen igazságosabb lett volna. Át­lagon felüli teljesítményt egyik csapatból §em nyúj­tottak a labdarúgók. (demény) Ahogy közeledik a mont­reali olimpia, mind több szó esik az esélyekről- a magya­rok várható eredményeiről. Kik lesznek az újabb arany­érmesek? — hallatszik a sportot kedvelők körében, s természetesen megoszlanak a vélemények. Sokan elsősor­ban a vívókban bíznak, má­sok • a vízilabdázókban, de nagy a -.tábora" a kajak-ke* nuzóknak is- és még sorolhat­nánk tovább. Kevés szó esik viszont azokról- akik a múlt­ban szereztek dicsőséget a rpagyar színeknek, a' különbö­ző sportágak egyéni- és csa­patversenyeiben aranyérmet nyert 196 olimpikonról. Hogy ki volt közülük a legnagyobb? — sokan talán nem is tud­ják már... Pedig valamennyi korábbi , aranyérmes megér­demli, hogy a visszapillantá­sunkban így, vagy úgy he­lyet kapjon, s a legkiválób­bakról név szerint is meg­emlékezzünk. Gerevich Aladár- kardvívó volt eddig -.minden idők” legered méh vesebb magyar ' olimpiai résztvevője: hét aranyérmet szerzett, ebből hatot csapatban és egyet — 1948-ban—az egyéniben. De Gerevich Aladár más szem* oontból is rekorder: 1932* ben Los AngeTesben. mint alig 21 éves újonc, volt elő­ször tagja a magyar csapat­nak —- s 1960-ban Rámában, hatodik olimpiáján is sikerrel szereoelt- 50 évesen. Nála idősebb magyar sportember még soha sem lett első az ötkariká-s j á tékokop! A ..másik oldalon” viszont béhlny egészen fiatal bajnok áll- így például 1896-ban. az athéni olimpián Hajós Alfréd 18 éves korában lett első; 1952-ben Helsinkiben Kár­páti György és Szőke Kata­lin. még c-ak 17 éves volt­áé már a dobogó legmagasabb fokára állhatott. 'Érdekesség­ként megemlítjük, hogy az eddigi legfiatalabb magyar olimpiai érmes, Medveczky Krisztina, tomásznő voilt: Münchenben. mint 14 eszten­dős újonc szerepelt a váloga­tottban és bronzérmes lett Gerevich Aladár mögött ugyancsak két kardvívó. Kár­páti Rudolf és Kovács Pál következik a rangsorban 6—6 aranyéremmel, majd Keleti Ágnes, aki tornában volt ötszörös bajnok, s őket köve­ti Fuchs Jenő kardvívó- és Kulcsár Győző párbajtőröző- 4—4 elsőséggel. (Kulcsárnak Montrealban újabb lehetősé­ge lesz, hogy akár az arany­érem-kollekcióját’ is gyarapít­sa.) A legjobbak listáján még 8 sportoló következik 3—3 olimpiai első hellyel, s 35 férfi- és női versenyzőnek pe­dig sikerült a duplázás, ösz*. szesen 147 azoknak a száma, akik -csak” egyszeres olim­piái bajnokok... Bravúros teljesítménynek számít Papp László ökölvívó­sorozata, hiszen a világon ő az egyetlen- aki a szorítóban három olimpián is első tu­dott lenni. Ugyancsak ritka teljesítmények közé sorolha­tó Keleti Ágnes Melbour­nes szereplése: egyetlen olitmp'tin négy aranyérmet nyert a női tornában. (Az ötö­diket 1952-ben, Helsinkiben érdemelte ki.). összeállításunkban a sport­ágak sorrendjéről is megem­lékezünk. Az első helyen a vívás áll- amely 48 magyar olimpiai bajnokkal büszkél­kedhet —- a súlyemelés és a korábban hivatalos olimpiai számnak elkönyvelt művésze­ti verseny egy-egy magyar bainokot avatott. Montreal előtt az aranvérmet nyert versenyzők száma szerint a ,-rangsor” ezt mutatja: öttusa 8 torna 8 atlétika 7 ökölvívás 7 kajak-kenu 5 sportlövészet 4 művészeti verse­nyek 1 súlyemelés ___1_ Összesen 196 magyar olimpiai bajnok. Hogy kik lesznek az -újabb” aranyérmesek- arra Montreal minden bizonnyal megadja a választ... Kozák Mihály Jobbak voltak a hazaiak Gyöngyösi Spartacus—Balassagyarmati SE 3:1 (1:1) Gyöngyös, 800 néző, v.: Borsos. Gyöngyös: Kovács — Mikitovics, Juhász, Réthy, Ullmann, Szonda, Ferencz, Horváth, Gábor, Bányai, Sár- mán^ (Királyhegyi). Edző: Pallagi Róbert. Balassagyar­mat: Treso — Pribeli, Jelen, Lajkó, Hornyák, Szebeni, Szalai, Szilvási (Ferencsik), Trubin, Nagy (Fekete), Szed­lek. Edző: Tományi Fái. A 14. percben a gyarfriati csapat szerezte meg a veze­tést. Pribeli futott el a jobb oldalon, keresztbe ívelt lab­vívás 48 labdarúgás 4S vízilabda 41 birkózás 12 úszás 9 Sporliskolás vívók országos versenye Szombaton és vasárnap a vívók pengéinek csattogá­sától volt hangos Salgótar­jánban az új sportcsarnok. A megyeszékhelyen rangos ver­senyt rendeztek. A megyei vívószövetség nevében Tar­jám Károly köszöntötte az országos sportiskolás-baj- nokságra felsorakozott csa­patokat. Ezután 12 páston megkezdődtek a küzdelmek. A csatározásokban mintegy 426 pengeforgató leány és fiú mérte össze tudását. A verseny megnyitóján jelen volt Szabó Aladár, a városi pártbizottság titkára, Szú­nyog Tibor, az MTSH elnö­ke, Morvái Ernő, a városi tanács elnökhelyettese. A verseny védnökei között ta­lálhattuk a kohászati üze­mek KISZ-bizottságát. Igen örvendetes, hogy a KISZ- esek segítettek a rendezők­nek, amúgy is felelősségtel­jes munkájukban. A 15 sport­iskola versenyzői a sportin­duló ütemes hangjaira vo­nultak a terembe. A rekke- nő hőségben lebonyolított versenyen az alábbi eredmé­nyek születtek: Női tőr II. korcsoport (58 induló): 1. Szőcs (MTK-VM), 2. Mercs (Ű. Dózsa), 3. Per­nesz (MTK-VM), 4. Jozó (Bp. Vasas), 5. Gál (MTK-VM), 6. Rimorz (Bp. Vasas). III. kor­csoport (50): 1. Egervári (MTK-VM), 2. Kalasai (KSI), 3. Sipos (Bakony-Vegyész), 4. Torják (SKSE), 5. Bárány (Bakony-Vegyész), 6. Hazai (Ü. Dózsa) ... 9. Balogh (SKSE). IV. korcsoport (30): 1. Kenessey (KSI), 2. Tusách (Bp. Honvéd), 3. Barabás (Ü. Dózsa), 4. Hordós (BSE), 5Í Ed er (KSI), 6. Hrabina (U. Dózsa). Férfitőr II. korcsoport (60): 1. Szilvási (Bakony-Vegyész), 2. Fekete (Szombathelyi Ha­ladás), 3. Fábián (MTK-VM), 4. Héder (MTK-VM), 5. Nagy (Bp. Honvéd), 6. Riesz (Bp. Honvéd). III. korcsoport (51): 1. Héder I. (MTK-VM), 2. Papp (Ü. Dózsa), 3. Nemes (Ű. Dózsa), 4. Róth (Pécs), 5. Kerényi (Ü. Dózsa), 6. Föl- dessi (OSC). IV. korcsoport (29): 1. Lévay (Bp. Vasas), 2. Kóbor (Bp. Vasas), 3. Ka­tona (O. Dózsa), 14. Pallay (O. Dózsa), 5. Rónaszéki (Bp. Honvéd), 6. Racz (Bp. Hon­véd). Kard II. korcsoport (50): 1. Abai (Bp. Honvéd), 2. Gárdos (Bp. Honvéd), 3. Tö- rőcsik (Bp. Honvéd), 4. Koncz (Bp. Honvéd;, 5. Udvardy (BSE), 6. Szabó (Ű. Dózsa). III. korcsoport (32): 1. Veréb (Ú. Dózsa), 2. Kemény (Ü. Dózsa), 3. Uray (DVTK), 4. Sebők (Ű. Dózsa), 5. Ujváry (Bp. Vasas), 6. Fiedler (DVTK). IV. korcsoport (30 induló): 1. Balatoni (Ű. Dó­zsa), 2. Hrim (Ü. Dózsa), 3. Fehér (Bp. Honvéd), 4. Buj- dolsó (BSE), 5. Maholányi (Bp. Honvéd), 6. Simon (Ú. Dózsa). Az összesített sportiskolái versenyben: 1. Ű. Dózsa 1164, 2. Bp. Honvéd 818, 3. MTK- VM 628 ... 12. SKSE 161 pont. A megyei testnevelési sport- hivatal által felajánlott tisz­teletdíjat az Üjpesti Dózsa sportiskolásaínak nyújtották át. Az SKSE által felaján­lott tiszteletdíjat a legjobb tarjáni vívónak adták. Tor­ják Ágota IV. helyezésével érdemelte ki ezt az elisme­rést. dáját Szedlák fejelte a ka­puba, 1:0. A 16. percben Trubin jól ugratta ki Szá­lait, a szélső már csak a ka­pussal állt szemben, lövés helyett, egy cselt csinált, be­érte két védő, és szerelték. A 39. percben egyenlített a , hazai csapat. Sármány a li­es ponton álló Horváth felé küldte a labdát, a csatár be­lefejelt, és a meglepett Tre­so mellett a magasból a ka­puba hullott, 1:1, Szünet után két perc alatt eldőlt a mérkőzés sorsa. A 47. percben a BSE-védők lest vitatva leálltak. Bányai el­rohant a labdával, és az előt­te kifutó Treso mellett a bal sarokba lőtt, 2:1. Kezdés után Trubin futott el, lőhetett vol­na, de begurított Szedlák- nak, és a jól védő Kovács megfogta a labdát. Rögtön a kirúgás után a kapura tartó labdát Treso kapujából ki­futva, Ferenc elé ütötte. a szélső beívelté Gábor elé, aki a kapuba fejelt, 3:1. A 60. percben Szedlák nagy erejű kapáslövését Kovács bravúrral szögletre ütötte. Az első félidőben igen jól tartotta, magát a gyármati csapat. Nemcsak a vezetést szerezték meg. de növelhet­ték volna előnyüket. A szü­net után a két gyors gól érthetően letörte a kék-fehé­reket, és mór nem .tudtak újítani: Jó: Ullmann, Bá­nyai. illetve, Pribeli, Lajkó, Szedlák. (reiter) NÓGRAD - 1976. június 22., kedd