Nógrád. 1975. november (31. évfolyam. 257-281. szám)

1975-11-05 / 260. szám

f Labdarúgás — Megyei bajnokság Kisferen^e Icg^ő/<c Kazárt, a Szondi SE az St. Volánt Karancslapujtőn nyert a ZIM — Döntetlen Dejtáron Somossal Gólözönnel győzött Hasznoson Pásztó — Sok kiállítás, sérülés A megyei labdarúgó-bajnokság őszi XI. fordulójában elvesztette veretlenségét a listavezető Kazár és az St. Vo­lán. A három ponttal vezető kazárnak Kisterenyén vesztet­tek rendkívül erős iramú, az osztályból kiemelkedő színvo­nalú mérkőzésen, míg az St. Volánt zártkörű találkozón győzte le a Honvéd Szőnyi SE Jobbágyiban. Csupán egyet­len „idegenbeli” győzelem volt: szerencsével nyert a ZIM Karancslapujtőn egy góllal. Kifogytak a csapatok a döntet­lenből. Ezúttal csak Dejtáron volt pontosztozkodás a haza­iak és Somoskőújfalu csapatának mérkőzésén. A legnagyobb arányú győzelmet a Pásztói KSE aratta Hasznoson az St. Bányagép ellen, gólözönrtel. Izgalmas, változatos mérkőzésen 3:2-re nyert az St. Síküveggyár — ha gyengébb játékkal is. — Mátranovák ellen, s ismét felzárkózott a 2. helyre. Négy 2:l-es győzelem volt. Ilyen arányban nyert az St. ' Öblös- üveggyár Palotás ellen, s a Bgy. Volán Romhány csapatá­val szemben. Az összecsapások legtöbbjén kemény játék folyt, több cserekényszeres sérülés adódott. Ismét sok játé­kos fegyelmezetlenkedett, hiszen hat kiállítás történt. Ügy tűnik, aligha pályázhat valamely csapatunk is a szövetségi közlönyben közzétett sportszerűségi díjra. St. Síküveggyár—Mátranovák Babják, ill.: Mezei, Maczkó, 3:2 (2.1) Bacsa, C&ókási, Kovács F. Salgótarján. IV. Sugár út (Zagyvapálfalva) 400 néző, v.: Balázs II. St. Síküveg.: Burányi I. — Sándor, Ver- bovszki. Ferenc, Csőri (Marti) — Fehérvári, Dudás, Kriva- nek L. — Ungvári (Godó), Ullman, Huszár. Edző: Kol­lár Gyula. Mátranovák; Do­monkos — Farkas, ‘ Gecse, Kilczin — Mészáros. Már­kus — Sípos. Kapás, Lakatos, B. (Kotroczó), csikós. Laka­tos E. (Tóth). Edző: Szomszéd Ádám. A hazai támadások a 32. percben értek góllá, mi­kor Huszár a jobb oldalról szögletrúgásból ballal csa­varta a hálóba a labdát. A következő percben egy védel­mi hibát kihasználva Kapás kiegyenlített. A 43. percben Domonkostól elpattant a lab­da s Dudás értékesítette, 2:1. A II. félidő kezdetén ismét kiegyenlítettek a vendégek: a védők felett átszállt labdát Csikós másodszorra a hálóba juttatta. Nagy harc kezdő­dött. A 80. percben a kapura törő Dudást buktatták a no- váki védők, s-a U-£ShűL Kri.-- vanek L. beállította a vég­eredményt. A 82. percben sípszó után Kilczin csúnyán megrúgta Ullmant s a játék­vezető kiállította. Jó: Sándor, Dudás, Surányi I, ill.: Far­kas, Gecse, Csikós. St Oblöii veggyár—Palotás 2:1 (2:0 Salgótarján, I.. Munkás úti pálya. 200 néző v.: Gergely. St. tJblösfiveg.: S m in P. — E into, s'mon J., Tóth — p,---i-Vf, Pilinyi — Horváth F K" 1, Horváth Gy., Gás- ).*r io 'le.icz (Antos). gK.zö; í u n f’•’re. Palotás: Pete — 4 ga, Matiszlovics, Tóth A — - Molnár B.. Szabó — II"-s. ’"urcsányi, Szrena (Farkas), Sípos, Molnár L. (Szab i M.) Felkészítő: Kovács József. A ;ó iramú, sportrzerű mérkő- : is 18. percében Gáspár 20 né.erről lőtte a hazaiak első yó'cát. A 30. percben pedig r ;T|,-- isorozat végén a ka- •r ü becsapva Kral szer­• gólt. A hátralevő percek* I , :i a palotási védelem jól • ín. s a 07 percben Tóth A. 1 l esből lőtt góljával szé- pilet'. Jó: Bérlők. S;rnon J., Kral, Tóth. ill.: Matiszlovics, Mól ’ár B., Tóth A; Soinoskő V - Bejtár 2:2 (1:1) Rotrvhány, v.: Dóra L. Somos: Balázs Z. — Kapás, Gajger (Czikora T.) Bányász — Séber, Antal, — Hlavati, Babják, Pinöroeh. Dankó, Mag. Felkészítő: Eisler Fe­renc. Dcjtár: Mezei — Tóth, Maczkó, . Fábfán — Sár ősi, Hegedűs (Nagy) — Bacsa, Danicz (Zsiga), Csókási, Ko­vács. Sztankó. Felkészítő: Csókási István. A 10. perc­ben egyéni akcióból Babják lőtte az első gólt. negyedóra múlva azonban egy rossz ha­zaadást elcsípve Kovács ki­egyenlített. Szünet után Ko­vács újabb góljával a dejtá- riak jutottak vezetéshez, de öt perc a'att egy tömörülésből Hlavati kiegyenlített. A pá­lyaválasztó dejtáriaknak volt több gólszerzés! lehetőségük. Jó: Balázs Z., Kapás, Séber, Bgy. Volán—Romhány 2.1 (2:1) Balassagyarmat, Vasút úti pálya, 200 néző. v.: Kirádi, (Heves megyei). Bgy. Volán: Kürtösi — Ferencz, Mihály, dr. Halász — Loksa, Vido- musz — Horváth, (Hustyava, 65.’) Gál, Varsi, (Hodászi 75 ), Hegedűs, Csáki, Felkészí­tő: Pál Márton, Romhány: Jeszenszki — Zagyvái I., Fe­jes, Máté, — Ferencsik. Túri (Meló, 65.’), — Hegedűs, Var­ga, Szentgyörgyi Zagyvái L., Zachar. Felkészítő: Rottek József. A sportszerű mérkő­zés gólhelyzetei alapján mind­két csapat szerencsés esetben .öt góllal is győzhetett volna, különösen a II. félidőben. A látottak szerint a 20 percben a gyarmati Hegedűs lőtt gólt egy cselsorozatból, majd esy védőkről elpattant labdát ér­tékesített Varsi, A 30. perc­ben egy jól időzített átadás­ból Zagyvái L. pöccintette a hálóba csapata szépítő gólját. Jó: Mihály, Loksa Hegedűs, ..Csáki, „ilL:,, Máié, Szentgyör­gyi, Zagyvái L. Szőnyi SE—St Volán 2:1 (1:0) Jobbágyi, v.: Gáspár, Szőnyi SE: Plessek — Bodor, Kéri, Pintér T. — Papp, Gyetván — Molnár (Sági), Bagi. sándor Csorba, Szeles. Felkészítő: Malik József, St. Volán: Horváth — Szőcs, Sándor, Lovasi — Iványi J., Péter — Makovszki (Bor­bély). Iványi G.. Muzsik, Pus- nik (Demeter), Váradi. Edző: Patkó József. Az I. félidőben imddő mezőny fölényben Mu­zsik és Makovszki szalasztott el gólhelyzetet. A 41. percben P.isnik akasztotta ellenfelét s a 11-esbői Csorba megsze­rezte a hazaiak első gólját. A 60 percben tömörülésből r mitemek sikerült a ki­th snlítés. Pár perccel a be- f •' és előtt Szeles beadásá­ba . Kéri fejelte a győztes g. t. Jó: Kéri, Sándorí Csor­ba. ill.: Horváth, Péter, Ivá­nyi G. St. ZIM—Karaneslapujtő 1:0 (0:0) Karaneslapujtő, 300 néző, v.: Brezovszky. St. ZIM: Kadenszki — Pócsa. Váradi, Oszvald, — Pántya. Póczos — Bandúr II. (Gál), Nagy, Oravecz (Újházi), Gabora, Rácz. Edző; Bandúr Mihály. K. -lapujtő: Barta — Kovács L. , Telek S. (Nagy). Liplák R. — Osgyáni , Kovács Gy. — Lipták E., Híves, Juhász L., Tóth S. Lavaj. Edző: Lantos Ede. Az erős iramú mérkőzés küzdelmében több góllal nyerhettek volna a támadást egyre-másra vezető hazaiak, a szerencse azonban a vendégek mellé szegődött. A 70. percben egy rosszul si­került felszabadító fejest kö­vetően Nagy a hálóba juttat­ta a labdát. Eldőlt a két pont sorsa. A 65. percben Pócsáí és Lavajt durvaságért ki- állította a játékvezető. A 75. percben egy fejelésnél Telek S. rosszul esett, tíz perc múl­va Póczos sérülése miatt pár percig tíz fővel játszott a ZIM. Jó: Kadenszki, Váradi. Oszvald, Nagy, ill.: Barta, Lipták R., Osgyáni. Kovács Gy. Kisterenye—Kazár 2:1 (0:0) Kisterenye, 500 néző, v.: Fodor. Kisterenye: Koncsik — Szőke, Mester, csikós, — Márton, Szabó, — Kovács, Baranyi, Tarlósi, Szomszéd, Szomora. Edző: Szilágyi Gyu­la. Kazár; Telegdi Gy. — Tőzsér G., Domonkos. Kovács T. (Telegdi S.) — Kovács V., Kovács B. — Gecse, Tolnai F., Rátóti, Kovács L., Bozsik. Edző: Pál József, Erőteljes, mindvégig színvonalas csatát vívott a két csapat. A határta­lan lelkesedéssel játszó hazai­ak már az első félidőben több gólhelyzetet teremtettek. A 47. percben Gecse T. góljával mégis a vendégek szerezték meg a vezetést s csak húsz perc múlva sikerült Baranyá­nak egyenlítenie. A győztes gólt a hajrában Szomora lőt­te. A mérkőzés végén, a le­vonuláskor a játékvezetőt sér­tegető Kovács T. neve a ki- á’Iítottak jegyzékére került. Jó: Tarlósi, Szomora, Szabó, Csikós, ill.: Telegdi Gy., Ko­vács B., Gecse Pásztó—St. Bányagép 8:3 (41) Hasznos, 30o néző, v.: Ben- kő. Pásztó: Gortva — Sípos L., Sütő, Horváth, — Vass, Bazsó, — Szűcs, Sándor. Ko­vács, Tari S., Tari J., Cs.: Smolek, Székely. Edző: Po- nyi László. St. Bányagép: Kuloványi — Bozó. Endrejter (Balga), sch war cz — Takacs, Molnár, — Mosó, Ferencz Zvara, Jenei, Pusztai. Edző: Kriskó Lajos. Huszonöt per­cig jól játszott a Bányagép SK csapata, l:0-ra vezetett is. Fél óra után a védők egy­re több hibát vétettek s a PKSE könnyedén lőtte gólja­it. A II. félidőben 6:1 után még 6:3-ra javítottak a ven­dégek. A pásztóiak győzelme még ilyen arányban is meg­érdemelt. A 70. percben Ku- loványit a labda elrúgásáért, tíz" perc múlva pedig Bazsót utánrúgásért kiállította a já­tékvezető. Góllövő: Tari S., (3). Bazsó, Vass, Kovács, Ta­ri J.. Bczó (öngól), ill.: Zvara (2), Jenei (11-esből). 'Jó: Sütő, Horváth, Tari, S„ Tari J-, ill.: Zvara. A bajnoksás állása 1. Kazár 11 8 2 1 17- 5 18 2 St. Síküveg. 11 5 5 1 ao-n 15 3. Kisterenye 11 7 1 3 16-14 15 4. St. ZIM 11 5 4 2 25-10 14 5. St. Volán 11 4 6 1 13-11 14 6. M.-novák 11 5 2 4 17-17 12 7 St. öblösüv. 11 5 1 5 23-13 11 8. Romhány 11 5 1 5 20-20 11 9. Bgy. Volán 11 4 2 5 19-15 10 10 St. Bányag. 11 3 4 4 18-23 10 11. Pásztó 11 3 3 5 16-17 9 12 Palotás 11 3 2 6 14-18 8 13. Szőnyi SE 11 3 2 6 15-23 8 14. K.-lapujtő 11 3 1 7 12-22 4 15. Somoskőújf. 11 1 5 5 10-20 7 16 Dejtár 11 2 3 6 13-32 7 A mai BenfIcáról Amikor Eusebio, a világhí­rű sztár,. majd őt követően Simoes és Humberto, a csa­pat két erőssége is elhagyták a Benficát, a klub fölött so­kan megkongatták a vészha­rangot. Nem így a klub ál­dozatkész szakvezetői. akik szerencsés kézzel nyúltak a fiatalításhoz, s a „vérátöm­lesztés” teljes sikerrel járt. A Benfica, imponáló bizton­sággal fiyerte meg az 1974/75. évi portugál bajnokságot, melynek élmezőnye így ala­kult: 1. Benfica 2. Porto 3. Sporting 30 21 7 2 62:12 49 30 19 6 7 59:29 44 30 17 9 4 59:25 43 A Benfica rajtja a BEK első fordulójában is nem várt nagy sikert hozott. Otthoná­ban 7:0 (!) arányban szinte lelépte a török bajnok Fener- baheset. A visszavágón 1:0"ás vereséget szenvedett, így az összesítésben 7:1 -es gól­aránnyal került a második fordulóba, az Ü. Dózsa ellen­feleként. A külföldi lapok áradoztak a Benfica gólzáporos győzel­méről és többek közt a kö­vetkezőket írták: „A Benfica megfiatalított csapatának át­ütő sikere, az egykor dicsőbb napokat megért portugál lab­darúgás felemelkedésének biztató előjele”. Tovább bon­colgatva a csapat sikeres sze­replését, megállapítják: „Az egykori sztárjait nélkülöző kétszeres BEK-győztes Benfi­ca ismét régi fényében csil­log. A minden csapa trés zé~ Nené, a Benfica gólgyárosa ben egységes Benfica totális futballt játszik. Játékosai mind fizikailag, mind techni­kailag és taktikailag képzet­tek, kitűnően értenek a rit­musváltáshoz, szervezetten védekeznék, lőtt passzokkal operálna^ és a latin futball­ra jellemző „altató” iátékot játsszák, nem egyszer távolról, lehetetlen szögből váratlanul lőnek. A csapat két „ásza” Jordao, a játékmester, aki (az UEFA eltiltása miatt az Ü. Dózsa ellen nem játszhat!) az ered menytől függetlenül végighajtja a kilencven per­cet, míg Nené, aki négy gólt lőtt a Fenerbahcse, s előre­toltként a csapat gólgygrosa. Ki ez a Nené? Tamagnini Manuel Gomes Baptista, rö­viden Nené, 25 éves kora el­lenére már mindent tud, amit egy klasszis játékosnak tud­nia kell- Az atléta termetű, csupaizom fiú vérbeli csatár: rendkívül gyors, ördöngősen cselez, hajszálipontos átadásai aranyat érnek és különösen veszélyesek a futtából, néha egészen lehetetlen szögből, váratlanul leadott lövései. Bár Nené Portugáliában látta meg a napvilágot 1951— ben. az afrikai portugál gyárt mat Mozambique'ben nevel­kedett — mint Eusebio. Már kora gyermekéveiben szinte reggeltől napestig focizott. Játékos pályafutását a mo- zambique-i Ferroviarios da Manga nevű klub csapatában kezdte. Kivételes képességei­re hamarosan felfigyeltek a portugál szakvezetők, s en­nek köszönhette, hogv már 1967'ben ifijátékosként a Benficához került, ahol Fer­nando Riera. a klub az időbe­ni, világhírű edzőjének keze alatt- érett csak Nené igazán klasszis játékossá. A fiatal játékos csakhamar a portu­gál közönség kedvence lett, akinek — mint mondták — öröm nézni a játékát és na­gyobb karriert jósolnak neki, mint Eusebiónak. Somos István Idegenben nem megy Az NB n-es nagygolyós teke- csaoat-bainoksäg XI. fordulójában az St. öblösüveggyár együttese Ózdon szerepelt a Kohász ven­dégeként. A tarjám üvegesek ezúttal sem remekeltek idegen környezetben- A tarján! üvege­sek egy piILanati.2 sem tudták kétségessé tenni az ózdi Kohász győzelmét Özdi Kohász—St. öblösűveggvár 7:1 (2619-2440 fa). Ózd: Baii 458. Virág 396. Jakab 418. Gáspár 426. Révai 452, Nagy 469. St. öblös- üve^vár: Huram Gy 439. Mag 394. Kovács A. 411. Puszta 413. Győri 367, Klauber 416. A tariáni csapat a következő fordulóban ismét idegenben, Cegléden mér­kőzik majd. Tízek bajnoksága A Széchényi járási sportfel- ügyelőség november 1—2-án rendezte meg az asztaliteni­szező versenyzők járási tizek bajnokságát. A verseny szín­vonalas küdelmeket hozott és meglepetés nélküli végered­ménnyel zárult: 1. Rozsnyai István, 2. Pintér Ferenc, 3. Zsidai Sándor és Sarankó János. Az első három helye­zett versenyző emlékplake'Lt- és oklevéldíjazásban része­sült. Kosárlabda Újabb Kohász- cs SBTC- bravúr idegenben Salgótarjáni Kohász- Nyíregyházi Tanárképző 92:86 (45:40) Nyíregyháza: v.: Fricci dr., Pataki. Kohász: Szert (34), Svanter (4), Juhász (33), Palla (10), Tóth (4), cs.: Laj: gut (6), Petrucsik (1), Szabó (1). Telek (—), Oszvald (—), Edző: Szarvas József, z a nyíregyházi találkozónak a bentmarad ásért folytatott harc adott jelentőséget. A Ko­hászok jó játékkal megismé­telték előző heti egri bravúr­jukat. A mindkét palánk alatt kitűnően játszó, és a mérkőzés folyamán 30 ponton felüli remek dobóteljesít­ménnyel kirukkoló kettős. Szert és Juhász vezérletével a Kohászok végig vezetve, biztosan tartották kézben a mérkőzést. Szünetig 5—8 ponttal, szünet után a 17. percig 21 ponttal vezettek. A 17. perc után Juhász kipon­tozódott és az ellenfél meg­kísérelte a lehetetlent. Óriási erőbedobással legtöbbször szabálytalanságok árán 15 pontot ledo1 gozott hátrányá­ból. Ez kevés volt. .s így sor- su)? megpecsételődött. Vívás Nagyszeríí helyezések a serifülő magyar bajnokságon Az 1975. évi serdülő leány és fiú tőrcsapatbajnokság or­szágos küzdelmeit a főváros­ban rendezték meg. A Nyír­egyházán kiemelkedő telje­sítményt nyújtó SKSE fia­taljai a magyar bajnokságon is kitettek magukért. Külö­nösen a lányok remekeltek. A 12 induló csapat először csoportmérkőzéseket vívott. Az SKSE lányai az OSC-t 5:l-re, az Újpesti Dózsát 5:2- re legyőzték. Ezzel bejutottak a döntőbe. Itt is folytatták sikersorozatukat. A DVTK-t 5:0-ra lelépték. Ekkor követ­kezett az első helyért való küzdelem. Sainos. az ellen­fél sportszerűtlensége és a zsűri pártossága nagyban be­folyásolta a mérkőzés kime­netelét. A Vörös Meteor ilyen zöngékkel 5:l-re legyőzte az SKSE-t. Így. a Torják, Gás­pár, Balogh, Magyar összeál'í- tású női serdülő tőrcsapat az idei magyar bajnokság 2. he­lyezettje lett a fővárosi együttes mögött. Ez a telje­sítmény is kiváló, hiszen olyan együtteseket előztek meg, mint a DVTK. Újpesti Dózsa, vagy a Központi Sportiskola. Hozzá tehetjük még azt is, hogv az SKSE vívóinak negyed évszázada alatt ilyen jó eredményt a fiatalok még soha sem értek el. lenében 5:4-re győztek, az Ü. Dózsát 5,:l-re verték meg. A Szombathelytől sajnos 5:4- re vereséget szenvedtek, így már csak a 4.—6. helyezésért mérkőztek. Itt a Székesfehér­várt és az OSC-t egyaránt 5:l-re legyőzték. A serdülő fiú tőrcsapat végeredménye: 1. Vörös Meteor, 2. Szombat­hely, 3. Kecskemét. 4. SKSE 5. Székesfehérvár. 6. OSC. Az együttes tagjai voltak: Sán­dor. Hajdú. Kovács, Fazekas. Mind a csapat tagjainak mind a két edzőnek. Vertig Tamásnak és Sándor Lajos­nak csak gratulálni lehet ezért az eredményért. SBTC—Gyógypedagógia i Főiskola 54:39 (23:19) Budapest: v.: Juhász, Szil­vást. SBTC: Bablena (11), Szertné (19), Gerlei (1), Szarvas- né (8), Juhász (13), cs.: Anda (2), Kővágó (—), Nősz" ki (—), Nagy (—), Válóczi (—). Edző: Pancsovai Nándor. A zsúfolt programú terem­ben mindössze három perc állt a bemelegítéshez a csa­patok rendelkezésére. Ez ke­vés volt a dobóti-tonság megszerzéséhez. A haza’ok kihasználták a patánkoi- is­meretét, Szertnét és Bable”át semlegesítve a 6. p-’rcben már Í0:5-re vezettek. Taftti* kát változtatott az SBTC. \ kevésbé őrzött Juhás ■ do!’ a támadásba. A remek f •— - ban játszó Juhász -r is után szerezte pontjait, é* zel megrendítette az p" fél hadrendjét. A tar’-'tp’: már szünet e'őtt átvet‘ék a vezetést és a szünet u'--’ ‘ — vább javuló ponterős rí'' - ka! hensere'ték. Fö'é ü'-’re jellemző, hogy a 9. és r*. perc között a Szertné Bob’ - na, Juhász hármas 19 la ­tot gyűjtött, míg a jó v ’ ' - kezés fo’ytán az eüenfé' "a - szer sem talált a kosárba. —inát.vus— Hirdessen ön IS a mR4ü ban! Hirdetéseit feladhatja az alábbi hirdetésfel vevő-he­lyeken: Nógrád megye: Lapkiadó Vállalat Salgó­tarján Petőfi u t -(föld szint). Magyar Hirdető ' Vallala’ Salgótarján pavilonsor Kardhordf Miklós - Balas­sagyarmat Luther utca 8 A fiúk is kitettek maguk- r ért. A Budapesti Honvéd el- | NŰGRAD - 1975. november 5-, szerda. c /