Nógrád. 1975. október (31. évfolyam. 230-256. szám)

1975-10-28 / 253. szám

Kézilabda Nuvembcr 7. Kupa Salgótarjánban Hangos sportesemény Szín- Helye lesz a hét végén Salgó­tarján, ahol női és férfi kézi* labdalornát rendeznek a No­vember 7. Kupáért. A sor­rendben negyedízben megren­dezésre kerülő torna ezúttal is nemzetközi lesz, mert azon az NB-s csapatok mellett a szomszédos Csehszlovákiából is indul egy-egy női és férfi­együttes. Az Építők sportte­lepén sorra kerülő torna ün­nepélyes. megnyitója novem­ber kén szombaton, 14 órakor lesz. Teke Vereség' Iiazui pályán Az NB II-es nagy-golyós te­ke-csapatbajnokságban a X. forduló vaskos meglepetést szolgáltatott. Az St. Öblös- üveggyár itthon vereséget szenvedett a Budapesti Pos­tástól. A fővárosi együttes mindvégig kiegyensúlyozott teljesítményeket nyújtva biz­tosan győzte le az üvegese­ket, A tarjáni csapat amióta az NB II-ben szeletel, alig- alig vesztett pontot hazai pá­lyán. éppen ezért nagy meg­lepetésnek számít a oostások győzelme. Az St Öblösüveg­gyár gyüttese az elmúlt he­tekben nagyon váltakozó tel­jesítményt nyújtott, és már itthon is több alkalommal éppen hogy meg tudták szerez­ni a győzelmet. Tehát a ve­reség már érett! St. Öblösüveggyár—Buda­pesti Postás 3:5 (2489—2547 fa), Bp. Postás: Kosa 445, Fischer 416. Bekkor 404, Szűcs 444. Budai 407. Szanyi 431. St. Öblösüveggyár: Mag, 420. Kavács A. 394, Huram Gv. 434, Puszta 373, Huram T. 435, Klauber 428. Ökölvívás 11 trios András országos bajnok! Budapesten, a Sportcsarnok­ban befejeződtek az 52. or­szágos ökölvívó-bajnokság küzdelmei. A könnyűsúlyban szép tarjáni siker született. Botos András, az SBTC ver­senyzője megvédte bajnoki cí­mét. A tarjáni fiú két nehéz mérkőzés után jutott a dön­tőbe, ahol ellenfele a Honvéd jó képességű öklözője Benczik volt. A két versenyző nagy csatát vívott, s a győzelem csak szoros küzdelem után dőlt el Botos javára. (A pon­tozók 3:2 arányban a tarjáni ö'klözőt látták jobbnak.) Vég­eredményben a könnyűsúly­ban országos bajnok: Boto6 András (SBTC, edzője: Pin­tér János), 2. Benczik (BHSE), 3. Kovács L. (Szegedi Dózsa) és Varga J. (SZIM Vasas). V írás Kecskeméten is arattak a tarjáinak Kecskeméten országos III. osztályú női tőrcsapatver­senyre került sor. Az SKSE versenyzői ezúttal is reme­keltek. öt mérkőzést vívtak és mindössze öt találatot kaptak a tarjáni lányok. Eredmények: SKSE—Kecs­kemét 9:0, SKSE—DVTK 9:0, SKSE—Szeged 9:2, SKSE— Szentes 9:2, SKSE—Békéscsa­ba 9:0. Az élmezőny állása: 1. SKSE, 2. Szeged. 3. Békes- ! csaba. 4. Szentes. Kecskemél- I ről az SKSE női tőrcsapata bejutott az országos döntőbe, ahol az osztályozón mérkőz­nek az NB IPbe jutásért. A Kohász-lányok az alábbi csa­pattal vívták ki a kecskeméti eredményt: Oláh, Bárlfai, Szaniszló, Torják, Gáspár, Somogyi. Ugyancsak Kecske­méten rendezték meg a kar- dozók III. osztályú csapat- versenyét is, ahol az SKSE a 6. helyezést érte el. A hét végén Budapesten kerül majd sor a serdülő női és férficsapatbajnokság or­szágos döntőjére. Mint arról korábban hírt adtunk, az SKSE fiataljai Nyíregyházán mindkét csoportban első he­lyezettként jutottak tovább, így reméljük, hogy a jó foly­tatás sem marad el. Hazai László, a zónaverseny indulója Háromszoros felnőtt orszá­gos bajnokcsapat tagjának lenni elismerésre méltó do­log? Feltétlenül. Beszélni kell arról, aki ugyan „csak” a negyedik-ötödik helyet sze­rezte meg az 1974. évi orszá­gos egyéni sakkbajnokság döntőjében, ám ez az ered­mény a világbajnoki zóna- versenyen való indulás jogát jelentette számára? Termé­szetesen. Hazai Lászlóról, a Honvéd SE 22 éves sakkmes­teréről van szó. — Ügy tízéves lehettem, amikor elkezdtem a sakk já­ték iránt érdeklődni. Voltam országos úttörőbajnok. 16 éves koromban pedig Ma­gyarország legfiatalabb sakk­mestere lettem. Az az igaz­ság. hogy az érettségiig az egyetemi továbbtanulást tar­tottam elsődlegesnek. Amióta felvettek a jogtudománvi kar­ra, nyugodtabban foglalkoz­hatom a sakkal is. bár ta­nulmányi kötelezettségeim miatt erre jobbára csak az esti, vagy éppen egyenesen az éjszakai órákban kerülhet sor. Rengeteget kellene az el­méleti újításokat tanulmá­nyozni. Nekem csak morzsák­ra jut időm. mégis gyakran előfordul, hogy éjjel 2—3 óráig is fennmaradok. Hazai László jelenleg har­madéves, kitűnő tanuló. Ed­zője ma is az az Ozsváth András, aki első próbálkozá­sai óta egyengeti útját. Klub­ja sem változott, minősítési könyvében egyetlen bejegyzés található. Bizony sok fiatal sportolónak ezen a téren is példaképül állítható. — A felkészülés utolsó há­rom hetét Mátraházán töltöt­tük, ott is Ozsvárt mesterrel együtt dolgoztam. Sajnos, ő nem lehet ott velem Púidban, mivel Ósom nagymesterrel ketten megyünk és csak eg.v szekundáns utazhat. Szeren­csére Liptay dr. is nagyon jó partner, jó elemző, ráadásul még orvos is. A világbajnoki zónaver­senyre esélytelenül utazó ma­gyar sakkozó kétszer jutott be a legjobb magyar játéko­sok vetélkedőiébe. 1973-ban 9—10-i'k, tavaly pedig Csom- mal holtversenyben 4—5-ik volt. A szeptemberi közép­döntőn azután — nem kis meglepetésre — kiesett. így decemberben meg sem pró­bálhatja megismételni tavalyi sikerét. — Sajnos, négy vizsgámat kellett a középdöntő ideje alat ietennem. Több partiban szó szerint majdnem elalud­tam a tábla mellett Ráadá­sul a nyár folyamán nem sikerült a nemzetközi bemu­tatkozásom sem; a lengyelor­szági Lublinban 13 partiból mindössze 5,5 pontot sikerült szereznem. Ez másfél ponttal kevesebb volt a nemzetközi mesteri normánál; eredmé­nyemmel csak a mezőny má­sodik felében végeztem. A puiai világbajnoki zóna- venseny elete második nem­zetközi versenyét jelenti. Az indulók közül csak Csommal játszott ez idáig, a több lekről osiak „beszerzett” játszmái­kon keresztül tudott meg egyet, s mást. Továbbjutásról nem is ábrándozik, a nem­zetközi mesteri normáról azonban nem mondott még le. — Megnyitási repertoárom bizony elég szegényes. Az általam játszott változatok­nak előnye, hogy hamar le kell térni a kitaposott utak­ról. Ha ezt sikerül kikénv- szerítenem, akkor a legtöbb indulónak egyenlő ellenfele is lehetek. Kívánjuk, hogy érje el cél­ját a magyar színek képvise­lője. Jocha Károly Az SB ll-ben Góllicplelcn csatárok Sasybátony — Szekszárdi Dózsa 0:0 Nagybálony, 1200 néző, v.: Palchuber. A 23. percben Ko- kapufát találta el. (Palchuber Geiger. Nagybálony: Palchu- vács F. mintegy 14 méterről már verve volt.) Kettő perc* bér — Sütő, Antal, Pozsár I., lőtt a jobb kapufa mellé, cel a befejezés előtt nagy ka- Kovács L. — Macska, Kovács Ezekben a percekben elgon- varodás után Pozsár I. elha- F. (Orosz, a 85. percben), dolás nélküli hazai támadá- markodottan 18 méterről fölé Nagy — Veres, Pozsár II. sok futottak a pályán. A 38. lőtt. (Pál, a 60. percben), Loch, percben Lochot felvágták, de Kiegyensúlyozott mérsé* Edző: Horváth Mihály. Szék- a vendegek kapusa bravúrral kelt iraimij és színvonalú szárd: Lipovszki - Zalavári. ütötte ki a labdát Pozsár II. mérkőzésen a határozottabb, Simon, Cserneczky, Pusztai — elöl. A 43. percben Bulla ke. keményebb játékot nyújtó Szabó. Tóth, Laki — Somodi. csegtető helyzetben a kapu Szekszárd megérdemelten Szentes. Bulla (Freppán, a 86. fölé lóit. A 49. percben Szén- vitte , Naevbátonvból az percben,) Edző; Kormos Mi- tes egy szép támadás végén egyik A banyászcsa­, , mintegy 1- méterről alig lőtt pat: támadójátékéban kevés A 3. percben Palchuber ve- a kapu melle. Az 57. percben volt az eigonc]olás a lendü- dett egy veszélyes jobbsarkos Kovács F. aláfutott a labdá- let Hazai níiiván «okkal ak- lövést. Ezután mintegy 20 nak. így odalett a jó helyzet. *abb^ k^^áts^ ahhoz, percig kiegyenlített játék A 60. percben a loves pillana- hogy győzelem szülessen! Jó: fo.yt, gólhelyzet nélkül. A taban mentett Pozsár, I. a 16- Palchuber, Antal Kovács L 24. percben Loch jó helyzet- oson belül. A 67. perc végén jp . S;mo^ Tóth és rjser- 0-0-, mintegy 15 méterrről történt a mérkőzés legiátvá. neczky mellé lőtt. A 26. percben So- nyosabb pillanata. Bulla modi közeli lövését védte mintegy 13 méterről a bal Sulyok Sándor Az NB lll-ban Gólzápor, kiállításokkal Balassagyarmati SE—Hajdú Vasas 5:0 (1:0) Balassagyarmat, 1500 né­ző. v.: Marmoly. BSE: Tre- so — Pribék, Jelen Homyák, Lajíkó, Hugyecz, Huty* tyán, Szalai, Nagy, Ferencsik, Szedlák. Edző: Tománvi Pál. Hajdú Vasas: Ménes — Kiss B., Lukács, Kiss Gy-, Poór, Csen­des, Bujdosó, Szántó, Mikié, Tiba. Hutka (Kontor). Edző: KomlÓ6sy Imre. A 27. percben a felezővo­nal tájékán a téglásiák part* dobását Szalai szerezte meg. A csatár kapura tört és fut* tálból 25 méterről nagy gólt lőtt a jobb alsó sarakba. 1:0. A 35. percben Szedlák ügyes cselekkel tort be a 16-osra. a védők szerelés közben fel­vágták. de a bíró továíbben- gedte a játékot. A vendég­csapat szórványos ellen tá* madásai a hazai védőknek ritkán okoztak nehéz per­ceket Szünet után nagy erővel v oíiamoztak a hazaiak. Nagy lövése a kapufá­ról pattant vissza, és néhány perc múlva a kapus felett lá­gyan. átívelt labdáját a gól­vonalról vágta ki Lukács. A 65- percben Pribeli a félpá­lyánál megszerezte a labdát, jól ugratta ki Szálait, aki elfutott, első lövését ugvan a kapus kiütötte, de a labda ismét a csatár elé került, aki másodszorra nem hibázott 2:0. A 67. percben Lajkó egy összecsapás után meg­rúgta ellenfelét ezért a já* tékvezető kiállította. Az utol* só tíz perc igen mozgalmas volt. A 80. perc után lesről futott el Kontor a labdával. A játékvezető sípolt és mivel a játékos reklamált, ezért ki­állította a játékvezető. A 84- percben Mikié és Jelen ösz- szecsapott, földreestek, de mivel Mikié a felkelő- Jelén*- be rúgott, ezért a pályát el­hagyni kényszerült A 85. percben Treso hárított egy szabadrúgást, azonnal ki­rúgta a labdát, a félpályánál Szalai lefejelte Nagy elé. A csatár kapura tört és az elé­je kifutó Ménes elhúzta a csatár lábát ll*es! A tett színhelyén a játékosok dula* kodtak és ezért Kiss Gy., durva játék miatt a kiállítás sorsára jutott. A büntetőt Treso a bal kapufa élére lőtte, de a labda a másik o!* dalon a hálóba vágódott. 3:0. A 88. percben Pribeli re­meken ugrott ki a védők kö­zük akik lest reklamáltak. A játékvezető továbfcot intett- A hétvéd a kapu elé lőtte be a labdát, Nagy lekezelte, és a háló közepébe küldte. 4:0. A 90. percben egv rö­vidre sikerült hazaadást a szemfüles . Szedlák elcsípte, és a kimozduló kapus mellett a háló közepébe lőtt. 5:0. A nagy gólkülönbség el­lenére küzdelmes mérkőzést vívott a két csapat. A ven­dégek a találkozó végére el* vesztették uralmukat ide* geik felett. Jó: Pribeli, Je­len, Homyák, Szalai, ill.: Lu­kács, Csendes. Reifer László \ endégmezőnyfölény, hazai győzelem SKSE—Egri Vasas 2:0 (1:0) Salgótarján, 500 néző, v.: Pálvölgyi. SKSE: Hulitka — Verbói, Kasza, Nagy, Szőke, Guly'ka, Kiss, Bábel, Szolno­ki. Fekete, Tóth (Szóllősi). Edző: Tóth István. Eger: Ecade — Zay, Sípos. Mezei, Pázmándi. Barta, Hevén Su­lyok, Hajdú. Zajácz. Cseh. Edző: Várallyay Miklós. A másod k percben Fe­ketéhez került a labda. Zay elcsúszott, a csatár észre* vette, hogy Bende messze el* hagyja kapuját és bal oldal* ről félmagasan a kapu kö­zepébe lőtt. 1:0. Ezután a vendégek fölényét négy szög­let is jelezte. Az egyik egri támadás végén Hajdú nagy lövést küldött kapura, a labda Hulitka kezéről a felső lécre, onnan a mezőnybe vá­gódott. A túloldalon Szolnoki jó érzékkel gurított vissza egy labdát, de a társak le- maradtaik. A vendégek mind erőteljesebben támadtak, a hazaiak esetenként nyolc emberrel is védekeztek. A 25. percben Sulyok 16 méterről óriási lövést küldött kapura, de a bal felső sarokba tar­tó labdát Hulitka bravúro* Eredmények, táblázatok Az NB I. állása 1. Ferencv. 10 9­1 26:10 18 2. Videoton 10 6 2 2 22:10 14 3. Ú. Dózsa 10 6 1 3 23:16 13 4. Bp. Honvéd 10 5 2 3 20 :15 12 5. Haladás 10 4 3 3 17:14 11 6. SBTC 10 5 1 4 18:17 11 7. DVTK 10 4 3 3 12:14 11 8 Kaposvár 10 3 4 3 16:20 10 9. MTK-VM 10 4 1 5 12:13 9 10. Cseoel 10 3 3 4 12:13 9 11. ZTE 10 3 2 5 16:14 8 12. Vasas 10 3 2 5 16:17 8 13. SZEOL 10 3 2 5 9:21 8 14. Tatabánya 10 3 1 6 11:20 7 15. Rába ETO 10 1 4 5 12:17 6 16. B.-csaba 10 1 3 6 8:17 5 Debrecen—Várpalota 1:0 (0:0), Nagykanizsa—Oroszlány 2:0 (0:0), Dorog—Pécs 1:0 (1:0), BVSC—MÁV DAC 4:0 (0:0) Dunaújváros—Izzó 5:0 (1:0), Bp. Spartacus—Bábolna 5:2 (2:0), Kossuth KFSE—Szolnok 4:2 (2:1). A bajnokság állása November 2-án, a XJV. fordulóban: Komlói Bányász —Nagybátonyi Bányász. NB II. Északkeleti csoport: Miskolc—Rakamaz 1:0 (0:0), Debreceni MTE—Borsodi Bá­nyász 1:1 (0:0), Egri Dózsa— Hejőcsaba 2:0 (2:0), Kazinc­barcika—Nyíregyháza 3:3 (2:2), Ózd—Záhony 4:0 (1:0), Gyöngyös—Sátoraljaújhely 3:0 (2:0), Rudabánya—Borsodi Volán 4:1 (0:0), Leninváros— Balmazújváros 2:2 (1:0. II. Záhonv 19. Bors. V. 2«. B.-Ú.1V. 13 5 1 7 14:22 11 13 2 1 10 12:36 5 13 - 2 11 10:54 2 November 2-án, a XIV. fordulóban: Rakamaz—Balas­sagyarmat, Hajdú Vasas (Téglás)—SKSE. A totó 43 heti eredménye November 1 én, a XI. for­dulóban: Ü. Dózsa—SBTC, Ferencváros—Haladás, Vi­deoton—Tatabánya, Zalaeger­szeg—Csepel, Diósgyőr—MTK- VM. Szeged—Kaposvár, Bé­késcsaba—Bp. Honvéd, Rába ETO—Vasas. NB II. Komló—FŐSPED 1:1 (0:0), Budafok—Volán 1:1 (1:0), 1. Dunaújv. 13 10 2 1 37-11 22 2. Dorog 13 8 3 2 21:12 19 A bajnokság állása 3. Budafok 13 8 3 2 26:18 19 4. KKFSE 13 7 2 4 27:17 16 1. Egri D. 13 7 4 2 32:11 18 5. BVSC 13 7 2 4 25:18 16 2. Ózd 13 8 2 3 26:10 18 fi- Pécs 13 6 3 4 24:14 15 3. DMTE 13 6 5 2 28:12 17 7. Volán 13 5 5 3 21:16 15 4. MVSC 13 7 2 4 27:18 16 8. Komló 13 5 4 4 16:12 14 5. L-eninv. 13 5 5 3 24 :23 15 9. Debrecen 13 5 3 5 15:24 13 6. Rakamaz 13 6 3 4 17:16 15 10. Várpal. 13 4 4 5 19:21 12 7. Bors. B. 13 6 3 4 19:24 15 11. Nagyba!.. 13 4 4 5 15:18 12 8. Nyíregyh. 13 6 2 5 32:19 14 12. Kanizsa 13 4 4 5 18:17 12 9. Rudab. 13 6 2 5 23:25 14 13. FÖSPED 13 4 3 6 22:24 11 10. SKSE 13 4 5 4 29 :24 13 14. Or őszi. 13 4 3 6 22:25 11 11. Hajdú V. 13 6 1 6 25:24 13 15. MÁV D. 13 5 1 7 16:23 11 12. Egri V. 13 6 1 6 22 :23 13 16. Szolnok 13 4 2 7 19 :21 10 13. S.-újhely 13 5 3 5 18:20 13 17. Szeksz. 13 3 4 6 17:23 10 14. K.-barc. 13 4 4 5 38:28 12 18. Izzó 13 3 4 fi 14 :20 10 15. Gyöngyös 13 4 4 5 22:21 12 19. Bp. Sp. 13 2 3 8 15:32 7 16. B.-gyarmat 13 5 2 6 21:21 12 20. Bábolna 13 b 1 10 17:3.3 i 5 17. Hej öcs. 13 5 2 G 16 :2ü 12 1. Pécs—Dorog 2 0:1 2. Nagy bát.—Szekszárd X 0:0 3. FÖSPED—Komló X 1:1 4. Kanizsa—Oroszlány 1 2:0 5. KKFSE—SZMTÉ 1 4 :2 6. Volán—Budafok X 1:1 7. Réocelak—Körmend 1 1:0 8. Z. Dózsa—AURAS X 2:2 9. Győri Text.—Fűzfő X 0:0 10. Rákóczi SE—Vác 2 1:2 11. ÉGSZÖV.—Szarvas X l :1 12. Martfű—SZVSE 1 2:1 13. Brescia—Spal 1 3:1 + 1 14. Foggia—Varese 1 1:0 san hárította. A félidő befe­jezése előtt Szolnoki lövése kerülte el a bal kapufát Szünet utón a hazaiak is biztatóbban, erőteljesebb«! játszottak. A 49. percben Fekete fejelt veszélyesein ka­pura. Egy perccel később bal oldalról szögletet ívelt be a hazai csapat, a labda Bábel elé került, aki két méterről a bal alsó sarokba perdített. 2:0. Ezután már változato­sabb lett a játék. Az első félidei nyomasztó vendég- fölényt felváltotta a hazaiak támadójátéka. A 68. perc­ben Szóllősi nagy helyzetben a kapus kezébe fejelt. Ezután ismét a vendégek percei kö­vetkeztek. Barta 17 méterről nagyerejű szabadrúgást kül­dött kapura. Hulitka kiütöt­te a labdát, a befutó Cseh új* ra a kapusba lőtt. Ezután még két helyzetet hagytak ki a vendégek, majd hazai tá­madásokkal ért véget a ta­lálkozó. Sorrendben az ötödik mér­kőzésén szerepelt az SKSE, eredményesen. Ez jó mérleg, viszont a mérkőzésen, főleg az első félidőben sok át­adási hibával játszott a ha­zai csapat. A vendégek tá­madtak többet. viszont a hazaiak jobban kihasznállak helyzeteiket és ígv értékes két pontot szereztek. Jó: Hu­litka (a mezőny legiobb;a).‘ Szőke. Szolnoki. Fekete, ill.: Pázmándi, Hevér. Zajácz. Demény László NÓGRAD - 1975. sJitóber 28., kedd i