Nógrád. 1975. április (31. évfolyam. 77-100. szám)

1975-04-22 / 93. szám

A játcSivezeíő Az április 23-i. előrelátha­tólag 100 ezer néző előtt Belg­rádiján lejátszásra kerülő Crvena Zvezda—Ferencváros KEK döntőbejutásért vívandó visszavágó mérkőzést Walter Eschweiler NSZK-beli FIFA- játékvezető dirigálja, aki így emlékezett pályafutásáról: • — „1935-ben születtem Bonn—Rheinben. Gyermek­éveimben egyetlen soortnak a focinak hódoltam. Játékos­ként az SV BEUEL 06 ifi­csapatában szerepeltem — a kapus kivételével minden poszton — váltakozó sikerrel. Egy alkalommal két utcacsa­pat mérkőzésének vezetésére kértek fel. A vérbeli, mezít­lábas focicsatát végignézte néhány sportfunkcionárius is, akiknek rábeszélésére hatá­roztam el — 15 éves korom­ban —. hogy felcsapok játék­vezetőnek. 1950-ben vizsgáz­tam. Kezdeti sikereimre jel­lemzően, a különböző minő­sítési fokozatok elérése után 1963-ban már a Bundesliga I. osztályában fújtam a sípot, míg 1970-ben — 35 éves ko­romban — már tagja lettem a FIFA-keretnek is. Ettől kezdve számos, rangos nem­zetközi találkozót vezettem. A magyar klubcsapatoknak. NSZK-beli portyamérkőzése- ín is működtem. Anyanyel­vemen kívül angolul és fran­ciául beszélek. Hobbviaim: egy jó könyv, a klasszikus zene és a különböző fociklu­bok jelvényeinek gyűjtése. Civilben diplomáciai vonalon, a bonni külügyminisztérium protokoll osztályán tényke­dem.” A 25 éves aktív játékveze­tői pályafutását most ünnep­lő, kitűnő nyugatnémet FIFA- játékvezetőt a sportújságírók arról faggatták: „Minek kö­szönheti. hogy olyan higgad­tan. kitűnő erőnlétben vezeti mérkőzéseit?” — „Mindfen mérkőzésemre lelkiismeretes alapossággal készülök fel” — mondta, majd így folytatta — „Számomra mindig a leg­közelebbi mérkőzés a legfon­tosabb. akár egy Ul. osztályú ifi-, egy rázós Bundesliga, vagy akár egy KEK-döntőbe- jutásért vívandó küzdelem.” Atlétika Uánnasugráthan csapat bajnok az SKSt Nyíregyházán került lebo­nyolításra az atlétika ügyes­ségi csapatbajnokság északi területi döntője. A kétnapos viadalon az SKSE csapata magasugrásban 174-es átlag­gal az ötödik helyet szerezte meg. Egyénileg Gibicsár és Garamvölgyi egyaránt 190-et ugrott, Szummer és Telek is azonos eredményt ért el, 170- et, míg Kovács a 150-es ma­gasságot vette sikerrel. Hármasugrásban nagysze­rűen szerepelt az SKSE együt­tese. Üj megyei csúccsal, 13,28-,as átlaggal megszerez­ték a bajnoki címet. Először fordult elő, hogy ketten is túljutottak a 14 méteren. An­gyal 14,57-et, Szummer 14,03- at, Garamvölgyi 12,67-et, Schwarcz 12,64-et és Gibi­csár 12.53-at ugrott. Az SKSE atléta csapata nehéz csoport­ba került, hiszen két A-kate- góriás egyesülettel, Nyíregy­házával és a DVTK-val kel­let felvenni a harcot. A sze­replésük ennek tudatában méginkább dicséretre méltó. — SPORT — Az NB lll-ban Pompás gólok Nagybátony—Nyíregyházi Sp. 4:1 (2:1) Nagybátony: 800 néző. V.: Tompa, Nagybátocy: Palchu- ber. — Kelemen. Antal, Macska. Szabó, Bállá. Nagy, Veres, Pozsár II, Kovács F., Loch. Edző: Szojka Ferenc. Nyíregyháza: Pilcsuk. — Ke- mecsei. Kléninger, (Major), Szekrényes, Teshmajer, Szik- szai, (Szórád), Kozma, Nagy, Sorbán, Korponai, Kegye. Edző: Demény Béla. A- 3. percben Bállá fölé lőtt. A 17, percben Korponai szögletét Kelemen fejelte ki, veszélyes helyzetben, öt perc múlva bal oldali vendég szöglet után Palchuber csak másodszorra hárított. A 25. percben történt az első gól­veszélyes hazai akció. Loch és a kapus egyszerre ment a labdáért, Loch kifejelte a ka­pus kezéből és a védők a gól­vonalról mentettek. A 29. percben született meg a ha­zai csapat vezető gólja. Loc- hot felvágták a 16-oson belül, vitathatatlan 11-es, a bün­tetőt Veres a léc alá bom­bázta, 1:0. A 38. pei'cben nö­velte előnyét a Bányász csapat. Pozsár II. egyéni já­ték után a jobb oldalról mint­egy 12 méterről élesen, lapo­san lőtt a jobb alsó sarokba. 2:0. Az első félidő utolsó per­cében szépített a vendégcsa­pat. Jobb oldali támadás vé­gén a fedezetlenül hagyott Kegyéhez került a labda, aki 10 méterről a jobb sarokba lőtt. 2:1. Szünet után két perc alatt eldőlt a két baj­noki pont sorsa. A 47. perc­ben Pozsár II. kitűnően ug­rott kj és hatalmas lövése a jobb sarakba vágódott, 3:1. Egy perc múlva Loch robo­gott el a jobbszélső helyén bekanyarodott az ötösre és a tehetetlen kapus mellett a kapu közepébe lőtt, 4:1. Ez­után Kovács Ferenc \éles lövé­se alig kerülte el a kaput, majd újra ő jelentett ve­szélyt, de a lövés mellé szállt. A 67. percben Szabó éles be­adásával Loch robbant be, de fölé lőtt. A 82. percben Nagy Attila elől mentettek szöglet­re. A 89. percben Veres nagy bombáját védte Pilcsuk. Fél órán át tapogatódzó játék volt, nehezen bontako­zott ki a Bányász csapat tá­madó játéka. A jogos 11-es fordulatot hozott megnyug­tatta a hazai csapatot. A szü­net utáni fergeteges két gyors gól el is döntötte a két pont sorsát. Különösen kitűnt Po­zsár II. korszerű közéipcsatár játéka. Az is örvendetes, ho,gy hosszú idő után újra van a csapatnak lelkes, „B.- közép” szurkoló gárdája. Sulyok Sándor IVcm megy a kék-fehéreknek Salgótarjáni Kohász — Leninváros 0.0 s Salgótarján, 600 néző, v.: Hoffer, SKSE: Tajti — Ka­pás, Kasza, Nagy, Szőke, Lisztóczki, Fodor (Szolnoki), Bábel, (Rezsnyák), Gulyka, Fekete, Antal. Edző: Wahl­kampf Lajos. Leninváros: Do­hány — Teslér, Homródi, Sza- nyó, Tapercser, Haisz, Der- zsényi, Petró (Bertók), Lázár Kiss, Gunics, (Bodogán). Edző: Temesvári Miklós. Két gyors SKSE támadás vezette be a játékot. Úgy tűnt, hogy a hazai csapat gó­lokkal nyer. A vendégek azon­ban keményen védekeztek. Sőt ritka elfutásaik veszélyt je­lentettek a hazaiak kapujára. A 12. percben egy ilyen vá­ratlan támadás végén Petró a bal alsó kapufát találta el. Erősödtek az SKSE rohamok, de azokban nem volt elgon­dolás, átütő erő. A 25. perc­ben jobb oldalról szögletet íveltek be a hazaiak. A labda Antalhoz került, akinek lö­vését Dohány nagyszerű ref­lexszel előzte a mezőnybe. Később Lisztóczki, majd An­tal lövését hárította a ven­dégek kapusa. A túloldalon jobbról gördült a támadás, a védők Petrót őrizetlenül hány­ták, szerencsére a középre húzódott szélső gyengén fe­jelt a kapus kezébe. A II. félidőben hazai ro­hamokkal folytatódott a küz­delem. A 49. percben Fekete nagyszerű beadását Bábel át­lépte, de mielőtt hazai csa­tár érkezett volna, felszabadí­tottak a védők. Az 55. perc­ben Dohány ismét kiöklözött egy erős lövést. A vendégek mind elszántabban védekez­tek. A 65. percben Lisztóczki lövése kerülte el a kaput, majd a vendégek jutottak szabadrúgáshoz. A 71. perc­ben Gunics óriási helyzetet hagyott ki. A másik oldalon Antal hátraesve ollózott a kapu mellé. Az SKSE csatá­rai túlkombináltak minden helyzetet. Az utolsó percekben egy gyors vendégelfutás köny- nyen eldönthette volna a mér­kőzés sorsát, a csatárok azon­ban hibáztak. A találkozón nem láttunk a hazaiaktól korszerű támadá­sokat, és ami nagyon hiány­zott, gólokat. A vendégek első perctől szervezetten védekez­tek. Bár sok esetben túl ke­mény volt a leninvárosi vé­delem, ennek ellenére hasz­nosan játszottak. Még akkor is, ha több esetben a játékve­zető elnéző volt durva játé­kukkal szemben. A találkozó inkább küzdelmet hozott. Színvonalról nem beszélhe­tünk. A hazaiak többet, a vendégek veszélyesebben tá­madtak, úgy tűnt átgondol­tabb a csapatmunkájuk. A győzelemhez a hazaiak áll­tak közelebb, az eredmény azonban valós. Jó: Kapás, ill.: Dohány, Homrádi, Szanyó. —demcny— Többel támadtak a hazaiak Miskolci VSC — Kistoronyéi Bányász 2 0 (0.0) Miskolc, 1200 néző. V.: Hartmann. MVSC: Kun — Szabó Z.. Leisat, István, Gal- ló. Szabó P., (Dulibán), Lip- ték. Demkó. Szabó Gy., Kiss, Fekete, (Lukács), Edző: Virág István. Kistcrenye: Horváth — Mester, Gaiger, Ferencz, Domonkos, Czene, (Szabó) Du-^ dás,. Tarlóéi, (Bozsik), Né-’ meth, Romhányi, Rátóti, Edző: Szomszéd Ádám. Ragyogó időben kitűnő ta­lajú pályán'lejátszott mérkő­zésen a vendég csiaipat kez­dett jobban. 'Nem tisztelte nagy ellenfelét, és bátran kezdeményezett. A 10. perc­ben vezetést szerezhetett volna a terenyei csapat, de Dudás a kis szélső a hosszú­sarok mellé lőtt. Utána él­vezetes, jó játék alakult ki. A 20. percben Kiss lövését véd­te Horváth. A 32. percben Tarlósi veszélyeztetett. A 39. percben ismét a vendég ka­puvédő tett ártalmatlanná egy veszélyes lövést. A 44. percben Romhányi elöl tisz­táztak a hazai védők. Szünet után az első perc­ben megszerezte a vezetést a vasutas csapat. Terenyei kezdeményezés után egy gyors ellentámadásból Kiss lőtt a hálóba', 1:0. A gól kis­sé letörte a nógrádi fiúkat, de nem sokáig. Jól védekez­tek és a mezőnyben is elég jól játszottak. A 66. percben egy sajnálatos sérülés történt a fejelni akaró Rátóti,t fejbe rúgta egy védő. Szemsérülést szenvedett. A helyi kórházba vitték be, ahonnan segély- nyújtás után hazaengedték. Mivel a cserék már addig ki lettek merítve, a terenyei csapat 10 főre csökkenve ját­szott, küzdötte végig a hátra­levő 24, percet. Ebben a já­tékrészben a létszámfölény­ben levő miskolci csapat tá­madott és a befejezés előtt 8 perccel István által lőtt gól­lal 2:0-ás győzelemre tett szert. Végig elég jó iramú és színvonalas mérkőzésen a helyzeteit szerencsésebben kihasználó csapat — sokáig emberelőnnyel — győzött. —győry — A bajnokságok állása A 22. forduló eredményei. Va­13. Borsodi V. 27 8 7 12 35-49 2S sas— ti. Dózsa 3:0. Honvéd—FTC 14. Borsodi B. 27 7 8 12 36-48 22 1:1. CseDel—Békéscsaba 0:0, 15. S.-újhely 27 8 6 13­■24-39 22 MTK-VM—Tatabánya 1:0, Hala­16. Kisvárda 27 7 7 13 42-49 21 dás—-DVTK 3 :0, Videoton—SBTC 17. H. Bocskai 27 7 7 13 26-46 21 3:1. ZTE—Rába ETO 2:2. 18. Kisterenye 27 7 6 14 35-45 20 19. Tuzsér 27 5 4 18­-35-57 14 NB I. 20. DEAC 27 3 6 18 33-68 12 1. Ű. Dózsa 21 17 2 2 55-22 36 2. Bp. Honvéd 22 14 7 1 43-14 35 3. Ferencváros 21 9 9 3 38-20 27 4. Videoton 22 8 8 6 26-29 24 5. Csepel 21 9 5 7 26-20 23 6. ZTE 22 8 4 10 21-26 20 7. Diósgyőr 22 6 8 8 24-31 20 8. Rába 22 8 3 11 33-36 19 9. Vasas 21 8 3 10 32-39 19 10. MTK-VM 21 6 6 9 24-31 18 U. Tatabánya 21 6 5 10 17-22 17 12. Pécs 21 5 7 9 21-31 17 13. SBTC 22 6 5 11 25-38 17 14. Békéscsaba 22 4 7 11 20-30 15 15. Haladás 21 6 3 12 21-37 15 A 23. forduló párosítása: Békés­csaba—Vasas, ZTE—Bp, Honvéd. Ü. Dózsa—Csepel, FTC—Pécs, DVTK—Videoton, Taiabánva—Ha­ladás. SBTC—MTK-VM. A 27. forduló további eredmé­nyei : Kazincbarcika—DEAC 3:2. DMTE—Borsodi Bányász 3:1. Haj­dú V.—Gyöngyös 1:0, H. Bocskai —S.-újhely 2:0, Tuzsér—Záhony 1:2, Lehel SC—Rudabánya 1:1. Borsodi Volán—Kisvórda 3:3. A 23. fordulóban (április 27.) a Kis- terenye hazai pályán a Borsodi Volánnal mérkőzik. Az SKSE és a Nagybátony idegenben. Ruda­bánya. illetve a Borsodi Bányász ellen szerepel. A totó 16. licti eredménye 1. Budafok—Bp. Spart. X 2:2 NB in. EszakKcleti-csoDort 2. Kaposvár—Dorog 1 1:0 3. KKFSE—Volán 1 1:0 1. Nagvbátony 27 15 8 4 46-22 38 4. Ózd—Ganz-MAVAG 1 1:0 2. DMTE 27 15 7 5 53-36 37 5. Kanizsa—D.-újváros 1 1:0 3. MVSC 27 15 6 6 58-34 38 6. Oroszlány—Debrecen X 1:1 4. Kazincbarc. 27 15 5 7 56-33 35 7. D.-újv. Építők—PVSK X 2:2 5. Györgyös 27 15 5 7 51-30 35 8. Lőrinci Fonó—Előre 1 2:0 6. Lehel SC‘ 27 13 5 9 42-35 31 9. Szigetvár—BVSC Z 1:6 7. Záhony 27 14 3 10 49-47 31 10. Esztergom—Bábolna Tt 1:1 8. Leninváros 27 10 10 7 38-23 30 11. Hajdú V.—Gyöngyös 1 l:o 9. Nyíregyháza 27 11 8 8 46-37 30 12. Avellino—Perugia 2 0:1 10. Rudabánya 27 9 12 6 36-29 30 13. Parma—Verőn a 2 0:1 11. SKSE 27 10 8 9 50-44 28 +1 12. Hajdú V. 27 9 6 12 31-51 24 14. Spal—Palermo X 2:2 Kézilabda NB 11 Ragyogó SBTC győzelem Szomorú búcsú SBTC—Kiskunhalasi AC 10:8 (6:6) Kiskunhalas, ▼.: Pécsi. SBTC: Kiss (Kollárné) — Su­lyok (—), Fehérváriné (2), Lukács (2), Takács (—), Nagy (5), Városi (1). Edző: Szabó Gábor. Váltott vezetéssel fej-fej melletti nagy küzdelemben egyik együttes sem .tudott előnyt kiharcolni. Az SBTC hagyományos kritikus percei szerencsére az ellenfélnél is azonos időpontban jelentkez­tek. A lelkesen, fegyelmezet­ten játszó együttes mintaszerű védekezésből lendületes tá­madásokkal, Kollárné bra­vúros védéseivel — hat 7-es- ből hármat kivédett — Nagy, Lukács és Fehérváriné látvá­nyos góljaival előnyt harcolt ki és ezzel győzött. A cserejá­tékosok nélkül igen jól ját­szó Stécé minden tagja dicsé­retet érdemel. Bp. 111. kér. TTVE— Salgótarjáni Építők 17:16 (6:9) Salgótarján, v.: Bandi, Lil- for. Építők: Kiss J. — Nagy (4), Szlávik (8), Kovács I. (—), Kadai (—), Nágel (—), Kovács II. (1), cs,: Padár (1), Pécsi (—), Kovács III. (1), Kovács Z. (1), Kulhavi (—). Edző: Czimmer János. A mérkőzés bensőséges ün­nepséggel kezdődött. Az egye­sületnek sok dicsőséget szer­zett és több éves NB I-es eredményes szereplésével a megye legnagyobb kézilabda egyénisége címet méltán ki­érdemlő Szlávik Viktort bú­csúztatták. Visszavonulása nagy veszteség. A küzdelem sokat ígérőén kezdődött. A búcsúzó Szlávik védhetetlen lövése nyomán zúgott a taps. Az Építők a 6. percben régen látott jó játékkal már 5:0-ra vezetett. A következő tíz perc alatt a hazaiak védekező tak­tikája csődöt mondott. Az el­lenfél többnyire széleken indított villámlámadásai. egyenlítést, majd 6:5-ös veze­tést jelentettek. Űjabb’ Szlávik bombák, s Kiss János ragyogó védései szünetig újból az Épí­tőket juttatták vezetéshez. Szü­net után újabb rövidzárlat. Majd 20 perces óriási küz­delem. A véghajrát az ellen­fél kezdte eredményesebben, elhúzott és az újból feltáma­dó hazaiak már csak szépíte­ni tudtak az eredményen. (mátyus) Kosárlabda Keli ős győzelem Értékes puntok Salgótarjáni Kohász—Ó5C 85:83 (52:53) Salgótarján, v.: Gillik— Szilvási. Kohász: Szert 23. Ju­hász 28, Svantner 7. Tóth 8, Mosonújvári. Cs.: Palla 13, Pintér 6. Edző: Szarvas Jó­zsef. Az OSC a Kohászok magassági fölényét gyorsaság­gal. fölényes dobóbiztonság­gal ellensúlyozta. Nagy küz­delemben k szünetig kisebb - nagyobb non tkülönb&éggel az ellenfél vezetett. A szünet utáni első percekben sem változott a kép. A hazaiak 62:61 után vették át a veze­tést. Három perccel a befe­jezés előtt már 79:73-ra állt a küzdelem. Az utolsó per­cekben még egyszer egyenlí­tett az ellenfél, de a véghaj­rára a sorozatos kioontozások meggyengítették. Végül is a jobban taktikázó hazaiak ru- tingyőzelmet harcoltak ki. SBTC—Fürdőigazgatóság 77:32 (39:16) Budapest, Prenker. Bánki. SBTC: Bablena 21, Rozson vi 4, Gasparkovics 14, Handa 12. Kulhavi 6, Cs.: Kővágó 3, Juhász 10. Bokodi 2. Noszki 3, Nagy 2. Edző: Pancsovai Nándor. Az SBTC nagyobb tudása már az első percekben kidomborodott, 10:0-ra vezet­tek. Rozgonyi és Anda pon­tos távoli dobásai kicsalták az ellenfél védőjét és így a két center előtt kinyílt a zó­na. A nagyarányú vezetés után enyhébb lett a iáték. Szünet után újabb tízperces lendület 54:22-es vezetése már biztosította a végső győ­zelmet. —mátyus— Soroltban Április 23-án a Nógrád megyei Tanács épületében a megye testnevelési és sport­vezetők részére tanácskozást rendeznek. Napirendre kerül Nógrád testnevelési és sport- mozgalmának helyzete — az 1974. év végi jelentések alap­ján —, a soron, következő legfontosabb feladatok. ★ A megyei Sporthivatal ké­résére a Magyar Testnevelési Főiskola Tudományos Kutató Intézete segítséget ad a me­gye versenysportjának fej­lesztéséhez a kialakult tudo­mányos módszerek tapaszta­latok átadása útján. Ennek keretében, első alkalommal április 24-én a megyei sport- hivatalban edzői konferenciá­ra kerül 6or, Az 1975. évi megyei röp­labda serdülő kiválasztó ver­senyt április 28-án 15 órai kezdettel a SÜMSE pályán rendezik meg. A verseny cél­ja a röplabda sportág tömeg­bázisának kiszélesítése, a te­hetséges fiatalok felszínre kerülése. Az asztalitenisz megyei serdülő fiú, leány egyéni, valamint az ÓIK és az OSK csapatversenyének megyei döntője technikai okok miatt április 20-án nem került megrendezésre. A serdülők egyéni versenyére május 3- án kerül sor. Az OSK és ÓIK megyei csapatdöntőt május 24-én rendezik meg. V ívós Siker flódinezővásárlielyen Hódmezővásárhelyen II. osztályú női tőr minősítő versenyre került sor, ahol 32- en léptek pástra. Az indulók között 22 H. osztályú volt. A mezőnyben szerepelt az SKSE képviseletében Torják, Sza- mszló és Gáspár. A fiatal sportiskolás lányok becsület­tel helytálltak. Gáspár a kö­zépdöntőben ugyan kiesett, míg Torják és Szaniszló ki­harcolta a döntőbe jutást. Szaniszló a 6. helyezést érte el. Az első helyen hármas holtverseny alakult ki. Torják egy mérkőzést megnyert, egyet veszített. Végeredményben a dobogó második fokára ke­rült. A két fiatal tőrözőnő, Torják és Szaniszló ezzel az eredményével ismét megerősí­tette 1975-re arany jelvényes ifjúsági szintjét. NÓGRÁD - 1975. április 22., kedd 7