Nógrád. 1975. március (31. évfolyam. 51-76. szám)

1975-03-19 / 66. szám

Labdarúgás — Megyei hajnal,ság Haritiiiicliileiic gól a tavaszi nyitányon Idegenben nyeri as St. ZIM és Kazár — Gólzápor öt meccsen As Öblei-üvegeyár egy hellyel hátrább, a Palotás előbbre jutott «SPOR Felszabadulási sportzászF Megkezdődött a megyei labdarúgó-bajnokság 1374/75. évi mái'kőzéssarozatánaik tavaszi idénye. Az első forduló nyolc találkozója, a nyitány, harminckilenc gólt eredményezett. Az előző napok csapadékos időjárása következtében felázott pá­lyákon folyt a játék, a változó felhőzet alól ki-kiikandikáló napsütés azonban csaknem négyezer szurkolót csalogatott a r. éztőtérre. öt gólzáporos mérkőzésen — Szügyön, Balassa­gyarmaton, Pásztón és Somoskőújfaluban — bőségesen csó­válhatták fejüket, avagy örülhettek a sportpártolók. A sport­szerű mérkőzések az együttesek megfelelő alapozása és fel­készülése ellenére is néhány helyütt „idényelej-i” formát mu­tattak. A legizgalmasabb mérkőzést a forduló egyetlen dön­tetlenjén az Öblösüveggyár és a Bgy. Volán, vívta, míg a legnagyobb iramot az őszi bajnokhoz méltóan rajtoló BSE és Mátranovák diktálta. Jó küzdelem folyt Palotáson is, míg * hazai vereséget szenvedett Bányagép SK sorsát egy öngól pecsételte meg. A legtöbb gólt Somoskőújfalu lőtte. Szinte valamennyi találkozóra jellemző, hogy a vesztesek csak az I. félidőben játszottak egyenrangú ellenfélként. A tanulsá­gokat nyilvánvalóan nemcsak lök, a játékosok is levonják, lesz álltáim lük — atlétanvelven St. ZIM—Szügy 4:2 (3:1) Szügy. 300 néző, v.: Benkő. St. ZIM: Baár — Pál. Vóra- di. Három J. — Tőre. Póczos (Újházi) — Oravecz. Balázs, Gál. Bandúr Gy„ Oláh. Edző: Bandúr Mihály. Szügy: Tűr­ések — Dudás I.. Csordás T.. Nyiraty _ Laczkó J.. Lacz- kó F. — Hugyecz. Kárpáty, Jónás, Osztrozics J.. Osztro- zics P. Cs.: Kmetti M.. Mesz- jár J. Felkészítő: Beke Fe­renc. A lendületesen kezdő ZIM az 5. percben már veze­tésit szerzett: a balról belőtt labdát Gál továbbította a há­lóba. 1:0. Negyedóra múlva Balázs átadását Oravecz vág­ta a kapuba 11 méterről. 2:0. A 40. percben Kárpáty re­mek szabadrúgás,góllal szépí­tett. 2:1. Két perc múlva a szélről belőtt labda a men­teni szándékozó Csordás I. lá­báról perdült a kapuba. 3:1. (öngól). Az 55. percben keze- zesért megítélt 1 Lesből Ban­dúr Gy. volt eredményes. 4:1. A hátralevő időben lelkesen játszó hazaiaknak csak ismét szépíteni ök sikerült három perccel a befejezés előtt. Ek­kor Várad! felett szállt el a labda. Kárpáty maga elé tette s beállította a végeredményt. Jó: Pál. , Tőre. Balázs. Ora­vecz. ill.' Kárpátv. Palotás—Karanrslapu i tő 2:1 (1:0) Palotás. 400 néző. v.: Balázs II. J. Palotás: Pete — Zsiga. Kéri, Pernye — Molnár. Ma- tiszlovics — Turcsánvi. Illés, Balogh. Szűcs. Tóth. Cs.: Bor­bély. Szabó. Kocza. Felkészí­tő: Kovács Mihály. K.-Iapujtő: Bartha — Gordos. Oravecz A., Lantos I. — Juhász L.. Telek S — Laczkó. Tóth S.. Ossvá- ni. Lávái A.. Naiv L. Edző: Lantos Ede. Az erőteliesebben kezdő hazaiak a 8. nercben megszerezték a vezetésit Szűcs g áljával, aztán 70 percig egvenlő erők küzdelme folyt. Több alkalom után a 80. nerc­ben sikerült az egyenlítés a ve időseknek: Osgyánl futott e' a bal oldalon, s beadásá­ból La vaj fejelt? a hálóba a 1 ódát. A befcl előtt, Tóth S. méllatlanik'"' n szabad­rúgásból eredő 1 1 ".ú átadás­sal Szűcs el iramodott, s meg­szerezte csanaite Äffet es gól­ját a tétovázó védik közt. Jó: Pete, Kéri. Illés, Szűcs, ill.: Bartha. Oravecz. Juhász L_ Telek S. Kazár—St. Bányagép 2:0 (1:0) Salgótarján. IV. Szárási úti pálya. 200 néző, v.: Mártin­ké. Kazár: Bódii — Tózsér G., Molnár. Sarkad! — Kovács V„ Telegdi S. — Nagy G., Kovács B., Lisakóczi. Géczi S.. Kovács L. Cs.: Kovács T„ Telegdi Gy. Edző: Pál József. St, Bányagép: Szegedi — Bo- zó. Pálfailvai, Schwarcz — Ferencz M, Takács J. — Mo­só, Rigó. Jenei, Molnár K.. Takács P. (Putnok). Edző: Krii-jkó Lajos. A 3. poicben Pálfalvai könnyedén szerelt, de hazaadáis előtt nem tekin­tett szél. s kapusának az el­lenkező sarokba továbbította a labdát. 1:0 (öngól). Ezután „szinte felbillent a pálya” á hazaiak mezőny fölényében, de rendre elmaradt a helyzetki­az edzők, hanem a főezerep- s tizennégy héten át bőven szólva — javítani. használás. A 30. percben pél­dául Rigó már elgurította a labdáit Bódi hasa alatt de Molnár B. a kapuváriadról mentett. Szünet után még egy negyedóráig győzték erővel a hazaiak, aztán, többet veszé­lyeztettek a kazárt támadók. A hajrában Kovács T.— Géczi összjóték végén a kény­szerítő átadásból Kovács T. továbbította a hálóba a lab­dát. Jó: Bódi, Tőzsér G.. Gé­czi S., Kovács T„ ill.: Sze­gedi. Ferencz. Schwarcz. Mol­nár K. Bgy. SE—St. Volán 8:0 (2:0) Balassagyarmat, városi pá­lya. 1000 néző, v.: Gergely. BSE: Tresó — Bartha, Jelen, Lajkó — Hornyák, Pribeli — S zalai. Trubin, Nagy. Erdé­lyi, Szedlák. Edző: Tományi Pál. St. Volán: Tóth — Vá- radi (Pusmiik) Lovasi. Ivónyi J., Szöcs (Borbély) — Iványi G., Péter — Gabora. Muzsik. Demeter. Rátkai. Edző: Pat­kó József. A mindvégig erős iramot diktáló hazaiakkal szemben csak az első félidő­ben állt ellen a tarjám Volán. Szünet után a BSÉ biztosan kihasználta gólhelyzeteit, bár támadósora keveset lőtt, s olykor ömzősködött. A vendé­geknél Muzsik és Demeter szalasztott el egy-egy gólszer­zést alkalmat, a védelem több­ször megingott. Gólszerzők: Trubin (2), Nagy, Szedlák (11- enből), Pribeli. Lovasi (öngól). Jó: Jelen. Szalai. Nagy, Erdé­lyi. míg a vendégeknél sen­ki sem említhető. Bgy. Volán—St. Öblösüveggyár 4:4 (2:1) Salgótarján. Schuyer F. úti pálya, 500 néző, v.: Juhász L. Bgy. Volán: Naszály — Mi­hály, Huttyám, Dr. Halász. Gál — Bérezi, Dudás. Mátyás. Hegedűs — Loksa, Faliszek (Hodászi). Edző: Fábián Ist­ván. St. Öblösüveg: Simon P. — Pilinyi, Simon J.. Márton — Horváth Gy., Kakuk — Tátrai (Pálmai). Fehérvári. Horváth F„ Gáspár T.. Pind- roch (Varga). Edző: Simon Imre. A 12. peroben Fehér­vári góljával vezetést szerez­tek a hazaiak, aztán a ven­dégek kezdeményeztek többet. A 24. percben Gál beadásá­ból Mátyás kiegyenlített. _ a 42. peroben pedig Mátyás át­adásából Hegedűs fejesgóllal megszerezte a Volánnak a ve­zetést. Az 55. percben Hor­váth F., szabadrúgásból ki­egyenlített. Öt perc múlva Loksa beadásét ismét Hege­dűs fejelte a hálóba. 3:2. A 81. percben Hegedűs kicse­lezte a hazai védelmet s lab­dáját Faliszek helyezte a há­lóba. 4:2. A hajrában nagy erővel támadott a hazai csa­pat, s Varga fejesével szépí­tett. Sérülés és időbúzás mi­att a játékvezető három Der­cét hosszabbított, miközben a Pilinyi buktatásáért megí­télt büntetőből Gáspár T. ki­egyenlített. Jó: Bérezi (a me­zőny legjobbja). Gál. Hege­dűs. Mátyás, ill.: Pilinyi. Gás­pár T. Mátranovák—St. Síküveggyár 1:0 (0:0) Mátranovák, 600 néző, v.: Element. M.-novak: Szoó — Márkus, Gecse, Kovács. Kil­czin — Simon. Veres — Ju­hász (Lakatos), Csarba. Csi­kós, Tóth (Kapás). Edző: Gás­pár Mihály. Síküveggyár: Bu­dai — Surányi S„ Verbovsz- ki. Marti — Ubrankovics (Tő­zsér), PepsinsZki (Kiss L.) — Ungvári, Mátrai. Csőri. Is- dimszki. Huszár. Edző: Kollár Gyula. Az erős iramú mérkő­zés I. félideiébeli mindkét tá­madósor előtt három-három gólhelyzet adódott. Szünet után fokozódott a hazaiak me­zőnyfölénye, amely a 63. perc­ben ért góllá. Ekkor Csikós remek csel után nyolc méter­ről bombázott a hálóba. Az utolsó negyedóra tűzijátéka sem hozott további ered­ményt. Jó: Márkus. Kovács. Kilczin, Simon, Csikós, ill.: Verbovszki, Isdinszki. Ungvá­ri. Pásztó—Dcjtár 5:0 (1:0) Pásztó, 600 néző. r.: Sütő P. Pásztó: Kodak — Vass, Sándor. Kelemen — Almási. Horváth — Szűcs. Székely (Veres), Kovács A., Győr, Szeles (Tari J.). Edző: Ponyi László. Dcjtár: Mészáros — Sárasi, Maczkó, Farkas — Fábián. Bacsa — Danicz, Kremnicsán G., Csókási. Zsi­ga (Kardos). Sztankó L. Fel­készítő: Maczkó Mihály. Az I. félidőben jobbára kiegyen­lített mezőnyjáték folyt. Szü­net után Zsiga megsérült, s kiválásával erősen visszaesett a dejtári csapat, a pásztói támadósor viszont erőteljes támadásait remek gólokra vál­totta. Gólszerzők: Szűcs, Ko­vács A. (2—2). Almási. Jó: Sándor, Almási. Szűcs. Ko­vács A., ill.: Maczkó. Fábián. Bacsa. Somoskőújfalu—Hugyag 8:0 (3:0) Somoskőújfalu, 300 néző. v.: Komlósi. Somos: Balázs Z. — Szabó A.. Babjak. Ángyai (Czikora T.) — Séber. Kovács — Mag (Kocsis), Szabó O.. Balázs J.. Balázs E., Czikora N. Edző: Tóth István. Hugyag: Győri S. — Antal S.. Hoff­mann, Sándor I. — Gvőri F„ Járja I. — Varsi. Csernyik, Farkas T., Vidomusz T.. Hor­váth. Edző: Vidomusz Jakab. Az első gólt Il-esből érték el a hazaiak, aztán egyre na­gyobb fölényben játszva kö­zel álltak a kétszámjegyű eredményhez is. A vendégek 45 nerc alatt elfáradtak, alig jelentettek veszélyt kapura. Góllövők: Balázs J. (3. egyet 11-esből). Szabó O. (2). Ko­csis, Balázs E.. Babiák. Jó: Balázs J., Szabó O,, Kovács. Séber, Balázs E„ ill.: Sándor I., Vidomusz T. A bajnokság állás* 1. Bgy. SE 16 13 2 1 48- 7 28 2. M.-novák 16 11 3 2 24-10 25 3. St. ZIM 16 10 3 3 44-14 23 4. St. öblösüv. Ki 10 3 3 35-12 23 5. Bgy. Volán 16 10 2 4 32-20 22 6. Kazár 16 9 3 4 25-14 21 7. st. volán 16 8 3 5 24-29 19 8. Pásztó 16 7 4 5 33-15 18 9. St. Síküveg 16 7 2 7 24-16 16 10. K.-lapujtő 16 6 2 8 26-20 14 11. Somos 16 6 2 8 31-30 14 12. Palotás Ifi 3 4 9 17-50 10 13. St. Bányag. 16 2 4 10 17-37 8 14. Dejtár* 16 3 1 12 16-40 6 15. Szügy 16 2 1 13 8-31 5 16. Hugyag* 16 1 1 14 9-68 1 • = pontelvonással büntetye. összeállította: Andó Miklós Felszabadulási sportzász­ló versenyre került sor örha- lomban. A résztvevők kispá­lyás labdarúgásban (férfi, női) és sportlövészetben mérték össze tudásukat. A férfiak me­zőnyében kispályás labdarú­gásban 22 csapat közül Cser háthaláp végzett az első he lyen és elnyerte a Felszabadu­lási Kupát. Második Szügy, harmadik Terény együttese lett. Női kispályás labdarú­gásban nyolc csapat indult a Felszabadulási Kupáért, s a legjobbnak örhalom bizo­nyult. A második helyet Ipoly- vece szerezte meg, a harma­dik helyezett Nógrádmarcal előtt. A férfi és női labdarú­gásban együttesen több, mint 350 fiatal vett részt. A felszabadulási lövészver senyre 21 alapszervezet ver senyzői neveztek. .Csapatban 1. Szügy, 2. Rendőrség, 3. Hátságról jelentjük Jói sikerült mezei futóver­senyt rendezett Rétságon a járási sportfelügyelőség a KISZ IB és a járási úttörő- elnökség. A ro6sz idő ellenére négy korcsoportban 352-en in­dultak a felszabadulás 30. évfordulója tiszteletére lebo­nyolított futóversenyen. Kor­csoportonként az 1-3 helyezet­tek értékes jutalmakat kap­tak. A legtöbb sportolót fel­vonultató község (csapat) ré­szére kjírt felszabadulási vándorkupát N a rétsági HVCS SE sportolói nyerték el. Dicséret illeti a rétsági HVCS SE, Legénd. Rétság köz­ség sportolóit és a diósjenői ég a Tolmácsi Általános Iskola tanulóit ★ A rétsági kézilabda-szövetség megrendezte a felszabadulási teremkézilabda-tornát. Mér­kőzéssorozaton hat férfi és három női csapat indult. A torna végeredménye, férfiak: 1. Romhányi Építők, 2. Diós­jenői tsz, 3. Tereske tsz. Nők: 1. Rétsági gimnázium, 2. Di­ósjenői tsz, 3. Tolmács tsz. A helyezetteknek a felszaba­dulási emlékserleget és az okleveleket a járási kézilab­da-szövetség elnöke Kovács József adta át. ★ Március 23-án Rétságon ke­rül megrendezésre a falusi dolgozók spartakiádjának megyei döntője. A rétsági járás színeit a következő sportolók képviselik a dön­tőn. Asztalitenisz egyéniben Légrády Gábor (Tereske), Kővári Margit (Rétság), pá­rosban: Makkai János — Debreceni Béla (Diósjenő), Grónainé. Rózsa V. — Póth Margit (Rétság), vegyes pá­rosban Ferencsik János — Kővári Margit (Rét6ág) indul. A férfi csapatküzdelmekben Tereske (Va6S, Légrády, Szép- lasz), a nőiben ttétság (Gró­nainé, Kővári, Póth) küzd a helyezésekért. Sakk egyéni­ben Jámbor Vilmos (Szende­hely) és Mólnál Erzsébet (Tereske) veszi fel a harcot. Csapatban a férfiaknál Hor- pács (Hoffer, Pincze, Kozma, Kristóf), a nőknél Szendehely (Szente, Ménich, Szegner, Bach) képviseli a rétsági já­rás színeit. Az Ifjúsága Klub Kupáért Szilátpogonyban a szeder­kénypusztai fiatalok részvéte­lével Ifjúsági Klub Kupa-ver­senyt rendeztek, amelyen ösz- szesen 73-an .vettek részt. A «.portve'élkedés a járási sport- hivatal által kiírt vándorser- 'egért folyik. Sajnálatos, hogy Cered és Zabar fiataljai nem jelentek meg a versenyen. A férfiak mezőnyében 100 méteren a szilaspogonyi Fü- löp Tibor, 400-on és 1000-en, Fü!öp Attila bizonyult a leg-, jobbnak. A nők futószámai­ban 100-on, 400-on, és 1000­en sziederkénypusztai siker született. Mindhárom távon Dóbis Margit szerezte meg az első helyet. Távolugrásban (férfiak) Fülöp Tibor, a nőik között Dóbis Margit végzett áz élen. Az asztalitenisz-ver­senyt a szilaspogonyi Varga László nyerte meg. Labdarú­gásban nem pontszerző, ba­rátságos mérkőzésen is össze­mérték erejüket a két község fia'aljai. Szilaspogony 0:1 arányban legyőzte Szeder­kénypuszta csapatat. Cserháthaláp. Egyéniben (fér fiák):- 1. Baltalár Pál (Szügy), 2. Molnár László (Rendőrség), 3. Bállá József (Dejtár). Nők: 1. Csernyik Irén (örhalom), 2. Roskó Katalin (Mohóra), 3. Pásztor Zsuzsa (Ipolyvece). Az Ifjú Gárda alegységek ver senyében hat alegység küzdött az első helyért, amely jogot biztosít a megyei lövészverse­nyen való részvételre. Csapat­ban* Örhalom lett az első, 2. Mohora, 3. Ipolyvece. Egyéni­ben Bállá János (örhalom) szerezte meg az első helyet, az ugyancsak őrhalmi Kanyó Ferenc a második, míg Kleb- niczki János (Mohora) a har­madik lett. A két lövészver senyen összesen 143 fiatal vett részt. A felszabadulási sportzászló versenyek őrhal­mi rendezvényei jól szolgálták a fiatalok testedzését, töme­ges sportolási lehetőségét. II jf n be n> tag zet Sals Üzem Felsza versen) te az ( da. vala darűgó-n bi sportá, pát részve ták le a ki lejtezők utál ben az alább, ki: 1. Asztalo6> tartó és Szolgái hengermű, 4. En Negyedik forduló •• Ügyességi sportvciélli< Balassagyarmaton Lendületben a medicinroller- verseny egyik párosa Fotó: Herbei A balassagyarmati városd sport­csarnokban a már hagyományos­sá vált ügyességi sportvetélkedő negyedik fordulóját rendezte meg a városi sportfeaügyelőség és az AIST. öt általános iskola alsó ta­gozatos tanulói mintegy két­százötven fő állt rajthoz. Az ügyességi számokat rendkí­vül változatos, sokoldalú izom­ra unikia, de mégis könnyed, játé­kos forma jellemezte. Voltak sprintfutások, labdavezetések, akadályíutáisok, mászókötélen végzett gyakorlatok, gyors, ötle­tes szellemi megoldást kívánó já­tékok. A vetélkedőt harsány buz­dítás, tapsvihar kísérte. A zsűri­nek igen nehéz feladata volt, és igen ruaigy figyelmet igényelt, hogy el lehessen dönteni az egyes szá­mokban a befutási sorrendet, Az ilyen jellegű vetélkedőknek elsődleges céljuk az általános tes­ti képességek, ügyesség, gyor­saság, állóképesség fejlesztése, a mozgás megszerettetése, a termé­szetes mozgásigény kielégítése, nem pedig az, hogy az iskolák között kialakult sorrend, heves vi­ták, szükségtelen rivalizálás for­rása legyen. Iskolai sport Kisdobosok íornarcrseuye Karancsberénybcn Karainosberény volt an­nak a torna verson vnek a színhelye, amelyen a salgótar­jáni járás kisdobosai vettek részt. A versenyt két csoport­ban 1—:2. és 3—4. osztály — rendezték meg. A csapatver­senyt Karamcslapujtő nyerte meg. A második Kazár, a harmadik Karancsberény csa­pata lett. A negyedik helyet a meghívott zagyvarónáink, míg az ötödik helyet a mátra- mindszentiek szerezték meg. A győztes csapat serleget ka­pott, a versenyzők érerndíja- zásbani részesültek. A sport- vietélkedés után múzeumlá­togatás következett. A ka- rancslapujtői tsz autóbuszán szállították a gyerekeket a partizán-múzeumhoz. A tornaveirseny eredmé* nye: 1—2. osztály, leányok. 1. Horváth Mária, 2. Tórák Éva, 3. Kiss Katalin, Fiúk: Urbán Iván, Bornál Attila, 3. Szabó Vilmos. 3—4. osztály, leányok: 1. Lavaj Annamária, 2. Nyisztor Erzsébet, 3. Fodor Magdolna. Fiúk: 1, Sági László, 2. Fodor Lőrinc, 3. Rács Józseif. A tornaversenyen részt vett gyerekeket Monori Istvánt Kántor Anikó és Fodor Sán- do-rné testnevelő tanárok ké­szítették fel. A pontoaóbírói feladatokat Czimer Jánös, Szepesi Aiatal, Tóth András és Pál Gyula testnevelő taná­rok végezték. NÓGRÁD - 1975. március 19,, szerda 11 I