Nógrád. 1974. december (30. évfolyam. 281-304. szám)

1974-12-03 / 282. szám

A játékvezető A deeemfter 4-én Sosotao- kon rendezendő Magyaror­szág—Svájc, az idény utolsó, barátságos jellegű válogatott mérkőzést, az osztrák Adolf Mathias vezeti, aki felkéré­sünkre így emlékezett pálya­futásáról: — 1938-ban születtem, a Becstől 10 kilométernyire fekvő Módiin when. Fiatalabb éveimben súlyemelésben ér­tem el számottevő eredményt, liiszén a pehelysúlyban az osztrák bajnokság harmadik helyéig vittem. Kedvenc soortom azonban a foci vo’t. •látókősként 8 éven át az SC Brunn, majd két esztendeig az Austria Brunn alacso­nyabb osztályú csapatában rúg*am a bőrt. Már játékos koromban élénk figyelemmel kísértem a ,.feketemezesek” működését. Később egy is­mert osztrák bíró barátom rábeszélésére határoztam el, hogy n^egpróbálkozom« á já­tékvezetéssel. Ekkor még a legmerészebb álmomban sem gondoltam, hogy egyikor a nemzetközi porondon fújom gj a sípot. 1958-ban — húsz- ” év évkoromban — vizsgáztam. Kezdeti szárnypróbálgatá­saim sikerrel jártak, és ennek köszönhettem, hogy a külön­böző minősítési fokozatok elérése után 1969-.ben már az osztrák I. l.g 1 :a.n. működtem, míg 1973-ban. elérve é’etrm nagy álmát, vágyát. tagja p!1 lettem a FIFA-k^retnek is Ez évben én vezettem többek közt n Belgium—-Leng^elo"- szág (1:1) barátságos váloga­tott és az Araratj Erewan— Viking Ftavanger (4:2). BEK-' találkozót. Mag var kbibe»^- patruk eddig m náössze egy, az 1973-bzn Bo’ognában ren­dezett AC Bologna—Tatabá­nya (1:2), KK mérkőzését v fi­zettem. Anyanyelvemen kí­vül alrrfckon brrzö'ak an­golul. Szabad időmben ked­venc időtöltésem a lovaglás, és a horgászat. Civilben: mélyépítési technikusként dolgozom. Ado'f Mathias személyé- -hetiük SzoLnokoji. ben nemr'zjt Ausztria, de ta- 3ö éves. Ián Európa egyik legfíatalabj) Az NB lll-ban ÍIFA-játékvezetőjét üdvözöl- Mindöscz; — s. i. — Kagylóéról jelönijük Kibővített vezetőségi ülést tartottak a nagylóci sport­egyesületnél. Gyebnár Antal sportköri elnök a társadalmi szervekkel történő együtt­működésről és a községi ta­nács támogatása mellett elért eredményekről beszélt. Szó "sett az újabb feladatokról is. Az egyesület vezetősége ál­lást foglalt abban is, hogy a nagyidéi sakkozók a jövőben nejn a Szécsényi Vörös Me­teor színeiben sakkoznak, hanem községüket képvise­lik a megyei bajnokságban. Ehhez, persze, szükség van a Járási Sporthivatal támogatá­sára is. Továbbra is fontos feladatként jelölték meg - a sport-egyesületi tagok létszó- ‘ mának növelését. *■ December 1-én társadalmi munkában elvégezték a sport­pálya víztelenítését. Sportolók és pártoló ‘ tagok egyaránt szép számmal jelentek meg, amiért a vezetőség köszönetét mond. ★ A _ labdarúgó-szakosztály december 8-án tartja meg ünnepélyes szakosztályi érte­kezletét, amelyre a község vezetőit is meghívják. ★ Sakkverseny lesz Nagyló- con december 7—8-án. Nagy- lóc község négy válogatottja mérkőzik meg az ugyancsak nagylóci Gyebnár családdal: Ottó, Antal, Sándor és Gyu­la ül asztalhoz. A nevezett Gyebnárok voltak a nagyló­ci sakkszakosztály alapítói és a sakk első számú népszerű­sítői Nagylócon. Sakk Az SZK1T felszabadulási versenye Jól sikerült sakkcsapat­vei. i, iwLi.Uw*-ctt az özaviT Cxp-JiT UüaZU'ü Saui^lóucul Jüdl­ucill aZ x 'jSZ0Jva iiét-XKX'fcAéu.1. A bUiuiö^öpou.'c tovaoicw a aa*vj\*>po,r t ndpoz^ü.' űsiitcíise er- catíitíoeii iiz öu-ci iwiiia csapa tat íuvulk me^ a ^ai^tarjan ied- s>-^auaa'Lij.cuia. u?re reair­icapuvcu-ss.viaiya.'e. A asa- y-atouí nt£&/ aiiiaik es Qt­cü* (xaios üv'ejzi retntatoZwii'Den uontoufeK e* a vé&so sorrein­u^t.-végeredmény: l.KPVDSZ (^Zii -ouit. BúK.u-ila<r, ioun, v-tjcí) 14, 2. vaBAS iPozsouiyi, Varga, Balázs, Komka) 14, 3. iViü-u/oSz, iazom-ora, Majoros, u-rittáton, rvardos) 12,5, 4. HiDaz 11,5, j. P„dagógius 11, ti. Egósssbégü-aéi 17,5, 7. Köaaü- kaunazoáa-, a,5, ti. Lpítük 3,5, 9. Bányász 8, lu. vasutas 0,5 pont. A gyoaelmet s e-zael a ván­dorsei. leget, á KPVDSZ — mi­után a Vasas elleni Hlálkozó danteit cnüi . .„.zuuüi. es a gyöaeiani arány ts < gyíorma volt — azzai öjjrerte ei, hogy játékosai több játszmát nyer­tek sötét saánnel. A mintegy fölszáz cakkoaA szíinvonalas versenyt vívott és a rendezők díjazták a táblánként nyújtott legjobb teljesítménye'.;:. En- '-es. eredménye: I. tábia; He­gedűs Géza (Egészségügy) 5, ÍT. tábla; Baik-allár Sándor (ivPvBoá) 5, lil. tábla: Ágiay József (Közalkalmazott) 4, IV. tábla: id. Sulyok Sándor (1IVDSZ) 4,5 pont. A díjakat Vadikerty Lóránt, az SZMT titkára adta át- A felszabadu­lási emlékversenyt hagyomá­nyossá kívánják tenni. ★ Hivatalosan is megérkezett az értékelés eredménye, így az SKSE 'sakkcsapata biztosította a bennmaradást az NB II-es Maróczy CsB-iben. A Tóth— Ancsán játszmát a tarjám ver­senyző javára értékelte a mes- •terékbői álló értékelő bizott­ság. A keleti csoport „alsóhá­zában” a következő lett a végeredmény 11. SKSE 88, 12. Szolnoki Olajbányász 85,5, 18. Nyíregyházi Petőfi SP 72,5, 14. Békéscsabai Előre SP 42 pont. Az utolsó három kiesett az NB U-toöl. Balassagyarmaton a szak­munkásképző intézet klubjá­ban 21 táblán adott szimul­tánt Szakács László, az SKSE mesterjelöltje. Valamennyi játszmát megnyerte. Salgótar­jániban a Számviteli Főiskoi ín a KlSZnklutaban a világbajno­ki páros mérkőzésről beszélge­tett a dióikókikal, majd 15 el­lenféllel sm múltán ázott. A di­ákok közül Dudás F., . Borira L. és Fü’löp V. nyert. Nagyszabású villám versenyt rendez Balassagyarmaton va­sárnap a városi sakkszövetség és a MEDOSZ, sakkszakosztá­lya. A város felszabadulásá­nak tiszteletére kiírt sakkver- senyre a rendezőik erős me­zőnyt hívtak össze. Értékes, díjat kapnak a nyertesek és díjazzák a legjobb balassa­gyarmati versenyző teljesít­ményét is. A villámversieiny színihelye a MEDOSZ kultúr­terme. Ví^ás Heves küzdelmeit . a megyei seregszemlén A Nógrád megyei Vívó Szö­vetség' rendezésében Salgótar­jánban, a Mártírok úti Álta­lános Iskola tornatermében bonyolították le az 1974. évi serdülő és ifjúsági sereg­szemlét. A mezőnyben az SKSE, valamint a Balassa­gyarmati SE fiataljai léptek pástra Külön említésre mél­tó, hogy a balassagyarmatiak annak ellenére, hogy anya­giak miatt nem vettek részt több versenyen, ezúttal mégis jól szerepeltek. Meglepetés, hogy az ifjúsági tőrben ba­lassagyarmati siker született, összességében heves küzdel­mek jellemezték a megyei vívóseregszemlét. Eredmé­nyek: Serdülő fiú tőr (12): 1. Kromberger, 2. Sándor, 3. Fazekas. Mindhárom SKSE Sí. Leány tőr (12): 1. Sza­niszló, 2. Bártfai, 3. Somogyi. Mindhárom SKSE Sí. Ifjúsági. Férfi tőr (12): 1. Sár­vári (Bgy SE), 2. Gordos (SKSE Sí.), 3. Sarkadi (SKSE Sí.). A balassagyarmati fiú holt­verseny után került az élre. Az ifjúsági női tőrben, vala­mint az ifjúsági kardban egy­aránt a balassagyarmatiak vitték el a pálmát Az előbbi számban Orosz, az utóbbiban Kanyó bizonyult a legjobb­nak. A verseny végeztével a rendező szerv az első három helyezettnek plakettet nyúj­tott át. A serdülő és ifjúsági vívók területi seregszemléjé­re december 14—15-én, Óz- dón kerül majd sor. Ezen az összecsapáson fegyvernemen­ként a megyei első három he­lyezett indulhat majd. Az SKSE felnőtt párbajtő­rözői december 8-án Buda­pesten szerepelnek a II. osz­tályú csapatbajnokságban. Idényzárás imponáló játékkal SKSE—HitjdúlMJSzoi’ifiény 5:1 (1:0) Salgótarján: 400 néző. V.: Marmoly. SKSE: Rádi — Ka­pás. Gulyka. Duzs. Szőke, Szolnoki. Fekete (Fodor). Bábel. Nagy. Lisztóczki. An­tal. Edző: Wahlkampf Lajoß. Hajdúböszörmény: Lovas — Kiss. Csatári. Kún, K. Tóth I., Váradi. Katonka. (Molnár II ). Molnár ' I.. K. Tóth II.. (Konyári). Anderkó, Nagy II. Edző: Lévai Antal. A mély talajon formás SIÍSE-támadások vezették be a játékot. Szőke bombája ke­rülte el a jobb kapufát, majd három szöglet jellemezte a hazaiak fölényét. A vendé­gek keményen védekeztek. Amíg erejükből tellett ritkán, de veszélyes ellentámadáso­kat is vezettek. A 20. perc­ben Kiss óriási lövést kül­dőt*. mintegy 30 méterről kapura. A jobb alsó sarokba tartó labdát Rádi szögletre hárította. Az SKSE tervsze­rűbben játszott, de helyzeteit nem tudta kihasználni. A 28. percben szabadrúgáshoz jutottak a vendégek. Kiss lőtte a labdát nagy erővel kapura, Rádi kiejtette azt és a befutó K. Tóth II. nagy helyzetben kapu mellé lőtt. A túloldalon tűzijáték volt a vendégek kapuja előtt. de se-.iki sem talált a kapuba. A 38. percben Antal fejese a felső lécet találta el. A 40. percben veztéshez jutott az SKSE Feketével szemben sza- bálytslr.n’-.odott a jobb oldali 13-nál az ötössel egvmngac- ságban. Szolnoki úgy emelt kapura, hogy a labda a ..meg­dermedt” karnis lába mellett jutott a hálúoa. 1:0 Szünet után továbbra is az SKSE irányította a iátékot. A 47. percben Bábel fejesét nagy üggyel-bajjal hárította Lovas. Néhány percre feljöt­tek a vendégek is. de ered­ménytelenül. A 63. nercben Szőke beadását Bábel fejelte a hálóba. 2:0. Két perc múl­va Bábel a kifutó kapus mel­lett is elhúzott, de nagy helyr zetben a bal kapufát találta el. A 68. percben Fodor tört ki a jobb oldalon, beadását Bábel a bal alsó sarokba küldte. 3:0. öt perc múlva a vendégek Konyári feiese ré- , vén szépítettek. 3:1. A 78. percben ott pattogott a labda a vendégek tizenhatosán. Lisztóczki jól eltalált lövése nvomán a bal alsó sarokban kötött ki, 4:1. A végered­ményt a 85. percben Fodot» fejese állította be. 5:1. Az idényzáró mérkőzésen - Wahlkampf Laios edző csa-' pata nagyszerűen játszott. A Kohászok győzelme nagyobb a-ányú is lehetett volna, hi­szen legalább annyi kapufád mint gólt lőtt az SKSE. Jó: Kapás. Szőke. Bábel. Naev Antal, ill.: Kiss. Váradi. Mol­nár I. (Demé-y) Szép befejezés Nagybáíony—Borsodi Volán 2:1 (0:0) Miskolc, 200 néző, v.: Kull- már. Nagyba tony: Palchuber, Kelemen, Antal, Ludányi, Macska, Pozsár I„ Nagy, Ve­res, Pozsár II., Sólyom, (Orosz), Loch. Edző: Szojka Ferenc. Borsodi Volán: Sza­kos — Farkas,'. Takács, Körö­si, Vári, Tóth, Vasvári, Rója, Jónás, Kertész, Previtzér, Ed­ző: Fend éri György. Az első félidő kiegyenlített küzdelmet hozott, különösebb említésire méltó esemény nél­kül. A második játékrész 60. peroében Pocasár II. jód elta­lált. 28 méteres lövése a bal kapufáról vágódott vissza a mezőnybe. A vezető gólt a 72. percben szerezte meg a Nagy- bátonyi Bányász. Gyors Macs­ka—Veres adogatás után az utóbbi nagyszerűen indította az előretörő Pozsár II.-t. A csatár lekezelte a labdát, de mielőtt kecsegtető helyzetbe ke. ülhetett volna feltartották a hazai védők. A megítélt sza­badrúgást Veres végezte el, aki nagyszerűen csavarta a labdát a jobb felső sarokba. 1:0. Megnyugodott a vendég­csapat, tervszerűbb lett a já­tékuk. A hazai együttes kap­kodott. A 79. percben tovább növelte előnyét a Bányász- együttes. Veres beívelt labdá­jára Pozsár II., a 11-es pont tájékán nagyszerűen emelke­dett ki' a védők gyűrűjéből, s fejéről — a rosszul vetődő ka­pus mellett — a bal sarokba vágódott a labda. 2:0. A 82. percben szépített a Volán.. Ka­varodás támadt a nagyb a to - nyi kapu előtt és Vasvári 14 méterről jó lövést küldött ka­pura, amely a bal sarokban kötött ki. 2:1. A gólról Pai- ohuber nem tehetett A mérkőzés első félideje jobbára hazai támadások je­gyében telt el. A borsoddá,.; játékából azonban hiányzott a tervszerűség, vagy a Bányász­védelem hárított magabizto­san. A nagybátonyi együttes időnként gyors, gördülékenv ellentámadásokat vezetett, de igazi gólhelyzetet nem sike­rült kidolgozni. Szünet után a Bányász-támadások egyre ve­szélyesebbek voltak és mos: már gólokban is megmutatko­zott a vendégek nagyobb tu­dása. Végül is a Nagyfoátony; Bányász-támadások egyre ve- győzelemmel zárta 'nagyszerű őszi szereplését. A bajnoki ta- behán ezzel a második héh’- re lépett elő a nógrádi együt­tes. Sulyok László Megérdemelt győzelem Kisterenye—Debreceni EAC 4:1 (2:1) Kisterenye. 300 néző. v.: Szendrő. Kisterenye: Komcsik '— Mester, Gaiger. Ferencz. Domonkos. Dudás (Czene), Rátóti, Németh. Tarlósi. Rom- hányi, Rózsik. Edző: Szom­széd Ádám. DEAC: Varga (Erdős) — Villányi Csapó. Szabó. Riskó, Lutherén. Ba- zsó. Kiss. Székelyhídi. Buj­dosó J.. Ungvári (Bujdosó A.). Edző: Nagy Mihály. Sáros, mélv talajú Dálván lejátszott mérkőzésen a helyi csapat kezdett jobban. A 7. percben megszerezte a veze­tést is. Romhányi cselezte át a védelmet és a beadását Németh vágta a hálóba. 1:0. A vendégek a helyi csapat védelmének figyelmetlenségét kihasználva, négy perc múl­va egyenlítettek. Egy beívelt szöglet után az üresen ha­Vízi labda Első KEK-vcdő: FTC Szép magyar sikerrel feje­ződött be vasárnap este a margitszigeti sportuszodában az idén első ízben kiírt vízi­A bajnokságok őszi végeredménye Xv. forduló: Ü. pózsa —SBTC NB Hl. Északkeleti esonort cseoel—Vasas 4:0. FTC— 1 Egyetértés 3:0. Pécs—Haladás 0 :2. 1. Gyöngyös 19 12 3 4 39-21 27 MTK—Honvéd 0:1. Rába­-Video­N.-bát. ton 5:0, Békéscsaba —ZTE 0:0. 2. 19 10 6 3 32-18 26 DVTK—Tatabánya 2:1. 3. Kazincb. 19 10 4 5 39-22 24 NB I 4. Nyíregyh. 19 9 6 4 36-21 24 1. T7. Dózsa 15 13 2­46-16 28 5. DMTE 19 10 4 5 35-29 24 2. Bd. Honv. 15 10 4 1 31- 9 24 6 MVSC 19 9 5 5 39-26 23 3. FTC 15 7 6 2 28-12 20 7. Rudab. 19 7 8 4 26-20 22 4. Csepel 15 7 4 4 23-16 18 8. Eeninv. 19 6 8 5 26-14 20 5. Videoton­15 5 6 4 18-21 10 9. SKSE 19 8 4 7 39-32 20 6. DVTK 15 6 3 6 22-24 15 10. Lehel SC 19 9 2 8 31-29 20 7. B.-csaba 15 5 4 6 19-21 14 11. Záhony 19 9 2 8 35-35 20 0. ZTE 15 6 2 7 15-22 14 12. Kisvárda 19 7 5 7 31-30 19 0. Rába E. 15 5 3 7 21-21 13 13. Hajdú V. 19 6 4 9 24-38 16 10. MTK 15 3 7 5 13-16 13 14. S.-újhelv 19 6 3 10 15-26 15 11. Egyetértés 15 3 5 7 18-25 11 lő. B. volán 19 4 7 8 21-33 15 12. Vasas 15 4 3 3 16-26 11 10. Kister. 19 5 4 10 26-36 14 13. PMSC 15 3 5 7 14-24 11 17. B. Bány. 19 4 6 9 20-34 14 14. SBTC 15 3 5 7 12-22 11 18. H.-bösz. „ 19 5 4 10 18-35 14 TTaladás lő 4 3 a 14-27 H 10. Tu 7 s ér 19 4 4 11 24-37 12 lü. Tatabánya 15 3 4 3 9-17 10 20. DEAC 19 3 5 11 24-44 11 labda-kupagyőztesek Európa- kupájának mérkőzéssorozata. Az utolsó napon az FTC nagy küzdelemben megérde­melt győzelmet aratott, 6:5 (3:2, 2:1, 0:1, 1:1) arányban a Mladost Zágráb együttese ellen. Nagy tapsvihar kísérte az ünnepélyes eredményhirde­tést, amelynek keretében Va­lentin Janev, a szófiai Start című képes sportláp vándor­díját átadta a győztes csapat kapitányának, sokszoros válo­gatott Kásás Zoltánnak. A vasárnapi első találko­zón a holland Zian Vitesse 7:3 (0:0, 2:0, 3:2, 2:1) arány­ban győzött az Akademik Szófia ellen, így a végső sor­rend a következő; 1. FTC 6, 2. Zian Vitesse 4. 7. Mladost Zágráb 2, 4. Aka­demik Szófia 0. ívott Bazsó fejelt közelről a kapuba. 1:1. A 17. nercben Romhányi juttatta előnyhöz a terenyei csapatot. Közeli lö­vésével szemben Varga tehe­tetlen volt. 2:1, A debrece­niek kapust cserélek. A gól. illetve csere után sorozatos támadásokat vezetett a helyi gárda. Rátóti, Romhánvl lö­vései tették próbára az új ka­pust. Majd az első félidő hátralevő tíz perce változa­tos. jó iramú küzdelmet ho­zott. A 40. percben Kiss lö­vését védte Koncsik. A 42. nercben Székelyhídi lőtt fölé. A 44. percben Tarlósi lövése kerülte el a kaput. A 45. percben Németh fejelt centi­méterekkel mellé. Szünet után mindjárt az első percben saj­nálatos eset történt. Az ad­dig kitűnően játszó ..kis” Du­dás megsérült. A mentők vit­ték a tarján! kórházba. He­lyére Czene állt be. Az iram nem csökkent. Változatos, ke­mény küzdelem folyt. A sár- dagasztást mindkét csapat jól bírta. Az 58. percben Bozsik. a 68. percben pedig Németh lövéseit védte a vendég ka­puvédő. Közben a debreceni Kiss és társa! próbálkoztak egvenlPePi, szertelenül. A helyi védők jobban vigváz- tak rájuk, mint a mérkőzés elején. A 73. percben Rátóti: gólhelyzetben, fellökték a ka­pu előterében. 11-es. A le­tett labdát Ferencz a jobb sarok mellé rúgta! Utána ma­gyar pályákon ritkán látható dolog történt. Az eset nem­hogy letörte volna a helyi csapat lendületét, hanem óri­ási iramot dik'f.lva. nercek alatt kiütötték a vendég csa­patot. A 75. percben Rátó'.i lőtt a bal alsó sarokba. 3:1. Két perc múlva Tarlósi bom­bázott a jobb felsőbe. 4:1. A vendég csapat nem adta méü föl a küzdelmet. Ellentáma­dásokkal próbálkozott, de a feljavult védőkkel nem bírt A befejezésig mindkét kapu előtt adódott helyzet. Az ered­mény nem változott. Jó ira­mú és közepes színvonalú mérkőzésen a nagy becsvágy gyal küzdő és játszó helyi csapat megérdemelt, biztos győzelmet aratott. Jó: Rom- hányi (a mezőny legjobbja). Gaiger, Dudás, ill.: Kiss. (győri) Ökölvívás * Boíos győzőit a clevelandi szőri lóban Megkezdte vendégszereplését az Egyesült Államokban a magyar ökölvívó-válogatott. A három mérkőzésből álló tú­ra első állomása az Ohio állambeli Cleveland városa volt. Négyezer néző előtt az amerikai amatőr válogatott ellen léptek szőri tóba a magyar ökölvívók. A találkozón a papírsúlyban Gedó a második menet­ben kiütötte ellenfelét, majd légsúlyban Orbán Sándor pon­tozással győzött. Ezután egyenlítettek az amerikaiak: Né­meth és Badart pontozásos vereséget szenvedett. Később is fej-fej mellett haladt a két csapat. Juhász, Pákozdi és Bo­tos biztosan nyert, Kovács J., Jakab és Tari vesztett A mérkőzés végeredményben 10:10 arányú eredményt hozott döntetlen NÓGRÁD - 1974. december 3-, kedd é