Nógrád. 1973. október (29. évfolyam. 230-255. szám)

1973-10-02 / 230. szám

Bravúros két pont... Kisterenyei B. Építők—Nyíregyházi Spartacus 1:0 (0:0) Nyíregyháza, 2000 néző, v.: Almási. Kisterenye: Horváth — Márkus, Gaiger. Jávori, Domonkos, Márton, Ubrankcr vics (Tőre), Tarlósi. Lavaj (Oláh), Rakonczás, Takács. Ed­ző: Csemák László. Nyíregy­háza: Pilcsuk — Kemecsei, Gáspár, Neumann, Lakatos, Együd, Kozma (Kléninger), Bácskái, Kegye, Berta, Berki, (Zelenka). Edző: Demény Bé­la. A hazaiak kezdtek lobban. A 6. percben Jávori mentett Kegye elől, majd változato­sabb íett a játék. A 12. perc­ben Lavaj veszélyeztetett. A 18. percben Kegye lövése adott munkát Horváthnak, majd a helyi csapat rákapcsolt, több veszélyes támadást vezetett, az ügyesen játszó terenyei vé­dők mindent hárítottak. Egy ellentámadás során a 44. perc­ben Lavaj hagyott ki óriási gólhelyzetet. Szünet után vál­tozatos, erős iramú küzdelem alakult ki. A 60. percben Kegye lövését védte bravúr­ral Horváth. A 65. percben eldőlt a mérkőzés sorsa. Egy beadás után Lavaj lövése a fölső kapufán csattant, a lab­da újra a középcsatár elé ke­rül, aki magszerezre a győz­tes gólt. 1:0. A gól után el­keseredetten rohamozott a nyíregyházi csapat, több gyors támadását Horváthtal az élen hárította a terenyei védelem. Az utolsó percekben ismét Lavaj hagyott ki nagy hely­zetet. A 87. percben Jávorit a játékvezető feleselés miatt ki­állította. A játéKidő nagy ré­szében rohamozó helyi gárda nem bírt a szervezetten és jól védekező vendégek ellen. A Terenye értékes győzelmet szerzett Nyíregyházán! Jó: Horváth, Márton, Rakonczás, Lavaj, ill.: Együd, Bácskái, Berki. (győri) Csak döntetlenre futotta ••• Nagybátonyi Bányász—Ózdi Kohász 0:0 Nagybátony, 600 néző, v.: Tompa. Nagybátony: Palhu- ber — Kelemen, Macska. Lu- dányi, Baranyi, Nagykiske, Onódi, Percze (Nagy), Veres, Kovács F. (Antal), Kriskó. Edző: Ponyi László. Ózd: Sze­gedi — Kovács B. (Bácskái), Murányi, Martis, Kovács Z„ Fükő, Dolezsál, Tábori. Csu- hány, Zay, Tóth. Edző: Dávid Róbert A 10. percben Veres jó lö­vését védte Szegedi. A 21. percben ózdi támadás végén Zay kecsegtető helyzetben mellé lőtt. A 27. percben bal oldali támadás végén Percze a kifutó kapus mellett beadott Kriskó tisztán kapta a labdát, fellökték a védők a 16-oson belül, de a bíró sípja néma maradt, A 38. percben szabad­rúgás után Veres lőtt fölé. A 42. percben a hazai kapuba került a labda, de a gól előtt szabálytalanul lökték a hazai kapúst. A félidő utolsó percé­ben Veres elől az utolsó pil­lanatban rúgták el a labdát gólhelyzetben. Az 59. percben Veres belövését Kriskó elvé­tette 12 méterre a kaputól. A 60. percben egy összecsapás után Kovács B. megsérült (va­lószínű a lábát törte) és he­lyette Bácskái állt be. A 63. percben Dolezsál 25 méteres lövését védte Palhuber. öt perc múlva Martis erős, kel­lemetlen lövpsét csak másod­szorra kaparintotta meg a ha­zai kapus. A 70. percben is­mét Dolezsál veszélyeztetett — Palhuber frissebb volt. A 75. percben Veres jó szabadrúgás­lövését védte Szegedi nehe­zen. A 83. percben a mérkő­zés egyik legnagyobb helyzete maradt kihasználatlanul. Kriskó kiugrott és mintegy 10 méterről csúnyán mellé lőtt. A 89. percben Csuhány elől mentettek nehezen a hazai vé­dők. Egyenlő erők küzdelmét hozta a mérkőzés, nem ala­kult ki szép játék, 6Őt időn­ként a sportszerű keménység határát is , túllépték a játéko­sok. A látottak alapján egyik csapat sem érdemelt volna győzelmet, a döntetlen igaz­ságos. Jó: Kelemen, Macska, ill.: Murányi, Dolezsál. (sulyok) Kimaradtak a helyzetek... Váci Híradás—Salgótarjáni Kohász SE 1:1 (1:0) Salgótarján, 500 néző, v.: Németh. Vác: Ferencsik — Molnár I., Kriska, Fiedler, Molnár II., Pálinkás, Balogh (Ozsvári), Fedor, Kovács, Lu- daics, Bednarik. Edző: Szigeti Ferenc. Kohász: Vári — Ka­pás, Tajti, Kiss, Szőke, Szebe- rényi (Gáspár), Pálmai, Bartha (Fekete), Szolnoki, Antal, Mar­osok. Edző: Wahlkampf Lajos. Kezdés után a vendégek len­dültek támadásba. Az SKSE idegesen játszott, a játékosok nem értették meg egymást. Sok labdát eladtak a Kohász­labdarúgók. így a 10. percben egy ártatlannak látszó váci jobb oldali támadás végén Fe­dor az üres kapuba gurított. 1:0. Húsz perc eltelte után jött föl az SKSE. Szőke távoli lö­vését védte Ferencsik, majd Mancsok lőtt kapu fölé. Ké­sőbb Antal sokat ígérő hely­zetben ugyancsak kapu fölé fejelt. Támadott az SKSE, de a lövésekkel még baj volt. Fordulás után az SKSE lé­pett fel kezdeményezően. Több nagy helyzet maradt ki. Két szöglet is jellemezte a hazaiak fölényét. Szőke lőtt kapura, majd a 60. percben Marosok nagyszerűen futott el a bal ol­dalon, élesen kapu elé lőtt és a jó ütemben érkező Pálmai védhetetlenül fejelt a hálóba. 1:1. A 72. percben Szőke mint­egy 20 méterről nagy erejű bombát küldött kapura, de Ferencsik hárított. Négy perc­cel később Marcsok hibázott nagy helyzetben. A mérkőzés hajrájában még a vendégek is feljöttek és egy alkalommal Vári csak öklözni tudott egy nagy lövést. A találkozón a vendégek jól szervezték meg védelmü­ket, emellett a mezőnyben is jól adogattak. Főleg az első 20 percben került veszélybe többször a hazaiak kapuja. Ezután feljött az SKSE, sok helyzetet teremtett a váciak kapuja előtt, de sajnos csak döntetlenre tellett erejükből. Az eredmény valós. Jó: Fied­ler, Pálinkás, Fedor, Ludaics, ill. Kiss, Szőke, (demény) Két napon át a Népstadion • volt a színhelye az idei orszá­gos ifjúsági bajnokságnak. Nógrád atlétikáját két egyesü­let, a Balassagyarmati SE és az SKSE 16 versenyzője kép­viselte. Az eredmények közül ki­emelkedik Bélák Ottó teljesít­ménye, aki a 2000 m-es aka­dályfutásban a győztes Szálas (Bp. Honvéd) mögött 6:0-2,0-vel, új megyei ifjúsági csúccsal 2. lett, ezüstérmet szerzett! A ba­lassagyarmatiak fiatal atlétá­ja Kecskemétről tért vissza, ahol tanulmányait befejezte és most már a Bgy. SÉ atléta­szakosztályát erősíti. Ebben a számban Grapka az előkelő 4. Eredmények — táblásatok NB L: Tatabánya—Csepel 1:0 (0:0), Rába ETO—Honvéd 2:1 (0:0), Újpesti Dózsa—Szegedi EOL 1:0 (1:0), Zalaegerszegi TE— Ferencváros 1:0 (0:0), Haladás VSE—Dorog 1:0 (0:0), Pécsi MSC—Videoton 1:1 (1:0), MTK —VM Egyetértés 3:0 (1:0). Az NB I. állása: 1. O. Dózsa 7 6 1 21-13 12 2. SBTC 7 3 4­7- 3 10 3. ETO 7 4 2 1 10- 8 10 4. Tatabánya 7 3 3 1 11- 9 9 5. Honvéd 7 4­3 18- 9 8 6. FTC 7 4­3 11- 7 8 7. Pécs 7 3 2 2 10-12 8 8. MTK 7 3 1 3 10-10 7 9. Videoton 7 2 3 2 7-10 7 10. Szeged 7 3­4 12-11 6 11. ZTE 7 2 2 3 5-10 6 12. Vasas 7 1 3 3 7- 8 5 13. Haladás 7 1 3 3 6- 8 5 14. Csepel 7 1 2 4 10-14 4 15. Dorog 7 1 2 4 8-12 4 16. Egyetért. 7 ■ 3 4 5-14 3 A legközelebbi fordulóban, október 7-én: Dorog—Video­ton, Haladás—Csepel, Tatabá­nya—Vasas, SBTC—Bp. Hon­véd, Rába ETO—MTK, Egyet­értés—Szeged, Ű. Dózsa—Zala­egerszeg, Ferencváros—Pécs. NB n. Északi csoport: BVSC—ÉPGÉP 2:1 (1:1), Dunakeszi—Leninváros 4:2 (2:2), Sátoraljaújhely—Vasas Izzó 1:0 (1:0), Miskolc—Gyön­gyös 3:0 (1:0), Rudabánya— Kazincbarcika 1:1 (0:0). A bajnokság állása: 1. MVSC 2. BVSC 3. Gyöngyös 4. Izzó 5. K.-barcika 6. Dunakeszi 7. Ózd 8. Vác 9. Kisterenye 10. Saig. KSE 11. Nyíregyháza 12. Rudabánya 13. Nagybátony 14. S.-újhely 15. ÉPGÉP 16. Leninváros 7 6 . 1 15- 4 12 7 4 2 1 12- 7 10 7 4 1 2 13- 6 9 7 4 1 2 10- 5 9 7 4 1 2 11- 7 9 7 4 1 2 10- 9 9 7 3 2 2 6-2 8 7 2 4 19-7 8 7 4­3 6-10 8 7 2 3 2 10- 7 7 7 1 4 2 6-7 6 7 2 1 4 5-11 5 7 1 2 4 4-11 4 7 1 2 4 4-14 4 7 1­6 7-11 2 “ 2 Z5 6-16 2 A VIII. fordulóban, október 7-én: Dunakeszi—SKSE, Le­ninváros—Nagybátony, Kiste­renye—Vác. A TOTÓ 39. HETI EREDMÉNYE 1. ZTE—FTC 1 1:0 2. SZEOL—Ü. Dózsa 2 0:1 3. Dorog—Haladás 2 0:1 4. Videoton—Pécs X 1:1 5. Szekszárd—Dunaújváros X 1:1 6. Budafok—Kecskemét 2 0:1 7. Szolnok—Eger 1 3:1 8. Oroszlány—Bp. Sp, X 0:0 9. Gyöngyös—Miskolc 2 0:3 10. Rudabánya—Kazlncb. X 1:1 11. Dunakeszi—Leninváros I 4:2 12. Sátoraljaújhely—Izzó l 1:0 13. Bakony—Fűzfő X 0:0 +1 14. Dunaújv. Ep.—Előre l 1:0 SAKK Vereség as őszi nyitányon Ganz-MAVAG—SKSE 9,5:4,5 Megkezdődött az őszi küzdelem­sorozat az NB Il-es Maróczy csb- ben. A Keleti csoporban szereplő SKSE nem várt súlyos vereséget szenvedett a nyitányon Budapes­ten a Ganz-MÁVAG csapatától. A tarjániak nehéz helyzetbe kerültek négy fordulóval a bajnokság be­fejezése előtt. Az SKSE-ből egyedül Klepej tu­dott győzni. Frink, Szokács, Ba­lázs, Rozgonyi, Váradi, Nővé és Babják döntetlent ért eL Az SKSE október 14-én az OTP csapatát fogadja. — SPORT — Mérkőzés után*.. Berindán jobb sarokba tartó labdáját Mészáros bravúros elvetődéssel szögletre tolta Herbst Rudolf felvétele Tudnak játszani! Ahogy telt az idő a Fáy ut­cában, szaporodtak a dicsérő jelzők. A Vasas-szurkolók tárgyilagosan megállapítot­ták: jó csapat a Tarján, tud­nak játszani! Más kérdés, hogy csapatuk újra csalódást okozott — hazai pályán nem sikerült még nyernie a Va­sasnak! A mérkőzés végén levonuló piros-kékekiet fütty­koncert fogadta. Répás Béla Megszoktuk már ebbén á bajnokságban, hogy Magyar nagyszerűen véd, Kmetty a védelem oszlopa, kitűnő a két szélsőhátvéd — Gecse és Vertig, hogy Varga is fárad­hatatlan. A Vasas elleni ta­lálkozó legjobb tarjám embe­re Répás Béla volt, aki ezen a találkozón akár tízes osz­tályzatot is megérdemelt vol­na. Az egész pályát beját- szotta. Szinte nem vétett hi­bát- Végiig fáradhatatlan volt, jó labdák egész sorával szolgálta ki társait. Az a Répás volt a pályán a Fáy Utcában, aki legjobb nap­jaira emlékeztetőén játszott. Válogatott sífutók a Pécskő aljában Az SKSE síszakosztálya rende­zésében rangos versenyre került sor Salgótarjánban. A Pécskő kör­nyékén bonyolították le a Magyar Sí Szövetség által kibocsátott biat­lonversenyt szabály szerint a kis­öbű puskás biatlonversenyt. A mezőnyben rajthoz álltak a Buda­pesti Honvéd, a Bp. Vasas, az ÜJ- pesti Dózsa, a BKV Előre, a Gyön­gyösi Zalka HSE, a Papp J. SE, valamint az SKSE sífutói. Az in­dulók között volt több válogatott versenyző is. A felnőttek a 15 km-es futás közben 4x5 célzott lövést adtak le. A junioroknál 12, míg az ifjúsá­giaknál 9 km volt a távolság. A versenybíróság elnöke Szakái Im­re, a Magyar Sí Szövetség főtitkára volt. A felnőtt férfiak mezőnyében ez volt a sorrend: l. Kovács (Üjpesti Dózsa) 1:12,i6, 2. Vlncze (SKSE) 1:15,56, 3. Boros (Bp. Honvéd) 1:16,16, 4. Vadas (SKSE) 1:20,00« junior: 1. Erdei (Bp. Honvéd) 1:05,18, 2. Hrabecz (Bp. Honvéd) 1:19,23, 3. Szőllősi (Papp J. SE) 1:20,20. (Hrabecz korábban az SKSE versenyzője volt, most tényleges katonai szolgálatát tölti). Ifjúsá­giak: 1. Némethberta (BKV Előre) 52,44, 2. Kerek (Gyöngyösi Zalka HSE) 1:02,17, 3. König (Bp. Hon­véd) 1:04,36. Méltán, került a forduló vá- logatottjába! Illovszky is látta Baróti felkelt a kispadról, odalépett Kovács Imréhez és kezet nyújtott. A tarjániak mestere széttárta karját, mintha mondaná: Nem az enyém, a fiúké az érdem! A piros-kékek mestere bizony gondban van a szerdai kupa- visszavágó előtt. Mint hírlik, tagja az Angliába uitazó ke­retnek Földi Attila is, akit szombaton „behívott” Baróti. Illovszky Rudolf is megtekin­tette a találkozót. A mérkőzés végén közrefogták a szurko­lók, beszélgettek a válogatott kapitányával. Reméljük, fel­figyelt néhány tarjáni játékos jó teljesítményére. Űjoncavatás Berindán, az SBTC fiatal csatára másodszor került „mélyvízbe”. Egy alkalommal tavaly is pályára lépett, az idén azonban először Ikerült az első csapatba, és mindjárt a Vasas ellen. Kovács Imre jó húzásának bizonyult Be­rindán beállítása szünet után, mert a fiatal csatár lendületet, színt vitt a tarjáni támadá­sokba. Lövései is sikerültek, és bizony Mészárosnak két­szer is bravúrral kellett hárí­tani. Nem „tisztelte” a hát­védeket sem, pedig Kántor­tól ő is megkapta az „ada­got” csakúgy mint Kajdi és a többi csatár. Helyükön maradtak Amikor Kovács a 85. perc­ben bepofozta a labdát a Va­sas kapujába, ekkor derült csak ki, milyen szép szám­ban érkeztek a tarjániak a mérkőzésre. Az addig „meg­húzódva” csendben ülő szur­kolók egy emberként ugráltak fel helyükről, kiabáltak, ölel­keztek. Amikor Müncz hár­mat sípolt, helyükön marad­tak a Vasas-szurkolók és ud­variasan megtapsolták az összeölelkező tarján! fiúkat, akik kijöttek a lelátóhoz, hogy az egyik tarjáni szava­lókórus tagjait köszöntsék- Mint ahogy lenni szokott, rög­tön feledigettek is egymásnak a két szurkolótábor tagjai. Az egyik fővárosi azt mond­ta: — Ne örüljenek, majd lemegy magukhoz a Honvéd! Nem késett a válasz tarjáni részről: — Majd ők is meg­kapják a „batyut”! (sz. I.) Kézilabda Győzelem a kiesési rangadón Rossz támadójáték SBTC—CSAVARGYÁR 10:8 (6:6) Budapest, v.: Ruszina. SBTC: Znak (Kollárné) — Lukács (5), Nagy (2), Oláh- né (1), Kiesné (—), Takács (1), Sulyok (—), cs.: Szandai (—), Sári (—), Forgó (—). Edző: Szabó Gábor. A budapesti kiesési rang­adóra a nagy tét érezhetően rányomta bélyegét. Az SBTC kezdett jobban, de a hazaiak a vendégek védelmének meg­ingásait kihasználva csak­hamar egyenlítettek. Majd a félidő végéig felváltva estek a gólok. Az újrakezdés után az SBTC lendületesen kez­dett és két ffóllal elhúzott. Ezt az előnyét a nagy hazai nyomás ellenére mintasze­rűen fegyelmezett védőjáték- kal megőrizte. Az igen fon­tos pontok megszerzéséhez elsősorban Lukács és Nagy. és a kitűnően védő két ka­pus járult hozzá. De a töb­biek is lelkesen küzdöttek. Ruszina játékvezető kiemel­kedően bíráskodott. MISKOLCI BÁNYÁSZ- SALGÓTARJÁNI ÉPÍTŐK 16:14 (9:6) Salgótarján, v.: Ajkavö • gyi, Auspitz. Építők: Kiss J. — Nagy (2), Boronyi (31, Kovács I. (3), Kollár (2', Nádudvardi (1), Kovács TI. (1), cs.: Kovács P. (—), Kiss T. (—), Szabó (—), Ková's I. (—), Horváth (2). Edző: Czimmer János. A tlétika Bélák (Bgy. SE) ezüst-, Szilágyi és Varga (SKSE) bronzérmes a magyar ifjúsági bajnokságon ! helyen érkezett célba 6.•07,2- del. Jó teljesítmény fűződik Her- telendi Béla két tanítványá­hoz. A 20 km-es gyaloglásban a győztes Pokrovenszky (Ü. Dózsa) és Tolnai (Bp. Honvéd) mögött Szilágyi Tibor az SKSE gyaloglója 1:47,06,2-del — új egynéi csúccsal — 3. he­lyet szerzett, bronzérmes lett. Kitűnően versenyzett Varga János 3000 m-en a 17 évesek csoportjában. A 17 induló közül a későbbi győztes Laposa (Ta­tabánya) azonnal az élre vá­gott, hatalmas iramot diktált. Varga a középmezőnyben he­lyezkedett el, nagyon okosan versenyezve körről körre csökkentette hátrányát és a 3. helyen érkezett célba Sülö­déi. Ha egy kicsit előbb haj­rázik a 2. helyen befutó Illést ie „elkaphatta” volna. Varga egyébként nagysze­rűen versenyzett 1500 méteren is és csak mellbedobással előzték meg a 3. helyen. Ide­je: 4:06,6. Folytatva a felsorolást mind­két egyesület atlétái több ér­tékes helyezést szereztek. Így Koós Ágnes (SKSE), aki 37,60- nal 5. lett gerelyben. Kanda (Bgy. SE) 4:51,8-del 1500-on 5. lett, ugyanakkor pontot szer­zett egyesületének 800 méteren is, ahol 2:18-cal az előkelő 6. helyen végzett. Szabó (Bgy. SE) 1500-on 8. lett 4:15,8-del, 800-on pedig 6. helyen futott bé 2:00,7-del. Ezúttal a hazai támadójá­ték vesztett csatát. Az Épí­tők teljes játékidő alatt min­taszerűen védekeztek. Fe­gyelmezettek voltak saját kapujuk előterében, fegyel­mezetlenek az ellenfél ka­pujánál. A nagy megoldá­sokra és a látványos gólok­ra törekedtek. S közben igen sok ziccert és nagy gólhely­zetet hagytak ki, három he­tesük is kihasználatlanul maradt. A csapat gólerőssé­ge Nagy feltűnően gyengén játszott. A gyengébb képes­ségű ellenfél szerényebb tel­jesítmény mellett is gyűjtö­getve pontjait végül is reá­lisan győzött. (mátyus) 7 NÖGRAD - 1973. október 2., kedd