Nógrád. 1972. november (28. évfolyam. 258-282. szám)

1972-11-14 / 268. szám

Az IN B 111-ban Biztosan nyert a Palotás Váratlan verese^ Mátra no vákon Az SKSE újabb győzelme , Aí NB Ill-ban szereplő csa- jutott el. A kihagyott helyze- pa tatok közül vasárnap a Pa- tetk száma is szaporodott. A lotás meglepően biztosan fék- nagy hazai nyomás közepette tette kétvállra a Bgy. SE a Gázművek szerzett vezetést, együttesét. Nyert az SKSE is, nemsokára Kálnai és Fehérvá- es változatlanul jelentős pont- ri fejesgóljai 2:l-es üveggyá- előnnyel vezet csoportjában, ri vezetést biztosítottak. A be- Balszerencsés vereséget szén- fejezés előtt 5 perccel' ugyan- vedett a Mátranovák hazai pá- csak fejesgóllal egyenlített az lyán. Meglepetésre hazai pá- ellenfél. 2:2. Jó: Csala, Král lyán sem tudott nyerni az Ob- s:, Kálnai. lösüveggyár csapata, és érté­(mátyus) SKSE—Papp J. SE 3:1 (2:1) •Salgótarján, 600 néző, Kö­vesfalvi SKSE: Vári (Libus) — Gáspár, Tajti, Kapás, Csala, Pünkösdi, Pálmai, Szeberényi, Földi. Antal, Marcsok (Szolno­ki). Edző: Boldvai László. A vendégek az első negyed- — Szabó, Kovács, Kocza, Var- órában két nagy helyzetet ki- ga, Szrena, Bóna (Dévai), hagytak. Feljött az SKSE és Turcsányi, Balogh, Bérki Z., Földi nagyszerű szólóját lát- Dus. Edző: Kovács József, hattok, de a csatár kapu mel- Bgy. SE: Treso — Jelen, Hor- lőtt. A 32. percben Földi nyák, Pribeb — Hugyecz, Vi- nagyszerű csellel becsapta vé- domusz, Kovács, Gulyán, He- dőjót, és közelről a kapura gedüs, Ferencsik, Dallas. kés pontot veszített. A másik megyei rangadón az St. Sík­üveggyár alacsony színvonalú mérkőzésen győzött a Pásztó eilen, a gól nem sokkal a mér­kőzés befejezése előtt esett. Palotás—Bgy. SE 4:1 (2:1) Palotás, 200 néző. v.; Ha- dari. Palotás: Reithart (Szita) Széllel szemben a hazaiák léptek fel támadóan, és az 5. percben Balogh megszerezte a vezetést. 1:0. Egy perccel ké­lőtt. A labda a lécet és Ser­főző kezét érintve jutott a hálóiba. 1:0. Egy perccel ké­sőbb Antal talált a hálóba. 2:0. A 41. percben szabadrú­gás után az élesen belőtt láb­sőbb Dos csípett el egyhaza ^ kiy&mm de a labI adast, es maris 2 0-ra vezetett d túljutott rajta, és Tajtiról a Palotás. Ezután Hegedűs .....í . o.ánfiitu „ io a haIoba vágódott, öngól. 2:1. szépített a 19. percben. Szünet után Balogh lőtt gólt az 52 percben és a 3:l-nél megnyu­A II. félidőben óriási erőbe dobással kezdett az SKSE. Az 52. percben gyors Kohász-tá­godott a c^pa^iz ^rc múl- madás után Földi bombázott va, a 62. percben Dús állítót hálóba. 3:1. A hátralevő idő­? a^;1^erÄ <£ssg?&2sr v*‘ó Ki o vö7p1 a ratntt neíyz0X€ri Kinagyoii. melt, biztos győzelmet aratott. Jó: Szabó, Kovács, Kocza, Az SKSE nehezen. lendült Szrena, Balogh. A^ Bgy. SE-ből játékba, de végül Ilyen arány­ban is megérdemelten győzött. Jó: Tajti. Pünkösdi, szeberé­seriki nem dicsérhető. (kovács) nyi, Földi. Edelényi Bányász— Mátranovák 1:0 (0:0) (demény) St. Síküveggyár—Pásztói KSE 1:0 (0:0) Zagyvapái falván játszották a Szecsődi mórkő zést, amelyről részletes Mátranovák, 20.0 néző, v,: Sá­ri. Mátranovák: szoó — Tóth G., Gecse, Lakatos E., Kun, Etói),mJ. (Kecskés wJ I. ), Csikós, Tóth L. Felkészítő: dott A g0llt Lormcz lotte- Szoó Miklós. Balszerencsés mérkőzést ví­vott a hazai csapat. Erőtlen rohamok után, amelyeket a vendógvédelem biztosan vert vissza, öngóllal kezdődött a II. félidő. Gecse rosszul adta haza a labdát, amely a kifutó Szoó mellett a hálóban kötött ki. 1:0. Óriási támadásba kez­dett ezután a nováki csapat, de a jobbnál jobb helyzeteik is kimaradtak. Egy gólba tar­tó labdát kézzel ütötte el az egyik edelényi védő, de a bíró nem sípolt. Jellemző a. hazaiak nagy fölényére, hogy Szoó egyetlen labdát sem kapott! A tehetetlen csatársora miatt szenvedett balszerencsés vere­séget a Mátranovák. Jó: Mé­száros, Varga, Marsinszki. (bizják) St. Öblösüveggyár— Gázművek MTE 2:2 (0:0) Salgótarján, 200 néző, v.: Endes, öblös: Molnár —Kosz- ta, Diószegi, Csala, Král S., Fehérvári, Dollencz, Pindroch, Bodor, Kálnai, Král I. (Sán­dor). Edző: Simon István. Az üveggyár nagy fölénnyel játszott az első percektől. Szü­netig két abszolút helyzetben hibáztak támadói. Szünet után erősödött a hazai fölény. Az ellenfél a 16-osig 6em igen Bravúros terenyei győzelem Kisterenyei B. Építők —Gyöngyöd Sp. 1:0 (1:0) Gyöngyös, 1500 néző, v.: Barna. Kisterenye: Horváth — Losonczi, Bibók, Szilágyi II., Gaiger, Márton, Szőllősi, Tarlósi (Toldi), Králik, La- vaj, Dudás. Edző: Szojka Fe­renc. Gyöngyös: Varga — Nagy (Budai), Forgács, Lász­ló, Acs, Adonyi, Szonda, Szatmári, Bágyi (Krivanek), Sármány, Fodor. Edző: Palla- gi Róbert. Az erős széllel szemben a Kisterenye kezdett először, és jól megszervezte védelmét. Hatalmas erővel támadott a gyöngyösi csapat és Horváth- nak bravúros védéseket kel­lett bemutatnia. Sármány elöl ütött el egy labdát, majd Szatmári lövését tette ártal­matlanná. A terenyeiek gyors ellentámadása után Lavaj lö­vését védte Varga. Szoronga­tott a Spartacus, mégis egy váratlan ellentámadás után a 32. percben gólt szerzett a vendégcsapat. Lavaj ragyogó­an húzott el a védők között és 15 méterről a jobb sarokba vágta a labdát. 1:0. Még job­ban rákapcsolt a Gyöngyös. Gaiger két alkalommal is a kapu torkából mentett. Szór­ványosan, de ügyesen a Kis­terenye is támadott. Szünet után is a gyöngyö­siek irányították a játékot. Sármány és Bágyi adott mun­kát Horváthnak. A terenyeiek egyik akciója után Dudás lab­dáját a gólvonalról vágta ki Forgács. A 78. percben Hor­váth bravúrral védett egy kő zeli labdát, majd a 82. és 87. percben is kitűnő formában tett ártalmatlanná már-már gólnak látszó lövéseket. A gyöngyösiek többet támadtak, de nem bírtak a jól védeke­ző, ügyesen játszó terenyeiek- kel. Bravúros győzelem! Jó: Horváth, Gaiger (a mezőny legjobbja), Bibók, Lavaj. A gyöngyösiek közül senki nem dicsérhető. (győri) Csak kapufákra tellett Szegedi EOL—Salgótarjáni BTC 2:0 (2:0) (Tudósítónktól) Megismétlődött az első gól- hajrá ismét a szegedieké volt Szeged, 5000 néző, v.: Kö- nál látott jelenet: rosszul al- Előbb Berkes elöl kifutva rös (Dér Soós J.). SZEOL: kalmazták a lestaktikát a mentett Magyar, majd a 87. Gujdár — Várhelyi III., Mól- Stécé védői, a szegedi Ma- percben Mészár 20 meteres nár, Magyar, Virágh — Vő- gyár tisztán húzhatott kapu- bombáját bravúrral tolta ka­ros'(Varga 66. p.), Bánfalvi, ra, a kifutó névrokonát is ki- pufára a tarjáni kapus. Mészár — Antal, Vass, Bér- cselezte, majd lövésébe a Közepes színvonalú játékot kés. Edző: Bundzsák Dezső, közben kapu elé ért Kmetty hozott a mérkőzés. A kissé túl SBTC: Magyar — Gecse (Ke- kézzel beleütött, de a labda magabiztosan kezdő SBTC já- gye a szünetben), Kmetty, így is a hálóba gurult. 2:0. tékából hiányzott a lelkese- Varga, Vertig — Horváth, Ré- Szünet után nagy lendü- dés, a szervezettség. A jó pás, Básti — Szoó (Kriskó lettel kezdett az SBTC, szín- néhányszor megingó tarjáni 59: p.), Kajdi, Jeck. Edző: te a kapujához szegezte az védelem két súlyos hibájából Moór Ede. ellenfelet. Az 51. percben a lényegében már az első fél­Kezdés után hamar kiala- szegedi 16-osról Kajdi Szoó időben eldőlt a mérkőzés sor- kultak a párok: Bástit Mé- fi* » 8zélSt- 53' A második félidő első fe­szár, Kajdit Molnár kísérte, ketlepésutana kifutó Guj- leben mar hiaba rohamozott míg Varga a szegedi Vasst dar>?? lőtt, majd a felpattanó hatalmas erővel a Bányász, a követte árnyékként. Mindkét labdat, kapura de szerencse is elpártolt ezúttal csapat 4—3—3-as hadrendben Bánfalvi a gólvonalról fej- tőlük, így erejükből csak két játszott. A 6. percben Vörös Jel menteni tudott. Az 56. kapufára tellett. A lelkeseb­big lőtt Magyar kapuja mel- PercJbe" Horváth jobb oldali ben játszó SZEOL megérde- lé, az ellentámadás során beadását Jeck mintegy 10 mé- melten szerezte meg a két Szoó ugrott ki, de a 11-es terrő1 fe1elte kapura\ a Pontot, pontnál elpattant tőle a lab­da azonban a bal kapufán A SZEOL csapatában Guj­da és odalett a helyzet. Az csattant Ezután cseréltek a ddr> várhelyi, Vörös és Mé­SBTC került enyhe fölény- vendegek. A legmozge o- szár játéka dicsérhető. A Tar­be, a hazaiak kapkodva, sok nyabb es legvesze yese tar- kapuját Magyar különö­hibával játszottak. A 12. perc- Jam..“a\ar' sebb hiba nélkül őrizte. A ben már a harmadik szögle- K0 1°“ a zu pereg i védelem ezúttal rosszul alkal­Ne- na6y tarjam nyomást átvé­tet rúghatta a Bányász. gyedóra elteltével fokozódott szeltf * Szeged’. ™aíd átvatte az iram, megélénkült a játék, és a 25. percben megszerezte a vezetést a SZEOL. Vass a felezővonalról a ki­robbanó Antal elé tálalt, a lesre játszó tarjáni védők le­a játék irányítását, de a ha­zai támadások rendre lesen akadtak el. Csökkent az iram, esett a színvonal, a Bányász most már szemmel láthatóan mazta a lestaktikát, elsősor­ban ennek köszönhető a ve­reség, Varga jól őrizte Vasst, Gecse feltűnően bizonytalan volt, indokoltan cserélte le Moór Ede. A középpályán csak Répás nyújtott jó telje­feladta a mérkőzést. A 81. ... . _. ,. , _ , _ .. ' 'íohotl'ít Percben Básti mintegy 20 mé- ^t.menyt’ Bast!. hagyt.a amagat állták, de szó sem lehetett ‘ lőhetett szahadrúísást a kikapcsolni a játékból. A csa­lesröl, s így a szegedi, csatár társorból Szoó lendülete, bar remekül helyezett labdát Guj dár a jobb felső sarokra men­tette — a kapufa segítségével. ta az addig bizonytalankodva Ezt követően Básti egymás «#»,a Belohnt a utan harom szögletet is rug­14 méterről a kiinduló Ma gyár mellett a jobb alsó sa­rokba lőtt. 1:0. A gól felhoz­j átsző hazaiakat, beszorult a Bányász, s csak gyors ellen- támadásokkal kísérleteztek. Így a 29. percben is, amikor Jeck kapu elé ívelt labdáját Répás jó helyzetben vétette el. A 34. percben jobb oldali szöglet után Gujdár Básti elé öklözte a labdát, de szőke középpályás a kapu mellé emelt. Kevéssel később Szoó szép cselekkel átjátszotta a SZEOL bal oldali védelmét, de lövését mentette a hazai ka­pus. A 42. percben a szegedi Magyar 30 méteres hatalmas erejű szabadrúgása a tarjáni kapusról a berobbanó Antal elé pattant, aki kivárt és így menteni tudtak a védők. Eb­ben a játékrészben a SZEOL erősen rohamozott és a 44. percben újabb gólt rúgott. hatott — eredménytelenül. A cossága és ügyes megmozdu­lásai dicsérhetők, a többiek erőtlenül játszottak, kapura alig jelentettek veszélyt. Ifj. Hernádi Gyula NB I. tartaiékcboport SZEOL-SBTC 4:0 (2 0) Szeged, 1000 néző, v.: Tóth L. IZEOL: Nagy (Öcsai) — Kisj Il­iász, Kozma III., Heidrich, He- esi, Ladányi, Pipicz, Róth, Pata­it, Veres (Kí-enács), Wennei Drixner). Salgótarján: Szőke Rádi) — Pócsa, Miklós, Takács Szabó, Antal (Kaszanyi), Zva- a Szlivka. Mede, Bleyer, Takács I.' (Sándor). G.: Ladányi (2), fQth, Krenács. Jó: Heidrich, La- lányi, Róth, 111.: Szabó, Szlivka. Sakk Újabb értékes győzelem SKSE-Miskolci EAFC 8:6 Folytatta kitűnő őszi sze- kőzés után az élmezőnyben tás—Békéscsaba 10:4, Sze­replését az SKSE sakkcsapa- fejezi be az idei szereplést ged—Miskolci Spartacus 7:7, ta az NB Il-es MaróczyCSB az SKSE. KGM—BSE 10:4, Debreceni Keleti csoportjában. A tarja- A MEAFC ellen kíemelke- EAC—Szentes 8:6. mák az utolsó előtti 12. , , pe+hő és Németh aktív . , , , fordulóban Salgótarjánban fo- r TTV,1 A bajnokság allása az utol­gadták a Miskolci EAFC sak- 5tl5t-s. ■’at,eka’. só forduló előtt: 1. KGM győzött Klepej. . Szokacs. Tóth 1{)7 2 Szegedi VSE 99. 3. bemisták alaposan feladták a Debreceni EA(^ 90, 4. Vasút­leckét és 07. SKSE csak ^ntetient ért el. Ujra jól gpít5k 89 5 BSE 87,5, 6. szerepeltek az ifjúsági ver- Ganz vülany 86 7. SKSE senyzok. Sulyok nyert, Bab- g4j g vcs 84. 9. iák döntetlent ért el. Gyöngyösi Energia 83, 10—11. A 12. forduló további ered- Szentes. Miskolci Sp. 82,5 ményei: Ganz Villany—Vas- — 82,5. 12. Miskolci EAFC útépítők 7,5:6,5 VCS Trak- 70. 13. Bp. Postás 69.5. 14. pat a Spartacus elleni mér- tor—Gyöngyös 7:7, Bp. Pos- Békéscsaba 56 pont. leckét és az SKSE csak nagy küzdelem után tudott nyerni. Ezzel az újabb értékes győzelemmel nagyszerűen áll a táblázaton a Kohász és min­den remény megvan arra, hogy a másik miskolci csa Az SKSE ifjúsági táblásai Babjak és Sulyok Kézilabda Középfokú iskolák megyei bajnoksága A bajnokság végeredménye 1. St. Madách 2. Bgy. Balassi 3. Bgy. Szántó 4. St. Bolyai 3 3 _ - 18: 9 6 3 2 - 1 20:11 4 3.1 - 2 13117 2 3 t- - 3 7:16 ­A megyei döntőn színvonal­javulás csupán a fiúknál je­lentkezett. A gépiparisták reálisan szerezték meg a baj­noki címet. A lányok játékán meglátszott a kampányszerű felkészülés. A győztes Madách, csapatjátékban és gyorsaság­ban múlta felül ellenfeleit. A Balassisták jóval fejlettebb 20:1°. st- Gépipari—St. Bolyai iövőtechnikáiukat öncélú iá- 11:6> St. Bolyai Balassi 21:13, Fiúeredmények: St, Gépipa­ri—Bgy. Balassi 19:11. Bgy. 217 ITSK—St. Bolyai 0:0, Bgy. 217 ITSK—Bgy- Balassi lövőtechnikájukat öncélú já tékuk miatt nem tudták ered­ményesen kihasználni. Leány­eredmények: St. Madách Gimn.—Bgy. Szántó Gimn­9:3, Bgy. Balassi Gimn.—St. Bolyai Gimn. 11:2, St. Ma- 3. st. Bolyai dách—St. Bolyai 5:3, Bgy. Ba- *' Bgy- Balassl lassi—Bgy. Szántó 6:5, St- Ma­dách—Bgy. Balassi 4:3, Bgy. Szántó—St. Bolyai 5:2. St. Gépipari—Bgy. 217 ITSK 16:9. A bajnokság végeredménye 1. St. Gépipari 3 3 - - 46:26 6 2. Bgy. 217 ITSK 3 2 _ 1 29:26 4 3 L - 2 27:24 2 3 - - 3 34:60 ­Az országos középdöntőbe a győztesek jutottak. — mátyus — Vereség hazai pályán Kossuth KFSE — Nagybátonyi Bányász 2:0 (0 0) Nagybátony, 400 néző. v.: Asztalos. KKFSE: Gergely— 5ze, Vida, Wéber, Pusztai, Ebedli, Antoni, Karalyos, Erős (Angelmayer), Jemei. Edző: Budai csők (Sütő), Kovács II.. Ve­res, Kovács I. (Tarjányi), Macska. Edző: Bulyovszky Tibor. Megérdemelten nyert a KKFSE. G.: Pusztai (11- Pogács, esből). Angelmayer. Jó: An- László. gelmayer, Pogács, Öze, ill.: Nagybátony: Palchuber — Baranyi, Sarkadi. Nagykiske. Rakonczás, Ludá- (A mérkőzésről részletes tu- nyl. Baranyi, Sarkadd, Ben- dúsítást nem kaptunk). A tollaslabda története Az elmúlt évtizedben a szabad idő megnövekedésével egyre töb­ben kapcsolódnak be a természetjárásba és ezzel együtt a különíe,e. mindenki számára könnyen űzhető sportágakba. Ide tartozik a ha­zánkban még nem eléggé elterjedt, de igen szórakoztató játék, a tollaslabda is. A nagy tömegek különösebb előképzés nélkül is el­sajátíthatják egyaránt szórakoztatásra és versenyszerű sportolásra. Többször telvetődött, hogy egyáltalán sport-e a tollaslabda, idegen nyelvén badminton. Ezt a nézetet azok vallják, akik kezében még sohasem volt ütő, és nem játszották a játékot. A gyakorlat azt mu­tatja, hogy a játékértéke megegyezik a sportjátékok játékértékével. Megköveteli mindazokat a testi képességeket, az erőt, az ügyessé­get, a gyorsaságot és az állóképességet, mint általában a többi sportágak. Múltja igen régi, körülbelül 2000 évre nyúlik vissza. Először Kí­nában játszották ezt az érdekes játékot. Jóval később, a XVI. szá­zadban a japánok arannyal és ezüsttel ékesített ütőkkel űzték a sportágat. Magas fokú játékkultürá t nyújtottak az inkák és az az­tékok is. A nagy inka vezér Montezuma minden este naplementekor saját maga is tevékenyen részt vett a játékokon- Európába a spa­nyolok révén került be indiakó néven. Európában a XVH. századtól a fejedelmi udvarok kedvenc játéka lett, ekkor kapta a repülőjáték elnevezést. ' Angliában kezdettől fogva versenyszerűen játszották a tollaslabdajátékot. A nagy me­cénás, Beaufort herceg badmintoni birtokán színvonalas mérkőzések voltak láthatók. Innen ered a már az egész világon elfogadott bad­minton elnevezése a játékoknak. (Folytatjuk) T. A. NOGRAD — 1972. november 14., kedd