Nógrád. 1972. november (28. évfolyam. 258-282. szám)

1972-11-29 / 281. szám

SPORT Sakk Évzárás "vozelemmel ö/ — Előkelő helyen! SKSE—Miskolci Spartacus 7,5:6,5 Az NB TI-es Marőczi CSB Keleti csoportjában az utolsó fordulóban Miskolcon játszott az SKSE sakkcsapata. A tar­jániak folytatták kitűnő sze­replésüket, és értékes győze­lemmel tértek haza Miskolc­ról is. Nagy küzdelem folyt a Spartacus ellen és végered­ményben a kék-fehérek 7,5:6,5 arányban diadalmaskodtak. Az SKSE-ből Tóth L.. Hor­váth, Szokács és Simkő győ­zött. Ponyi, Lengyel, Klepej, Tóth P., Pethő és Czakó dön­tetlent ért el. Az ifjúságiak közül Sulyok is döntetlent ját­szott. A forduló további eredmé­nyei: Szentes—Ganz Villany 7:7, BSE—BEAC 9:5, MEAFC —K.GM 4,5:9,5, Békéscsaba— Szeged 4,5:8,5, Gyöngyös—Pos­tás 7,5:6.5, Vasútépítők—VCS Traktor 6:8. Az NB II. Keleti csoportjá­nak végeredménye: 1. KGM 116.5, 2. Szegedi VSE 107,5, 3. BSE 96,5, 4—5. Debreceni EAC—Bp. Vasútépítők 95—95, 6, VCS Traktor 92, 7. SKSE 91.5, 8. Gyöngyösi Energia 90.5, 9. Ganz Villany 90, 10. Szentes 89,5, 11. Mikolci Spar­tacus 89. 12. Bp. Postás 76, 13. Miskolci EAFC 74,5, 14. Békéscsaba 60.5. Az SKSE a 12 éves NB/II- es szereplése alatt ebben az évben érte el legnagyobb sike­rét. mert hét együttest legyő­zött, hárommal döntetlenül játszott és mindössze három vereséget szenvedett. A salgótarjáni járás úttörő- bajnokságát a ZIM Ady End­re Kultúrotthonában rendez­ték. A kisdobosfiúk verse­nyében Benda Péter (Márk- háza) győzött 5 ponttal, Orosz Mihály (Nagybátony) 4, és Zámbó Ferenc (Etes) 2 pont előtt. Az úttörőlányok küz­delméből Bakos Gabriella (Dorogháza) került ki győzte­sen 4 ponttal az ugyanennyi pontot elért Hulitka Zsuzsa (Zagyvaróna) és a 3 pontos Fodor Gabriella (Homoktere- nye) előtt. A fiúk versenyét Horváth László (Nagybátony) nyerte "6,5 ponttal, Institóris László (Márkháza) 6, Pozsonyi László (Etes) 5, Végh Károly (Dorogháza), 4,5 a további sor­rend. Megyei !. osztály Hugyagi botránnyal fejeződött be az őszi idény Partjelzőt és játékvezetőt ütlegelt a hugyagi közönség Csak Mátra veretéi v győzött idegenben — Huszonhárom gó! Foe! a fővárosban „Profilunk utánpótlást nevelni!" — mondja Góliás Róbert Melyik európai városban futballozik hét csapat a Nem­zeti Bajnokság I. osztályában? Kimondhatjuk: Budapesten kívül egyik fővárosban sem! Öt budapesti együt­tes rúgja a labdát az NB I. B-ben, tíz pesti csa­pat játszik az NB II-ben, az NB III-at ne is említsük, de még igy sem teljes a lista, mert hátravan még a BLASZ. Tarjánban játszott az egyik budapesti ifjúsági válogatott. Csupa tehetséges srác a KSJ- ből, az FTC-ből, a BVSC-ből. Ügy válogatták őket — 1956. őszén és 1957. elején szület­tek —, hogy két évig még együtt legyen a társulat. Ahogy Bérezési Ferenc, a csa­pat szövetségi kapitánya mondta, ez a csapat az országos UEFA-keret második csapata. Lejött a mérkőzésre Góliás Róbert, a BLASZ főtitkára. Megkértük, mutassa be a bu­dapesti szövetséget. . — Számoljunk akkor! Van 147 serdülő- és 154 ifjúsági csapatunk. A BLASZ I. osz­tályban 32, a II. osztályban 48, a III. osztályban 56 és a kerületekben 34 csapatunk játszik. Tehát összesen 170 felnőtt csapat és ehhez még tegyük hozzá a 112 felnőtt tartalékcsapatot. Megközelítő­en 230 játékvezető működik a BLASZ-nál. De ez a szám változó, mert sokan munka­helyi és egészségügyi, vagy éppen más okból nem mindig állhatnak rendelkezésünkre. Gyakoriak a kettős, sőt hár­mas küldések. A szövetség­ben 180—200 társadalmi mun* kas dolgozik. — Milyen a kapcsolata a BLASZ-nak a vidéki szövetsé­gekkel? —Hat megyével szoros a kapcsolatunk és örömmel mondhatom, hogy köztük van Nógrád. amellyel a legré­gebbi az együttműködésünk. Az NB III-ra gondolok, arra a csoportra, melyben pesti és Nógrád megyei csapatok ját­szanak. Ennek az NB III-as bizottságnak Molnár Béla az elnökhelyettese, akit nem kell bemutatnom, jól ismerik Tar­jánban. — Tehetséges játékosok az itt látott fiúk. Hogyan foglal­kozik a szövetség a fiatalok­kal? — Fő profilunk az utánpót­lás nevelése. Ez a költségve­tésünkből Is kiderül. Moson­magyaróváron táborunk van. A serdülők egy hetet, az ifik két hetet töltenek itt nyaran­ként. Főleg az utóbbi időben jó kapcsolatot építettünk ki a nagy fővárosi egyesületekkel. A klubok rájöttek, érdemes törődni és többet foglalkozni a fiatalokkal. Jobban odafigyel­nek, hogy így mondjam, mr már az utánpótlásra, hiszen ezek a fiúk, akiket itt lát, ad­ják majd esetleg pár év múl­va egy-egy nagycsapat ge­rincét. — Milyen gondot említene elsőként a főtitkár? — Először talán annyit,, hogy tendencia a fővárosban, csökkenteni a csapatok lét­számát, mert ez összefügg az­zal, hogy égető a pályakérdés Budapesten. Nem arról van szó, hogy nem lehet szomba­ton és vasárnap méccset ját­szani, hanem az edzések ... Amikor beköszönt az ősz, és jön a tél, rövidek a napok, nem lehet helyet biztosítani a pályákon. — Európa fővárosai közül hány várossal van összekötte­tése Budapestnek? — Moszkvával, Varsóval, Belgráddal, Szófiával, Buka­resttel, Prágával. Jövőre ez a csapat, amely itt szerepelt, most Tarjánban, május 7—14 között Budapesten nemzetkö­zi tornán méri össze erejét Moszkva, Szófia, Varsó és Belgrád fiataljaival. Augusz­tus 1-én Prágában mérkő­zünk, majd ugyancsak ebben a hónapban Moszkvában in­dulunk egy tornán. Hagyomá­nyosan az idén is részt ve­szünk az októberben Belgrád- ban sorra kerülő Felszabadulá­si Kupán, amelyen a jugoszláv városok ifiválogatottjai indül- nak — fejezte be a beszél­getést Góliás Róbert a BLASZ főtitkára. (szokács) Ma még tanulja, holnap már tudja, holnapután használj:! a portai irányító számos! Teke Kiváló eredmények az egyéni bajnokságon A salgótarjáni öblösüveg­gyár tekecsarnokában ren­dezték meg a megyéi II. és III. osztályú egyéni bajnoksá­got. A csapatoktól 18 verseny­ző rajtolt. Ezúttal kiváló ered­mények születtek az egyéni bajnokság során. A győztes megközelítette az 50 fás tel­jesítményt. Eredmények: 1. Kovács A. (St. Öblös) 495 (pálya- és megyei csúcs, 2. Klauber (St. Öblös (485), 3. Lóczi (St. Síküveg) 462, 4. Garádi (St. Síküveg) 461, 5. Jakus (St. Síküveg) 440, 6. Kecskés B. (Mátranovák) 435 fa. A résztvevő versenyzők kö­zül négyen első, négyen má­sod-, öten pedig harmadosztá­lyú minősítést szereztek. Meg kell jegyezni, hogy Kovács Aladár, az St. Öblösüveggyár korábban is I. osztályú ver­senyzője ebben az évben im­már ötödször érte el az I. osztályú szintet. Ezzel meg­erősítette korábbi minősitését. Ugyancsak az Öblösüveg­gyár tekecsarnokában rende­zik meg november 30-án dél­után 14 órakor az I—II. osztá­lyú egyéni bajnokság küzdel­meit. A megyei labdarúgó-bajnokság öüi idényének umusú, iá. fordu­lójára csúnya pecsétet, nyomott a iiugyagi együttes szurkoióikbo- ra. Hugyagon „félbeszakadt” az St. ZúVi—riugy&g mérkőzés a játékidő 80. peccéuen. Egy néző kétszer arcul ütötte a partjéizőt. Rajnai Lajost, majd amikor Jaücso Miháiy játékvezető síp­szavával ezért beretkesztette a játékot, a pályára tódult tömeg őt vette üldözőbe, s ütötte-rúgta a menekülőt. A rendkívül sajná­latos eseményekre nehéz kellőn szigorú szavakat találni, így hát a sportszerető olvasókra bízzuk a vétkesek elítélését. Abban a re- remónyben, hogy az illetékes hatóságok és a meg vei labdarú­gó-szövetség példás határozattal tegyenek pontot a nemkívánatos ügyre — hasonló esetek elke­rüléséért is. Az utolsó fordulóban —• hogy a sportról is szóljunk — csupán Mátraverebély együt­tese aratott győzelmet ven­dégcsapatként, Rónabányán. A legnagyobb arányú sikert Somoskőújfalu szerezte, 5:l-re lehengerelve a sereghajtót. Három döntetlen volt, s négy pályaválasztói győzelem. Ke­vés, mindössze huszonhárom gól esett, mint az idény leg­első fordulójában. Két kiállí­tás történt. Vörös Csillag SE—Romhány 1:1 (0:0) Rétság, 100 néző, v.: Fodor. Vörös Csillag: Szadlis — Li- sovszki, Mihály, Molek — Gál, Szita — Suba (Jele), Póth, Perez, Zachar, Szabó J. Felkészítő: Győri Ferenc. Romhány: Máté — Varga 1., Pásztor, Tonhauzer — Gyur- csó, Balázs — Pólyák, Meló J., Termán, Meló L., Meló II. Edző: Vasas István. Az ala­csony színvonalú mérkőzésen jobbára a két 16-os között folyt a küzdelem. A hazaiak szerezték meg a vezetést, a vendégek öt perccel a befeje­zés előtt egyenlítettek. Góllö- vő: Perez, ill.: ..Pásztor. Jő: Mihály. Szita, Perez, ill.: Var­ga I., Pásztor, Termán. Mátraverebély—ötvözet MTE 2:1 (1:0) Rónabánya, 100 néző, v.: Séber. M.-verebély: Kormos Gy. — Kormos G., Jakubo- vlcs, Zagyi L. — Mátrai, Be- nus G. — Gáspár, Zeke, Kor­mos S., Zagyi F., Kormos IV. Edző: Pál József. Ötvözet: ■Rácz — Tóth I. (Szabó J.), Kiss, Keleti, Lengyel —• Sze- csődi, Pál — Kakuk Z., Tö­rök, Bábéi, Nagy. Edző: Mes­ter Sándor. Lendületes ke­mény, küzdelmes mérkőzést játszott a két együttes. A raj­taütésszerű támadásokból ve­szélyesebben kibontakozó, sze­rencsésebb vendégek kereked­tek felül. A hazaiak a hely­zetek kihagyásában „jelesked­tek”. Gdllövő: Gáspár. Kor­mos IV., illí: Kiss. Jó: Zeke (a mezőny legjobbja). Jaku- bovics, Benus G., Kormos IV., Zagyi F., ilL: Kiss. Lengyel, Kakuk Z. Bgy. Volán—St. Volán 3:1 (1:0) * Balassagyarmat, 200 néző, v.: Simkó. Bgy. Volán: Na­szály — Kalmár, Deme, Szi­lágyi — dr. Halász, Bernáth — Kiss. Szalai, Loksa, Gaj­dos, Fedor. Felkészítő: Perla- ky Győző. St. Volán: Nagyfe- jeő — Tar, Szolnoki, Lovasi — Muflár. Iványi J. — Horváth, Muzsik, Iványi G.„ Kozma, Kővári. Edző: Salgó György. Rendkívül kemény, esetenként durva mérkőzést játszott a két „testvércsapat”. A 15. percben Pusnyikot szabályta­lanul szerelte ellenfele, s ő önbíráskodván fordulatában mellen ütötte a szabálytalanko­dót. Pusnyikot a játékvezető természetesen kizárta a já­tékból. A tíz főre csökkent tarjániak védekezésre kény­szerültek. A 35. percben értek góllá a gyarmatiak sorozatos támadásai. Szünet után 11-es- ből egyenlített a vendégcsa­pat. A hazaiak az utolsó ne­gyedórában erősítettek, s a tarjániak erejét felőrlő hajrá­val, két góllal a rtjaguk ja­vára fordították a mérkőzést. Gólszerző: Szalai (2), Gajdos, ill.: Iványi J. (11-esből). Jő: Kalmár, Deme, Bernáth, Sza­lai, Loksa, Gajdos, ÜL: ivá­nyi J., Iványi G. Karancskeszi—KM Egyetértés 1:0 (1:0) Karancskeszi, 300 néző, v.: Bures. K.-keszi: Gombkötő — Sikna, Básti, Romhányi, Ka­zareczki — Lőrincz, Vanya — Bakos, Tarjáni, Egyed, Zsi- dai. Edző: Kollár Gyula. Ka- zár-Mátraszele: Rátóti — Tő- zsér G., Kakuk, Csapó — Kovács B., Molnár — Tolnai, Gécse T., Kovács V., Géczi, Kovács L. (Nagy). Felkészítő: Balogh Gyula. A változatos, jó iramú, színvonalas játékból csupán a fűszerek, a gólok hiányoztak. A jó kedvvel ját­szó hazaiak teremtettek, de hibáztak is el több gólhelyze­tet. A sorsdöntő gólnál, a 30. percben egy hazai szögletrú­gás után Tarjáni Kazareczki elé fejelte a labdát, s ő kö­zelről a mozdulni sem tudó kapus feje felett bombázta a hálóba. A kitűnően védekező vendégek egyetlen nagy hibá­ja ez volt. Jó: Tarjáni, Ba­kos, Vanya, ill.: Kakuk, Tő- zsér G., Kovács V. 1 Moher a—K araneslapu jtő 1:1 (1:0) Mohora, 150 néző, v.: Új­házi. Mohora: Jambrich — Szentgyörgyi, Petrik, Szilfai — Vidámi, Nagy — Dudás P., Dudás L., Osztrovics (Mészá­ros). Kukucska, Vrbovszki. Felkészítő: Kovács László. K.-lapujtő: Híves — Gordos, Bodor, Lavaj (Kovács Gy.) — Telek, Lantos — Juhász II., Horváth, Juhász I., Tóth S., Juhász III. Edző: Lantos Ede. Az I. félidőben az erős szél­lel segített hazaiak támadtak többet, de csak 11-esből ju­tottak vezetéshez a 30. perc­ben. Ekkor az öt és feles és az alapvonal találkozásánál a vendég védők szabálytalanul lökték az egyik'"rhöhőrái csa­tárt. A büntetőt Osztrovics ér­tékesítette. Szünet után a végső 25 percben nagy erővel támadtak a vendégek, s rá­szolgáltak az igazságos dön­tetlenre. Dudás L. és Vrbovsz­ki „utánrúgás kísérletért, il­letve szövegelésért” kapott sárgalapos figyelmeztetést. A 87. percben Horváth és Petrik rajtolt a labdára, a középhát­véd buktatta is a csatárt, de az hét méterről estében elér­te a labdát, s az a hálóba vánszorgott — az évad utolsó bajnoki góljaként. Jó: Petrik, Vidámi, Kukucska, ill.:, Híves, •Gordos, Bodor, Lantos. Dejtár—St. Bányagép 2:1 (0:1) Dejtár, 150 néző, v.: Ben- kő: Dejtár: Mezei — Farkas II., Mackó, Farkas I. — Gál, Sinkó — Varga Gy. (Danicz), Trubin, Kovács, Kremnicsán G., Csókási. Felkészítő: Mac­kó Mihály. St. Bányagép: Sze­gedi, — Zoltán, Tamás, Ju­hász — Andó, Enrejter — Oláh, Ferenc, Jenei, Molnár K., Fiikor (Szilágyi). Edző: Benke János. Az alacsony színvonalú mérkőzés I. félide­jében vezetéshez jutott ven­dégek szünet után idei leg­gyengébb játékukat . nyújtot­ták. Az időnként túl kemé­nyen játszó hazaiak (innen Fiikor sérülése) mégis meg­érdemelten fordították a ma­guk javára az eredményt a szünet után nyújtott lelkes játékukkal. Góllövő: a 15. percben Ferencz, a 65.-ben Kremnicsán G., a 82. percben pedig Csókási (szögletrúgás­ból, mások érintése nélküli csavarással). Jó: Mezei, Mac­kó, Kremnicsán G., ill.: Zol­tán, Enrejter, Molnár K. Somoskőújfalu—E.-gerge 5:1 (3:0) Somoskőújfalu, 300 néző, v.: Nagy J. Somos: Balázs Z. (Béres) — Szabó O., Eisler, Berta — Czikora, Rozgondi — Séber, Gabora, Jusztin, Ba­lázs E., Bozó. Edző: Tóth Ist­ván. E.-gerge Gordos B., Gor­dos Z., Pilisi, Gordos II. — Gordos O., Zsidai V. — Ge­ese A., Gordos I. (Gordos V.), Gordos T., Simon, Gecse Á. (Beregi). Edző: László László. Nem volt sokáig kétséges a mérkőzés kimenetele, mert huszonöt perc alatt Jusztin mesterhármasával már 3:0-ra vezettek a hazaiak. Szünet után „összeszedték magukat” a vendégek, és a somosi vé­dőkkel együttműködve, belőt­ték becsületgóljukat. Simon tette az i-re a pontot. A haj­rában Gabora és ismét Jusz­tin volt eredményes. Jő: Ba­lázs Z., Rozgondi (a mezőny legjobbja), Séber, Jusztin, Eisler, ill.: Pilisi, Gordos L, Gordos T., Simon. St. ZIM—Hugyag 1:1 (1:1) a 80. percben félbeszakadt Hugyag, 300 néző, v.: Jan- c , \ I^ilÍVí: Baar — Halmo- si, Nagy, Pántya — Újházi (Lászlók), Molnár K. — Rácz, Oravecz, Angyal, Bandúr Gy., Dudás III. (Hesz). Edző: Ban­dúr Mihály. Hugyag: Szu- hánszky — Győri, Wágner, Meló F. — Járja I., Hoffman — Varsi, Sándor, Kissimon, Pénzes, Csernyik. Edző: Vido- musz Jakab. A hazaiak táma­dásaival kezdődött a játék, de a 25. percben Bandúr Gy. kiugrott őrzői közül, s Molnár K. átadásából mellel maga elé téve a labdát, nyolc méterről a jobb felső sarokba lőtte a ZIM vezető gólját. Negyed óra múlva a balra sodródó Pén­zes egy csel után beadott, és Kissimon, a 16-os tájáról a bal kapufa tövéhez vágta a hu- gyagiak egyenlítő gólját. Szü­net után kemény játék kéz” dődött. A 60. percben Cser­nyik szabálytalankodott Orá- veczcel, és megrúgta a föl­dön fekvő csatár fejét. A já­tékvezető kiállította a kímé­letlen balszélsőt. Tíz perc múlva Pénzés kapott sárga­lapos figyelmeztetést a labda elrúgásáért. Nőtt a közönség haragja. Támadott a ZIM; da egy ellentámadásnál, a 80. percben a Vendégek térfelén a hazai támadók sZabálytala* nul vették el a labdát Pán- tyátóL A labda Varsihoz ke­rült, a bíró sípolt, de a játé­kos a hangorkánban nem hallotta, továbbvitte, $ beadá­sából Pénzes a hálóba lőtte. A hazai nézők a gólnak örül­tek, de amikor látták, hogy Rajnai L. partjelző intésére a játékvezető a hazaiak sza­bálysértéséért akar szabad­rúgást elvégeztetni, akkor az egyik hugyagi néző, Lantos László, a partjelzőhöz rohant, hátrafordította, s kétszer po­fon ütötte. A bántalmazott jel­adása uán a játékvezetőhöz ment, és elmondta, hogy meg­ütötték. Jancsó játékvezető az órájára pillantott, és sípsza­vával berekesztette a mérkő­zést. Vesztére azonban (bár a szabályok szerint), mertt a közönség berohant a játékte­re és nekiesett. A játékve­zető menekült az ütések és rúgások elől, S a vendégek öltözőjéül szolgált könyvtár­ban talált menedéket. A ZIM autóbuszvezetője hozta el a bíróöltözőből ruháit is, és a vendégcsapat játékosai és ve­zetőinek védelmében, de a hugyagi nézők fenyegetés! x közepette távozhatott. Jc : Baár, Nagy, Pántya, Oravecz, Bandúr Gy., ill.: Szuhánszkj, Kissimon, Wágner. A bajnokság állása 1. Somos 15 12 2 1 44:13 26 2. St. ZIM 14 11 2 1 56:15 24 3. K.-keszi 15 9 3 3 26:18 21 4. Bgy. Volán 15 6 4 5 33:23 16 5. KM Egyeté. 15 7 2 6 30:27 16 6. K.-lapujtő 15 6 4 5 18:26 16 7. St. Bányag. 15 6 3 6 32:26 15 8. M.-verebély 15 6 3 6 26:30 15 9. Romhány 15 5 3 7 17:26 IS 10. Dejtár 15 5 3 7 15:26 IS 11. Hugyag 14 5 2 7 27:22 12 12. St. Volán 15 4 4 7 26:34 12 13. Vörös Cs. 15 5 2 8 24:37 12 14. Mohora 15 4 3 8 17:31 11 15. ötvözet MTE 15 2 4 9 17:32 U 16. E.-gerge 15 3 2 10 20:42 8 * A félbeszakadt Hugyag—St. ZIM mérkőzést a szövetség határozathozataláig nem sze­repeltetjük a táblázatban. összeállította: Andó Miklós NÓGRÁD — 1972. november 29., szerda