Nógrád. 1972. szeptember (28. évfolyam. 206-231. szám)

1972-09-07 / 211. szám

Olimpiai küldöttségünk nyilatkozata A XX. nyári olimpiai játékokon szereplő magyar küldöttség részvétét kifejező nyilatkozatban ítélte el az izraeli sportolók elleni tér rorisia akciót. Hangsúlyozta, hogy az ilyen cselekedetek kárt okoznak az imperializ­mus elleni harcnak, a társ adalmi haladás és a békés nemzetközi kapcsolatok ügyének, megcsúfolják az olim­piai gondolatot. A magyar sportolók a további versenye­ken is mindent megtesznek a népek közötti barátság és együttműködés nemes eszméjének érvényesüléséért. Tudósítónk jelenti v Jobb későn, mint soha... Végre lehetőség nyílt szer­dán arra, hogy az újságírók újra felkereshessék, az olim­piai falut Münchenben. Ami­kor a sajtóközpont és a falu között közlekedő autóbusz­ban ülve az olimpiai falu közelében jártunk, láttuk, hogy a kerítés körül minde­nütt párosával őrködnek' a zöld ruhás rendőrök. Kár, hogy nem állították őket oda hamarabb... Arra számítottam, hogy az olimpiai falu bejáratánál na­gyon szigorú ellenőrzésben lesz részünk. De az újságíró­igazolvány, és a kis, fényké­pes, mellre tűzhető biléta ez­úttal is elegendő volt arra, hogy . simán, könnyen been­gedjenek. Az olimpiai falu magyar főhadiszállásán először Csa­nádi Árpádot, a MOB főtitká­rát kerestem meg, és arrii kértem, hogy adjon rövid ké­pet a magyar csapat hangu­latáról. Elmondotta, hogy a kedélyek lassan megnyugod­tak. Megelégedést keltett az a tény, hogy az olimpiai bizott­Labdarúgó MNK Etes legyőzte az St. Síküveggyárt Hazai vereség Nógrádsápon és Tolmácson "Három mérkőzést játszottak le szerdán délután a labdarú­gó MNK megyei selejtezője 4. fordulója keretében. Bár­ha együttese „páholyból” fi­gyelte a fejleményeiket — szabad napos volt. A legna­gyobb meglepetést Etes me­gyei II. osztályú csapata szol­gáltatta: kétvállra fektette az NB III-as St. Síküveggyárt! Nógrád&ápon és Tolmácson a magasabb osztályban szereplő vendégek nyertek és jutottak a legjobb négy közé. Etes—St. Síküveggyár 4:3 (3:1) Etes, 300 néző, v.: Kakuk. Etes: Sirkó I. — Máthé I., Godó Z., Godó A. (Záhonyi) — Balázs, Pirk — Fodor S., Sirkó II., Kurcsik, Godó F., Tóth (Máthé II.). Edző: Hu­szár Béla. St. Síküveggyár: Bodor (Próvni) — Borsos (Su- rányi), Kiss, Deméndi — Lu- dányi, Oláh — Tajti, Pep- sinszki, Hertel, Lőrincz, Mát­rai II. Edző: Kökény József. A végig lelkesen játszó ha­zaiak tíz perc után Fodor S. és Balázs góljaival már 2:0- ra vezettek. A 30. percben az üveggyáriak Mátrai II. révén szépítettek. A 33. percben kavarodás után Fodor S. is­mét a hálóba talált. 3:1. Szü­net után a vendégek Ludá- nyi révén két 11-esből értek el gólt, de köbben Kurcsik sem maradt adós. 4:3. A győ­zelem a lelkesedés diadala. Dicséretet érdemel az egész hazai csapat, míg a vendégek nem sokat mutattak tudásuk­ból. Nógrádsáp—KM Egyetértés 1:2 (0:1) Nógrádsáo. 200 néző. v.: Cseh. Nógrádsáp: S-'tarkó — Varga. Berczeli (S^adeczki). Oi'^es? — Bogdán, Koncz — trhlár II.. Budai Uhlár I. (Tóth). Barde>* Edző: Bian József. KM Egyetértés: Kovács I. — Tőzsér, Kovács II., Csapó — Kovács III., Molnár — Gecse, Nagy, Su- sán, Géczi, Kovács IV. (Tol­nai). Edző: Üjházi István. A mérkőzés során a hazai megyei II. osztályú csapat jó­val többet támadott. Helyzetet is többet dolgoztak ki, de ezek kihasználása nem sike­rült. Kétszer a kapufát ta­lálták el. A győztes gól nagy védelmi hibából a 80. percben esett. Végeredményben szín­vonalas, érdekes mérkőzés volt, a játékvezető kitűnően működött. Góllövő: Gecse, Tolnai, ill.: Tóth. Jó: Koncz, Tóth, ill.: Kovács I., Gecse, Tolnai. Tolmács—Bércéi 1:2 (0:0) Tolmács, 150 néző, v.: Mol­nár. Tolmács. Dezső — Sze- tei, Havai, Hajnis — Szep- lasz, Szalai — Oláh, Kővári, Drajkó (Pusztai), Ivanics, Varga (Tálas). Bércéi: Kara- vics — Kopola, Szarvas, Pa- róczi — Jele, Benyó — Skra- bák, Tóth, Mihályi, Mihalcsik, Brabovszki. Szünetig a hazai járási csa­pat egyenrangú ellenfélként küzdött. A mérkőzés kimene­tele a 70. percig kétséges volt. Később a megyei II. osz­tályú vendégek erőnléti fö­lénybe kerültek, és minimális arányú győzelemmel tovább­jutottak. Góllövő: Paróczi, Mihályi, 111.: Ivanics. Jó: Pusztai. Ivanics. ill.: Jele, Mi­hályi, Brabovszki. Az SBTC csapata szerdán a tartalékok ellen játszott elő­készületi mérkőzést és 7:0 (1:0) arányban győzött. Góljö­vő: Kovács (3), Varga (2), Jeck, Bartha. Az AEK Athén elleni UEFA Kuoa-mér,kőzés főoróbáiát szombaton délután a C«eoel ellen tartták az SK'-E-c tad ionban. Hétfőn re­pülővel utaznak Athénbe. MÜNCHEN '72 Dr. Fenyvesi Qaba olimpiai bajnok Biztosan győzőit labdarúgócsapatunk — Orbán a legjobb négy között Kézilabdázóink veresége Fenyvesi olimpiai bajnok Egy nap szünet után, szerda délután folyta­tódtak Münchenben a nyári olimpia küzdelmei. A magyarok közül ökölvívásban, párbajtőrben, labdarúgásban, kézilabdában és birkózásban voltunk érdekeltek. Olimpiai bajnokot párbajtőr egyéniben és az ólomsúlyú súlyemelésben hir­dettek. Az atléták pihenőnapot tartottak. * Labdarúgás Magyarország—NSZK 4:1 (2:1) Kű két gólt fejelt ság a játékok folytatása mel­lett döntött. A sportolók egyébként kijárhattak az épü­letből. Ha a versenyeket fel is függesztették, az edzések nem maradtak el. Szerdán délután már minden sportág képviselői elindultak az ed­zésre és a versenyekre. Tordai Andorral, a magyar olimpiai csapat egyik szakve­zetőjével, a további esélyek­ről beszélgettem. A tanulsá­got röviden így lehetne le­szűrni : döntőbe jutást, pont­szerzést, illetve érmeket vár­nak a kötöttfogású birkózók­tól, a kajakosoktól, az ökölví­vóktól és a vívóktól. A lab­darúgóink is gyakorlatilag döntőbe kerültek, az arany­éremért küzdenek. Ma délelőtt egynapos késés­sel kezdődnek a kerékpáros országúti versenyek. Géráék- tól nagy eredményt nem le­het remélni, hiszen rendkívül erős a mezőny. Meglepetés azonban itt sem lehetetlen. Röplabdás női csapatunk Ku­bával játszik az 5. helyért. H. K. Második csoportmérkőzését játszotta le az elődöntőben szerdán este a müncheni olim­piai stadionban Magyarország labdarúgó-válogatottja az NSZK fiatal amatőr váloga­tottja ellen. Az 50 ezer néző előtt lefolyt találkozón a bra­zil Pestarino bíráskodott. Magyarország: Géczi — Vé­gi, Páncsics, Szűcs. Juhász — Dunai III.. Bálint. Kü — Bra- nikovics. Dunai II., Tóth K., Az első öt percben Wunder előtt adódott gólhelyzet. de Géczi önfeláldozó belevetődés- sel a labda útját elzárta. Szűcs sárga cédulát kapott egy túl kemény belemenésért. Lanyha volt az iram. kevés érdekesség történt. A 14. perc­ben esett az első gól: Dunai III. 15 méterről kapura lőtt, a védőkről visszapattant eléje a labda és másodszorra már a bal alsó sarokba bombázott. 1:0. A 20. percben szabadrú­gáshoz jutottak 17 méterről a hazaiak. Hoeness legurított Nickelnek, kinek nagy lövését Géczi bravúrral védte. A 33. percben öt védő állt szemben két csatárral, mégis egyenlí­tett az NSZK csapata. Az elő• retörő Hitzfeld a védők kö­zött közelről a kimozduló Géczi mellett a hálóba gurí­tott. 1:1. A 38. percben Hol- tnann sárga cédulát kapott, majd Bálint vétett hajmeresz­tő hibát, de Wunder az oldal­hálóba rúgta a labdát. A 43. percben a kipattanó labdát Szűcs a bal kapufára lőtte, és Dunai ID öt méterről az üres kapuba helyezett 2:1. A befe­jezés előtt Kü került gólhely­zetbe, de gyenge lövését a ka­pus ártalmatlanná tette. Kézilabda 3:1. Géczit foglalkoztatta ßbermann a 73. percben. Ke- ményekdtek. küzdöttek a ha­zaiak. de meg kellett hajolni- >k a nagyobb tudás előtt. A 37. percben Tóth szöglete után a kapus nem érte el a labdát, és Kü ismét a hálóba fejelt. 4:1. Nickel óriási lövé­sét tette ártalmatlanná Géczi az utolsó percben. Nem játszott igazán jól a magyar csapat, de félgőzzel is legyőzte a különösebben nem jelentős játékerőt! képviselő házai együttest. Az NSZK csapatából Nickel, Wunder és Hoeness. a magyar gárdából Géczi, Páncsics és a szemfü­les Kü játszott elfogadhatóan. Ezzel az újabb győzelmével Magyarország csapata gyakor­latilag bekerült az olimpiai labdarúgótorna döntőjébe. PONT ÉS ÉREMTABLAZAT : Géczi kitűnően védett. Szünet után a hazaiak óriá­si helyzetet hagytak ki Géczi kapuja előtt, majd a magyar kapus igazolta, hogy jó for­mában van. A magyar csapat irányította a játékot. A 60. percben Wunder a magyar ka­pu előtt nagy helyzetben el­vétette a labdát. A 61. perc­ben Szűcs megkapta második sárga lapját.,. .... , A 70. percben esett . az újabb gól. Tóth Kálmán bal­ról pontosan átívelt Braniko- rits elé. kinek beadásából Kü öt méterről fejelt a hálóba. Ország 1. 2. 3. 4. 5. 6. . P. 1. Egyesült All. 25 25 21 24 18 6 498 2. Szovjetunió 27 21 16 12 15 8 431 3. NDK 16 14 19 15 15 18 351 4. NSZK 8 7 9 9 16 9 195 5. Japán 12 6 8 9 6 5 196 6. Magy&rorsz. 3 7 12 4 5 5 136 7. Ausztrália 5 6 2 4 4 3 96 8. Olaszország 5 3 6 3 1 3 88 9. Lengyelorsz, 4 3 2 7 5 6 88 10. Bulgária 3 7 1 5 2 2 81 Vereség a világbajnoktól Románia—Magyarország 20:14 (11:6) Szerda délutáni esemény­ként bonyolították le a Romá­nia—Magyarország férfi kézi­labda-mérkőzést. Az NDK-beli játékvezetők sípjelére az aláb­bi összeállításban kezdett a magyar csapat: Horváth — Káló. Vass S.. Varga, Maro­si, Vass K., Simó, cs.: Ador­ján. Bartalos. Takács. Stiller, Harka. A világbajnok román együt­tes 1970. óta nem nyert a magyar csapat ellen. Ezúttal viszont simán győztek 20:14 (11:6) arányban a mérsékelt teljesítményt nyújtó magya­rok ellen. A csapat gyengén védekezett, az átlövések sem sikerültek. Sok kapufát értek el Vargáék, ráadásul három alkalommal a hetest sem tud­ták értékesíteni. A minden rsapatrészében jobb román együttes megérdemelten győ­zött. (^sportjában a magyar csapat tehát két mérkőzésből két vereséget „szedett” össze. Már csak az NSZK elleni ta­lálkozó van hátra. Mai műsor Az atléták közül rajthoz állnak a . tízpróbázók. Dön­tőt rendeznek kalapácsve­tésben, 110 m-es gátfutás­ban, női súlylökésben, 400 m-es férfi és női, valamint 200 m-es női síkfutásban. A kötöttfogású birkózók a selejtezők II. fordulójában lépnek szőnyegre. A gyep- labdázók mellett az íjá­szok is elkezdik vetélkedé­süket. Kajak-kenuban re­ményfutamokat rendez­nek. Az országúti egyéni kerékpározók ugyancsak rajthoz állnak. Kézilabdá­ban csoportmérkőzéseket, kosárlabdában középdön­tőket tartanak. Lovaglás­ban a Nagydíjért verse­nyeznek. Ökölvívásban a legjobb négy közé jutásért lépnek szorítóba. Röplab- dázók döntője mellett a vitorlázók szintén verse­nyeznek. Vívásban a női tőr csapatselejtezőket bo­nyolítják le. Olimpikonok itthon A sportszeretők népes cso­portja gyülekezett szerdán lélelőtt a Ferihegyi repülőtér várócsarnokában és teraszán, hogy üdvözöljék a müncheni olimpiáról hazatérő magyar sportolók első csoportját. Annak ellenére, hogy ezút­tal csak olyan versenyzők érkeztek, akik nem szereztek pontot, nagyon sok volt az ér­deklődő. A hangulatra rányom­ta bélyegét az utóbbi huszon­négy óra tragikus eseményso­rozata. Mindenki mélységesen sajnálta, hogy a világ ifjúsá­gának e nemes, békés, baráti vetélkedését a terroristák cso­portja gyászos emlékűvé vál­toztatta. Néhány perccel 11 óra előtt landolt a betonon a különgép és néhány perccel később ve­zetők. rokonok, ismerősök, családtagok üdvözölhették az első hazatérőket. Szerdán este a Bayemhalle- ban rendezték meg a párbaj­tőr,. egyéni olimpiai döntőt. Két magyar (dr. Fenyvesi Csaba és Kulcsár Győző), két francia, egy román és egy svéd versenyző került a ha­tos döntőbe. Fenyvesi dr. az ötödik asszóban a francia Brodin ellen 5:1 arányban megszerezte negyedik győzel­mét és ezzel olimpiai bajnok lett. A mexikói olimpiai Kul­csár Győző bronzérmet szer­zett. Sorokban Felszólította szerdán orszá­gának olimpiai csapatát Fér- dinánd Marcos Fülöp-szigeti államfő, hogy ne vegyen részt a müncheni olimpia további küzdelmében .és térjen vissza hazájába. Az olimpiai sajtóközpont egyik szóvivője a szerdai tá­jékoztatón az izraeli sportkül­döttség nevében bejelentette, hogy az olimpiai játékok to­vábbi versenyeiről aá izraeli sportolók visszaléptek. így Münchenben már nem szere­pelnek, de az olimpai mozgat lomtól a történtek ellenére sem fordulnak el. Rendkívüli ülést tartott szerdán a Nemzetközi öttusa Szövetség. Ezen az angol öt­tusázók vezetője — Mortimer őrnagy — tiltakozását fejezte Ki. a ^ 1 ö vés zverseny en előfor­dult. állítólagos doppingszer­használatok miatt. Az angol sportvezető úgy vélekedett, hogy tudomása szerint tizen­négy versenyzőt doppingolá­son kaptak rajta, ezek vala­mennyien különböző nyugtá­tokat használtak. Az orvosi vizsgálatok után azonban sem­milyen intézkdeés nem tör­tént — panaszkodott — egyet­len öttusázót sem diszkvalifi- kálitak. Orbán László könnyűsúlyú ökölvívónk szerdán este a legjobb négy közé jutott, mi­vel egyhangú pontozásos győ­zelmet aratott a dél-koreai Kim Tai Ho ellen. A dön­tőbe jutásért a kolumbiai Pe­rez ellen lép szorítóba legkö­zelebb. Birkózóink szerdai mérlege: Csatári japán ellenfelét le­léptették, ugyanerre a sors­ra jutott Hegedűs Miklós. Pircsi a bolgár Európa-bajno- kot pontozással legyőzte. A döntőnek kikiáltott Hegedűs Csaba—Nazarenko (szovjet) mérkőzésen két világbajnok találkozójából pontozásos győzelemmel a magyar birkó­zó egy hibaponttal került a II. fordulóba. Szerdán hazaérkezett a magy ar olimpikonok első csoportja Münchenből NÓGRÁD — 1972. szeptember 7., csütörtök /