Nógrád. 1972. július (28. évfolyam. 153-178. szám)

1972-07-11 / 161. szám

Szerencsés Kelemen Kisorsolták az Öt karika—öt verseny díjait Sikerrel sárult megyénkben az út karika — öt verseny uumpiai ifjúsági tömegsport- akciu. A versenyeken több ezer fiatal vett részt Az ak­ció szervező bizottsága vasár­nap Salgótarjánban, a József Attila Megyei Művelődési Központban közjegyző jelenlé­te mellett a beküldött telje- sitménylapok alapján kisor­solta a dijakat. A legszerencsésebb Kelemen Ferenc, a nógrádi szénbányák kisterenyei építési üzemének dolgozója volt, övé a főnyere­mény, a 11 napos müncheni Utazas, a /KISZ kb különdíja. Az Országos Ifjúságpolitikai es Oktatási Tanács diját, a nyolcnapos román tenger­parti üdülést Petrovecz Éva, a Táncsics Mihály Közgazda- sagi és Kereskedelmi Szakkö­zépiskola , tanulója! nyerte. Ugyancsak az OIOT díja az ötnapos lengyel-tátrai és szin­tén ötnapos cseh-tátrai kör­utazás, melyekre Frenyó End­re, a cserháthalápi, Nagy Zoltán nőtincsi fiatal, vala­mint Susán László, a Bolyai Gimnázium tanulója és Dudás Pál, a Nógrád megyei Állami Építőipari Vállalat dolgozója kapott jegyet. A SZÖVOSZ, a MEDOSZés az OKISZ díjait, az egyhetes kőszegi üdülést Józsa István, a szécsényl ELZETT dolgozó­ja, Liptai Erzsébet és Pete László, a Táncsics Szakközép­iskola tanulói nyerték. Érde­mes megjegyezni, hogy a ver­senyen legnagyobb számban a közgazdasági szakközépiskola tanulói vettek részt, és ez tükröződik a díjakban is. Kő­szegi üdülést nyert Szabó Má­ria, a szécsényi gimnázium ta­nulója és Hegedűs Géza, az Ipolyvidéki Erdő- és Fafeldol­gozó Gazdaság dolgozója. A SZOT és a TOT egy-egy túrakerékpárját Német Ildikó, a jobbágyi textilüzem és Far­kas Mária, a ZIM dolgozója kapták. Az MTS Nógrád megyei Tanácsa különdljának, a kem­pingfelszerelésnek a sorsolá­sakor György Erzsébetnek, a szécsényi gimnázium tanuló­jának kedvezett a szerencse. A KISZÖV megyei vezetősé­gének Sokol rádióját Krenács Károly, a nagybátonyi szol­gáltató dolgozója nyerte, az 5ZMT különdíja, az értékes bronz falidísz pedig Cseh Margité, a közgazdasági szak- középiskola tanulójáé lett. Az MHSZ megyei vezetőségének ezerforintos vásárlási utalvá­nyát Hulitka Julianna, a köz­gazdasági szakközépiskola ta­nulója nyerte. A KISZ kb 500 forintos sportszervásárlási utalványait a következők kapták: Soós Béla és Havasi Erzsébet Kd- nyás-aknaüzem, Berecz Béla ötvözetgyár, Fekete Zsuzsanna Budapest Kötő Htsz, Hényel János és Pirók Katalin nagy­bátonyi gimnázium, Kovács László II. ZIM, Schottner Gyula Börzsöny és Vidéke ÁFÉSZ, Povazsan Mária Nóg­rád község. Gyalog Júlia ÁFÉSZ sziráki kivarróüzem, Jakab Károly Szátok község, Fekete Olga Madách Gimná­zium és Lovesányi Ilona közgazdasági szakközépiskola. A 300 forintos sportszervá­sárlási utalványt a követke­zők nyerték: Viczián István­ná Balassagyarmati Textilipa­ri Vállalat, Godó Ferenc Ság- újfalu, Kővári Péter Hugyag, Laczkó József Balassagyarma­ti Fémipari Vállalat, Valet József SKÜ, Lovász Károly Ipolyszög, Bálint Mária Bánk, Bonder Imre Ipolyvidéki Víz­gazdálkodási Társulás, Muka Jáno6 Ipolyvidéki Erdőgazda­ság, Nádasdi Jánosné, ho- mokterenyei tsz. Bodor Erzsé­bet közgazdasági szakközépis­kola, Lengyel Katalin Mátra- novák, Pozsár József pásztói szerszám- és készülékgyár, Petrán. Sándor Pásztó és Pet- rovics Gábor Kisecset. A 200 forintos sportszervá­sárlási utalvány nyertesei: Hugyecz István, Nógrád köz­ség. Kicsiny Árpád közgazda- sági szakközépiskola, Bóné Gabriella SKÜ, Balázs János NÁÉV, Gulyás István, Balas­sagyarmati Fémipari Vállalat, Poroszka István magyarnán- dori tsz, Siket Mária, Ipolyvi­déki Erdőgazdaság, Gulyás Ilona, sziráki ÁFÉSZ, Piroska Mária Szécsény, Válőczi Ti- bomé bujáki tsz, Szabó Imre NÁÉV, Górdos Vilmos köz- gazdasági szakközépiskola, Kádárkuti Katalin Mátrano- vák-bányatélep ég Szalánczky Mihály Hugyag. A nyertesek a KISZ Nógrád megyei bizottságán az ellen­őrző lap felmutatása ellené­ben átvehetik díjaikat. Kapuzárá* u'án Visszaesésük némi meglepetés Mérlegen a megyei I. osztály (6.) I. K.-lapujtS !» 11 S 1 49-« 3» A nyilvánosság előtt „óvatOr san nyilatkoztak. Lantos Ede edző 30 játékost szerepelte­tett. Nem azért, mert kereste a legjobb csapatot: inkább szükségből! Sértődés miatt többen félreálltak. Néhányan kiöregedtek. Ütőképes csapat végeredményben nem alakult ki. A legutóbbi 8 év alatt 30 játékost még egyszer sem küldtek pályára. Még 1969- ben szerepeltették a legtöb­bet, 29-en játszottak. Kétéves NB Ill-as szerep­lésüket nem számítva, az 1966-os bajnokságot kivéve mindig az első három között végeztek. Ezúttal kénytelenek voltak megelégedni a sze­rény hatodik helyezéssel. Megérezték a gólerős Lavaj András hiányát, aki katonai szolgálatát tölti. A csapat leg­jobbjának tartott Somoskői •László pedig sérülékeny, több mérkőzésen nem játszott. A gárda 35—40 gólhelyze­tet kihagyott a bajnokság so­rán. Rosszul kezdték az őszi idényt. Az St. Bányagéptől hazai pályán 2:0-ra kikaptak. Romhánnyal is csak döntet­lenül végeztek. Szécsényben 2:l-re kikaptak. Ezután köze­pes sorozat következett 3 győ­zelemmel, 2 döntetlennel. Dej- táron 1:1-re végeztek, Hugva- got jó hajrával 3:l-re legyőz­ték. E sorozat után Balassa­gyarmaton 1:0-ra kikaptak, Somoskőújfalu ellen 1:1 ará­nyú döntetlent értek el, és a Jurisits SE otthonában meg­lepő arányban (5:1) alulma­radtak, Ekkor volt a mély­pont. visszaestek a 9. helyre. X© törje össze nia^át a sötét padláson! Vásároljon üvegcserepet Minden TL'ZÉP>(eIepen kapható! APSOHIBDETESEK A BALASSAGYAR­MATI Ideseníorgalmi Hivatal kirándul.is*, szervez Csehszlovákl­ába. Időpont: július 22—23. KITŰNŐ szülőktől szármatő kuvasz kö­lyökkutyák eladók •Matlárl, Martos Flóra u. 33. 1 DB TV—4J— C ro­mán típusú 1,2 ton­nás tehergípkocsl 1ó állapotban eladő. Ér­deklődni: balassa. gyarmati Fodrász Ktsz-nél, telefon: 178, 8—17 óráig. ELADÓ a balassa­gyarmati nyíri est üdü­lőtelepen, partközei­ben egy SS négyszög­öles telek. (OTP-rész- letátvállalással). Ér­deklődni: „Ideális hely” jeligére a\ ba­lassagyarmati Magyar Hirdetőbe.' TÁRSASÜDÜLŐ épül Alsóörsön bala­toni kilátással. Egy­szobás, melegvizes, fűthető lakrészek le­köthetők ez évi kez­déssel. Budapest, I., Fő u. 11. Hétfő, szer­da, péntek 5—6-ig. BALASSAGYARMA­TON Szont.ign Pál ut­ca 24. alatti két és fél szobás OTP-lakás ga­rázzsal, beköltözhető­en, sürgősen eladó. Érdeklődni a helyszí­nen, vagy a 223-as telefonon. MOSZKVICS 403-as, most vizsgázott, ela­dó. Nőtincs, Dr. Ha­vasi. Telefon: Nőtincs 3. sz. 250-ES Já va motor- kerékpár eladó. Ecseg, Arany János út 10. Érdeklődni lehet hét­köznap 17 őrátúl, va­sárnap egész nap. A KÖZMŰ és Mély­építő vállalat salgó­tarjáni építésvezető­sége (Károly-lelep. Erdész út.) autódaru- kezelőt és -vezetőt tét vesz. Bérezés: 9.50—K Ft/őra, 30 % prémi­um és 31 Ft napidij. Havi teljesítés 245 óra A BALASSAGYAR­MATI Palóoíold Mg Tsz. „Clmíestő” rész­lege megkezdte mű­ködését és így bármi­lyen kivitelben mun­kát vállai. Ám az utolsó fordulóban 8:3- ra nyertek az St ZIM ott­honában. Sikerrel kezdték a tavaszi pontvadászatot. Somoskőújfa­luban remek mérkőzésen. 1:0 arányban Somoskői góljával jobbnak bizonyultak. A Juri­sits SE őszi győzelméért 6:0 arányban alaposan visszavág­tak. Hugyagon változatos ta­lálkozón 3:2-re kikaptak. Dej- tár 1:0 arányú legyőzése után 3:0-ra kikaptak Mátravere- bélyben, és Karancskeszitől hazai pályán. Ezután 50 szá­zalékos teljesítmény követke­zett. A Bgy. Volán ellen 4:1, Rónabányán 1:1, hazai pályán Palotás ellen 1:4 alakult ki. Üjra köszörültek a csorbán, Rétságon l:0-ra győztek, Szé- csényt 3:0-ra verték. Érsek- vadkerten 1:0-ra kikaptak Romhánytól. majd döntetlen­nel zárták a bajnokságot az 3t. Bányagép és az St. ZIM ellen. Minden mérkőzésen csak Juhász László játszott. Telek és Tóth S. 25, Juhász II. 24, Tóth A. 23, Gordos és Lan­tos 21, Somoskői 20, Horváth 17, Híves 15, Bodor és Juhász III. 14, Lavaj F. ’ 13. Serfőző 10 alkalommal szerepelt. E számok adnak némi magya­rázatot arra, hogy miért nem tudott senki bekerülni az év három válogatottjába. Bodor és Telek 9, Juhász I. és So- rnoskői 8 mérkőzésen nyújtott ió teljesítményt. A házi gól­lövőlistán Tóth Sándor 13 gól­lal lett első. Somoskői 8, Ju­hász és a sértődés miatt fél­reállt Horváth 6 gólt lőtt. Sportszerűségi mérlegük ja­vult. Csak három játékost ál­lítottak ki! A hátvédek öt 11-est vétettek, ez két baj­noki pontjukba került. (Folytatjuk) Hm* SPORT Gyenge hajrával is Vidék legjobbjaként a dobogón Újpesti Dózsa—SBTC 6:1 (2:0) Megyeri út, 5000 néző, v.: Müncz (Szkokán, Nagy B.). Űjpcstl Dózsa: Szentmlhályi — Noskó, Harsány!, Borbély II., Juhász P. — Dunai III., Tóth A. — Zámbó, Bene, Du­nai II., Nagy L. Edző: Ko­vács Imre. Salgótarjáni Bá­nyász: Szőke — Miklós — Ge­ese, Kmetty, Horváth, Vertig — Répás, Básti — Szoó, Kaj- dl, Jeck. Edző: Moór Ede. Csere: Vertig helyett Bara­nyai (60. perc), Jeck helyett Toldi (66. perc). Szögletarány: 7:5 (3:4) az Ü. Dózsa javára. Rekkenő hőségben, mérsé­kelt irammal kezdődött a ta­lálkozó, A bajnok Ű. Dózsa vállát már nem nyomta tét. Az- SBTC viszont a második hely megtartásának reményé­ben, egy pont megszerzése ér­dekében, védekező taktikával lépett pályára. Az első per­cekben kitűnt, hogy Szőke bi­zonytalan, A 7. percben Nagy L. két csel után 16 méterről a bal kapufát találta el. A 11. percben Nagy L. szöglete után Bene fejesét Szőke ki­ejtette, ám másodszorra rög­vest megkaparintotta a lab­dát. A 15. percben Jecket té­vesen állította meg lesen a játékvezető, majd egy perc múlva Bene lapos lövése su­hant el a jobb kapufa mellett. A 22. percben a szögletzászló közelében Gecse feltartotta Nagyot. A balszélső benyeste a labdát, Szőke és Kmetty egymásra várt, így Dunai II. 4 méterről a hálóba lőtt. 1:0. A 27. percben Dunai II. ismét helyzetbe került, de lesen állt. A 30. percben Noskó ügyesen előretört, Zámbóhoz továbbí­tott, aki 12 méterről, jobbról a fölöslegesen kimozduló Sző­ke fölött a jobb felső sarok­ba ívelte a labdát. 2:0. Jeck beadása alig csúszott el Kajdi teje fölött. A 34. percben Tóth került gólhelyzetbe, de a kimozduló Szőkébe rúgta a labdát. A 43. percben Dunai II. keverte meg _ a védelmet, de Gecse hazatal’palta a lab­dát Szőkének. II. FÉLIDŐ Szünet után a vendégek kaptak hamarabb lábra. A 47. percben Básti gólhelyzet­ben a kimozduló kapusba rúg­ta a labdát, közben a partjel­ző — tévesen — lest jelzett. Az 51. percben Kajdi a bal oldalon remek cselekkel tisz­tára játszotta magát, lövés he­lyett begurított, és az üresen álló Répás öt méterről az üres kapuba vágta a labdát. 2:1. Az 57. percben Noskó továb­bítását Zámbó kapta, aki na­gyon becsapta Vertiget, Benő­hez továbbított, aki 8 méter­ről a jobb sarokba lőtt. 3:1. (A nagyon gyengén játszó Vertiget két perc múlva le is cserélték.) A lila-fehérek játszottak fö­lényben, a vendégek kishitű- en feladták a támadás lehető­ségét, védelmük ennek ellené­re sokszor elemi hibákat vé­tett. A 64. percben parázs je­lenet során Horváth szögletre mentett. A 70. percben Tóth balról átívelt, Dunai II. feje­sét Bene a gólvonalról meg­toldotta, így Bene lett a gól­szerző. 4:1. Kezdés után Bene újabb óriási helyzetbe került, de elvétette a labdát, amely Szőkében elakadt. A 81. perc­ben Dunai II. balról átívelt, a labda irányt változtatott az egyik védő fején, és Zámbó a tétovázó Szőke mellett a bal kapufa tövénél hálóba kotor­ta a labdát. 5:1. A 85. perc­ben Nagy öt csellel becsapta az egész védelmet, és nehéz szögből 7 méterről a hálóba bombázott. 6:1. Az utolsó öt perc lagymatag játékot ho­zott. A rangadó elsősorban azért nem hozott jó játékot, mert a tartalékos SBTC nem tudta megszorítani a bajnokcsapa­tot. Szalai, Varga és Kovács hiányát főleg a dett ezúttal is. Nem véletlen, hogy a hátvédsor az utolsó négy mérkőzésen 18 gólt ka­pott, holott az előző 26 talál­kozón csupán 21-et. Közepes Iramú és színvonalú mérkőzé­sen helyzetei alapján az Ű. Dózsa még nagyobb arányban Is nyerhetett volna. Az SBTC pontszerzése főleg azért nem sikerült, mert a játékosok ez­úttal sem tudtak szorosan em­bert fogni. Végeredményben a fekete-fehérek gyenge hajrá­val is megszerezték a Vidék Legjobbja címet és a bajnoki dobogó harmadik fokát, ez pedig mindenképpen elisme­rést érdemel, élem az utolsó négy mérkőzésen, hanem a korábbi találkozókon harcol­ták ki az egyesület történeté­ben páratlanul nagy sikertl Minden jó, ha jó a vége — tartja a közmondás, bár mén szebb lett volna, ha kevesebb kapott góllal és vereséggel zárják az évet a fekete-fehé­rek. Ezen a találkozón — 170. NB I-es bajnoki mérkőzésén — búcsúzott az élvonaltól Toldi Miklós, az SBTC őszü. lő hajú, csupaszív labdarúgó­ja, aki a zöld gyepen mindig sportszerűen küzdött, és helyt­állt munkahelyén is. A játékosok három hét sza­badságot kaptak. Július 31-én találkoznak Ismét. Addig lesz idő kipihenni a bajnokság fá­radalmait. Hazai és külföldi nyaralás szerepel legtöbbjük programjában. Kajdi Tibor viszont nősülésre használja fel a vakációt, szombaton evez a házasság révébe. Az évzáró vacsorát pedig hétfőn este a Gyurtyánosban tartot­ták meg. Az SBTC kápujában Szőke nagyon rosszul védett, lega­lább három gólban ludas. Miklós csalódást keltett mint söprögető. Gecse nem tudta őrizni szélsőjét. Kmetty volt még a legjobb hátvéd, több­ször előretört. Horváth nehe­zen boldogult Benővel. Vertig csak statisztált Zámbó mel­lett, Baranyai megfelelt. Básti volt a jobbik középpályás. Répás gyakran pontatlanul továbbított. Szoó jó kezdés után elfáradt. A csatársor leg- nagyon megérezték, Jobbja Kajdi volt, sokat fu- védelem gyengéiké- főtt, a gól előkészítésében je­lentős érdemeket szerzett. Jeck enerváltan játszott, Tol­di nem keltett csalódást bú­csújátékán. Az Ű. Dózsa kapujában Szentmihályit nem tették próbára. Noskó sokat tört előre. A középpályán Tóth András és Borbély II. játszott jól. A végrehajtásban Bene és Zámbó jeleskedett, de ügye­sen küzdött Nagy László Is. Müncz játékvezető a lesek, szögletek és bedobások elbí­rálásánál gyakran tévedett. Rozgonyl István j NB I. TARTALÉK Ú. Dózsa—SBTC 4:4 (1:0) Megyeri út, 5900 néző, v.: Dér. Ü. Dózsa: Szigeti (Ko­vács) — Jákli, Bánkuti, Je- rabek (Gara) — Sarlós, Su- man — Fekete, Hegyei, Gö- röcs (Kapitány), Kollár, Ha- rai. Edző: Várhidi Pál. SBTC: Szikora — Márkus, Csetneki, Pócsa — Szabó, Antal — Bencsok, Berindán, Szlivka (Kanyó), Dóra, Takács (Zsé- dely). Edző: Agócs Lajos. Gólokban gazdag előmérkő- zést játszottak a tartalékok. A kényszerűségből nagyon megfiatalított vendégek ellen i lila-fehérek már 4:l-re ve­zettek, de Berindán Laciék tiuszáros hajrával a bajnok­csapat otthonában is pontot tudtak szerezni. Góllövő: Kol­lár (2), Fekete, Sarlós, 111.: Be­rindán (2), Bencsok, Dóra. Jó: Szigeti, Bánkuti, Hegyi, Kol­lár, ill.: Csetneki, Antal, Be­rindán. Gyümölcsöző kapcsolat Gyümölcsöző kapcsolat ala- múltban Baglyasalján labda- kult ki egy év óta a nagybá- rúgó-mérkőzést játszottak, és tonyi gépüzem ifjúsági vil- a tarjániak 5:l-re győztek, lanyszerelő részlege és a KISZ- Két hét múlva lesz a vissza- védnökséggel épülő salgótar- vágó. Más sportágakban Is jáni vegyipari gépgyár mű- összemérik a tudásukat. Ha- szerész részlege között. Nem- marosan atlétikában és kézl- csak szakmai tapasztalataikat labdában is vetélkedik a két cserélik ki, de sportkapcsola- ifjúsági brigád. Példájuk kő- tokát is létesítettek. A közel- vetésre méltó. Labdarúgó NB I. Befejeződött a bajnokság Bronzérméé az SBTC Befejeződött az 1971/72. évi Ferencváros—Rába ETO 1:1 NB I-es labdarúgó-bajnokság. (1:1), Győr, 5500 néző, v.j Tisztázódott az élcsoport vég- Emsberger. Góllövő: Alberti állása, kiesett a Szombathelyi ill.: Stolcz. Haladás és az Egri Dózsa. Az SBTC fennállásának legna- Videoton—DVTK 3:1 (2:0); gyobb sikereként dobogóra Diósgyőr, 4000, néző, v.: Ba­kerül t, a harmadik helyet sze- csák. Góllövő: Wollek. Karsai; rezte meg és egyúttal el- hyerte a Vidék Legjobbja cí­met. EREDMÉNYEK Vasas—Komló 2:2 (1:1), Komló 5000 néző, v.: Halász. Góllövő: Solymosi, Horváth, 111.: Komjáti, Müller. Bp. Honvéd—Egri Dózsa 4:0 (0:0), Eger. 8000 nézó. v.: Pa* lotai. Góllövő: Kozma (2), Ko­csis, Fehérvári. VM Egyetértés—Pécsi Dó­zsa 0:0, Soroksár, 1500 néző, v.: Hévízi. MTK—Csepel 3:1 (2:1), Hun­gária körút, 3000 néző, v.: Katona. Góllövő: Becsei, Kiss. Kunszt, ill.: Csordás. Ü. Dózsa—SBTC 6:1 (2:0), Megyeri út, 5000 néző, v. Müncz. Góllövő: Dene (2), Zámbó (2), Dunai II., Nagy, ill.: Répás. Tatabánya—Haladás VSE 2:1 (2:0). Szombathely, 2000 néző, v.: Tapolczai. Góllövő: Nagy, Szabó, ill.: Rátkai. Nagy II., ill,: Horváth. A bajnokság végállása 1 30 20 8 4 78-80 4« 30 16 7 7 51-25 39 30 15 9 6 51-39 39 30 13 U 6 44-32 37 30 14 8 8 50-33 38 30 12 0 10 51-46 32 30 13 5 12 47-43 31 30 10 11 9 38-47 31 30 11 0 U 35-38 30 30 7 12 11 36-5! 28 30 6 13 n 22-28 25 30 9 S 15 32-16 24 30 8 8 14 37-41 23 30 5 13 12 26-33 21 30 6 8 16 32-05 20 30 4 5 21 27-63 13 1. Ü. Dózsa 2. Bp. Honv. 3. SBTC 4. Tatabánya 5. FTC 6. Vasas 7. Videoton 8. Komló 9. Csepel 10. Rába ETO 11. Pécs 12. DVTK 13. MTK 14. Egyetértés 15. Eger 16. Haladás A TOTÖ 28. HETI EREDMÉNYE 1. Ü. Dózsa—SBTC 2. ETO—FTC 3. MTK—Csepel 4. Eger—Honvéd 5. Komló—Vasas 6. Egyetértés—Pécs 7. Haladás—Tatabánya 8. DVTK—Videoton 9. MVSC—MÁV DAC 10. Dorog—Várpalota 11. Oroszlány—Kecskemét 12. KOMÉP—KISTEXT 13. KELTEX—Budafok +1 14. Almásf.—Esztergom z 0r| 1 x 1 2 X X 2 2 2 0:2 2 J :2 x 2:2 1 1:0 2 0;3 6:1 ül 3:1 0:4 2:2 0:0 1:2 1:3 1 NÓGRÁD - 1972. július 11.. kedd I