Nógrád. 1972. május (28. évfolyam. 102-126. szám)

1972-05-09 / 107. szám

Sakk OB 11. Atlétika Békp Kupa Miniszter a nézők között Nógrád férfiválogatottja vezet SKSE-KGM 3.5:10.5 Két új ceúcs és egy beállítás Gyulán kitűnő időben, jől előkészített pályán népes kö­zönség előtt rendezték meg a megyék közötti atlétikai Bé­ke Kupa B-csoport I. forduló­ját. Tavalyi eredményeik alap­ján a MASZ A- és B-csoport- ba sorolta a megyéket. A gyengébb teljesítmények alap­ján, Nógrád a B-csoport Ke­leti mezőnyébe került. Az A- csoportban kilenc megye négy fordulóban küzd egymással. A B-csoport Keleti és Nyugati, mezőnyében öt-öt megye sze­repel két fordulóban. Gyulán megyénként két-két verseny­ző lépett pályára. Minden bajnoki versenyszámot lebo­nyolítottak. Férfirésztvevők: Békés, Fe­jér, Bács, Nógrád, Heves. Női résztvevők: Pest, Békés, Heves, Nógrád, Bács. Nógrád férficsapata, de el­sősorban a női együttes tarta­lékosán utazott el Gyulára. Mecser Lajos sérülés, Hajnal Ottó és Hertelendy Béla le­mondás miatt nem szerepelt. A nők közül Komka Magda olimpiai felkészülése miatt hiányzott. Velenczei Zsuzsa és Bagyinszki Borbála a Nógrádi Sándor-napokon, Tóth Kata­lin és Tományi Ottilia a Bo­lyai János-napokon vett részt, Hényel Gyuláné pedig üdült. Ennek ellenére, főleg a fér­fiak, jól szerepeltek. Kalcsó Gyula súlylökésben 13,95-ös megyei csúcsát adta át a múltnak. A női 4x400-as váltó 4:13.8-as régi megyei csúcsát javította meg. Lajkó Zsuzsa pedig 200-on beállította a megyei csúcsot. Az összetett férfipontver­seny állása: 1. Nógrád 259, 2. Békés 233, 3. Fejér 208, 4. Bács 185, 5. Heves 141 ponttal. Az összetett női pontver­seny állása: 1. Békés 160, 2. Pest 135,5, 3. Bács 135, 4. Nógrád 134, 5. Heves 98,5 ponttal. FÉRFI ERED MENY EK 100 m: ... 3. Bambuk 11,4. . . 5. Erki 11,6, 200 m: ...4. Bambuk 23,3, ... 9. Tóth Gy. 24,2, 400 m: 1—2. Palaticzki G. és Géczi L. 51,6, 800 m: 1. Palaticzki 1:58,3, 2. Géczi 1:58.4, 1500 m: 1. Géczi 3:58.7, ...5. Fábri 4:14.0, 5000 m: ...3. Máté 15:33.4, ...9. Kun 18:32.6, 3000 m akadály: ...3. Kun 10:13.0, 110 m gát: ...5. Kaffka 16.8, 6. Tóth Gy. 16.9, 400 m gát: ...3. Fábri 62.2, ...5. Kun 63.8, 4x100 m: ... 3. Nógrád (Erki, Bambuk, Pala­ticzki, Angyal) 44.8, magas: ...4. Kaffka 185, ...9. Fodor 175, távol: ... 4. Erki 659,... 6. Tóth Gy. 641, hármas: ...2. Angyal 14,08, ... 5. Bállá 13,29, rúd: 1. Kiss I. 360, 2. Fodor 360, súly: 1. Kalcsó 14,30 (új megyei csúcs), ... 7. Kiss 10,85, diszkosz: ...2. Kalcsó 41,26, ...8. Palánki 34,77, gerely: 2. Jakab 60,64, ... 6. Farkas 54,20, kalapács: 1. Bakos 45,02, ... 8. Kalcsó 28,70. NŐI EREDMÉNYEK 100 m: ...5. Reiter 13,4, ...8. Deák 13,7, 200 m: ...2. Lajkó 26,3 (megyei csúcsbe­állítás), ...8. Molnár 28,2, 400 m: 1. Lajkó 59,5, ...5. Mol­nár 63,0, 800 m: ...2. Kanda 2:25.8, ... 4. Ürmösi 2:27.5, 1500 m: ...2. Kanda 5:05.1, 3. Ürmösi 5:11.5, 100 m gát: ... 4. Lupták 17.0, ... 7. Pin­tér 18.0, 4x100 m: ...2. Nóg­rád (Reiter, Pintér, Lajkó, Mo­csári) 51.6, 4x400 m: 1. Nóg­rád (Bakos, Pintér. Molnár. Lajkó) 4:10.8 (új megyei csúcs), magas: ...4. Pintér 150. ...8. Mocsári 140, távol: ... 8. Pintér 469, ... 10. Hajas 451, súly: ...8. Benyó 8,90. ...10. Kissné 8,62, diszkosz: ...7. Kissné 25,38, ... 9. Be­nyó 23,96, gerely: ...4, Koós 34,96, ... 7. Mocsári 30,82. Legközelebb a Salgótarjáni Kohász területi ifjúsági és serdülő atlétikai versenyt bo­nyolít le. Vasárnap rendezik meg az SKSE-stadionban. R. I. Pillanatkép az SKSE—KGM mérkőzésről. Az előtérben a két elsőtáblás: Rlbll Zoltán (balról) és Főnyi Attila. Főnyi mögött Horgos Gyula miniszter nézi a játszmákat (Koppány György felvétele) Otthon nem megy Izgalmas második félidő ' Ä OM n-es sakkcsapat­bajnokság Keleti csoport VIII. fordulójában a Salgótarjáni Kohász csapata vasárnap a listavezető KGM együttesét fogadta. A hazaiak átlagon aluli teljesítményt nyújtottak, ráadásul rossz taktikával is álltak ki. Hiányzott az első tábláról Tóth László. így a kék-fehérek 10,5:3,5 arányú súlyos vereséget szenvedtek. A hazaiak közül csak Rozgo- nyi győzött, öten pedig dön­tetlent harcoltak ki. Többen döntetlen állást vesztésre ron­tottak. A vendégek nagyobb tudása előtt meg kellett ha­jolni. Az első két táblán pél­dául Ribli Zoltán és Pogáts József nemzetközi mesterek játszottak. A találkozót meg­tekintette dr. Horgos Gyula, a Központi Bizottság tagja, kohó- és gépipari miniszter, és Jedlicska Gyula, a Köz­ponti Bizottság tagja, a me­gyei pártbizottság első titkára is. Részletes eredmények: Po­nyi—Ribli 0:1, Frink—Pogáts 0:1, Lengyel—Puszta 0:1, Kle- pej—Hévizi 0:1, Horváth— Katona 0,5:0,5, Balázs—Krón 0:1, Szokács—Kovács 0,5:0,5, Czakó—Sipos 0,5:0,5, Tóth P. —Halász 0:1, Rozgonyi—Csor­ba dr. 1:0, Simkó—Vándorffy 0:1, Tóth J.—Czár 0,5:0,5, Gordos—Lévai 0,5:0,5, Sulyok —ifj. Pogáts 0:1. A kék-fehérek legközelebb május 21-én Debrecenben ül­nek asztalhoz a DEAC ellen. További eredmények: Ganz Villany—Békéscsaba 9:5, Gyön­gyös—Miskolc 8:6, Vasútépí­tők—MEAFC 9:5, Dutra Trak­tor—BSE 7:7, Bp. Postás— Szentes 4:10, Szegedi VSE— DEAC 9:5. A bajnokság állása: 1. KGM 71,5. 2. Szegedi VSE 68, 3. Debreceni EAC 63,5, 4. BSE 63 (1), 5. Ganz Villany 60, 6. Szentes 59,5 (1), 7. Miskolci Spartacus 56 (1). 8. Vasútépí­tők 56 (1), 9. Gyöngyös 55,10. Salgótarjáni Kohász 52,5, 11. VCS Dutra 50,5 (1), 12. Mis­kolci EAFC 46, 13. Bp. Pos­tás 42, 14. Békéscsaba 36,5 (1) ponttaL Labdarúgás N B Il-es eredmények A labdarúgó NB n. Északi csoport XXIII. fordulójának eredményei: IKARUS—Mis­kolci VSC 1:1 (0:0), Kossuth KFSE—Sátoraljaújhely 1:0 (0:0), Leninváros—Gyöngyös 0:0, Kisterenye—Esztergom 1T (1:1), Vasas Izzó—BVSC 0:3 (0:1), Nyíregyháza—Ka­zincbarcika 0:0, Rakamaz— Nagybátony 0:1 (0:1). SKSE— Vác 3:3 (2:1). A bajnokság állása l. MVSC 23 15 « 2 41:16 36 2. Nagybátony 23 11 8 4 37:18 30 3. BVSC 23 13 2 8 49:34 28 4. Kazincb. 23 10 8 5 37:27 28 S. Leninváros 23 9 9 5 28:25 27 c. KKFSE 23 8 9 • 25:20 25 7. Izzó 23 8 8 7 29:29 24 8. Nyíregyháza 23 8 6 9 18:17 22 9. S.-újhely 23 6 9 8 24:24 21 10. Vác 23 5 11 7 24:28 21 11. Esztergom 23 7 6 10 32:44 20 12. Kisterenye 23 5 8 10 28:37 18 13. Salg. KSE 23 3 12 8 26:39 18 14. Gyöngyös 23 6 5 12 23:34 17 15. Ikarus 23 5 7 11 24:37 17 16. Rakamaz 23 5 6 12 34:50 16 Bgy. SE — IM. Aszód 3:0 (2:0) Balassagyarmat, 500 néző, v.: Molnár. BGY. SE: Tomá­nyi — Rampasek, Fábián, Fribeli — Hornyák, Hugyecz — Dallos, Menczel. Huttyán, Lajkó, Balogh. EDZŐ: Beke Ferenc. Hazai támadások vezették be a mérkőzést. A 18. perc­ben buktatás miatt 11-eshez jutottak a kék-fehérek. Tana­kodás után Tományi futott a labdának, és csúnyán a bal sarok mellé rúgta. A kiha­gyott büntető nem szegte kedvét a hazai támadóknak. A 25. percben jobbról beívelt labda a védőkről kipattant, és Menczel 18 méterről ka­pásból a jobb sarokba lőtt. 1:0. A 27. percben szép tá­madás nyomán Hugyecz be­adásából Dallos 14 méterről talált a hálóba, 2:0. A 77. percben Balogh egyéni alakí­tás után 20 méterről a háló­ba talált. 3:0. Jó: Lajkó, Ba­logh. Raiter László SÜMSE— Sashalom 3:2 (1:0) Salgótarján, 300 néző, v.: Ernszt. St. Öblösüveggyár: Molnár—Koszta, Diószegi, Pünkösdi (Král S.) — Csala, Pindroch, Dollencz — Bodor, Fehérvári, Kálnai (Horváth), Győri. Edző: Simon Imre. A 23. perceben a szélvész- gyors Bodor kiugrott és a bal sarokba lőtt. 1:0. A 48. perc­ben ismét Bodor ugrott ki, és 8 méterről a bal sarokba ta­lált. 2:0. Az 57. és 67. perc­ben Vitéz duplázott. 2:2. A 70. percben Szabó (Sasha­lom) megrúgta Pindrochot, ezért a játékvezető kiállítot­ta. A 77. percben 18 méteres szabadrúgásból Koszta ritkán látható nagy gólt lőtt. 3:2. A 80. percben Enyedi (Sasha­lom) megsértette a jétékve- zetőt, ezért őt is kiállították. A SÜMSE valamivel jobb volt ellenfelénél. Jó: Koszta. Bo­dor, Győri. Farkas István Kisterenye— Esztergom 1:1 (1:1) Kisterenye, 300 néző, v.: Szabó. Kisterenyei Bányász Építők: Horváth — Tőre, Bi- bók, Orosz—Gaiger, Márton — Tarlósi Szűcs (Ubranko- vics), Toldy, Králik (Kaszás), Dudás. Edző: Dávid Róbert. Esztergomi Vasas: Fodor — Fiedler, Kulcsár (Czibik). Szenczi — Csapó, György II. — György I., Engelbrecht, Laczkó, Túrái (Markó), Szén­ái. Edző: Kertes László. Már az első percben veze­téshez jutottak a hazaiak. Ügyes Toldy—Dudás összjá- ték után a fürge balszélső öt méterről lőtt a bal sarokba. 1;01 Élénk iram, jó játék ala­kult ki. Szűcs gólhelyzetben mellé lőtt a 10. percben. A 17. percben tűzijáték alakult ki Horváth kapuja előtt, de Túrái lövését a kapus védte. A 20. percben 25 méteres sza­badrúgásból Túrái cselesen le­gurított, és Csapó jól eltalált lövése nyomán a kapufa élé­ről vágódott hálóba a labda. 1:1. A vendégek 15 percig fö­lényt harcoltak ki. Szünet előtt Dudás és Tarlósi lövése okozott gondot a kapusnak. Fordulás után változatosabb lett a küzdelem. Tarlósi bom­bázott fölé, majd Horváth mentett Túrái elől. A 61. perc­ben Engelbrecht kiugrott, Horváth gólhelyzetben buktat­ta és a játékvezető 11-est ítélt. Túrái bal sarokba tartó büntetőjét azonban Horváth kapus bravúrral kivédte! Küzdelem folyt a javából. A hazaiak középen, a vendégek széleken erőltették a támadá­sokat. Az eredmény igazságos. Jó: Horváth, Dudás, ill.: Fo­dor, Szenczi, Engelbrecht. Győri László A TOTÖ 19. HETI EREDMÉNYE L Dorog—Békéscsaba X 2:2 2. Várpalota—MÄV DAC 1 2:1 3. SZMTE—ZTE 2 2:3 4. Pécsi B.—ózd 1 3:1 5. Pénzügyőr—Bp. Sp. X 2:2 6. Bp. Építők—Előre 2 0:4 7. Szarvas—Kk.-halas 1 2:1 8. Izzó—BVSC 2 0:3 9. Juventus—Cagliari 1 2:1 10. Mantova—Lanerossi 2 0:1 11. Sampdoria—Inter X 0:0 12. Varese—Florentine X 1:1 18. Verona—Torino X 1:1 +1 14. Arezzo—Palermo B Ul Súlyos vereség Papp J. SE—Mátranovák 8:0 (4:0) K. Sörgyár—KM Egyetértés 4:1 (2:0) Kőbánya, 100 néző, v.: B. Horváth. KM. Egyetértés: Ba­logh—Tőzsér, Tolnai, Kovács O., Kovács V.—Molnár, Ko­vács B.—Gecse (Sándor), Gé­czi, Kovács L. (Nagy), Bo- zsik. Edző: Szabó Ernő. Góllövő: Aranyosi (2), Ko­vács (2) ill. Gecse. Kiállítva: Kovács V. (KME). Jó; Kovács B. Miskolc, 300 néző, v.; Ger­gely. Mátranovák! Bányász: Szoó — Gecse, Simon, Tóth B. — Varga, Mészáros — La­katos E., Tóth I., Csikós F„ Szabó, Lakatos B., cs.: Forgó, Csikós A. Edző: Szomszéd Ádám. A bajnoki címre törő hazai együttes nagy lelkesedéssel küzdött, kitűnő játékkal lep­te meg ellenfelét. A vendé­gek egyórás késéssel érkez­tek Miskolcra, mivel a gép­járműben műszaki hiba ke­letkezett. A honvédek ilyen arányban is rászolgáltak a gyenge napot kifogó vendé­gek ellen a győzelemre. Gól­lövő: Konyha (4), Tatár (2), Szabó (2). A Mátrán© váki Bányászból 6enki nem nyúj­tott átlagon felüli teljesít­ményt. SKSE—Váci Híradás 3:3 (2:1) Salgótarján, 600 néző, v.: Borsos. SKSE: Libus — Pál­mai, Gáspár, Kapás — Pün­kösdi, Krivanek II. — Bá­bel (Szolnoki), Földi, Bartha, Szeberényi, Antal. EDZŐ: Szojka Ferenc. VÁCI HÍR­ADÁS: Ferencsik — Molnár I., Néder, Jeszenszky — Szu- nyogh, Pálinkás — Dudás, Fedor (Ottó), Kriska, Bedna- rik, Molnár II.. EDZŐ: Mé­száros István. A 4. percben Bartha 22 méterről bombázott a bal felső sarokba. 1:0. A 6. perc­ben Bednarik hatalmas lövé­se nyomán alig zúgott el a labda a felső léc fölött. Me­zőnyjáték alakult ki, a ven­dégek sok átadási hibát vé­tettek. A kapu előtt viszont nagyon veszélyesek voltak. A 44. percben Szeberényit buktatták a 16-oson belül. A megítélt 11-esből Krivanek II. laposan a bal sarokba gurított. 2:1. A 48. percben korszerű baloldali támadás során a hazai védelem hátrált, Li­bus kifutott, így Bednarik biztosan lőtt a hálóba. 2:2. Az 56. percben gyors táma­dás végén a labda Antalhoz került, aki közelről a jobb felső sarokba lőtt. 3:2. A 70. percben az elmélázó védők mellett Kriska egyen­lített. 3:3. A győztes gólért nagy küzdelem alakult ki, de a helyzetek már kimaradtak. Az első félidőben úgy tűnt, az SKSE megszerzi első ta­vaszi hazai győzelmét.- Nem ez történt, mert a védelem ismét gyengélkedett. A csa­tárok alig tudnak annyi gólt rúgni, amennyit a védők összehoznak. Jó: Krivanek II. (a mezőny legjobbja), ill.: Molnár I., Néder, Bednarik, Demény László Siker idegenben Nagybátony—Rakamaz 1:0 (1:0) * Rakamaz, 1000 néző, v.: Asztalos. Nagybálonyi Bá­nyász: Palhuber — Kecskés, Kegye, Ráduly — Kuposulik, Pozsár I. — Kökény, Kovács (Macska), Veres (Szklenár), Pozsár II., Sarkad! Edző: Laczkó Sándor.. . Rakamazi Spartacus: Szilváéi — Tiltó. (Erdős), Borbély, Kulcsár — Migróczi, Guth — Takács, Kádas, Halász, Tóth, Szojka. Edző: Vaszil Zoltán. A kiesés rémétől fenyege­tett hazai csapat óriási lelke­sedéssel vetette magát a küz- •> delembe. A technikásabb, kul­turáltabban játszó vendégek magabiztosan léptek pályára, és Veres 11-esből lőtt góljá­val értékes két pontot szerez­tek. Ezzel főleg a kiesés el­len küzdő SKSE és Kistere- nye malmára is hajtották a vizet, hiszen a rivális Raka- mazt fosztották meg két baj­noki ponttól. Jó: Palhuber, Kegye, ill.: Borbély, Szojka. St. Síküveg.—Pásztó 1:0 (0:0) Zagyvapálfalva, 500 néző. v.: Lellei. St. Síküveggyár: Nagy — Ferencz, Deméndi. Székely — Pepsinszki (Iványl) Kiss — Borsos, Csikós II., Kürti, Lőrincz, Mátrai II. Edző: Vass József. Pásztói KSE: Adame — Sütő II., Hasznosi, Borda — Tari II., Almási — Sütő I., Győr, Mak- so, Smolek I. (Smolek II.), Ta­ri III. Edző: Veres Béla. A megyei rangadó 4. per­cében Lőrinc óriási gólhely­zetben hibázott. A 25. perc­ben Székely kiugrott, de a kapusba rúgta a labdát. Hul­lámzó volt a játék, mindkét csapat játékosai egymás hibá­iból éltek. Az 58. percben Csi­kós II. lövését Adame bra­vúrral védte. A 67. percberi Kürti ügyes cselek után visz- szagurított, és Mátrai II. az üres kapuba helyezte a lab­dát. 1:0. A 71. percben Sütő I. ravasz lövését látványosan védte Nagy. Az utolsó ne­gyedórában a vendégek küz­döttek az egyenlítő gólért. Ä 88. percben Deméndi a leve­gőt találta el, de Nagy önfel­áldozó vetődéssel mentett,1 Végig alacsony színvonalú, csapnivaló játék. A két csapat egymást múlta felül a rossz átadásokban. Nem látszott; hogy NB III-as együttesek küzdenek a pályán. Jó: Szé­kely. Kiss, Nagy, ill.: Adame; Borda, Sütő I. Fehér László NÓGRÁD = 1972. május 9„ kedd 7 \