Nógrád. 1972. május (28. évfolyam. 102-126. szám)

1972-05-16 / 113. szám

Szünetig döntetlen Bp. Törekvés —Bgy. SE 2:0 (0:0) Bihari út, 100 néző, v.: Nyá­ri. Bgy. SE; Tományi — Ró­náéi, Fábián, Pribeli — Cseri, Hugyecz — Kovács, Dallos, Huttyán, Lajkó, Balog. Edző: Beke Ferenc. Az el6Ő lélidőben mezőnyjá­ték alakult ki, a két kapu rit­kán forgott veszélyben. A 60. percben a lest reklamáló vé­dők mellett a hazai középcsa­tár a hálóba lőtt. 1:0. A 72. percben Rónási és a balszélső harcából utóbbi került ki győztesen és a hálóba talált. 2:0. Közepes iramú és szín­vonalú találkozón a helyzeteit jobban kihasználó hazaiak megérdemelték a győzelmet. A vendégek közül csupán a közvetlen védelem teljesítmé­nye emelhető ki. Játékvezetői eegédlettel T. Dózsa—SÜMSE 1:0 (0:0) BEAC-pálya. 200 néző. v.t Dorozsmai. SÜMSE: Borozs , — Koszta. Diószegi, Dollencz — KrálS., Fehérvári — Pind- roch, Bodor, Horváth. Kral I (Szabó), Győri (Gáspár). Ed* zö: Simon Imre. Betegség és formahanyatlás miatt felforgatott, fiatal csa- pattal léptek pályára az üveg­gyáriak. A hazaiak enyhe fö­lényt harcoltak ki- de lövé­seik pontatlanok voltak. Szü­net után a vendégek kezde­ményeztek többet. Az 55. perc­ben mégis Konkoly lőtt a bal sarokba. 1:0. Egyenlítésért küzdöttek a tarjániak. A 68. percben Szabó nyilvánvaló felvágásáért a játékvezető nem ítélt 11-est. A 75. perc­ben Gáspár szöglete után a kapus hálóba öklözte a lab­dát. amely visszapattant. A partjelző gólt intett, de a já­tékvezető nem adta meg! Fe­hérvári emiatt reklamált és kiállították. A lekesen és jól játszó vendégek legalább dön­tetlent érdemeltek volna, Mindenki nagy elszántsággal küzdött. A hazaiak közül Kon­koly és Nagy dicsérhető. Farkas István Vívás Vertich vidéki bajnok Az idei országos vidéki ví­vóbajnokság küzdelmeit a hét végén Ózdon bonyolítot­ták le. Nógrád színeit a Sal­gótarjáni Kohász fiataljai képviselték. Vertich Tamás szerepelt a legjobban, aki 32 párbajtőröző közül megszerez­te az országos vidéki bajnoki címet. Teljesítménye minden elismerést megérdemel. Párbajtőr-végeredmény: 1, Vértich (SKSE) 7 gy.. 2. Ba­kai (Szolnok) 5 gy.. 3. Artai (DVTK) 5 gy. A női tőrözők mezőnyében Oláh Krisztina (SKSE) lé­pett pástra. A legjobb 24 kö­zött korábbi sérülése kiújult, így kénytelen volt Visszalép­ni. Orvosi javaslatra kórházi ápolásra szorul. A férfi tőrözők között sze­repelt Nagy Béla és Gasparin. A középdöntőben búcsút mondtak a küzdelmeknek. Az országos bajnokság küz­delmeit május 21—28 között Budapesten rendezik meg. Ezen a tarjániak közül Ver­tich Tamás jogosult indulni. Kertelés néllül Nem a románod szereztek... Mór bevezetőben leszögezhetjük: vasárnap délután Buka­restben nem a románok szereztek értékes pontot - harmadik mérkőzés vívásának jogát — hanem a magyarok veszítették el Igaza van Csanádi Ferencnek, a Ferencváros edzőjének, aki azt nyilatkozta, hogy nem vagyunk jó versenyzők, mindig a cél előtt torpanunk meg. A románok úgy örülhetnek a 2:2 arányú dön­tetlennek, mint földműves az aranyat érő májusi esőnek. Bár, igaz, hogy a második félidőben sokat szorongattak, de terv­szerűen kidolgozott helyzeteik ezúttal alig akadtak. A meieg pillanatokat Géczi kapuja előtt inkább a magyar védelem okoz­ta. Érthetetlen, hogy a hetek óta kirobbanó formában játszó Páncsics Miklós milyen gyenge napot fogott ki. Az első gólért csak ő hibáztatható. Egyszerű labdát továbbított Dembrovski elé, és a kapufa nyomán Dobrin mintaszerűen emelt a bal sarokba. Emellett sorsdöntőnek bizonyult Kocsi) 44. percben, 2:1-nél kihagyott 11-ese. Páncsics nem merte végrehajtását vál­lalni, mert ezt megelőzően számos súlyos hibát vétett, az előre- ivelt labdákra rosszul időzítve ugrott fel. így kétszeri vezetés után is kénytelenek voltak a magyarok döntetlen eredménnyel beérni. Együttesünk azért nem keltett csalódást, főleg az első félidőben játszott szemre is igen tetszetősen. Bene pedig ezúttal nagyon sok zavart keltett a román védelemben. Az összeállítás­ról azért lenne néhány megjegyzésünk. A szövetségi kapitány konokul ragaszkodott Géczi kapushoz, miközben hetek óta nincs formában, hiszen ezt megelőzően sokáig sérült volt. Szerintünk a románoktól kopott három gól közül legalább kettő kimondottan Géczi lelkén szárad. Sok szemrehányó szó érte a mérkőzés után a szövetségi kapitányt a két cseréért is. Erre viszont sze­rintünk szükség volt. Több okból kifolyólag. Egyrészt Kocsis és Szóke rúgást kapott. Másrészt Kocsist szemmel láthatóan telje­sen letörte a kihagyott büntető, az elszalasztott nagy lehetőség, igy a második félidőben már legfeljebb csak kocogott a páiyán élményszámba menő indításai nem jöttek be. Sokat kivett be­lőle az első félidő, szemmel láthatóan el is fáradt. Ha Szőke nem sérül meg, akkor végig helye lett volna a pályán, mert a csatársor legjobbja volt az első félidőben! A második gól elő­készítésében például döntő érdemeket szerzett. Kénytelenek vagyunk hát lenyelni a keserű pirulát. Szerdán Belgrádra marad a döntés, holott már az Augusztus 23. sta­dionban simán biztosíthattuk, volna a legjobb négy közé jutást. Ehhez jobb idegekre, szünet után több támadásra, némi szeren­csére lett volna szükség. De balszerencsére azért nem hivatkoz­hatunk, játékosaink lábában volt a győzelem záloga! (rozgonyi) Botos János országos bajnokságot nyert Az idei országos Ifjúsági ökölvívó-bajnokságot az ezer éves jubileumát ünneplő Szé­kesfehérvárott bonyolították le. Az SBTC versenyzői kö­zül hárman léptek szorítóba. Botos János papírsúlyban nagy bravúrt vitt végbe, és az első éves ifjúsági ökölví­vó országos bajnokságot nyert. Első mérkőzésen Tézsa (Chi- nioin) ellen három menetben tása fokozatosan felfelé ívelt. Kétszer nyert országos ser­dülő bajnokságot, és ezúttal az ifjúságiak között sem ta­lált legyőzőre. Jól tudja öt­vözni a vívó és belharcos stílust. Nagy jövő előtt álló fiatal versenyző. Kitűnő tel­jesítményéhez gratulálunk. Légsúlyban Botos Árpád megbetegedése miatt, Bada Mihály indult, aki nem ke­egyhangú pontozással győzött, rült dobogóra, de az első hat között végzett csakúgy, mint a harmatsúlyú Junghaus Fe­renc. A szép siker eredménye: Botos János bekerült az or­szágos ifjúsági válogatottba, melynek Botos Árpád is tag­ja lett. A MÖSZ ajándéka a kitűnő nevelőmunkát foly­tató SBTC-nek: az idén oda­visszavágó alapon bármely európai ország ifjúsági klub­csapatával megmérkőzhetnek. R. I. Lenti (Törekvés) csak két meneten át állta Botos ro­hamait, utána repült a tö­rülköző. A döntőben Hor­váth (Csepel) volt az ellen­fele, aki ellen egyhangú pon­tozással bizonyult jobbnak. Botos János a junior Európa-bajnok Botos And­rás (Bp. Honvéd) 16 éves öccse. Salgótarjánban, az öb­lösüveggyárban dolgozik. Négy éve foglalkozik vele Pintér János edző. Pályafu­ÉPGÉP—KM. Egyetértés 3:2 (1:1) Albertfalva, 100 néző, v,: Csatári. KAI Egyetértés: Ba­logh — Tőzsér, Molnár, Csapó — Kovács B., Kovács O. — Gecse, Nagy, Géczi, Tolnai, Bozsik (Kovács L.). Edző: Szabó Ernő. Megerősített védekezésre rendezkedtek be a kazáriak. Ám a 7. percben Rozsnyói 25 méteres lövése nyomán Ba­logh kezéről pattant hálóba a labda. 1:0. Mezőnyfölényben játszott a ÉPGÉP. A 35. perc­ben Bozsik lövése nyomán kipattant a kapusról a labda, és Gecse nem hibázott. 1:1, Az 55. percben 11 méterre a kaputól közvetett szabadrú­gáshoz jutott az ÉPGÉP. Le- guritás után Timár lőtt a jobb sarokba. 2:1. Az 57. percben Tolnai 20 méteres lö­vése nyomán a kapufáról vá­gódott hálóba a labda. 2:2 Hullámzó volt a játék, Tolnai két helyzetet is kihagyott. A 78. percben beívelt szabadrú­gás után Juhos kön.yékkel to­vábbította hálóba a labdát, a játékvezető gólt ítélt. 3:2. Csak játékvezetői segédlettel nyert az egyébként jő képes­ségű ÉPGÉP. A döntetlen igazságosabb lett volna. Jó: Tőzsér, Kovács B., Gecse. ill.: Rozsnyói, Domonkos, Timár. Gordos József SP ŐRI Pásztói KSE— Bp. Épfu 1:3 (0:1) Pásztó, 250 néző, v.: Kuti. Pásztói KSE: Adame — Sütő II. (Pozsár), Hasznosi, Borda — Tari II., Almási — Smolek II. (Székely), Győr, Sütő I., Makso. Tari III. Edző: Veres Béla. A 8. percben Tari III. lövé­se nyomán a gólvonalról men­tettek a védők. Az egész fél­időben a hazai csapat táma­dott. A vendégek a 40. perc­ven vezették első veszélyes támadásukat, és ebből gólt ér­tek el. Kovács beadása után Adame kiütötte a labdát Só­lyom fejére, és onnan a há­lóba hullott. 0:1. Az 53. perc­ben Iván szöglete után Só­lyom a kapunak háttal állva csúsztatta a labdát a hálóba. 0:2. Rohamoztak a hazaiak. A 62. percben Maksot a 16- oson belül buktatták. A meg­ítélt 11-esből Tari II. a jobb sarokba lőtt. 1:2. A 80. perc­ben Hasznosi fejese nyomán a kapus nagy bravúrral vé­dett. A 87. percben Varga 14 méterről állította be a vég­eredményt. 1:3. A hazaiak vé­gig fölényt harcoltak ki, de gólhelyzeteiket kihagyták. így elsősorban a csatársor teljesít­ménye miatt szenvedtek ér­zékeny vereséget. Jó: Borda, Győr, ill.: Kalteneckel, Hor­váth, Iván. Csákvári József A totó 20. heti eredménye 1. Románia—Magyaron X 2:2 2. ZTE—Dunaújváros 1 2:0 3. DVSC—Várpalota X 0:0 4. SZVSE—KISTEX X 0:0 5. Izzó—Nyíregyháza 1 3:2 6. Gyöngyös—Ikarus X 2:2 7. Sátorai,iaújh.—Leninv, 1 1:0 8. Almásfüzitő—Fűzfő X 1:1 9. Arezzo—Brescia X 0:0 10. Genoa—Bari X 0:0 11. Modena—Liverno 2 0:1 12. Monza—1Ternana X 0:0 13. Palermo—Como +1 X 2:2 14. Foggia—AS Reggina I 1:0. Kihagyott ll-es Nagybátony Kazincbarcika 0:0 Nagybátony, 600 néző, v.: Szlávik. Nagybátonyi Bányász: Palhuber — Kecskés, Kegye, Ráduly — Kupcsulik, Pozsár I. — Kökény (Szklenár), Ko­vács I-, Veres (Macska), Po- zsár II., Sarkadi. Edző: Lacz- kó Sándor. Kazincbarcikai Vegyész: Fülöp — Lipcsei, Ködmön, Erdős) — Szitka, Gál — Sinkó, Kálmán (Csir- maz), Moklár, Szűcs, Cser- venka. Edző: Turay András. Az első percekben mindkét kapu előtt adódott gólhelyzet. Tíz perc után Pozsár II., Kö­kény és Sinkó hagyott ki ke­csegtető lehetőséget. A 28. percben Szűcs 16 méterről gólhelyzetben rosszul lőtt ka­pura. A 35. percben kavaro­dás támadt a vendégek kapu­ja előtt, de a védők nehezen hárítottak. Az 59. percben Cservenka került gólhelyzetbe, de kapu mellé lőtt. Egy , alkalommal Palhubernek lábbal kellett tisztáznia. A 76. percben. Kecskés megsérült a térdén, de cserélni már nem lehetett, mert a hazaiak kimerítették a két lehetőséget. A 77. percben Sarkadi beadásába az egyik védő kézzel ért bele. A meg­ítélt 11-esből Kupcsulik erő­sen a bal sarok fölé lőtt! Macska beadása után, majd Sinkó és Csérvenka egyéni produkciójával alakult ki gól­helyzet, de az eredmény nem változott. Közepes Iramú és színvonalú mérkőzésen a ha­zaiak többet támadtak, de helyzeteiket nem tudták ki­használná. A kihagyott 11-es és Kecskés . sérülése döntőnek bizonyult. A vendégek rá­szolgáltak a döntetlenre. Jó: Kegye, Ráduly, Palhuber, ill.5 Fülöp, Gál, Ködmön, Möklárj Kéri Elek Méltó ellenfélként BVSC—Kisterenye 2:0 (1:0) Szőnyi út, 200 néző, v.: Nagy G. BVSC: Szarka — Herczeg, Bodonczi, B. Nagy — Kovács, Hosszú — Papp, Ba- zsánt, Matulai, Kontha, Ka­szás. Edző: Marosvári Béla. Kisterenyei Bányász: Hor­váth — Tőre, Bibók, Orosz — Gaiger, Márton — Tarlósi, Szűcs (Ubrankovics), Toldy (Králik), Kaszás, Dudás. Ed­ző: Dávid Róbert. Esős idő, csúszós pálya. Élénk iramban kezdtek a csa­patok. Dudás és Tarlósi lövé­sét védte a kapus. A 7. perc­ben gyors támadás során Kontha Papp elé tálalt, aki 16 méterről óriási gólt lőtt. 1:0. Húszperces mezőnyjáték következett. Dudás lövése nyomán pattant szögletre a labda a 34. percben. Egy perc múlva Szűcs kapuba tartó labdája fejen találta Toidvt, így oda lett a helyzet. Hor­váth kétszer tisztázott meleg helyzetben Kaszás elöl. Fordulás után elállt az eső, fokozódott az iram. A vasu­tasok elszántan rohamoztak. Bazsánt elöl tisztázott Gaiger az utolsó pillanatban. Ke­ményebbé vált a játék. Az 56. percben Dudást felvágták, hat percig ápolták. A 70. percben Kráiik szorult há­romperces ápolásra. A 80J percben Gaiger — ahelyett, hogy Horváthnak hagyta vol­na— kifejelte a labdát, és Kontha a jobb sarokba lőtt.1 2:0. A jó formában levő' BVSC-nek méltó ellenfele volt á Kisterenye. Jó: Her­czeg, Kovács, Papp, Kontha,' ill.: Márton, Tarlóik, Dudás. Győri László Esztergom—SKSE 2:1 (1:1) Esztergom, 1000 néző, v.: Palotai. Esztergomi Vasas: Vajó — Fiedler, Szenczi, Csa­pó — György II., György I. — Markó, Laczkó, Czibik. Engelbrecht. Szendi. Edző: Kertes László. Salgótarjáni Pálmai szabálytalanul szerelt. A megítélt 11-esből Engel- brecht lőtt a hálóba. 2:1. A 73. percben Kojnok szerelését ismét 11-essel „honorálta” Palotai játékvezető. Ezúttal Engelbrecht már a felső lécet Kohász: Márton — Kojnok, találta el. Az utolsó percek Gáspár, Pálmai — Bábel, ben két helyzet adódott a Krivanek II. — Tajti, Földi, vendégek előtt, de ezek ki- Bartha (Szolnoki), Szeberényi. maradtak. A két kiesésre ál- Antal. Edző: Szojka Ferenc. ló csapat nagy küzdelmet ví- Erősen felázott pályán a vott egymással. A vendégek vendégek kezdtek jobban. A a sérült Vári, Gaál és Sebők 15. percben szabadrúgásból 35 után Pünkösdit is kénytele- méterről Krivanek II. óriási nek voltak nélkülözni. Jó: lövést küldött kapura, és a rí,,«-— felső lécről visszapattanó láb- ’ ^ ^ dát Bartha vágta a hálóba. 0:1. A 30. percben váratlanul egyenlítettek a hazaiak. Sza­badrúgás után a sorfalról le­vágódott labdát Szendi lőtte a kapuba. 1:1. Szünet után is a kék-fehé­rek kezdtek jobban. Tíz perc után fölénybe került az Esz­tergomi Vasas. A 63. percben I., Laczkó, Czibik, ill.: Pálmai, Krivanek XI., Szeberényi. Demény László Közepes színvonal Borsodi Bányász—Mátranovák 3:1 (0:0) Sajószentpéter, 300 néző, v.: Brezovszky. Mátranováki Bá­nyász: Szoó — Simon, Gecse, Lakatos E. — Juhász, Mé­száros — Varga, Csikós, La­katos B., Répás, Forgó (Mar- sinszki). Edző: Szomszéd Ad ám. Kezdetben mindíkét kapu gyakran forgott veszélyben. Az I. félidőben egyiküknek sem sikerült a helyzeteket ér­tékesíteni. Jó volt az iram, a színvonal közepes, a sportsze­rűségre sem lehetett panasz. A 48. percben Verebélyi ki­ugrott, és a hálóba lőtt. 1:0. Az 56. percben Lakatos B. ívelt a kapu elé, és Csikós fe­jelt a gólvonalon túlra. 1:1. Eleredt az eső. A 80. percben Kertész talált a hálóba. 2:1. A 84. percben Lovai emelke­dett legmagasabbra, és a ka­puba fejelt. 3:1. A látottak és helyzetek alapján a ven­dégek döntetlent is kiharcol­hattak volna. Jó: Szoó, Ju­hász, Varga. Szomszéd Ádám Testnevelésből felmentve A megye 182 általános iskolájában a felmentettek szá­ma kevesebb az országos átlagnál. A falusi iskolákban az arány minimális, felmentettekkel inkább a nagyobb telepü­lések oktatási intézményeiben találkozhatunk. A testnevelés alól időlegesen felmentettek zöme leány. Sokszor kényelem­szeretetből, mondvacsinált okokból, vagy azért kérnek fel­mentést, mert otthon felejtették felszerelésüket! Sokkal na­gyobb szigorra lenne szükség, hogy e szemléletet megváltoz­tassuk. Az általános iskolákban folyó kötelező testnevelés, és ezzel kapcsolatos orvosi vizsgálatok szabályozásáról 1963- ban, a művelődésügyi miniszter utasításban intézkedett. Saj­nálatos, hogy a szabályokat több iskolában nem ismerik megfelelően. A tanulókat egészségügyi állapotuktól függően az alábbi négy csoportba kell besorolni: 1. testnevelési órán résztvevő, 2. könnyített testnevelési órán résztvevő, 3. gyógytestnevelési foglalkozáson résztvevő, 4. testnevelés alól teljesen felmentett (kórházi tornára javasolt). A káros szü­lői szemlélet, illetve a rossz jegytől való féléiéin miatt so­kan élnek felmentési lehetőséggel, akkor is, amikor ezzel többet ártanak mint használnak gyermeküknek. A szemlé­let alakításában az iskolavezetésnek, a testnevelőknek, or­vosoknak van jelentős szerepük. (tóth) Idényzárás győzelemmel NB II-es nagygolyós teke­csapatbajnokság tavaszi fordu­lójának utolsó mérkőzését ját­szották le. Ez alkalommal az St. Öhlösüveggyár együttese a bajnokaspiráns Kecskeméti Petőfivel mérkőzött Salgótar­jánban. A találkozó óriási küz­delmet hozott. Ezt tanúsítja az is. hogy a hatodik játékosok pályára léptékor még minden eredmény lehetséges volt, ugyanis néhány fával a ven­dégek vezettek. így aztán Ko­vács Aladáron múlott, hogy az St. Öblösüveggyár 6:2 (2587:2537 fa) arányban meg­szerezte a győzelmet. St öb­lös: Mag 444. Huram Gy. 413, Huram J. 390. Huram T. 447. Klauber 441, Kovács A. 452. Kecskeméti Petőfi: Kiss 405, NB Il-es eredmények A labdarúgó NB II. Észak! csoport hét végi fordulójának eredményei: BVSC—Kistere­nye 2:0 (1:0). Esztergom—­SKSE 2:1 (1:1), Miskolci VSC—Rakamaz 4:2 (2:1), Sá­toraljaújhely—Leninváros 1:0 (0:0), Vác—Kossuth KFS0 2:1 (0:0), Izzó—Nyíregyháza 3:2 (2:0), Nagybátony—Ka­zincbarcika 0:0, Gyöngyös— Ikarus 2:2 (1:1). A bajnokság állása 1. MVSC 24 16 6 2 46-18 33 2. N.-bátony 24 11 9 4 37-18 31 3. BVSC 24 14 2 8 51-34 30 4. K.-barc. 24 10 9 5 37-27 29 5. Leninv. 24 9 9 6 28-26 27 6. Izzó 24 9 8. 7 32-31 26 7. KKFSE 24 8 9 7 26-22 25 8. S.-újhely 24 7 9 8 25-24 23 9. Vác 24 6 11 7 26-29 23 10. Ny.-egyh. 24 8 6 10 20-20 22 11. Esztergom 24 8 6 10 34-45 22 12. K.-terenye 24 5 8 11 28-39 13 Gyöngyös 24 6 6 12 25-36 18 H. Ikarus 24 5 8 11 26-39 18 15. SKSE 24 3 12 9 27-41 18 16. Rakamaz 24 5 6 13 36-54 18 Sashalom —St. Síküveggyár 2:0 (0:0) Sashalom, 300 néző, v,: Bru­der. St. Síküveggyár: Nagy — Ferencz, Deméndi, Székely — Pepsinszki, Kiss — Lőrincz, Csikós II. (Csikós I.), Kürti, Mátrai, Borsos. Edző: Vass József. Csúszós, vizes pályán, mind­két csapát sok gólhelyzetet dolgozott ki, elsősorban a védelmek jóvoltából. Sport­szerű, jó iramú találkozón, a hazaiak jobban kihasználták kínálkozó lehetőségeiket. A vendégek közül csak Nagy; Kun 453. Tóth 420, Gyebrósz-1 Ferencz és Lőrincz diesérhe- ki 399, Balogh 457. Orbán 403.1 tő. NÓGRÁD - 1972. május 16., kedd I