Nógrád. 1972. május (28. évfolyam. 102-126. szám)

1972-05-18 / 115. szám

Köie^pcfoporl Kikapott két bajuokjelölt Három fordulóval a befeje­zés előtt izgalmasan alakul a helyzet a megyei II. osztályú labdarúgó-bajnokság Közép­csoportjában. Egyházasgerge és Karancsalja együttese egy­aránt vereséget szenvedett, és így nyílt a bajnoki cím ki­menetelének sorsa. Igaz, Egy­házasgerge áll az élen, de fi­gyelembe kell venni, hogy Litke csapata egy mérkőzéssel kevesebbet játszott. Vansány együttesének sorsa megpecsé­telődött, már aligha kerülhe­tik el a kiesést. A Rimóc— Ludányhalászi találkozó elma­radt. , Litke—Egyházasgerge 2:1 (2:0) Litke, 400 néző, v.: Urbán Litke: Kovács — Berta, György, Dudás — Szabó E., István — Kálmán (Bolla, Szi­lágyi), Koncsok, Blendovszki, Hurják. Hakkel. Felkészítő: Kovács Zoltán. Egyházasger­ge: Gordos B. — Gordos Z., Zsidai, László A. — Pilisi, Gordos L. (Fekete) — Gecse A., Gordos L., Gordos T., Si­mon, Gecse A. Edző: László László. Az első 20 percben a ven­dégek játszottak fölényben, de Kovács kapus remekül védett. A 25. percben Blendovszki lö­vését Gordos B. csak kiütni tudta, és Kálmán a hálóba lőtt. 1:0. A 30. percben ha­sonló támadás végén Hakkel csukafejessel szerzett újabb gólt. 2:0. Szünet után Litke csapata támadott. A vendégelt a hajrában szépítettek. A 81 percben Gecse A. beadott és Gordos L. a hálóba gurított. 2:1. Helyzetei alapján Litke csapata rászolgált a győzelem­re. Jó: Kovács, Szabó E., Blendovszki, Hurják, ill.: Gordos B., Zsidai, Simon. A bajnokság állása t. E.-g«rge 19 12 4 3 63-22 n t. K.-berény 19 12 2 5 61-27 26 s. K.-alja 1« 11 4 4 38-26 26 4. Litke 18 13­8 49-22 26 5. Etes 19 12 2 5 48-33 20 6. M.-gerge 19 9 4 6 40-44 22 7. Rimóc 18 7 1 10 35-41 15 ft. N.-m. Tsz. 19 6 3 10 29-52 15 9. L..halászi 17 6­11 37-45 12 10. Nagylóc 19 4 3 12 25-53 11 1L N.-megyeri Spart. 19 3 4 12 19-53 10 12. Varsány 1« 3 1 15 33-36 7 Hol sportolhat unk? Hézagpótló kiadvány látott napvilágot a Sportoropaganda Vállalat gondozásában a kö­zelmúltban. Megjelentetésével azoknak kívánnak segítséget nyújtani, akik öntevékeny módon kívánnak bekapcsolód­ni az egészségvédő sporttevé­kenységbe. A „Hol sportolha­tunk?” könyvecske ezen túl­menően sokoldalú tájékozta­tást nyújt a sportolási lehe­tőségekről. Kerlelés nélkül Cserbenhagyott novákiak Viharfellegek gyülekeznek a Mátranováki Bányász fölött. Nem a vezetési metódussal, netán a sportolók szemléletével van baj. Egyszerűen bázlsszerv nélkül maradtak. Nemrég bezár­ták Csurgó-aknát is, ahonnan alkalmasint még csurrant-csep- pent valami a sportkörnek. A válságos napok beköszöntése több mint szomorú, hiszen az 1922-ben alapított egyesület idén ün­nepelné fennállásának félévszázados jubileumát. De holmi dá- ridórol, emléklapok, plakettek osztásáról szó sincs, inkább össze kell húzni a nadrágszijat. Az NB lll-as labdarúgók vasárnap például hosszas herce-hurca után tudtak csak gépkocsit szerez­ni, amivel elutazhattak Sajószentpéterre. Nem szeretném falra festeni az ördögöt - panaszkodott Szomszéd Adám labdarúgó- edző a napokban -, de ha így megy tovább, akkor megérjük, hogy kénytelenek leszünk visszalépni a bajnokságból. Miként alakult igy a helyzet Mátranovákon? Mert tény­kérdés, hogy enyhe túlzással szólva szegények, mint a templom egere. A szénbányászat visszafejlesztése jelentősen kihatott a bányászsportkörök támogatására. Ezért a bázisgondok megoldá­sa érdekében még 1969-ben Salgótarjánban munkabizottságot alakítottak. Létrehozása indokolt volt, hiszen a 18 bányászegye- sületböl nem maradt csak öt. Új támogató után kellett nézni. A megoldás adott volt, egyszerűnek látszott. Tervek szerint a Ganz-MAVAG mátranováki üzeme támogatta volna a sportkört. De ettől a mai napig elzárkóznak! Igy mecénás nélkül maradtak, még a körzeti tanács nyújt számukra legtöbb támogatást, ha nagyon megszorulnak. A nováki üzem vezetői talán még haj­lanának a célszerűnek latszó megoldásra, de ehhez Budapest­ről, a vállalat központjából nem kapnak engedélyt. Süket fü­lekre talált a kérés, mert kölöncöt vélnek felfedezni egy mun­kássportkör támogatásában. Nem pénzszűkéről, hanem szemléletbeli fogyatékosságról van szó. Manapság négy-ötszáz dolgozót foglalkoztatnak, a be­ruházás befejezése után pedig több mint ezren keresik kenyerü­ket a nováki gyárban. Áldatlan a jelenlegi helyzet. Pedig az üzemnek otthont adó Mátranovák lakosai, sportolói, sportbarátai, a gyár dolgozói megérdemelnék, hogy ha nem i$ Krőzusként, de valamilyen for­mában támogatnák egyesületük működését. Felelőtlenség a „süllyedő hajót" magára hagyni! Azok érdekében kellene meg­fontoltan cselekedni, akik munkaerejüket adják az üzemnek, a leányvállalat nyereségét állítják elő. Örökzöld közmondás: baj­ban ismerni meg a barátot...-. ___ (rozgonyi) SPORT Birkózás Gyengén szerepeltek a nógrádiak osztályú kötött­birkózóversenyt a közelmúltban Nógrád megyei ‘ ' ébe Országos I—IV, fogása minősítő bonyolítottak le Salgótarjánban, a Birkózó Szövetség rendezésében. Résztvevő szakosztályok: DVTK, Özd. Ganz-MAVAG, Jászberény, Kazincbarcika, Csepel-Autó, Pász­tói KSE, Salgótarjáni Kohász. A nógrádi birkózók gyengén szerepeltek. Még sajnálatosabb, hogy kevés versenyzőt küldtek szőnyegre, holott pontokat sze­rezhettek volna a magasabb mi­nősítés megszerzéséhez. A tarjá- niak 3, a pásztóiak 2 versenyző­vel képviseltették magukat. Ma- nyasz I. és Manyasz II. súlycso­portjában gyorsan kiesett. A har­madik SKSE-Versenyző — Hanka — csak azért lett harmadik, mert nem is Indultak többen. A 90 ki­lósak mezőnyében Illés (Pásztó) is a kiesés sorsára Jutott. Klub­társa, Zagyi a 82 kilósak között harmadik lett. A küzdelmes, szín­vonalas versenyen 39-en léptek szőnyegre. EREDMÉNYEK 48 KILÓSAK: 1. Tomoly (DVTK), 52 KILÓSAK (4 ind.): 1. Bak (K.- barcika), 2. Csiszár (Ganz-MA­VAG), 3. Reisz (Ganz-MAVAG), 57 KILÓSAK (5): 1. Kónya (K.- barcika), 2. Gyurkó (Ganz-MA­VAG), 3. Kiss (Ganz-MAVAG). «2 KILÓSAK (5): 1. Busák (Ganz- MAVAG), 2. Szljjártó (Csepel- Autó), 3. Farkas (DVTK), 68 KI­LÓSAK (6): 1. Sólyom (Ganz­MAVAG), 2. Bednarik (Csepel- Autó), 3. Budai (Ózd), 74 KILÓ­SAK (5) : l. Komáromi (Ganz­MAVAG), 2. Hetyi (K.-barcika), 3. Pethő (Jászberény), 82 KILÓ­SAK (4): 1. Borteleki (DVTK), 2. Szodin (Ózd), 3. Zagyi (Pásztó), 90 KILÓSAK (5) : 1. Lupszkl, 2. Gelencsér, 3. Kovács (mindhárom Ganz-MAVAG), 100 KILÓSAK (3): 1. Hunyadi (DVTK), 2. Russzó (K.-barcika), 3. Hanka (SKSE), NEHÉZSÜLY: 1. Hudák (Kazinc barcika). (demény) i dűlők bajnoksága Már elnő az SBTC Két fordulóval a várc«i ser­dülő labdarúgó-bajnokság be­fejeződése előtt az SBTC csa­pata 5 pont előnnyel vezet, így már megnyerte az 1971/72. évi bajnokságot. A tavaszi III forduló meglepetése, hogy az igen fiatalokból álló utolsó helyezett SBTC B pontot szer­zett Kisterenyén. SKSE B—SKSE A 1:1 (0:0). Salgótarján, v.: Tajti. Góllö­vő: Ködmön, ill.: Kese P. Kisterenyei Bányász—SBTC B 2:2 (1:0). Kisterenye, v.: Ponyi. Góllövő; Szamara, Ra­dies, ill.: Nagy J., Balga. SBTC—Nagybálonyi Bá­nyász 4:1 (0:1), Salgótarján, v.: Bertók. Góllövő: Szűcs (2), Kajtor, Rigó, ill,: Orosz. A bajnokság állása 1. SBTC A 8 7 1-39-6 15 2. SKSE B 8 4 2 2 19-12 10 3. Kisterenye 8 3 2 3 21-22 8 4. SKSE A 8 2 2 4 21-22 6 5. Nagybátony 8 2 1 5 17-30 5 6. SBTC B 8 l 2 5 8-33 (mátrai) 4 FeUőpetény csapata visszalépett A rétsági járás labdarúgó- bajnokeága legutóbbi forduló­jának egy sajnálatos esemé­nye akadt: Felsopetény csa­pata visszalépett a bajnokság­ból, így ellenfele játék nélkül 3:0-as gólkülönbséggel kapta a bán j oki pontot. A Berke­nye—Bor soeberény találkozó 1 :0-as hazai vezetéknél a 40. percben zivatar miatt félbe­szakadt. Eredmények: Tolmács—Nagy­orosza 5:2, Legénd—Horpács 0:3, Kétbodony—Keszeg 2:1. A bajnokság állása o 9 8 5 4 1. Horpács 2. Nézsa 3. Tolmács 4. Kétbodony 5. Nagyoroszi 6. Felsőpetény 7. Legénd 8. Keszeg 9. B..berény 10. Berkenye 12 12 12 12 12 12 12 4 11 3- 29- 8 21 1 45-10 20 3 35-18 17 3 28-24 14 6 16-23 20 7 16-21 10 8 11-28 7 1 10- 5 8 7 8-33 5 3 2-12 ­A BAJNOKSÁG ALLASA Pásztói járás Erdőkürt féltucat gólt rúgott o Ö A tavaszi VIII. forduló fel­nőtt es ifjúsági mérkőzéseit játszották le legutóbb a pász­tói járás labdarúgó-bajnoksá­gában. A felnőtteknél a Sző- nyi SE, az ifjúságiaknál Ecseg együttese áll a bajnoki táblá­zat élén. Erdőkürt gárdája féltucat gólt rúgott Kisbá- gyonnak. A hét mérkőzésen nem termett babér a vendé­geknek. mind a hét csapat ki­kapott! Nem kevesebb, mint 31 alkalommal rezgeti a háló. Felnőtt eredmények: Ecseg— Csecse 3:2, Szarvajsgede—Szi- rák 3:2, Erdőtarcsa—Mátra- szőllős 4:1, Egyházasdenge- !eg—Vanyarc 4:0, Hasznos- Buják 2:1, Szőnyi SE—Felső­tök! 2:1, Erdőkürt—Kisbágyon 6:0. Ifjúsági eredmények: Ecseg— Csécse 2:0, Szarvasgede—Szi- rák 1:5, Erdőtarcsa—Mátra- szőllős 1:0. Egyházasdenge- leg—Vanyarc 3:0, Hasznos— Buják 4:0. Szőnyi SE—Felső­told 2:2, Erdőkürt—Kisbágyon 3.1. (felnőttek) 1. Szőnyi SE 21 15 5 1 46-16 35 2. E.-dengeleg •21 14 2 5 52-22 30 3. Ecseg 21 12 3 6 39-34 27 4. Erdőkárt 21 12 2 7 66-42 26 5. Szirák * 21 13 3 5 59-37 26 6. Hasznos * 21 11 1 9 54-36 21 7. Felsőtold • 21 9 4 8 29-29 21 8. Szarvasg. * 21 7 3 11 31-36 17 9. Csécse * 21 7 6 8 33-47 17 10. M.-szőlős 21 6 3 12 30-44 15 11. Vanyarc • 21 6 4 11 25-37 11 12. Erdőtarcsa * 21 5 1 15 25-59 10 13. Kisbágyon * 21 4 5 12 31-48 9 14. Buják * 21 3 4 14 24-57 6 •=ifjúságl csapat távolmaradása miatt büntetőpontok levonva. a bajnokság Állasa (ifjúságiak) 1. Ecseg 21 18 1 2 35-20 37 2. Szőnyi SE 21 16 3 2 70-17 35 3. Hasznos 21 14 3 4 42-16 31 4. E.-dengeleg 21 14 1 6 53-15 29 5. Szirák 21 8 5 8 26-29 21 6. Erdökürt 21 7 6 8 22-34 20 7. Felsőtold 21 7 5 9 20-27 19 8. Buják 21 7 4 10 30-29 18 9. Erdőtarcsa 21 8 2 11 13-41 18 10. M.-szőllős 21 6 4 11 16-33 16 11. Csécse 21 6 2 13 15-41 14 12. Kisbágyon 21 4 5 12 25-38 13 13. Vanyarc 21 4 4 13 26-32 12 H. Szarvasgede 21 1 3 14 16-39 11 Tájékozódási futás , ODOT-verseny Ráróson Zuhogó esőben, nehéz pá­lyán Ráróson bonyolították le a közelmúltban az ODOT Ku­pa megyei középiskolás tájé­kozódási futóbajnokságot. A rendező szakszövetséghez 110 nevezés érkezett be, de a rossz idő miatt csak nyolcva- nan álltak rajthoz. Leány II. osztály, egyéni: 1. Kovács Mária (St. Madách), 2. Hrecska Emilia (St. ITSK), 3. Bakos Ágnes (St. Madách). Leány II. osztály, csapat: 1. St. Madách, 2. St. ITSK, 3. Bgy. ITSK. Leány III. osztály, egyéni: l. Darázs Anna (Bgy. Balassi). 2. Varga Erzsébet (Bgy. Balassi), 3. Molnár Ibolya (Bgy. Balas­si). Leány ül. osztály, csapat: 1. Bgy. Balassi, 2. Szécsényi Gimn., 3. St. ITSK. Fiú II. osztály, egyéni: 1. Barna Károly (Bgy. ITSK), 2. Szabó Imre, (St. ITSK), 3. Juhász István (St. ITSK). Fiú II. osztály, csapat: 1. St. ITSK, 2. Bgy. ITSK, 3. Bgy. Balassi. Fiú III. osztály, egyéni: 1. Sándor Gyula (St. ITS-K), 2. Molnár Ede (St. ITSK), 3. Ba­ri Antal (St. ITSK). Fiú III. osztály, csapat: 1. St. ITSK, 2. Bgy. ITSK, 3. Szécsényi Mg. Technikum. Előkészületi mérkőzésen SBTC-Vasas 4:2 (2:1) Fáy utca, 300 néző, v.: Teuschler. SBTC: Szőke (Ma­gyar) — Gecse, Kmetty. Var­ga, Miklós — Horváth, Répás, Báisti — Bartha, Kajdi (Ko­vács), Szoó. Vasas; Mészáros (Szűcs) — Váradi O. (Bárá­nyos), Török, Kovács (Anto­ni). Ihász (Szőke) — Müller (Menczel), Tóth B. — Molnár (Radics), Puskás dr., Váradi B.. Laiklnger. Szerdán délelőtt a főváros­ban előkészületi labdarúgó­mérkőzést játszott a két NB I-es csapat. Az első pillana­tokban Bartha nagy helyzetet hagyott ki. A hazaiak jutot­tak vezetéshez, de szünetig lendületes játékkal az SBTC kiegyenlített, sőt vezetésre is tett szert. Fordulás után a vendégek játszottak jobban és veszélyesebben. Szoó ügyet­lenkedett gólhelyzetben. A fe­kete-fehérek gyorsan, szelle­mesen. gólratörően játszottak; Góllövők: Bartha (2), Básti, Kovács, ill.: Lakinger, Radics. Jó: Gecse. Répás, Básti. ill.3 Török, Tóth B. f Nyugati csoport „Haraptak'* a kiesőjelöltek A tavaszi idény VII. fordu­lójának mérkőzéseit játszották le legutóbb a megyei II. osz­tályú labdarúgó-bajnokság Nyugati csoportjában. Nóg- rádsáp együttese — közös megegyezéssel — jutalomki­ránduláson vett részt, ezért nem utazott el Mohorára. Drégelypalánk visszalépése kö­vetkeztében örhalom játék nélkül kapott két bajnoki pontot. Bércéi gárdája nem tudott elutazni Nőtincsre, mert nem rendelkeztek B-kategó- riás járművezetővel. A fordu­ló tapasztalata: a kiesőjelöl­tek nagy lelkesedéssel küz­döttek és ennek meglett a* eredménye! Eredmények: Diósjenő—Pat- varc 3:0, Szügy—Balassi SE 1:4. Szendehely—Magyamán- dar 6:0. A bajnokság állása 1. Mohora 17 11 2. Patvarc 18 12 3. Nőtincs 18 10 4. Magyarít. 18 8 5. Nógrádsáp 17 8 6. Orhatom 18 8 7. Beroel 18 6 8. Szügy 18 8 9. Balassi SE 18 7 10. Szendehely 18 8 1L Diósjenő* 18 8 12. D.-palánk 18 1 41-12 27 31-18 23 36-16 23 24-22 21 34-30 1M 24-21 18 7 32-41 VJ 8 22-25 Iff 9 20-31 IS 2 10 22-26 14 2 10 18-31 12 1 16 5-4S 3-két büntetőpont levonva. Megyei II. osztály Pontot veszített az St. Volán öt mérkőzéssel folytatódott a bajnoki pontvadászat a megyei II. osztályú laodarú- gó-bajnokság Keleti csoport tavaszi VI. fordulójában. A csatárok igazán ki tettek ma­gukért, hiszen öt mérkőzésen 25 gól esett. A listavezető St. Volán pontot veszített Dorog- házán. Zagyvaróna együttese viszont értékes döntetlent harcolt ki Cereden. Idegen­ben meglepetésre Héhalom együttese győzni tudott. Egyébként a május 7-ről el­halasztott St. Volán—Barna mérkőzést ma délután 17 órá­tól játsszák le Baglyasalján. A játékvezető Tajti lesz. Tar—Héhalom 2:3 (2:2) Tar, 190 néző, v.: Berta. Góllövő: Sándor, Sulyok, ill.: Berki (2), Molnár. Jó: Gortva, Ladóezki, Sándor, ill.: Madle­na G., Berki Z., Berki I. Ki­állítva: Madlena Albert (Hé­halom), mert a játékvezetőt meg akarta ütni. Kalló—Rákóczi-bt. 6:1 (4:0) Kálló, 200 néző, v.: Hoff­mann. Góllövő: Tusán (3), Kordély, Dóra, Bazsó, ill.: Be- recz. Jó: Tusán, Molnár, Dó­ra, ill.: Berecz, Rá tóti. Ménkes—St. Volán 2:2 (1:1) I Dorogháza, 100 néző, v.i Tórák. Góllövő: Nagy, BakosJ ill.: Szabó, Kozma. Jó: Szüca V., Szűcs L., Nagy, ill.: TóthJ Szabó, Iwányi. Barna—Szurdok p üspöki n 4:3 (1:2) Barna, 150 néző, v.: Len-1 gyei. Góllövő: Susán (2), Ora-» vecz (2), ill.: Hajnal, Pusataij Maróth. Jó: Bozó, Kovács, Ré­pás, Oravecz, ill.; QrosziJ Hajnal, Pusztai. Cered—Zagyvaróna 1 ;1 (1:0) Cered, 300 néző, v.: Gyúr- kovács. Góllövő: Szolnoki, 111.1 Molnár. Jó: Czene, HlavátiJ Kovács, ill.: Földi, Molnárj Kajtár, Horváth. A bajnokság állása , 1. St, Volán 2. Vizslás 3. Bárha 4. Sz.-püspöki 5. Cered 6. Zagyvaróna 7. Ménkes 8. Tar 9. Kálló 10. Héhalom* 11. Hákóczi.bt.* 18 10 15 11 15 9 15 9 16 8 18 5 16 6 15 5 14 5 14 1 2 11 15 2 1 12 45.21 39-22 34- 20 44-24 35- 26 33-26 42-44 28-33 37-37 17-53 6-60 1 = büntetőpontok levonva. Katkó Moszkvában Az olimpiára készülő ma­gyar sportpisztolyosok a na­pokban Moszkvába repültek. Az utazás előtt beszélgettünk Katkó Pál salgótarjáni ver­senyzővel, aki tagja a válo­gatottnak. Elmondotta, hogy hangulatuk bizakodó, győzel­mük sem számítana meglepe­tésnek a kiváló szovjet sport­lövők ellen. Hazatérve a szov­jet fővárosból május 25-én az NDK-ban versenyeznek. Ez­úttal már a teljes magyar sporlövőcsapat rajthoz áll. Az MHSZ Zalka Máté Lövész­klubja büszke Katkó Pálra, és nagy bizakodással tekinte­tlek idei szereplése elé. Kosárlabda NB II. Megnehezített győzelem Salgótarjáni Kohász— Hódmezővásárhely 38:76 (40:40) Salgótarján, v.: Skodik, Há­mori. Salgótarjáni Kohász: Szert (28), Túrán (—). Juhász (24), Rudinszki (2), Palla (12), Cs: Marok (—), Dombi (—), Mosonújvári (—), Tóth (12), Novák (2). Edző: Szarvas Jó­zsef. Lechman horgaival az el­lenfél szerzett vezetést. Per­cek alatt egyenlített a Kohász, de szünetig szoros volt a küz­delem, mert Lechman semle­gesítése csak üggyel-bajjal sikerült. Szünet után a ven­dégek szereztek vezetést, madj 50;30-ig óriási küzde­lem mellett felváltva szerez­ték pontjaikat. Az utolsó tíz percet a hazaiak bírták job­ban. Dombi megtalálta Lech­man ellenszerét, majd a hód­mezővásárhelyi gólrekorder kipontozása után már köny- nyebben harcolták ki végső győzelmüket a hazaiak. Szegedi Tanárképző—SBTC 17:32 (15:17) Salgótarján, v.: Boglár, Kral. SBTC: Gerlei (9), Gas- parkovics (6), Szakmámé (8), Molnár (S), Rozgonyi (—). Cs.: Hajdú (2), Bokodi (1), Fá- biánné (—), Csíki (—), Dan­kó (—). Edző: Pancsoval NánJ dór. Az SBTC taktikája (zónas) szünetig eredményes volt. A távoli dobók hiányában min­dent ziccerre játszottak a ha­zaiak. A 14. percben 10.6-ra vezettek, utana az eladott lab­dákból egyenlített az ellenfél.' Az SBTC a 20. percben vette ót a vezetést. Szünet után 3 percig kiegyenlített volt a küzdelem. Majd az irányító Gasparkovics kipontozása után a sok elcsípett, rossz át­adásból könnyen győztek 3 szegediek. (mátyus) NÓGRÁD — 1972. május 18., csütörtök i