Nógrád. 1970. május (26. évfolyam. 101-126. szám)

1970-05-19 / 115. szám

Húszéves a megyei sportorvosi rendelőintézet Vidéken az elsők között alakult meg 1950-bem Salgó­tarjánban a sportorvosi rendelőintézet. A kezdet nehéz volt: kevés szakemberre, ' sok • vizsgálatra jelentkező sportoló ju­tott. A tárgyi adottságok is mostohák voltak. A megalakulás első percétől az Intézet vezetője és sport­orvosa volt dr. Mezéy Sándor tőorvos. Nagyon közeláll a sporthoz, neves atléta és kiváló teniszező, volt a 30-as évek- elején. Közben észrevétlenül, dolgos hétköznapokkal eltelt két évtized. Hetente három alkalommal tartanak rendelést (hétfőn, szerdán, pénteken), a délutáni órákban. A havon­ta megvizsgált sportolók. száma 400—500. Alaposságot, rend­szerességet követel az intézet dolgozóitól. A sportköri szak­osztályok tagjai előre bejelentve mennek szűrésre, és így elkerülik a torlódásokat. A kiépült sportorvosi hálózat dr. Mezey Sándor főor­vos vezetésével az alábbi orvosokból kerül ki: Dr. Baár Jó­zsef, dr. Németh Elemér, dr. Juhász István és Majzlk Fe­renc. Nélkülözhetetlen segítőtársuk a sokak « által ismert Duda Lajosné. Az eddigi tapasztalatokról és problémákról beszéltünk Duda Lajosnéval, a nyilvántartó vezetőjével, aki 1952 óta állandó segítője és munkatársa az intézetnek. — Manapság évente 8—10 ezer sportoló kerül megvizs­gálásra. Volt olyan évünk is, amikor 15 ezier sportolót vizs­gáltunk meg. Közülük az aktív sportoló 6—7000. örvende­tes, hogy nagyon kevés >a lemorzsolódás a szűrésen részt- vettek közül. A sportolók magatartása Is javult. Kevesebbet türelmetlenkednek, és a jelzett időpontban pontosan meg­érkeznek. Sajnos még mindig előfordul, hogy egyes edzők, szakosztályvezetők és intézők közvetlenül edzés után hozzák vizsgálatra a sportolókat, így a mérések nem tükröznek re­alitást. Kérésünk, hogy már két héttel előre jelezzék az egyesületek a vizsgálatra jövők létszámát. A sportolók vizsgálata több részből áll. Mindenki át­esik egy általános felmérésen, majd röntgenvizsgálaton, la­boratóriumi- és szakvizsgálaton. Ha egészségügyi szempont­ból mindenütt megfelel, akkor kapja meg sportolói játék- engedélyét. Húsz év alatt nem fordult olyan eset elő, amikor az intézet dolgozóinak mulasztása következtében valami baj történt volna. Mindez a lelkiismeretes munkát bizonyít- ja. A sportorvosi munka fő célja a megelőzés, a lappangó betegségek megállapítása és gyógyítása. Szükséges lenne 1975-ig a sportorvosi hálózatot a többi járás területed is függetlenített .sportorvosokkal ellátni. Tóth András Jubileumi versenyt rendezett a SÜMSE A SÜMSE atlétikai szakosz­tálya vasárnap az egye­sület fennállásának 40. évfor­dulója tiszteletére meghívásos versenyt rendezett Salgótar­jánban. Pompás időben, kitűnő rendezés mellett az alábbi egyesületek atlétái versenyez­lek: MTK, Csepel, 'Bp: Építők, BVSC, Komlói Bányász, SKSE, Bgy. SE, Sportiskola, SÜMSE. A férfiak nyolc, a nők négy versenyszámban álltak rajthoz. FÉRFI EREDMÉNYEK 100 m., (11 induló): 1. Rózsa (MTK) 10,5, 2. Babai (Bp. Építők) 10,7, 3. Rimóczi (Bp. Építők) 10,8. 400 m. (12): 1. Németh (Cse­pel) 51,5, 2. Géczí (SÜMSE) 51,8, 3. Kiss (MTK) 52,3. 800 m. (11): 1. Gócai (SÜM­SE) 1:53,8, 2. Benyovszky (Bp. Építők) 1:54,8, 3. Fábri (Bgy. SE) 1:58,8. 1500 m (3): 1. Papp (B>p. Építők) 4:11,5, 2. Hertelendy (SBTC) 4:16,4, 3. Szatmári (Bgy. SE) 4:43,0. 5000 m. (4)1 1. I^őfalvl (Bp. Építők) 15:57,4, 2. Máthé (SBTC) 16 -02,4, 3. László (Kom­ló) 16:33,4. Távol, (5): 1. Angyal (SKSE) 664, 2. Czabán (Bp. Építők) 632, 3, Szummer (SKSE) 606. Súly, (3): 1. Noszek (Bp. Épí­tők) 15,04, 2. Czabán (Bp. Épí­tők) 13,34, 3. Papp (SÜMSE) 12,00. Diszkoszvetés, (6): 1. Czabán (Bp. Építők) 41,34, 2. Gedőczi (Bgy. SE) 39,04, 3. Noszek (Bp. Építők) 37,68. NŐI EREDMÉNYEK, 400 m., (3): 1. Gyénél (Bp. Építők) 62,3, 2. Laezkó (SKSE) 65,3, 3. . Jakus (Sportiskola) 77,3. 800 m., (2): X. Lajkó (Bgy. SE) 2:28,8. 2. Vincze (Csepel) 2:25,4. Magas, (7): 1. Magyar (Bp. Épí­tők) 145, 2—3. Czégény (Sportis­kola), Gergely (Sportiskola) 120— 120. Diszkosz, (2): 1. Rácz (Bp. Épí­tők) 50,76, 2. Magyar (Bp. Építők) 40.06. Apróhirdetések Eladó családi ház, fürdőszobás termő gyümölcsössel, azon­nal beköltözhető. Cím: Salgótarján, Bajcsy- zsilinszky u. 93. — Gyár- és Gép­szerelő Vállalat keres vidéki sze­relési munkahe­lyeire (Ajka, Pét, Lábatlan, Tiszasze- ; derkény. Kazinc­barcika, Diósgyőr) hegesztőt, csőszerelőt, lakatos-, bet, munkás és segédmunká­sokat. A vállalatnál el­töltött | év után külföldi szerelési munkát is biztosí­tunk. Jelentkezés személyesen vagy írásban: Gyár- és Gépszerelő Válla­lat, Budapest, VI., ! paulay Ede u. 52. * S z em élyzet) osz­tály. Beton- és Vasbeton­ipari Művek szentend­rei Gyára (Szentend­re. Dózsa György út S«.) azonnali belépés­sel felvesz férfiakat portás és éjjeliőri munkakörbe. Nyugdíjesokat nem al­kalmazunk. Felvétel személyes jelentkezés esetén. Szőrtelenítse lábait -szőrtelenítő krém­énél 14.—Ft. Bajuszt (női) hónaljt szőrtele­nítő porral, 10.— Ft. Egészségre ártalmat­lanok. Hámlasztó, fe­hérítő szeplőkrém. Halványító folyadék. Fényvédő krém. Ér­zékeny bőrre bőrtáplá­ló zsíros krém. Rán­cos bőrre kakaó vaj as krém. Speciális arc­szesz zsíros, mitte- szeres, pattanásos, tág- pórusú bőrre. Speciá­lis hajszesz korpás, zsíros, fejbőrre. Fej­bőrkrém száraz, tö­rékeny hajra. Vízálló szempilla lakk. Hó­nalj, tenyér izzadás el­leni púder. Lábizzadást gátló szer. Bőrkemé- nyedést, tyükszemir- tó lakk. Megrendelhe­tők postán utánvét­tel dr. Rabinek Ala­dár vegyészmérnök­nél Székesfehérvár* Piactér 53. Főkönyvelői állás betöltésére felvesz a Jobbágyi Építőipari Szövetkezet képesítés­sel és gyakorlattal rendelkező könyvelőt. Jelentkezés levélben, gyakorlati idő és mun­kahelyek megjelölésé­vel. Fizetés megegye­zés szerint. Adminisztratív munkaerőt alkalma­zunk Nagyoroszi mun­kahelyünkön. Lehető­leg érettségizett, né­mi gyakorlattal ren­delkező férfi vagy női munkaerőt, személyes vagy távbeszélő útján történő jelent­kezést kérjük. Fizetés megegyezés szerint. Hetenkénti szabad szombat. Üzemi étke­zés különleges pótlék, szükség esetén szál­lást biztosítunk. Cím: Nagyoroszi, vasútállo­más. Telefpn; Nagy­oroszi, 22. betonútépí­tő Vállalat 27. sz. Épí­tésvezetőség. Telket vennék Sal­gótarján ..»an, esetleg külterületén 200 négy­szögölig. „Készpénz­zel fizetek” jeligére a salgótarjáni hirdetőbe. Szoba, konyha, kom­fortos házrész beköl­tözhetően eladó. Dam­janich út i£ 1/1. Ér­deklődni egész napi Görtner* labdarúgás Hegyei rangadó Eredmények NB II. ÉSZAKI CSOPORT: Vo­lán SC — Miskolci VSC 3:0 (0:0), Kossuth KFSE — Vasas Izzó 2:2 (1:0), Nagybátony — IKARUS 5:1 (1:0), SKSE — Kisterenye 2:1 (2:0), Nyíregyháza — KELTEX 1:1 (1:0), BEAC — Borsodi Bányász i:o (1:0), Esztergom — Leninváros t :0 (0:0), Kazincbarcika — Sátoraljaújhely 2:i (0:1). a bajnokság Állasa 1. Vclán SC 10 9 1 _ 26: 4 19 2. SKSE 10 tí 2 2 16:13 14 3. Kazincbarc. 10 6 1 3 22 : 9 13 4. S.-újhely 10 4 4 2 14: 8 12 5. Leninváros 10 6­4 18:11 12 6. V. izzó 10 4 4 2 16:16 12 7. Esztergom 10 5 1 4 15:15 11 8. MVSC 10 5­5 16:13 10 9. Nyíregyháza 10 *2 6 2 8: 9 10 10. KKFSE 10 3 3 4 11:13 9 11. Kisterenye 10 2 5 3 11:14 9 12. Nagybátony 10 2 3 5 11:14 7 13. Ikarus 10 2 3 5 8:17 7 14. Borsodi B. 10 1 4 5 5:15 6 1». BEAC 10 2 2 6 7:22 6 16. KELTEX 10 1 1 8 7:18 3 A totó 20. heti eredménye 1. Kecskemét—BVSC 1 2:1 2. ZTE—Egyetértés 1 3:0 3. Pécsi B.—Sz. MÁV 1 4:1 4. Várpalota—G. MÁVAG 2 1:3 5. Almást.—Pécsi Ércb. 2 0:4 6. Máza-Sz.—Győri D. X 0:0 7. Esztergom—Leninváros 1 1:0 8. Izzó—KKSE X 2:2 9. SKSE—Kisterenye 1 2:l 10. Szarvas—Pénzügyőr 1 2:l 11. Szeg. Dózsa—Közép. 2 0:4 12. Foggia—Mantova X 0:0 13. Arézzo—Monza X 0:0 +T 14. Reggiana—Taranto X 0:0 Közepes színvonal, sportszerű játék Salgótarjáni Kohász—Kisterenyei Bányász 2:1 (2:0) Salgótarján. 1200 néző v.: Horváth szögletre ütötte. Vál- át a kék-fehérek rohamoztak. Müncz. SKSE: Vári — Tajti, tozatos mezőnyjáték alakult Antal a kapusba lőtt, ismé- Gáspár, Sebők — Csala, Pün- ki. A 31. percben kapu elé telt lövését Horváth már ha- kösdi — Bábel (Maresok), Bo- ívelt szabadrúgást. Vári szó- rította. A 75. percben Pün- ros (Krivanek), Barta Szebe- rongatott helyzetben tiszta- kösdi kezét érte a labda, a rényi, Antal. EDZŐ: Tóth zott. A 36. percben Antal Bar- megítélt 11-est Nagymajdon István. KISTERENYE: Hor- tához továbbított, 17 méterről a kapu bal oldalába lőtte. 2:1. váth — Gaiger, Bibók, Orosz leadott lövése nyomán a fel- A vendégeket fellelkesítette a — Márton, Juhász (Király) ső lécről pattant a hálóba a gól. Támadást támadásra ve­— Vanya (Szeberényi), Tarló- labda. 1:0. A 44. percben An- zettek. de az eredmény már sí, Nagymajdon, Taliga. Ka- tál kígyózott át a védőkön, nem változott. A megyei szás. EDZŐ: Dávid Róbert. Elhúzták a lábát, a megítélt rangadón közepes színvonalú, 11-est Pünkösdi laposan gurí- sportszerű keretek között le- Az NB II-es megyei ranga- tóttá a hálóba, 2:0. zajlott küzdelmet láthatott a dón a vendégek lendültek közönség. Jó: Tajti, Gáspár, támadásba, de Nagymajdon A második félidőt ismét Barta, Antal, ill.: Gaiger, Sze- elől hárítottak. Ellentámadás bányász-támadások vezették herényi, Taliga, során Antal csavart lövését be. Az 50. perctől negyedórán Demény László Veres az ítéletvégrehajtó Jó játék, nagyarányú győzelem Nagybátonyi Bányász—IKARUS 5:1 (1:0) Labdarúgó NB Ili. Á Zp. Építők Pásztón győzött Döntetlen megyei rangadó Salgótarjánban A labdarúgó NB III. Észak­ká zépcsiaport X. fordulójában két megyei rangadót rendez­tek meg. A Zp. Építők Pá&z- ■ tóm játszott és meglepetésre győzött, míg a -Mizsserfai Bá­nyász Salgótarjánban harcolt ki döntetlent a SÜMSE-vel szemben. Zp. Építők—Pásztói KSE 3:2 (2:1) Pásztó, 1800 néző, v.: Buda­vári. Pásztói KSE: Telek — Vargia, Balogh, Szalai — KLonika, Reták — Győr, Tari XI., Smolek, Malik (Sipos), Al- mási. Edző: Bazsó László. Zp. Építők: Nagy — Miskolczi, Ferencz, Székely — Borsos, Bozó (Losoncai) — Tajti, Csikós, Kürti, Pepsinsziki (Mátrai), Oláh. Edző: Kovács Ernő. A hazad csapat sérülések miatt tartalékosán szerepelt. A 21. percben Győr buktatá­sáért a játékvezető 11-est Ítélt. A büntetőt SmoJek vág­ta a bal sarokba! 0:1. A 30. percben Kürti kiugrott és egyenlített. 1:1. A 37. perc­ben Kürti a kapufát találta el. Pepsinszkiit Balogh* fel­vágta a 41. percben, és a megfitéit 11-est Kürti a jobb sarokba lőtte. 2:1. A 72. perc­ben Oláh kapásból, fordulás­ból a bál felső sarokba ta­lált, 3:1. A 80. percben Sí­post ellökték. Közvetett sza­badrúgás után Smolek 8 mé­terről talált a hálóba. 3:2. A vendégcsapat 3:l-es vezetés után „kiengedett”, a hazaiak* így is csak szépíteni tudtak. Sportszerű, küzdelmes mér­kőzés volt. Jó: Szalai, Tari II., Almási, ill.: Miskolczi, Tajti, Csikós. Kálinál — Bodor, Sándor (Molnár II.), Fehérvári, Mol­nár K., Szabó. Edző: Balga Károly: Mizserfai Bányász: Kovács — Tőzsér, Csapó, Do­monkos — Csikós, Radies — Lászlók, Géczi, Szabó, Susám, Bozsik (Angyal). Edző: Szabó László. Váltakozó támadások után a 15. percben Géczi nagy gól­helyzetet hagyott ki. A hazai csatársor nem bírt a kemény mizserfai védelemmel. A II. félidő elején Molnár E., Sza­bó majd két ízben Bodor óriási helyzetben hibázott. A vendégek csak szórványos tá­madásokat vezettek, ennek el­lenére á 84. és / ' 85.\ percben ugyancsak gólhelyzetben, ügyetlenkedtek. Nagy akarás, és sok kapkodás jellemezte a randiadót. A vendégek lelke­sedésükkel rászolgáltak a döntetlenre.-. Jó: Molnár I., Koszta, Fehérvári, ill.: Do­monkos, Radios, Géczi, Su­san. Balga Károly K. Sörgyár—Bgy. SE 2:1 (1:1) Kőbánya, 100 néző. v.: Sár­kány. Bgy. SE: Treso — Bar­ta, Sági, Márton — Suth, Pribeli — Huttyán, Cseri (Lok&a), Baláizsi, Boréás, Hof- fér (Puruczki). Edző: Vido- musz János. Kitűnő talajú pályáin, az első 20 percben a vendégek kezdeményeztek többet. A 20. percben Barta «buktatásáért 11-est ítélt a játékvezető. A büntetőit Balázsi lőtte a halló­ba.. 0:1. A gól után visszaesett a Bgy. SE. A 35. percben Suth röviden szabadított fel, és a hazai középcsatár nem hibá­Nagybátony, 600 néző, v.: Tóth J. NAGYBÁTONYI BÁ­NYÁSZ: Szekeres — Ráduly, Pozsár, Ludányi — Kupcsu- lik, Rakonczás — Nagy, Ko­vács F., (Kovács I.), Veres, Kegyé, Sarkadi. EDZŐ: Sza­bó István. IKARUS: Szlovák (Rozsos) — Kardos, Tóth II., Hoffmann I. — Tóth I., Haj- duska — Rostás, Vajda, Hor­váth, Szabó I., Levrák (Re­gős, Benyovszki). EDZŐ: Tu- ray András. Kapu előtti kavarodás után Nagy beadását Sarkadi a jobb sarokba fejelte a , 12. percben. 1:0. A 39. percben Kovács F. megszerezte a vé­dőktől a labdát, de. végül az üres kapu mellé gurított. Ko­vács I. ügyesen csúsztatta a 48. percben fejjel a labdát Kegye elé. aki 14 méterről a jobb sarokba lőtt. 2:0. Az 57. percben Veres kiugratta Na­I _____________ gyot, aki begurított és Sar­kadi a hálóba továbbította a labdát. 3:0. A 73. percben Tóth I. váratlan távoli lövé­se a meglepett Szekeres fö­lött a jobb felső sarokba ju­tott. 3:1. A 76. percben Ko­vács I. kiugrott, a védők buk­tatták. A U-est Veres lőtte a hálóba. 4:1. A 82. perc­ben az ügyesen játszó Kovács I. 20 méterre a kaputól sza­badrúgást harcolt, ki. Veres pompás gólt csavart a bal felső sarokba. 5:1. A hazai csapat végig irá­nyította a játékot és sokkal jobban játszott ellenfelénél. Nemcsak lelkesen, de időn­ként szellemesen küzdöttek. Végre „kijött a lépés”, ez eredményességben is megmu­tatkozott. Jó: Rakonczás. Kupcsulik. Veres, Kegye, ül.: Vajda, Tóth I., Hoffmann I. Sulyok Sándor Baráti sporttalálkozón Salgótarján—Losonc 114:98 A hét végén Salgótarjánban' rendezték meg a Salgótarján —Losonc városok közötti ba­ráti sporttalálkozót. A sport­randevú viszonzása volt az 1969. szeptember 27—28-án Losoncon megrendezett ta­lálkozónak. Akikor Losonc sportolói 113:103 arányban megnyerték a pontversenyt. Most sikerült a visszavágás 114:98 arányban. Juhász Imre városi sjportelnök szerint ez­úttal Salgótarján csapata job­ban felkészült, nagyohb fi­gyelmet fordítottak a váloga­tásra. Csehszlovák sportba rá­táink kitűnően' érezték magu­kat Salgótarjánban, vezetőik köszönetét mondtak a szívé lyes vendéglátásért. RÖPLABDA Ifjúsági fiú: Salgótarjám— Losonc 2:3. Ifjúsági leány: Salgótarján—Losonc 0:3. Fel­nőtt férfi: Salgótarján— Lo­sonc 3:1. Felnőtt női: Salgó­tarján—Losonc 3:1. KOSÁRLABDA Ifjúsági fiú: Salgótarján— Losonc 61:56 (30:26). Ifjúsági leány: Salgótarján—Losonc 69:51 (42:19). Felnőtt férfi: Salgótar jám—Losonc 62:63 (23:43). ATLÉTIKA I Csákvári József St. Üveggyár— Mizserfai Bányász 0:0 Salgótarján, 200' néző, v.: Szabó. St. Üveggyár: Molnár I. — Koszta. Diószegi, Pün­kösdi — Czuder (Verbovszkj), zotit. 1:1. A második félidőben mezőnyfölényben játszott a K. Sörgyár. A 82. pereben szabadrúgás után Horváth fe­jelt a hálóba. 2:1. A helyzetek alapján a döntetlen igazságo­sabb lett volna. Jó: Barta, Pribeli. Reiter László Eredmények KÉZILABDA Ifjúsági fiú: Salgótarján— Losonc 2:3. Ifjúsági leány: Salgótarján—Losonc 6:5. Fel­nőtt férfi: Salgótarján—Lo­sonc 30:18. Bravúr Nyíregyházán Nyíregyházi Szakközépiskola—St. ITSK 4:4 (2:2) A kiét város versenyzői 10 férfi és 10 nőd számban mer­ték össze tudásukat. Fiúeredmények: 100 m: 1, Hanes (Losonc) 11,7. 200 m: 1. Palaticzki G. (Salgótarján) 24,6. 400 m: 1. Palaticzki (S) 53,2. 800 m: 1. Papp (L) 2:06,0. 1500 m: 1. Csíllik (L) 4:35,4. 110 gát (91 cm): L Mezővári (S) 16,5. 4x100 m: 1. Salgótarján 48,0. Magas: 1. Kaffka. (S) 171. Távol: 1. Szummer (S) 632. Súly: 1. Si­mon (L) 11,15. Diszkosz: 1. Biró (S) 32,78. Gerely: 1. Pálfalvad (S) 42,20. Nyíregyháza, v.: Tóth. St. ITSK: Szikora — Szaniszló (Rigó), Perecz, Gregus, Takács — Varga, Csikós — Berindán Szoó, Földi, Csemniczki (Rom- hányi). EDZŐ: Szabó Géza. Az országos ifjúsági Stein- metz-kupa H fordulója első mérkőzését játszotta .•az St. ITSK labdarúgócsapata, Nyír­egyházán. Lelkes, időnként magas színvonalú játékkal, megérdemelten szerezte meg az egyik pontot a vendégcsa­pat, Az 5. percben Földi átadá­sát Szoó értékesítette. 0:1. A 15. percben Földi labdájából ismét Szoó volt eredményes. 0:2. A 19. percben 11-est hagytak ki a hazaiak. A 21. percben Perez felszabadító rúgása elakadt, és a nyíregy­házi összekötő nem hibázott. 1:2. A 39. percben jobbról be­ívelt labdára Szikora ném mozdult, könnyedén fejeltek a jobb sarokba. 2:2. Az'50. perc­ben sorozatos hazai rohamok u n vezetést szerzett Nyír­egyháza. 3:2. Az 57, pare-; ben Földi szép egyéni alakí­tás után egyenlített. 3:3: A 61. percben Szoó kiugratta Földit, aki az alapvonaltól középre adott, és Berindán szép fejesgólt szerzett. 3:4. A 81. percben kiegyenlítettek a hazaiak. 4:4. Jó: Szoó, Földi, Berindán. Csikós. Perez. A visszavágót május 22-én. 15.30 .órától rendezik meg az SKSE-stadionban. A győztes Leányeredmények: 100 rn: 1. Miehalkova (L) 13,3. 200 m: 1. Lajikó (S) 27,4. 600 m; 1. Kudlakova (L) 1:49,4. 100 gát: 1. Michalikova (L) 17.4. 4x109 tn: 1. Salgótarján 52,8. Magas: 1. Bíró (S) 160. Verse­nyen kívül Komfca Magdolna 175 cm-et ugrott. Távoi: 1, Miehalkova (L) 532. Súly: 1. Skorbova (L) 11,31. Diszkosz: 1. Velencaei (S) 33,54. Gerely: 1, Bagyinszikíi (S) 40,74. csapat a pécsi döntőbe kerül. R, I. WÖGRÄD ==. 1970, május 19„ kedd 7 I