Nógrád. 1965. szeptember (21. évfolyam. 205-230. szám)

1965-09-15 / 217. szám

NOORín 1965. szeptember 15. szawlá A Salgótarjáni Z1M a tabella élén — Kikapott a listavezető Karancslapujtö — Ersekvadkerten győzött a ZIM — Pontosztozkodás az St. Üveggyárnál — A megyei I- osztályú labda- ban, gólt azonban nem tudtak a kapufát találták el a csa- rúgo bajnokság 21- fordulója lőni Jók- Molnár J„ Kálit- tárok. Jók: Flaskai, Vári, bőven szolgált meglepetések- ka és Probst, illetve a hazai Bandur I. Nagy, illetve Sza­kéi. A bajnokságban eddig az védelem és Pál. bó, Kristók, Poroszka, Mól­óién haladó Karancslapujtö elszenvedte a második veresé- ST. ÜVEGGYÁR— gát is Pásztón s így gól- SOMOSKŐÚJFALU 2:L (0:1) aránnyal a Salgótarjáni ZIM vette át a vezetést a tabellán. Salgótarján, 300 néző, v: Meglepetésnek számit a ZIM Nagy I. ST. ÜVEGGYÁR: órsekvadkerti 3:l-es győzel- Budai — Üjj, Diószegi, Pün­r"e-ujílszf." a vendéglátók az kösdi - Fehérvári, Klement J.“OrosT-“Török G*en­utobbi időben igen jó formát - Godó, Verbovszki, Simon, I Losónczi Smida A Se árulták el. Váratlannak köny- jenej. Szabó. EDZŐ: Kovács 8 ’ Losonc-Z1’ bmldd A> vélhetjük el a Karancgkeszi János. SOMOS; Endrei — győzelmét Kemencsik, Csengődi, Czé- kus — Benkő, Kassagranda — Balázs, Szvirák, Tóth, An­tal, Bertha. EDZŐ: Csuberda Ferenc. Alacsony színvonalú Nagyon kis létszámú szurkolói játékot mutatott mindkét előtt, gyenge színvonalú mér- együtles. Inkább ideges kap- kőzést vívott a két együttes. kodást, mint szép játékot le- Hiányzott a lendület mindkét hetett látni a pályán. Gól az csapat játékából. A sportsze- első félidő 38. percében eseti, rű körülmények között lefolyt amikor egy szögletrúgás után mérkőzésen a pontosztozko- Csengödi a léc alá fejelte a clás jgazszágos, Somaiak vezető gólját. 0:1. \ Pásztó—Karancslapujtö A második félidő eleje is a mérkőzésről lapzártáig nem tomesiaknak kedvezett. Alig érkezett részletesebb ^jelentés, a kezdés után, a 47. percben Az eredmény 3:1 Pásztó javá- Bartha vált eredményes. 0:3, ra. nagy-gólarányú Dejtár ellenében­SZÉCSÉNY — PALOTÁS 1:0 (0:0). Palotás, 300 néző, v: Simkó- SZEGBEN Y: Oláh — Oreveez, Jancsó, Skoda J. — Takács, Skoda F, — Bagyinszki, Boros, Ferancaik, Pék Vanya. EDZŐ; Kovács Ernő- PALOTÁS: Bé­na, — Urbán, Kovács, Varga — Ajtlev, Szűcs — Tóth, Ba­logh, Rappai, Turcsányi, Sán­dor- EDZŐ: Kovács József. A W^enyiek nehasen szereztek 4- üveggyáriak nem adták ® ®y°”lrn* 8 lelkesen M a reményt, harcoltak az étszó Paiotas ellen. Mar-mar egyenlítésért. A 70. percben úgy látszott, hogy az egyrk bó, Kristók, nár SALGÓ — SZOROSPATAK 0:0 Salgó, 50 néző, v.:. Szabó,L. SALGÓ: Macsuda T. — Smi- da L. Földi, Smida E. — Ma­bők: EDZŐ: Vadászi László. SZOROSPATAK: Balázs — Pehely, Gellér, Nagy K. — Barabás, Agárdi Kovács, Petroleán, Bettes, Nagy Gy., Mátrai. EDZŐ: Gellér Ferenc. A TABELLA ÁLLASA pontot sikerül a hazaiaknak otthon tartani, amikor a befe- jelzés előtt néhány perccel Bo­ros lövése akadt meg a háló­ban. Jók: Jancsó, Skoda J- Vanya, illetve Bóna, Urbán ás Kovács. KARANC5KESZI—DEJTÁR 6:1 (3:1) Karancskeszi, 400 néző, v: Bakó- KARANCSKESZI: Zsi- dai Básti I„ Kazareczki, Serfő- ző — Básti II', .Balkó — Sik- na, Eartha, Riati/nazki, Sztré- mi. Kicsin. EDZŐ: Éliás Ist­ván. DEJTÁR: Mészáros — Godó tudott szépíteni. 1:2. Majd nem sokkal később Verbovszki hagyott ki egy lí-est. A 85. percben újabb 11-eshcz jutottak az üveg- gyáriak, amelyet kapusuk, feudal értékesített. 2:2. A látottak alapján csak á lel­kesedés dicsérhető mindkét félnél. Jók: Klement, Godó. illetve Csengődi, Szvirák és Antal. ZP. BÁNYÁSZ — BGY. MÁV 2:1 (1:0) Zagyvapálfalva, 300 néző. v.: Mészáros. ZP. BÁNYÁSZ: Ta­1. St. ZTM 21 14 2 S 41-22 30 2. K.lami.itő 21 14 2 5 34:22 30 2. VCSHSE 21 12 4 5 52:21 28 4. Pásztó 21 11 Ä 5 50:24 27 5. Szécsény 21 12 .7 6 37-29 27 6. Zp. Bányász 21 11 2 B 40:21 24 7. St. UvpEre^, 21 0 4 8 3fi:38 22 B. Rey. MÄV 2t 10 2 9 47 :4R 22 n. K.keszi 21 R 4 9 3« :3fi 20 10. Somos 91 7 fi 8 32:38 20 n. .vadke”t 21 7 fi e 29:38 20 12. Szorospatak 21 5 fi 10 29:2P Ifi IS. Salsó­21 fi 7 12 23:37 15 14. Palotás 21 2 10 0 2R:29 14 IS. K.nHa ?1 4 ‘5 12 ORféS 13 10. Dejtár 21 2 4 15 20;05 8 Az iskolai kultúrmunka feladatai az 1965 66-os tanévben ,,A MAGYAR ÚTTÖRŐK lét csak egy tevékenységi for- április elején kerül sor. Ezt SZÜVETSÉCJE 1963/06-os tan- mának tekintsék a kulturális követik a megyei bemutatók, évre szóló programjában je- programon belül, hasonló- majd az országos szakági lentős helyet kapott a kultü- képpen az olvasáshoz, a szín- fesztiválok, amelyek 1966-ban rális oktató-nevelő munka, ház, mozi, hangverseny, kiál- a következő művészeti ágak- amelynek feladata, hogy biz- lítás, múzeum látogatásához, ban lesznek: báb, kamarakó- tosítsa a minden gyermekre valamint a televízió és a rá- rus, tánccsoport és zenekar, kiterjedő, egész éven át tar- dió nézéséhez, illetve hallga­tó rendszeres kulturális tévé- tásához. Legyen kötelező A bemutatókon való sikeres kenységet, valamint az úttö- minden úttörő és kisdobos szereplés záloga a jó musor- rőpróbák követelményeinek a számára meghatározott számú '’ájasztás, az igényes fejkészí- teljesítését. A kulturális szem- könyv elolvasása. Az úttörők a szakköri munka és a le valamennyi ága a művé- tartsanak mesedélutánokat a mdv®szi színvonal, Az iskolák szét sajátos eszközeivel kell, kisdobosoknak, olvassanak fel leßj?bbjaibol a következő hogy hozzájáruljon az „Űttö- a környékbeli öregeknek. tanévben úgynevezett „színvo- rők a hazáért” mozgalom cél- Résztvehetnek ezen kívül a nal csoportokat” kívánunk jainak eléréséhez, a mai va- könyvterjesztésben, a könyv- létrehozni képzőművészet, lóságot ábrázoló, a gyermekek sorsjegyek árusításában és a énekkar, zenekar és tán» életkorának megfelelő művek Palócföld helyi népszerűsítési ágazatokban, népszerűsítéséhez, a szociális- akcióiban. A színháztermi elő- mAh «7 <rv ki 1 iCk =i la társadalom építését szolgá- adások különösen úgy értéke- uen kezdeni a evereke'-* fel, ló és tükröző művészet ered- sek, ha egy-egy őrs, vagy raj készítését az tgyárunk mi cl menyeinek ismertetéséhez. közösen tekint meg valamely mű nodalmi pályázatra is, Az elmúlt tanévben a ,a látotta,kat a amelyet a Magyar Úttörők AZ eimuu xanevoen közelebbi foglalkozáson meg- c.Kvetséep és a Maovar Rá. kulturmunka több csapa.- 4 salgótarjáni isko- dió TfiHsáei osztálva eavütte nal csak kampány jelle- ... ... néhánv dl° Ifjúsági osztaiya egyutte­gü volt, szinte kimerült a kezelt eddig kirándulást tök novellák Xk^SÄ* szemlere készülésben- A mu- Ö1 u/J5c lóK novellák, versek, rövid je» veszeti név "'és nem mindé- »' lenetek, fa^asztikus és hu. nütt kapcsolódott szervesen Palóc jviúzeum valamint a moros írások- amelyek a gye- az iskolai nevelő munkához. vnna+i,.,_i..s rekek mai életéről, az úttörő. Másutt nem használták ki ££2. heveinek m°*ealom 20 éves fejlődésé, eléggé a művészeti ágak sok- fcLztvo SoL rtbUmeg- rő1 és iöv6jérö1 szolnak' A féleségét es csak egy-ket ág- iatoeatasit a helybeli művé- radl° november 7-1 bevezető ban foglalkoztatták a gyerme- J muííkAj4vaí való meg- műsorában ismerteti a fel. keket. A szemlékkel kapcsa- jgmprkBriést. 1 latban általában két helytelen nézet uralkodott: egyes isko­lák tömeges részvételt bizto­sítottak ugyan a bemutatóra, de megfelelő színvonal nélkül, máshol viszont magas színvo­nal volt, de csak a legjobbak részvételével. Kevesen vettek tételeket, a beküldési határi­dőt és a juttálmakat. A rajve* A kulturális szemlére való zetők: ha szükséges segítsenek felkészülés kezdeti szakaszá­ban már most az év elején fel kell venni a kapcsolatot a területileg illetékes szakszer­vezeti művelődési otthonok igazgatóival, hogy egyrészt a részt a pályázatokon, és nem bemutatóra helyet biztosítsa­volt elegendő jó kiállítás seim. NAGYON FONTOS, hogy az iskolai kultúrmunka gaz­dái, a csapatvezetők a szem­nak, másrészt hogy tervükbe beiktassák a gyermekfoglal­kozásokat is. Nagy, Gál, Kardos - Varga, frgf* ~L. FcTrcncz J3.' Bihari - Balta. Bognár, Varga II, Krenyicsány, Fábi- ^.sházi “ án. A minden csapati-észében jobban játszó Karancskeszi, Nagy, György, Spa- lek, Bartha, Mikus. F.DZŐ: Huszár Gyula BGY. MÁV: tetszés szerint érte el góljait/ I?uszar T, ,B?kG’ vid°musz, a letört csapat benyomását T.resa. ,T Molnár, Horvath I. -7­csapat benyomását „ ... „ ... „ , keltő dejtár lakkal szemben. S°,7Ah Fed?r, Már az 3, percben Sztrémi lö- BaIazs1’ Siket. EDZŐ: Békési vése kötött ki a vendégek hé- Jáf?5r Jo iranlu- , kemény lójában- A 8. percben szép mérkőzést vívott a két csa- tamadás után Ruzsinszkí volt faA A fP- Bányász sokkal eredmény«- A vendégek csak '®"bet támadott, a vendégek szórványosan támadtak de Gsak a mezőnyben jeleskedtek, a védők könnyedén tisztáztak ,A 39 perrberl hátulról minden esetben. A 20 perc- kapott labdával Bartha egye­ben szögletrúgás után Bartha dül tört ki éf a 16'osró1 ,'°- lőtt újabb gólt. A 38- percben adott lövése nyomán a labda szépíteni tudott Dejtár együt- a hálóban kötött ki. 1:0 A tese 3:1. A második félidőben második félidőben változatos tovább tartott a hazaiak fö- játék . után- a 05- percben lénye és a 53. percben Balkó egyenlített a MÁV. A 25 mé majd 65- percben ismét Balkó teres szabadrugast Nyerges el- 11-esből volt eredményes A nézte és Fedor lövése a felső végeredményt a 80. percben léc aIatt a halóha hullott. 1:1 • Ruzsinszki szép góllal állítot- ^agy harc folyt a győztes gó- ta be. A nagy gólarány eile- lért- A hazaiak állandóan nére is sportszerű volt a küz- kapujukhoz szorították a vas­delem, a mezőnyben szépen utas játékosokat és a 78. perc- játszottak a vendégek. Jók; ben- kavarodás után Bartha Sikna (a mezőny legjobbja) lövőse a lábak között került a Básti I-, Ruzsinszki, illetve hálóba.. 2:1. Jók: Serfőző, Spa­lek, Bartha, illetve Huszár (a mezőny legjobbja) Fedor és Siket. Varga. VOROs CSILLAG mm- KARANCSALJA 2:0 (1:0) Raranesalja, 250 néző, v- Baeskgi. HCSVSE Molnár I. — Molnár J„ Kalitka, Józsa — Tóth K, Ludasa — Hege­dűs, Varga, Gregor, Fiikor, Probst. KAR A NCSA r.J A­Szőllős — Romhányí, Len­gyel, Kojnok — Menezel, Varga — Gordos, Murányi, Fodor, Pál, Sávolyi. EDZŐ: Válóczi Béla. Jó iramú, vál­tozatos játékot hozott a két csapat találkozója. A 15 perc­ben a hazai védelem kiha­gyott és Gregor a hálóba lőtt. 1 0 A 20. percben Fodor éles beadását Molnár védte, A 35. percben Probst nagy lö­vését a mezőnybe ütötte. A második félidő nagv iramban vette kezdetét, A 46 percben Fodor egyéni ak­ció utáh kitört, a 16-esen be­lül felvágták. A megítélt li­est Sávoly! a kapufám lőtte. Ezt követően a hazaiak töb­bet támadtak. A 62. percben mégis Józsa lőtt távolról a hálóba. 2;0. Á 67. percben Gordos ió helyzetben a kapu­fát találta el. Továbbra is a hazaiak maradtak támadás­it. ZIM- ÉRSEKVADKERT 3:1 (1:0) a pajtásoknak a témaválasz­tásban, de a kidolgozást önál­lóan kell megoldani. Az elké­szült anyagot a csapatvezetők változtatás nélkül küldjék be a rádióhoz. A helyesen megszervezett iskolai kultúrmunka elősegíti a közösségek kialakulásai, hozzájárul az úttörőszervezet vonzóvá tételéhez, fejleszti a ízlést, aktivitásra: öntevékenységre buzdít. E munkának folyamatosnak kell lennie, minnél több gyermek bevonásával és a színvonal emelésével. A kulturális tevé­A szemle első és legjelentő- , sebb állomása az őrsi Ki mit ™uyeszi tud? vetélkedő, amelyre a fel­készülést a tanév legelején el kell kezdeni. Valamennyi út­törő vegyen benne részt, hi­szen a fő cél nem a tovúbbju- . . tás, hanem a tömeges kulturá- kenyseget azonban úgy kell lis nevelés. A legsikeresebb naegszervezn. hogy az semmi­produkciók az őrs tagjainak lyen körülmények kozott ne , ... menjen a tanulás rovasara. A veleményezese alapjan kerül. tan^v ejején megkezdett tár­nék a raj bemutatókra. Az taknas foglalkozások biztosít- őrsi Ki mit tud?-ok beenutatá- ják a rendszerességet, és men- sénak végső határideje de- tesitik a tanulókat a bemuta­cember eleje. A rajbemutató- tdk- .éa d?nTl§e,k előtti túlterheltsegtol A kát 1966 január 20-ig, a csa­patbemutatókat március else­jéig kell lebonyolítani. A csa­patbemutató legjobbjai a szakzsűri véleménye alapján már a városi vetélkedőkön ve­hetnek részt. Ez utóbbiakra A kul­turális nevelés igazán csak úgy értékes, ha nem független az iskolai tantervi munkától, hanem szervesen kapcsolódik hozzá. Csongrády Béla Az őszi évad első hangversenye Az őszi évad első zenei ese- Az este 6 órakor kezdődé menyére szeptember 19-én ke- műsorban a zeneirodalom lég­iül sor Salgótarjánban. A Jó- kiválóbb mesterei, többek kö- .»í Attila Művelődési Otthon- zött Mozart, Beethoven, Csaj­ban a Salgótarjáni Állami Ze- kovszkij, Chopin, Bartók mu- meískola két kitűnő tanár-mű- zsikája csendül fel Baranyai vésze: Baranyai Marianna és Marianna zongora és Guthy Guthy Éva ad hangversenyt- Éva énektolmácsolásában. Ersekvadkert, 500 néző, v.: Máthé. ST. ZIM: Telek — Visztóezki, Flaskai, Vári — Handó, Botos — Bandur I. Komka, Molnár. Bondur -Ti Nagy. EDZŐ: Gáspár István- É VADKERT: Csobák — Sza­bó, Urbán, Valcz — Kristók, Balga, — Poroszka, Valcz L., Suth, Molnár, Zsiga. EDZŐ Piszkovszkí. Változatos játék után a 35. percFen Nagy vá­ratlanul 28 méterről kapura lőtt, s a labda a jobb felső sarokban kötött ki. 1:0. A gól után mezőnyjáték alakult ki, a ZIM irányította a játékot de gólt nem sikerült elérni-” A második félidő 53. percében Zsiga lapos lövésével a ha­zaiak egyenlítettek. Két perc múlva Bandúr I. egyéni já­ték után szép gólt lőtt- 2:l-re alakult az eredmény a ZIM javára. A 75. percben ugyan­csak Bandur I. volt eredmé­nyes, s beállította a végered­ményt. 3:1. A ZIM nagy fö­lényét mutatja, hogy hétszer Elsősök Az első napokban anyuka, kézen fogva vezette kisfiát az iskolába A harmadik napon a rögtönzött családi tanács úgy döntött, hogy a gyerek egyedül, pontosabban a ház­ban lakú, szintén elsős kisfiú­val megy iskolába- Körülbelül ezek lehettek az előzményei a tegnap reggeli eseménynek, amikor is két hátitáskás fickó délelőtt há­romnegyed kilenc felé vidá­man, élénken focizott egy da- iskola. Szeptemberi morzsák mondani, de keserves sírás tekintélyt például semmikép- buggyant ki belőle. És három• pen sem ez ad ja. Még a szom­lányok negyed kilenc után néhány perccel az előbb még vidám, „nagy" fiúk egymást kézen fogva, hüppögve azon tana­kodtak, hogy most mitévők legyenek, ■ ■ A „füstölgőkhöz“ Hát igen, megkezdődött az rab téglával. Talán nem is a, téglafoci, hanem a háromne­gyed kilenc tűnt fel egy szem­mel láthatóan bevásárló .kőr­útról igyekvő fíatalasszonynal: Figyelve a két fiút. egyszer­esük megszólította őket: A személyvonatok két első kocsiján tábla jelzi: Diákkocsi. Az egyik kocsiban fl lányok, a másikban a fiúk, utaznak „oda-vissza" - Igen, s néhányav a fiúk közül korán reggel elvo nulnak a kocsi valamelyik Ugye már jártok iskola- sarkába, ahonnan nemsoká ba? — célzott a hátitáskára. — Persze, több, mint egy hét óta — vágta rá az egyik lurkó• — Bégen elmúlt nyolc óra­A két elsős kővé mereve­dett, Egyikük akart valamit ra enyhe kék felhőcskék árul ják el: ..rábagóztok"­Természetesen nem mindig veszi észre e tevékenykedéV a „kalauz bácsi", lehet, néha talán el is nézi. Am így sínc~ sok értetnie az egésznek. A széd kocsi utasai, szemében sem■ Nos, ha őket sem ez érdek­li, ki figyel oda? Hát az elle­nőrzés- Sok „füstölgő’’ neve kerüli. már így ellenőrző könyvbe. Utána persze már hiába a „füstölgés" az apuka „füstölgésével” szemben. Legfeljebb csak a „tanulsá­got” lehet már levonni: nem igen érte meg! A bölömbika V A salgótarjáni Főtér szöko- kútjánál kis második osztályo­sok sütkéreznek az őszí verő­fényben- Kezükben a nagy tar­ka második osztályos olvasó­könyv- Móra Ferenc: A cinég° cipője című versét böngészik élmerülten Hirtelen ráncba szalad kis homlokuk. Bölömbika — öt- lík. szemükben a szó. Vajon milyen félelmetes, nagy, négy­lábú emlős, vagy hétfejü sár­kány lehet az? — Bizonyara megmagyaráz­ta a tanitónéni? — Nem, mondta a tanitónéni — erősíti egy kislány, — nem felejtettük volna el egyszerre mind az öten­„Igen, — morfondíroz ma­gában a jámbor érdeklődő — honnan tudnák ezek a kis em­berkék, hogy a daru is, a gó­lya is, a bölömbika, is madár ha a tanítónéni nem mondja nekik- És látja tanítónéni, mennyi ráncot gyűr egyszerre egy ilyen látszólag egyszerű dolog is a kis homlokokra. Vagy talán csak véletlenül felejtette el megmagyarázni? Nem szabad elfelejteni.. ■" Mondom, így morfondíroz magában, aztán még megkér­dezi: — Mikor Is tanultátok ezt a verset? A kislányok összenéznek■ — De hiszen mi még nem tanultuk, ezt a verset. Csal: azért olvassuk, mert nagyon- nagyon tetszik . Tóth Elemér