Barthó Zsuzsanna - Tyekvicska Árpád: Civitas fortissima. A balassagyarmati „csehkiverés” korának forrásai és irodalma - Nagy Iván Könyvek 10. (Balassagyarmat, 2000)
A Balassagyarmati Nemzeti Tanács és Rákóczy kormánybiztos küzdelme a politikai hatalomért (1918. november – 1919. január)
mánybiztos úr szavahihetőségét. Végül nagyon szépnek találom, hogy Rákóczy úr nem kívánt engem a harctérre küldeni. Ennek az ő jóakaratának valószínűleg az lehetett az oka, hogy ezt nem is volt módjában megtenni. Ha azok a közigazgatási hatalmasságok, [akik] b ellen én mindenkor küzdöttem, módot tudtak volna erre is találni, akkor ezt is megtették volna. Ezért a jóindulatért azonban én nem haragszom, mert az én háborús szolgálatom minden keserűségét megérte az, hogy a régi rendszer [eltűnésének lehetőségét] erőmhöz képest katonakoromban is előmozdítottam. Hogy a régi rendnek egy-két embere átlopódzott az új rendszerbe is, ez sajnálatos dolog ugyan, de erősen hiszem, hogy ezeket rövidesen eltávolítjuk a közélet teréről. Balassagyarmat, 1919. január 20. Dr. Somló József, a balassagyarmati szociáldemokrata párt elnöke. 80 Nvm. 1919. jan. 22. Nyilatkozat. a Lényegtelen szerkesztői megjegyzés. b Az „amelyek" szó helyett. 80 A válasz közléséhez a szerkesztő megjegyzést fűzött. Ebben azt állítja, hogy lapja „nem áll egy politikai párt kizárólagos szolgálatában", és ha „egy bizonyos párt elveit sűrűbben hangoztatjuk is, ez nem jelenti azt, hogy más politikai párt részéről cikket fel ne vegyünk. ... Ha a kormánybiztos úr lapunkat kérte volna fel az ő nyilatkozatának közzétételére, annak is készséggel helyet adtunk volna." (Nvm. 1919. jan. 22. Többeknek.) 80