Barthó Zsuzsanna - Tyekvicska Árpád: Civitas fortissima. A balassagyarmati „csehkiverés” korának forrásai és irodalma - Nagy Iván Könyvek 10. (Balassagyarmat, 2000)

A Balassagyarmati Nemzeti Tanács és Rákóczy kormánybiztos küzdelme a politikai hatalomért (1918. november – 1919. január)

mánybiztos úr szavahihetőségét. Végül nagyon szépnek találom, hogy Rákóczy úr nem kívánt engem a harctérre küldeni. Ennek az ő jóakaratának valószínűleg az lehetett az oka, hogy ezt nem is volt módjában megtenni. Ha azok a közigaz­gatási hatalmasságok, [akik] b ellen én mindenkor küzdöttem, módot tudtak vol­na erre is találni, akkor ezt is megtették volna. Ezért a jóindulatért azonban én nem haragszom, mert az én háborús szolgálatom minden keserűségét megérte az, hogy a régi rendszer [eltűnésének lehetőségét] erőmhöz képest katonako­romban is előmozdítottam. Hogy a régi rendnek egy-két embere átlopódzott az új rendszerbe is, ez sajná­latos dolog ugyan, de erősen hiszem, hogy ezeket rövidesen eltávolítjuk a közé­let teréről. Balassagyarmat, 1919. január 20. Dr. Somló József, a balassagyarmati szociáldemokrata párt elnöke. 80 Nvm. 1919. jan. 22. Nyilatkozat. a Lényegtelen szerkesztői megjegyzés. b Az „amelyek" szó helyett. 80 A válasz közléséhez a szerkesztő megjegyzést fűzött. Ebben azt állítja, hogy lapja „nem áll egy politikai párt kizárólagos szolgálatában", és ha „egy bizonyos párt elveit sűrűb­ben hangoztatjuk is, ez nem jelenti azt, hogy más politikai párt részéről cikket fel ne ve­gyünk. ... Ha a kormánybiztos úr lapunkat kérte volna fel az ő nyilatkozatának közzété­telére, annak is készséggel helyet adtunk volna." (Nvm. 1919. jan. 22. Többeknek.) 80

Next

/
Oldalképek
Tartalom