Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)
40. Ilosvay Imre kapitánynak, Heves vármegye parancsnokának levele Nógrád vármegyéhez a hajdúk Gyöngyösre indításáról (Maklár, 1703. december 29.) - 41. Bercsényi Miklós levele Nógrád vármegyéhez a gyalogság Csábrághoz küldéséről (Sempte, 1703, december 29.)
Bár korábban Kishont kerület is értesítette Nógrád vármegyét a területén kijelölt postaállomások helyéről, a vármegye kérésére újból közlik, hogy Rimaszombaton (Rima Szombaton; ín oppido RimaSzombat) és Tiszolcon (Tiszolczon) létesítenek postaállomásokat. NML XIV-3. C-5/5. 60. Magyar és latin nyelvű irat. A levelet Losoncra (Losoncz) küldték. Közgyűlés előtt 1704. január 11-én, ahol az esküdt aljegyző (per jur. V. notar.) olvasta fel. 40. Ilosvay Imre kapitánynak, Heves vármegye parancsnokának levele Nógrád vármegyéhez a hajdúk Gyöngyösre indításáról (Maklár, 1703. december 29.) Ilosvay (llosvai) Imre, II. Rákóczi Ferenc* egyik lovasezredének kapitánya és Heves vármegye parancsnoka (Celssmi prinápis, ac Dni Dni nostri clementmi unius regiminis eqvestris ordinis capitaneus nec non p. t inclyti coitus Hevestensis commendatis) makiári táborban (ex castris ad Agriam positis in pago Maklár) kelt levelében közli, hogy megkapta Nógrád vármegye levelét, amelyben értesítik őt a vármegye által kiállított hajdúkról. A vármegye jelezte, hogy a hajdúit addig nem indítja el, amíg Tolvay (Tolvaj) Ferenc (uram ö kegyeimé) meg nem érkezik. Tolvay folyó hó 24-én kelt levelét is megkapta, amelyben jelezte, hogy hamarosan megérkezik Ilosvayhoz. Kéri a vármegyét, hogy ne várjon Tolvayra, hanem azonnal küldje el a hajdúkat Gyöngyösre. Az indulás idejéről tudósítást vár. Ui.: Kéri a vármegyét, hogy küldjék el a pénzét, valamint 6 sing angliai posztót, mert azt nem tudja beszerezni. Hallotta, hogy van párducbőr is, azt is megvenné. NML XIV-3. C-5/5. 61. Magyar és latin nyelvű irat. Közgyűlés előtt 1704. január 11én, ahol az esküdt aljegyző (perjuratum V. Notarium) olvasta fel. 41. Bercsényi Miklós levele Nógrád vármegyéhez a gyalogság Csábrághoz küldéséről (Sempte, 1703. december 29.) Gróf Bercsényi Miklós Semptén (Sente) kelt levelében felszólítja Nógrád vármegyét, hogy késedelem nélkül állítson ki minél nagyobb számú gyalogságot, s azt minél előbb vezényelje Csábrághoz (Csabrág), amely ostromának irányítását Géczy (Géczi) Zsigmondra (uram) bízta. 60