Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)

20. I. Lipót Nógrád vármegyére vonatkozó rendelete a Buda és Pest megerősítéséhez szükséges munka és felszerelések biztosításáról (Bécs, 1703. augusztus 11.) - 21. I. Lipót rendelete a vármegyéknek az adóelengedés és a katonai végrehajtás beszüntetése ügyében, továbbá a kinevezésekről, az átállásról és II. Rákóczi Ferenc vérdíjáról (Bécs, 1703. október 9.)

20. I. Lipót Nógrád vármegyére vonatkozó rendelete a Buda és Pest megerősítéséhez szükséges munka és felszerelések biztosításáról (Bécs, 1703. augusztus 11.) I. Lipót* (Leopoldus Dei gratia electus romanorum imperátor sem augustus, ac Germaniae, Hungáriáé, Bohemiae ect. Rex) megbízta báró Johann Ferdinand (Wolfgang?) Pfeffershoven* (de Pheffershofferi) császári altábornagyot (magni­fici liberi baronis nostri campi mareschalli locumtenentis), hogy erősítéssé meg Buda erősségét (fortalitium Budense) és Pest szabad királyi várost (civitas Pes­tiensis) árkokkal és cölöpökkel. Buda elromlott kőfalait ki kell javítani cölö­pökkel, hasonlóan a Duna felé lévő oldalon árkot és cölöpöket szükséges készíteni. Pesten, főleg a Dunánál lévő nagy területen hasonlóan árkot kell ásni, és cölöpöket állítani. A munkákat pedig a szomszédos vármegyék vé­gezzék, ami miatt Nógrád vármegye is biztosítsa a kézi munkaerőt és a szükséges felszereléseket. A Bécsben (in Civitate nostra Vienna austriaé) kelt levelet Matyasovszky László nyitrai püspök (episcopus nitriensis) és Somogyi Ferenc is aláírta. NML XIV-3. C-5/5. 33. Latin nyelvű irat. Közgyűlés előtt 1703. augusztus 27-én, ahol Ráday Pál, Nógrád vármegye esküdt jegyzője (per Paulum Ráday de eadem jurat, praefat Cottus Notarium) olvasta fel. 21. I. Lipót rendelete a vármegyéknek az adóelengedés és a katonai végrehajtás beszüntetése ügyében, továbbá a kinevezésekről, az átállásról és II. Rákóczi Ferenc vérdíjáról (Bécs, 1703. október 9.) I. Lipót* (Leopold es. és m. kir.) az ország lecsöndesítése, a felkelők elleni olta­lom érdekében könnyíteni akarja az adóterheket, ami miatt a katonai végre­hajtások beszüntetését rendeli el. A felkelők leverése érdekében kinevezte gróf Koháry Istvánt vezérőrnagynak (Generali Campi Vigiliarum Praefecto) a Dunán inneni hét vármegyébe, amely Buda fölött Győrtől (laurinum) Pozso­nyig (Posonium) terül el, míg az alatta húzódó három vármegye báró Adam Georg Ritschan* (Rascian) irányítása alatt áll. Buda alatt a Dráváig gróf Jo­hann Joseph Huyn* (Huizn) a tábornagy (Campi Mareschalli Locumtenenti), a Duna többi részének védelme érdekében pedig gróf Leopold Schlick* (Schlik). A Dunától a Vágig terjedő részen gróf Forgách Simon a vezérőr­nagy (Generali Campi Vigiliarum Praefecto). A császári seregben nem csupán a vármegyék felkelői, hanem a császár német és horvát csapatai is harcolnak. 49

Next

/
Oldalképek
Tartalom