Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)
473. Siess? levele Nógrád vármegye alispánjához a válaszadás késésének okairól (Vámosmikola, 1710. augusztus 14.) - 474. Hont vármegye levele Nógrád vármegyének a császári oldalra átállókra vonatkozó parancsról és a közös követ küldéséről (Bozók, 1710. augusztus 19.)
officiates), hogy tartózkodjanak a hasonló önkényeskedéstől, illetlen viselkedéstől és károkozástól. N.ML XIV-3. C-5/8. 287. Latin nyelvű irat. 473. Siess? levele Nógrád vármegye alispánjához a válaszadás késésének okairól (Vámosmikola, 1710. augusztus 14.) Siess? vámosmikolai táborban (Ex Castris Heisterianis ad Nicola) kelt levelében tudatja, megkapta Nógrád vármegye levelét. Azért nem válaszolt korábban, mert nyolc napon át folyamatosan mozgott a hadsereg, az előző napon pedig Siegbert Heister* (ab Heister) tábornagy (Campi Mareschallus) is elindult a teljes lovassággal, ami miatt nem volt ideje előadni az ügyet, amit csak Heister visszaérkezése után tud megtenni, közben pedig Lorenz Michael Dizent von Felsenthal* (de Dizent) kamarai tanácsossal (Camerae Consiliario) munkálkodik a segítségnyújtáson. A továbbiakról tájékoztatni fogja a vármegyét. Ui.: Az ezredes (Dnus Colonellus) Érsekújvárba (Ujvarianum) távozott, ha ki lesz állítva a nyugta a természetbeniek beszolgáltatásáról, akkor a jövőben tartozik csökkenteni a költségeket. NML XIV-3. C-5/8. 288. Latin nyelvű irat. Nagy Iván az utóirat olvasatában bizonytalan volt, amit aláhúzással és kérdőjellel is jelzett. 474. Hont vármegye levele Nógrád vármegyének a császári oldalra átállókra vonatkozó parancsról és a közös követ küldéséről (Bozók, 1710. augusztus 19.) Hont vármegye Bozók várában (in Arcé Bozok) kelt levelében tudatja, hogy a gyűléséhez megérkezett Nógrád vármegye Szécsényben, augusztus 7-én kelt levele. Hont vármegye nemesi közgyűlésén kihirdették I. József* (ö Fölsége) két parancsát az összeírás után megtért híveiről. I. József* két küldött (Deputatusnak) küldését rendelte el, de az uradalmak kivették részüket a költségek teljesítéséből, s a megtért nemeseket is súlyos károk érték, ezért Hont, Nógrád és Zólyom vármegyék csak egy követet küldjenek megfelelő felhatalmazással úgy, mint azt korábban Hont, Nógrád és Borsod vármegyék tették az Újszerzeményi Bizottság (Neoaquistica Commissio) esetében. 323