Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)

473. Siess? levele Nógrád vármegye alispánjához a válaszadás késésének okairól (Vámosmikola, 1710. augusztus 14.) - 474. Hont vármegye levele Nógrád vármegyének a császári oldalra átállókra vonatkozó parancsról és a közös követ küldéséről (Bozók, 1710. augusztus 19.)

officiates), hogy tartózkodjanak a hasonló önkényeskedéstől, illetlen viselke­déstől és károkozástól. N.ML XIV-3. C-5/8. 287. Latin nyelvű irat. 473. Siess? levele Nógrád vármegye alispánjához a válaszadás késésének okairól (Vámosmikola, 1710. augusztus 14.) Siess? vámosmikolai táborban (Ex Castris Heisterianis ad Nicola) kelt levelé­ben tudatja, megkapta Nógrád vármegye levelét. Azért nem válaszolt ko­rábban, mert nyolc napon át folyamatosan mozgott a hadsereg, az előző na­pon pedig Siegbert Heister* (ab Heister) tábornagy (Campi Mareschallus) is el­indult a teljes lovassággal, ami miatt nem volt ideje előadni az ügyet, amit csak Heister visszaérkezése után tud megtenni, közben pedig Lorenz Mi­chael Dizent von Felsenthal* (de Dizent) kamarai tanácsossal (Camerae Consi­liario) munkálkodik a segítségnyújtáson. A továbbiakról tájékoztatni fogja a vármegyét. Ui.: Az ezredes (Dnus Colonellus) Érsekújvárba (Ujvarianum) távozott, ha ki lesz állítva a nyugta a természetbeniek beszolgáltatásáról, akkor a jövő­ben tartozik csökkenteni a költségeket. NML XIV-3. C-5/8. 288. Latin nyelvű irat. Nagy Iván az utóirat olvasatában bizony­talan volt, amit aláhúzással és kérdőjellel is jelzett. 474. Hont vármegye levele Nógrád vármegyének a császári oldalra átállókra vonatkozó parancsról és a közös követ küldéséről (Bozók, 1710. augusztus 19.) Hont vármegye Bozók várában (in Arcé Bozok) kelt levelében tudatja, hogy a gyűléséhez megérkezett Nógrád vármegye Szécsényben, augusztus 7-én kelt levele. Hont vármegye nemesi közgyűlésén kihirdették I. József* (ö Föl­sége) két parancsát az összeírás után megtért híveiről. I. József* két küldött (Deputatusnak) küldését rendelte el, de az uradalmak kivették részüket a költségek teljesítéséből, s a megtért nemeseket is súlyos károk érték, ezért Hont, Nógrád és Zólyom vármegyék csak egy követet küldjenek megfelelő felhatalmazással úgy, mint azt korábban Hont, Nógrád és Borsod várme­gyék tették az Újszerzeményi Bizottság (Neoaquistica Commissio) esetében. 323

Next

/
Oldalképek
Tartalom