Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)
454. Esterházy Pál nádor levele Nógrád vármegyéhez, amelyben a pozsonyi országgyűlésre követ küldését kéri (Bécs, 1709. november 28.) - 455. Esterházy Pál nádor levele Nógrád vármegyéhez az adóról és a katonai kihágások kivizsgálásáról (Bécs, 1709. december 1.)
454. Esterházy Pál nádor levele Nógrád vármegyéhez, amelyben a pozsonyi országgyűlésre követ küldését kéri (Bécs, 1709. november 28.) Esterházy (Eszterházy) Pál Bécsben (Viennaé) kelt levelében tudatja, hogy országgyűlést (Diaeta) hirdet I. József* (kglmes urunk ö Fölsége) parancsára. A Pozsonyban (Posonyban) tartandó, 1710. január 7-ére kitűzött országgyűlésre Nógrád vármegye is küldje el követeit (maga ablegatusit). NML XIV-3. C-5/8. 247. Magyar és latin nyelvű irat. A levelet Pozsonyon (Posonio) keresztül Budára (Budám) küldték. 455. Esterházy Pál nádor levele Nógrád vármegyéhez az adóról és a katonai kihágások kivizsgálásáról (Bécs, 1709. december 1.) Esterházy (Eszterházy) Pál emlékeztet arra, hogy I. Lipót* (Imperator, et Rex Leopoldus) azon fáradozott, hogy a Magyar Királyságot (Patriae nostrae) megoltalmazza a külső veszélytől, most pedig - a török háború után - a felkelők (rebellibus) prédálnak. Tudatja, hogy szükség van a közjó, a haza és a hadsereg érdekében 70 000 porcióra gyalogos és lovas katonáknak, amelyet a vármegyéknek és a szabad királyi városoknak (Civitatibus) kell biztosítaniuk I. József* mellékelt rendelete értelmében. A 70 000 porció felosztását egy korábbi rendeletben Esterházy nádorra (Palatino Regni) bízták, aminek érdekében magához hívatta a Bécsben (Viennae) lévő méltóságokat és nemeseket. Elhatározták, hogy a felosztás alapja az 1702. évi portaszám lesz, ezért Nógrád vármegye 126 portája után 1996 porció teljesítésével tartozik. Bár szükség volna általános összeírásra, a jelen körülmények között nincs lehetőség annak elkészítésére, de a valós portaszámot igazolhatják a császári udvar részéről kiküldendő küldöttség (ad deputationem Caesareo Regiam) előtt, amely a császári rendelet szerint kivizsgál, majd orvosol minden katonai kihágást is. A parancs kihirdetése után számított egy hónapon belül az érintett vármegyék és városok küldjék el az említett császári küldöttséghez a szükséges számadást. NML XIV-3. C-5/8. 248-251. Latin nyelvű irat. A levelet Budán keresztül küldték, Szécsénybe érkezett 1709. december 25-én. 313