Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)

362. Nógrád vármegye folyamodványa Bercsényi Miklóshoz Bercsényi válaszaival a katonák kihágása, az adó, a hajdúállítás, a beszállásolás, a vármegyei tisztségviselők Gácsra költözése és Asguthy László adója ügyében (Ungvár, 1709. március 21.)

Dobrocsot, Vámosfalvát, Lónyabányát teljesen kifosztotta, nem tudnak adót fizetni, annak elengedését kérik, amiről Bercsényi tájékoztassa Gellén Ger­gely pénztárnokot (Cassirer uramnak). A 2. pontra adott válasz: A kiadott utalványok összege nem haladja meg a vármegye adóját: Ebeczky Istvánnak (uramra) 10 000 forint, Balogh István­nak 4000 forint jár. Az említett összegen felül kifizetett összeg nem számít bele a két utalvány összegébe, de erről már korábban kapott utasítást a tar­tományi hadbiztos és a pénztárnok is. 3. pont: A sárospataki országgyűlés* (Pataki Conventus) határozata értel­mében a vármegyének 876 hajdút kell kiállítania. Bercsényi parancsára Zsámboki Nagy István* (Zsámboky István uram) élelmiszert szállíttatott Ér­sekújvárra {Újvárban), más élelmiszerek mellett bort, például egy helyről 200 akót, sok szalonnát, de ezeket nem kellett volna adniuk, hiszen csak bú­za, zab és hús adásával tartoznak, amit azonban duplán szedtek be. A 3. pontra adott válasz: A sárospataki országgyűlésen* (N. ország Gyűlé­sében) kellett volna tiltakozni az ellen, hogy hajdúk, s 600 000 forint kiállítá­sát a vármegyékre terhelték. Az Érsekújvárra (Újvárban) szállított élelmi­szert az előző évi hátralékban lévő adóba számítják bele, amennyiben nem volna a vármegyének hátraléka, akkor az elégtételt Darvas Ferenc (uram) tartományából fogják biztosítani. 4. pont: Nagy kárt okoz a parasztságnak a beszállásolás, hiszen arról a katonák nem tudósítják a vármegyét, maguk választják ki szálláshelyüket, nem keresik meg a hadbiztost, s nyugtát sem adnak. Például hozzák Somo­gyi Ferenc ezredes hadnagyát, Fúró Sámuelt (T. N. Vtzlö; uram; Colonellus Hadnagyja; uram), akinek katonái beszállásolták magukat Kislibercsén (Kis Libercsére), és Dobay László* (Dobai uram) jegyző (Nótárius), házába mentek, ahol a házigazda szolgáit megverték, anyját és feleségét káromolták. A vár­megye elégtételt kért a hadnagytól, aki meg is ígérte azt, de nem teljesítette. A 4. pontra adott válasz: Bercsényi szorgalmazza, hogy a beszállásolt ka­tonák mellé küldjenek hadbiztost (Commissarius), aki az ellátásukról gon­doskodik. Küldjenek hadbiztost Bottyán János generális (Generalis uram) se­regéhez is, amiről már írt a generálisnak is. A Fúró Sámuel katonáinak kihá­gását Ebeczky István brigadéros (Brigadiros; uram) fogja orvosolni. 5. pont: Zsámboki Nagy István* (Zsámboki uram) a vármegye tisztségvise­lőit (vgye Tiszteit), köztük Bene András* alispánt (Vice Ispánt), Dobay László* jegyzőt (Nótáriust) szidta, s megölésükkel fenyegette őket, amiért elégtételt kérnek. Az 5. pontra adott válasz: Ilyen ügyekben a vármegye forduljon az ott lé­vő vezénylő generálishoz (commendirozó Generalis), ha azzal nem elégedné­nek meg, akkor a hadi törvény által rendezzék az ügyet. 6. pont: A vármegye tisztségviselői (N. Vármegyének Tisztei; ö kglknek) job­bára falun laknak, de jobban tudnák a vármegye ügyeit intézni, ha Gács vá­258

Next

/
Oldalképek
Tartalom