Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)
362. Nógrád vármegye folyamodványa Bercsényi Miklóshoz Bercsényi válaszaival a katonák kihágása, az adó, a hajdúállítás, a beszállásolás, a vármegyei tisztségviselők Gácsra költözése és Asguthy László adója ügyében (Ungvár, 1709. március 21.)
Dobrocsot, Vámosfalvát, Lónyabányát teljesen kifosztotta, nem tudnak adót fizetni, annak elengedését kérik, amiről Bercsényi tájékoztassa Gellén Gergely pénztárnokot (Cassirer uramnak). A 2. pontra adott válasz: A kiadott utalványok összege nem haladja meg a vármegye adóját: Ebeczky Istvánnak (uramra) 10 000 forint, Balogh Istvánnak 4000 forint jár. Az említett összegen felül kifizetett összeg nem számít bele a két utalvány összegébe, de erről már korábban kapott utasítást a tartományi hadbiztos és a pénztárnok is. 3. pont: A sárospataki országgyűlés* (Pataki Conventus) határozata értelmében a vármegyének 876 hajdút kell kiállítania. Bercsényi parancsára Zsámboki Nagy István* (Zsámboky István uram) élelmiszert szállíttatott Érsekújvárra {Újvárban), más élelmiszerek mellett bort, például egy helyről 200 akót, sok szalonnát, de ezeket nem kellett volna adniuk, hiszen csak búza, zab és hús adásával tartoznak, amit azonban duplán szedtek be. A 3. pontra adott válasz: A sárospataki országgyűlésen* (N. ország Gyűlésében) kellett volna tiltakozni az ellen, hogy hajdúk, s 600 000 forint kiállítását a vármegyékre terhelték. Az Érsekújvárra (Újvárban) szállított élelmiszert az előző évi hátralékban lévő adóba számítják bele, amennyiben nem volna a vármegyének hátraléka, akkor az elégtételt Darvas Ferenc (uram) tartományából fogják biztosítani. 4. pont: Nagy kárt okoz a parasztságnak a beszállásolás, hiszen arról a katonák nem tudósítják a vármegyét, maguk választják ki szálláshelyüket, nem keresik meg a hadbiztost, s nyugtát sem adnak. Például hozzák Somogyi Ferenc ezredes hadnagyát, Fúró Sámuelt (T. N. Vtzlö; uram; Colonellus Hadnagyja; uram), akinek katonái beszállásolták magukat Kislibercsén (Kis Libercsére), és Dobay László* (Dobai uram) jegyző (Nótárius), házába mentek, ahol a házigazda szolgáit megverték, anyját és feleségét káromolták. A vármegye elégtételt kért a hadnagytól, aki meg is ígérte azt, de nem teljesítette. A 4. pontra adott válasz: Bercsényi szorgalmazza, hogy a beszállásolt katonák mellé küldjenek hadbiztost (Commissarius), aki az ellátásukról gondoskodik. Küldjenek hadbiztost Bottyán János generális (Generalis uram) seregéhez is, amiről már írt a generálisnak is. A Fúró Sámuel katonáinak kihágását Ebeczky István brigadéros (Brigadiros; uram) fogja orvosolni. 5. pont: Zsámboki Nagy István* (Zsámboki uram) a vármegye tisztségviselőit (vgye Tiszteit), köztük Bene András* alispánt (Vice Ispánt), Dobay László* jegyzőt (Nótáriust) szidta, s megölésükkel fenyegette őket, amiért elégtételt kérnek. Az 5. pontra adott válasz: Ilyen ügyekben a vármegye forduljon az ott lévő vezénylő generálishoz (commendirozó Generalis), ha azzal nem elégednének meg, akkor a hadi törvény által rendezzék az ügyet. 6. pont: A vármegye tisztségviselői (N. Vármegyének Tisztei; ö kglknek) jobbára falun laknak, de jobban tudnák a vármegye ügyeit intézni, ha Gács vá258