Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)
360. Géczy Gábor levele Nógrád vármegyéhez a helytartó parancsáról (Gyöngyös, 1709. március 11.) - 361. II. Rákóczi Ferenc levele Nógrád vármegyének az általános nemesi felkelésről (Munkács, 1709. március 18.)
ta, hiszen azokat elő sem adta, hanem magatartásáért. Kéri a vármegyét, ne vegye pártfogásába a részeges hadbiztost. Noha őt fölöttesei a vármegyéhez képest többre becsülik, mégis hajlandó elégtételt adni a hadbiztosnak, ha megmondják, hogyan tegye. NML XTV-3. C-5/8. 49-51. Magyar és latin nyelvű irat. A levelet Szécsénybe küldték. 360. Géczy Gábor levele Nógrád vármegyéhez a helytartó parancsáról (Gyöngyös, 1709. március 11.) Géczy Gábor azért nem juttatta el gróf Bercsényi Miklós* helytartó (mlgos Locumtenens kglmes Urunk ö Excellentiaja) levelét Nógrád vármegyéhez, mert nem gondolta, hogy Érsekújváron (Újvárban Postírungba) olyan későn fogják leváltani. A jelen levelet Szörény Ferenc ezredebéli kapitány (Kapitány uram) által küldi teljeskörű felhatalmazással úgy, hogy a vele küldött helytartói levélből kiderül, miből fizessék ki az l-l tallérokat. NML XIV-3. C-5/8. 52-53. Magyar és latin nyelvű irat. Közgyűlés előtt 1709. március 25-én, ahol az esküdt jegyző (per Juratum Notarium) olvasta fel. 361. II. Rákóczi Ferenc levele Nógrád vármegyének az általános nemesi felkelésről (Munkács, 1709. március 18.) II. Rákóczi Ferenc* (F. P. Rákóczy) közli, hogy a sárospataki országgyűlésen* (Pataki Gyűlés; Sáros Pataki gyűlésnek) tárgyalták a fegyverszünet lehetőségeit, s majdnem békét is kötöttek, de a korábbiakhoz hasonlóan a Habsburgház (Austriai Háznak) nem tartotta be a fegyverszünetet. Tolvay Gábor serege a Dunántúlon kihasználta, hogy a fejedelmi seregek megszüntették hadászati tevékenységüket, s beljebb nyomultak, s a dunántúli előrenyomulással, a trencséni (Threncsényí) csatával és a haza árulóinak elpártolásával dicsekednek. Minderről a fejedelem értesíteni kívánja az ország rendjeit, köztük Nógrád vármegyét, s emlékeztetni akar a sárospataki országgyűlés* határozatára. A (vezérlő fejedelmi) hatalmánál fogva elrendeli, hogy mihelyt utasítja a vármegyét, akkor azonnal jelenjenek meg a vármegye fegyveresei a fejedelem táborában. A vármegye a fejedelmi parancsot a saját hatáskörében hirdesse ki, s rendeljen el általános nemesi felkelést úgy, hogy követke256