Szirácsik Éva: „Rákóczy levelek”. Nagy Iván Rákóczi-kori iratmásolatainak regesztái a Nógrád Megyei Levéltárból - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 46. (Salgótarján, 2005)

152. II. Rákóczi Ferenc levele Nógrád vármegyéhez a kért katonák kiállításáról és a szökevények visszaküldéséről (Galgóc, 1704. december 21.)

109,5 portát állapított meg, ahogyan Darvas Ferencnél*, Darvas Jánosnál* (Darvas uraimnál) és másoknál is szerepel. 2, A vármegyében Turopolya, Felsőtiszovnyik (Felső Tiszovnyik) és Poltár (nevű faluinak) nagy részét tűz pusztította el, a gabonájuk is jobbára elégett. A helyiek még a saját ellátásukat sem tudják megoldani. Kérik II Rákóczi Ferencet* (méltóságos fejedelem, nékem kegyelmes uram; nsgod fejedelmi méltósá­ga), hogy az említett települések adóját engedje el addig, amíg a falvakat helyre nem állítják. Megjegyzések az 1-2. pontra: Az országgyűlésen fogják újra meghatá­rozni az adóköteles porták számát a többi vármegyében is. 3, A dunaföldvári sáncot (földvári sánczot) a vármegye 500 embere őrizte az előző év telétől, más szomszéd vármegyének ilyen nagy terhe nem volt, ezért kérik a fejedelmet, hogy mérsékelje a vármegye által újonnan kiállítan­dó hajdúk számát, amihez több időt is kérnek. A fejedelem állapítsa meg a hajdúk havi fizetését. 4, A nemesség nem képes egyszerre hadakozni és pénzt kiállítani, ezért kérik a nemesség hazaküldését. Megjegyzések a 3-4. pontra: A lovas és gyalogos katonák (lovast és gyalo­got) előzőleg meghatározott létszámához tartsa magát a vármegye. A galgóci várban (In arcé Galgócz) kelt megjegyzéseket Pápai (Papai) Já­nos írta II. Rákóczi Ferenc* (Suae Serenitatis) utasításai alapján, s kizárólag ő látta el aláírásával. NML XIV-3. C-5/5. 251-252. és 256. Magyar és latin nyelvű irat. Közli: Szirácsik, 2004. 223-225. 152. II. Rákóczi Ferenc levele Nógrád vármegyéhez a kért katonák kiállításáról és a szökevények visszaküldéséről (Galgóc, 1704. december 21.) II. Rákóczi Ferenc* (F. P. Rákóczy) megállapítja, hogy korábban Nógrád vár­megye valamennyi rendje az igaz ügy érdekében szívesen állt hadba, most pedig, hogy a hadakozás a kívánatos végéhez közeledik, a vármegye ne­mességének buzgósága alábbhagyott, ha a fejedelmi táborban megjelennek is. Akadnak olyanok is, akik maguk helyett zsoldosokat, fegyverfogásra al­kalmatlan, fegyvertelen gyerekeket küldenek, illetve magánhasznot hozó tisztségviselésre hivatkozva sem személyesen, sem zsoldos által nem fog­nak fegyvert, csak néhány szegény nemes sínylődik a zsoldosokkal a vár­megye zászlója alatt. A fejedelem inti, és egyben kényszeríti is a vármegyét, hogy a korábbi utasítása értelmében állítsa ki a meghatározott számú lovas 135

Next

/
Oldalképek
Tartalom