Szirácsik Éva: A nemes vármegyének kezéhez… II. Rákóczi Ferenc levelei és Nógrád vármegyei visszhangjuk I. 1703–1705 - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 44. (Salgótarján, 2004)

39. II. Rákóczi Ferenc levele Nógrád vármegyéhez Usz Ferenc hadbiztossá való kinevezéséről, a havi természetbeni szolgáltatásokról, a portális gyalogság kiállításáról és a bűnözők üldözéséről (Érsekújvár, 1704. november 13.)

39. IL Rákóczi Ferenc levele Nógrád vármegyéhez Usz Ferenc hadbiztossá való kinevezéséről, a havi természetbeni szolgáltatásokról, a portális gyalogság kiállításáról és a bűnözők üldözéséről (Érsekújvár, 1704. november 13.) II. Rákóczi Ferenc azt a rendszabályt vezeti be, hogy a hadbiztosságot kerületékre osztja, Usz Ferencet kinevezte Borsod, Gömör, Heves, Külső-Szolnok, Csongrád, Pest-Pilis-Solt, Nógrád, Kis-Hont, Zólyom vármegyék hadbiztosává, hogy a termé­szetbeni adó felosztásában és beszolgáltatásában bekövetkezett zavarokat megszűn­tesse. Nógrád vármegyét értesíti, hogy az általános felosztás szerint havonta mennyi élelmiszert kell kiállítania, vagyis 756 kassai köböl, 1134 pozsonyi mérő bú­zát, 126 mázsa húst, vagy minden mázsa húsért 4 magyar forintot, 1386 kassai kö­böl, 2109 pozsonyi mérő zabot. A hadbiztos gyűjtesse össze a természetbenieket a vármegyében felállítandó hadi raktárakba, ahol azt megsütve utalja ki a hadi lista szerint a fejedelmi, vagy az oda vezényelt katonák táborába, hogy a kerületi biztos megelőzze a hadsereg okozta károkat. A vármegye magára vállalta, s részben teljesí­tette is, hogy minden porta után tíz-tíz gyalogost állít ki felfegyverezve, jól felszerel­ve, akiket két hét alatt küldjenek a fejedelmi táborba. A gyalogosok fizetése hónapon­ként 3 rajnai forint. A vármegye a leendő gyalogság fizetése érdekében nevezzen ki olyan adószedőt, aki a gyalogságnak járó mennyiséget beszedi. A fejedelem értesült arról, hogy vannak, akik tolvajok lettek, a hadseregből elszökve otthon laknak. Mindezek miatt a fejedelem utasítja a vármegyét, hogy saját hatáskörében rendel­kezzen arról, hogy a járásokat, az ott lévő parasztságot kapitányságokra, hadnagysá­gokra bontva folyamatosan ügyeljenek arra, hogy a települések határaiban lopás, vagy más kihágás esetén a szomszéd település lakói, vagy a vármegye kapitánya, il­letve más erre rendelt tiszt tudomására hozva segítsék a tolvajok akár több települé­sen keresztül való üldözését és elfogását. Akik elmulasztják a segítségadást, s azok miatt a tolvajok által megkárosítóitokat veszteség éri, azok azt érdemük szerint meg­büntetve térítsék meg az okozott kárt. Ill[ustrissi]mi, R[evere]nd[issi]mi, a[dmodu]m R[everejndi, Sp[ectabi]les, m[a]g[nifi]ci, ac g[ene]rosi D[omi]ni, egregíi item, et nobiles, amíci nobis ob­s[e]r[vandis]s[i]mi, honorandi, et dilecti! 1 Salutem, et omnem prosperítatem. 2 A midőn Isten ö szent felsége nemze­tünknek utolsó romlásával köszködő sorsát sok esztendőktűi fogva szemlél­vén látná, hogy nem volna senki a ki ügyét kezére venné, ellenségeink ke­gye tlenöl sanyargató uralkodása alul fölszabadítaná, edgy ed ül fegyverbe öltözik, nemzetséges elfélemlett régi bátorságunkat magadgya, szívónkét 1 Méltóságos, főtisztelendő, tisztelendő, tekintetes, nagyságos, nemzetes, vitézlő, ne­mes urak és leginkább becsült, tisztelt és kedvelt barátaim! 2 Köszöntésünket és szerencsekívánatunkat! 203

Next

/
Oldalképek
Tartalom