A társadalomtörténet-írás helyzete hazánkban. Ipar és társadalom a 18-20. században - A Hajnal István Kör- Társadalomtörténeti Egyesület 10., jubileumi konferenciájának előadásai. Salgótarján, 1996. augusztus 22-23. - Rendi társadalom, polgári társadalom 10. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 41. (Salgótarján-Budapest, 2003)

Munka és munkaerő egy iparosodó társadalomban - Polyák Andrea: A szakképzetlen munkaerő Pestre történő vándorlása a 19. század második felében

A szakképzetlen munkaerő Pestre történő vándorlása 203 nyugati felére gyakorolt komoly hatást, illetve saját megyéjére, melynek központ­ja volt. De nem csak a képzetlen munkaerő migrációjában érvényesült ez a ten­dencia, hanem a Pestre történő migráció egészével foglalkozó szakemberek is erre a megállapításra jutottak. 8 A Clark és Souden által felállított négy migrációs típus mindegyike képvi­selteti magát a betegkönyvben. Helyi vándoroknak tekinthetjük a Pest megyéből érkezőket, akik a megye legnagyobb városában próbáltak szerencsét és boldogu­lást találni. A karriermigránsok tipikus megtestesítői a legények és inasok, akik szakmai képzésük részeként jöttek a fővárosba. A visszatérő vándorok azok a cse­lédlányok, akik kelengyéjük vagy hozományuk megszerzése érdekében indultak a nagyvárosba munkát vállalni és a sikeres férjhezmenetel reményében tértek vissza a szülőfalujukba. Végül a láncszerű vándorlás (chain migration) azoké a vándoroké, akik rokonaik, barátaik hívására érkeztek a városba munkát, jobb megélhetést találni. Ok tetten érhetők azokban a rovatokban, mikor az állandó lak­címnél a testvér, sógor neve (és a hozzátartozó rokoni foka) szerepel, illetve mikor a legközelebbi hozzátartozóként a már Pesten élő testvért diktálják be a beteg­könyvbe. Természetesen nincsenek tiszta típusok, minden egyes személynél többféle ok játszhatott közre a Pestre költözésben, és egy személy többféle típusba is besorolható. Összefoglalva megállapítható, hogy elsősorban magányos (nőtlen, özvegy), többségében fiatal ember érkezett a fővárosba. Hogy bekerültek a közkórházba az azt bizonyítja, hogy nem sikerült letelepedniük, gyökeret ereszteniük a főváros­ban: nincs családjuk, aki ellássa, ápolja őket, kórházi betegellátásra szorulnak. Se az első családalapítási kísérlet (a nem házasok esetében) illetve az újraalapítási kí­sérletek (ha egyáltalán voltak ilyenek), nem jártak sikerrel. Alátámasztja ezt az ál­lítást az is, hogy még 20-25 év múlva is pontosan feltüntetik azt, hogy hány évvel ezelőtt érkezett a beteg Pestre. Valahol ez azt jelzi, a betegek számontartják mióta vannak itt, nem érzik magukat a városba tartozónak és a főváros se fogadja be őket maradéktalanul. Úgy tűnik a társadalom egyre jobban bezárul, struktúrája meg­merevedik, nem képes befogadni az újonnan érkezőket, illetve csak peremhelyze­teket képes biztosítani számukra (mint a napszámos létből kifejlődő ipari prole­tariátus), ahonnét szinte lehetetlen a kitörés, a társadalmi hierarchia magasabb lépcsőire való feljutás. Vizsgálatom természetesen nem lehetett teljes, hiszen az egészből csak egy kis szeletet ragadtam ki, mégis kiindulópontja lehet egy nagy átfogó munkának, amely alátámaszthatja, kiegészítheti a kortárs írók és a témával foglalkozó (sajnos igen gyér) szakirodalom megállapításait. 8 THIRRINGG. 1893. 246.

Next

/
Oldalképek
Tartalom