Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

507. b) A Budapesti Rendőr-főkapitányság fegyverszakértői véleménye a salgótarjáni sortűz körülményeiről – Salgótarján, 1956. december 14.

507. b) A Budapesti Rendőr-főkapitányság fegyverszakértői véleménye a salgótarjáni sortűz körülményeiről Salgótarján, 1956. december 14. Budapesti Rendőr-főkapitányság 118/1956. Tudfományos] Tech[ni­Bűnüldözési és Kör[özési] Osztály kai Alosztály] Tudományos Technikai Alosztály Országos Rendőr-[fő]kapitányság Tárgy: Fegyverszakértői vélemény Budapest a s[algó]tarjáni események tisztá­zásához. Salgótarjánban, [az] 1956. december 8-án 10 és 12 óra közötti időben történt és a megyei főkapitányság előtt lezajlott események tisztázása ügyében megjelentem a mai napon a helyszínen, és fegyverszakértői szempontból a következőket észleltem: Legelőször a főkapitánysággal szemben lévő Rákóczi út 97. sz. bérház ut­cai homlokzatát vizsgáltam meg. Az aránylag új építésű, szempernovás[?] vakolású kétemeletes ház homlokzatát sok pon[t]szerű vakolatleválás borí­totta. Ezek [a] vakolathiányok nagyobbrészt embermagasságban észlelhe­tők, és főleg a bejárati ajtók körül, valamint a pinceablakoknál, de eloszolva a homlokfal többi részén is, mind a két emelet magasságában is tapasztalhatók. Sérüléseket találtam több ablakon és a háztető cserepein is nagy számban. A vakolathiányokat közelebbről megvizsgálva, [azokat] nagyjából kör alakúnak, közép felé tölcséresen bemélyedőnek és rendszerint a téglafalban végződőeknek találtam. [Az] egyes hiányok átmérője 8-10 cm, mélységét a vakolat vastagsága határozza meg. Egymás közelében helyenként több va­kolatleválás is volt, mely egybeszakadva nagyobb területű vakolathiány[t] okozott az épületen. Az ablakok üvegein ugyancsak kerek alakú, 8-20 mm átmérőjű folytonossági hiányokat érzékeltem. A szoba felőli részükön kagy­lós, kerek alakú leválások vannak. A dupla ablakok belső üvegein az átüté­sek nagyobbrészt magasabban vannak az elsőknél, 780 de vannak olyan át­ütések is, melyeknél a belsők vannak alacsonyabban. Ezen észleletekből azt állapítottam meg, hogy a vakolathiányok, [az] ablak- és tetősérülések löve­dék okozta elváltozások. A lövedékek majdnem merőleges irányból, egy ré­szük alulról felfelé, legkisebb részük felülről lefelé irányult. Azaz a külsőknél. 472

Next

/
Oldalképek
Tartalom