Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

437. Nógrád Megye Munkástanácsának a kormányhoz intézett követeléseit, illetve az annak kedvezőtlen fogadtatása esetére tervezett kétnapos sztrájkra való felhívást tartalmazó röpirata – Salgótarján, 1956. december 2.

nak, aki kétszoba-összkomfortos lakásban lakik. Nem nézték volna el szó nélkül, hogy kezére akarták játszani a volt tulajdonos vejének épületét, amelyből három, sőt négy kétszoba-összkomfortos lakás alakítható ki. Ezt kiutalták két családnak, Pataiék mellett egy pár hónapja összeházasodott fiatal párnak. Kár, hogy ilyen nevek és indoklások nem szerepelnek az íven. Ennyivel tartozott volna a városi tanács vb az igazságnak. Nógrádi Népújság, 1956. december 2., 1. p. 437. Nógrád Megye Munkástanácsának a kormányhoz intézett követeléseit, illetve az annak kedvezőtlen fogadtatása esetére tervezett kétnapos sztrájkra való felhívást tartalmazó röpirata 434 Salgótarján, 1956. december 2. Nógrád megye üzemi munkástanácsainak! A salgótarjáni események után a megyei munkástanács küldöttsége Budapestre ment, hogy tájékoztassa a kormányt, egyúttal összegezze azokat a helyi követeléseket, amelyeknek teljesítése helyreállíthatná megyénkben a rendet. A megyei munkástanács november 30-án feloszlatott ülése (Id. a 414. számú do­kumentumot) után különböző útvonalakon tudomásunk szerint három küldött­ség is indult a fővárosba, hogy a munkástanács ülésén megfogalmazott követelé­seket közölje a Kádár-kormánnyal. Célba azonban csak a nagybátonyiak Beda Jó­zsef és Jecsmenik Andor által Gyöngyösön keresztül vezetett nyolcfős küldöttsé­ge jutott (tagok: Árokszállási Ferenc, Kiss István, Koczka László, Palotai László, Puskás Gábor és Rusznyák Kálmán), mivel a másik két küldöttséget a karhatal­misták feltartóztatták. Beda József és társai a fővárosban először a Nagy-buda­pesti Központi Munkástanácsot keresték fel. Ezt követően mentek a Parlament­be, ahol a megyei munkástanács november 30-án megfogalmazott követeléseit kívánták átadni a kormánynak. A küldöttséget azonban Kádár helyett csak egy kormánytisztviselő fogadta, akinek egy négy pontból álló ultimátumot nyújtot­tak át, majd közölték vele, hogy amennyiben követeléseiket legkésőbb december 3-án reggel 7 óráig nem teljesítik, úgy a megyében általános sztrájk lesz. Ezt a megyei munkástanáccsal előre nem egyeztetett ultimátumot Szabó Ervin, a me­gyei munkástanács elnöke a Jecsmenik Andorral történt parázs vita után 48 órás figyelmeztető ülősztrájkká szelídítette, s így az iparmedence munkásai csak de­cember 3-án és 4-én sztrájkoltak. (NML XXV. 68/1957. Tárgyalási jegyzőkönyv.) 305

Next

/
Oldalképek
Tartalom