Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)
306. A Salgótarjáni Acélárugyár Nagyüzemi Munkástanácsa megbízólevelet ad ki az Ózdon a munka felvételéről tárgyaló dolgozói részére – Salgótarján, 1956. november 17. - 307. Borsosberényben a végrehajtó bizottság és a forradalmi nemzeti bizottság közös ülésén felmentik állásából a vb-elnököt, megerősítik a nemzetőrséget, valamint szorgalmazzák az árdrágítók elleni fellépést – Borsosberény, 1956. november 17.
Jelen vannak: Baráth István vb-titkár, Szorcsik József, Csobánszki Lajos, Szorcsik András vb-tagok, valamint Funk János, Benkó Ferenc, Kovács Károly, Hinger János, Mészáros Alfonz, Móricz József, Móricz István, Gömör Ferenc, Fábián Gábor, Busái János, ifj. Dobsonyi József és Gergely István, a forradalmi nemzeti bizottság elnöke. Távol [maradtak]: Szandai István vb-elnök, Szabó Márton és Mazsári Imre vb-tagok. [A] vb-titkár megállapítja, hogy a végrehajtó bizottság, valamint a forradalmi bizottság 89 többségben jelen van, és az ülést határozatképesnek nyilvánítja, majd ismerteti a napirendi ponto[ka]t. Napirend: Tárgy: 1. Szandai István vb-elnök felmentése az elnöki megbízatása alól, valamint javaslatba hozatala egy másik személynek a vb-elnöki teendők ellátására. Előadó: Baráth István vb-titkár. 2. Egyebek tárgyalása: a) Helyi nemzetőrség megerősítése. b) Feketézők megfékezése községünk területén. Előadó: Baráth István vb-titkár. 1. [A] vb-titkár az első napirendi pontban az alábbiakat ismerteti: „Mielőtt a tárgy lényegére [térnék], röviden ismertetni kívánom a végrehajtó bizottság és a forradalmi nemzeti bizottság szerepét. Ugyanis a fennálló tanácstörvény értelmében a tanács és annak végrehajtó bizottsága - úgy, amint az elmúlt időszakokban - létezik, és feladata, hogy közigazgatási feladatát a legpontosabban ellássa. A forradalmi nemzeti bizottság, mely egy ideiglenes szerv, arra van hivatva, hogy ezen átmeneti, forradalmi időszakban a legmesszebbmenőkig támogassa a tanács, illetve annak végrehajtó bizottságának munkáját, a dolgozók legszélesebb rétegeinek kívánsága szerint. Az egymásnak eléggé ellentmondó források szerint október 27-én délelőtt 9 óra tájban felvonulás volt a faluban, majd kb. 10 órakor egy 40 fős csoport részvételével - Szlávik Ferenc mikrofonon és kiértesítés útján történt szervezését követően a községházán megválasztották a forradalmi nemzeti bizottság vezetőségét és tagjait. Déli 12 órára Funk János tanító újabb nagygyűlést hirdetett a templom, illetve az iskola elé, amelyen már a felső tagozatos diákokkal együtt kb. 150 fős tömeg jelent meg. Itt a tanácsházán megalakult forradalmi bizottságot oly módon választották újjá, hogy a délelőtt elfogadott tagok neveit felolvasták, s azokra a jelenlévők igennel vagy nemmel szavaztak. így a délelőtt megválasztottak közül kiesett pl. Raj László, a Borsosberényi Állami Gazdaság igazgatója, míg Busái Jánost és Fábián Gábort beválasztották a bizottságba. A bizottság elnökévé még délelőtt Gergely Istvánt, titkárává pedig a második gyűlésen a volt vb-titkárt, Busái Jánost választották. (TH 0-15325/9. 143-151. p.) 79