Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

519. Karancsság Község Tanácsa titkos szavazással választja meg a vb elnökét, elnökhelyettesét és új tagjait – Karancsság, 1956. december 28.

sági épülete elől egy kézigránátot 806 dobott a főutcára a tömeg közé, mely kézi­gránáttól több ember megsebesült, 807 majd a kézigránátja által megsebesített személyeket a gépkocsikra segített felrakni, hogy ezzel álcázza cselekményét. Az eldobott kézigránát eldobása után szólaltak meg a fegyverek 1956. december 8-án. Ferencz István a bűncselekmény elkövetését beismerte, melyet tanúk is bizonyítanak. A rádióban való közlést engedélyezem. Megyei kapitányság vezetője: Szabó Gábor s. k. (Szabó István r[endőr] őr[na]gy h[elyett]) Féloldalas, gépelt tisztázat, saját kezű hitelesítéssel - NML PA 33. f. l.fcs. 3. ő. e. 519. Karancsság Község Tanácsa titkos szavazással választja meg a vb elnökét, elnökhelyettesét és új tagjait Karancsság, 1956. december 28. Jegyzőkönyv Készült Karancsság Község Tanácsának 1956. évi december hó 28-án 10 óra­kor tartott üléséről. A tanácsülés helye: [a] tanácsház[a]. Jelen vannak: Gyüre János, Gyüre Miklós, Barta János, Barta Istvánné, Új Andrásné, Bali Ferenc, Új János, Dropcsa József, Jánosik István, Tóth Sán­dor, Barta Lajos, Dombóvári József, Jánosik Mihályné, Kovács Lajos, ifj. Bar­ta Lajos, Csonka Zoltán és Bene János tanácstagok, Lantos László és Jancsó Miklós járási tanácskiküldöttek és Altmann László h[elyettes] vb-titkár. A nyilatkozat eredeti szövegében csehszlovák gyártmányú kézigránátot szerepelt, melyből a jelzőt utólag kihúzták. Amint már említettük: a hanggránát senkit sem sebesített meg, ráadásul azt Fe­renc István csak az után dobta el, hogy a karhatalmisták belelőttek a tömegbe. Ld. még az 521. számú dokumentumot. 489

Next

/
Oldalképek
Tartalom