Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

495. A szovjet városparancsnok és a megyei rendőrkapitány a salgótarjáni sortűz áldozatainak zavargásoktól mentes eltemetésére kéri a lakosokat – Salgótarján, 1956. december 9.

495. A szovjet városparancsnok és a megyei rendőrkapitány a salgótarjáni sortűz áldozatainak zavargásoktól mentes eltemetésére kéri a lakosokat Salgótarján, 1956. december 9. A szovjet katonai parancsnok és a megyei rendőrkapitányság vezetőjének felhívása! 711 Nógrád megyében és konkrétan annak székhelyén, Salgótarjánban, 1956. december 8-án délelőtt ellenforradalmi fasiszta elemek több becsületes em­bert halálba kergettek. Az ellenforradalmárok, akik a Horthy-rendszert akarják visszaállítani, még mindig nem látják be, hogy népellenes tevékeny­ségük hiábavaló. Az általuk halálba kergetett emberek temetése a közeli na­pokban meg fog történni. Értesülésünk szerint a Salgótarjánban megbúvó fasiszta elemek a temetést saját céljaikat szolgáló újabb nagy tüntetésre és fegyveres provokációra akarják felhasználni. Ezért a rend és nyugalom, a fegyveres provokáció elkerülése érdekében fel­hívjuk az elesettek hozzátartóit és Salgótarján lakosságát [a következőkre]: Minden elesettnek a hozzátartozója saját családi és rokoni környezetével együtt, csendben végezze el a temetést! Ne engedje családi és rokoni kör­nyezetébe befurakodni a provokátorokat, akik előidézték szeretteik halálát! Tekintve, hogy Salgótarjánban rendkívüli állapot, kijárási és gyülekezési tilalom van érvényben, felhívjuk az elesettek hozzátartozóit és a város dol­gozóit, hogy semmilyen közös vagy tömeges temetést nem engedélyezünk, ami esetleges provokációk nyomán újabb véráldozatot követelne. 712 Salgótarján, 1956. december 9. megyei rendőrkapitányság szovjet város vezetője katonai parancsnok 713 A röplap tetejére kézzel, piros tintával rávezetve: „Flontos] közlemény", majd alat­ta ceruzával írva: „A reggeli adásnál is többször beolvasni." Mindez arra utal, hogy a röplap szövegét a helyi rádióban is közzétették. Ezt bizonyítja a röplap hátolda­lán látható kézírásos feljegyzés is: „Rádió azonnal adja le." {olvashatatlan aláírás s. k] őrnagy. - A röplapnak két, eltérő szedésű változata is fennmaradt. A statárium miatt természetesen sem a megyeszékhelyen, sem a megye más tele­pülésein nem tartották meg a Nagy-budapesti Központi Munkástanács által de­cember 11-én 0 órától december 12-én 24 óráig meghirdetett 48 órás sztrájkot. Helyesen: szovjet katonai városparancsnok. 438

Next

/
Oldalképek
Tartalom