Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

489. A salgótarjáni szovjet városparancsnoknak és a megyei rendőrkapitánynak a salgótarjáni sortűz után kiadott parancsa, amelyben kijárási tilalmat rendelnek el és feloszlatják a Nógrád Megyei Munkástanácsot – Salgótarján, 1956. december 8.

Dolgozók! Városunk területén súlyos helyzet állt 670 elő. Az ellenforradalmárok bűnös tevé­kenysége oda vezetett, hogy beszennyezték a magyar nép jogos követeléseit. 671 Fel­hívunk benneteket, ne hallgassatok az ellenforradalmárokra, akik a régi Horthy­rendszert akarják a nyakatokra visszahozni, akik nem békés alkotómunkát akar­nak, hanem vérontást! A szovjet katonai parancsnokság és a rendőrség felszólít benneteket, 672 őrizzétek meg nyugalmatokat! Ne hallgassatok azokra, akik tovább­ra is a vérontást akarják! A rend helyreállítása érdekében megparancsolom: 1. Azonnali hatállyal a város területén kijárási tilalmat rendelünk el. A vá­rosban csak élelmiszer-szállítás és elsősegélynyújtás céljából közleked­hetnek gyalogosok és járművek. 2. Az, 673 aki este hét óra után az utcán mozog és 674 a katonai 675 karhatalmi járőrök 676 utasítását nem hajtja végre, 677 tüzet nyitnak. Aki a fenti utasításunkat maradéktalanul nem tartja be, velük 678 szemben a legszigorúbb intézkedéseket fogjuk alkalmazni. Tekintettel arra, hogy az ellenforradalmi szervezkedés fő irányítója az un. megyei munkástanács 679 volt, a tanácsot 580 azonnali hatállyal feloszlatjuk. 681 Salgótarján, 1956. december 8-án megyei rendőrkapitányság szovjet katonai vezetője városparancsnok halálesetek és a sebesülések nagy része mai ismereteink szerint ezen utóbbi helyen történt. A sebesültekre vonatkozóan Id. a 523. a-b) számú dokumentumokat. 670 Eredetileg a fogalmazványban az áll szó szerepelt. 671 A fogalmazványban a pont helyett vessző volt, s így folytatódott a mondat: amelyet október 23-a előtt voltak Ezt az egyébként értelmetlen mondatrészt utólag tintával kihúzták. 672 A fogalmazványban itt még szerepelt: maradjatok nyugodtan. Ezt azonban utólag tintával ugyancsak kihúzták, s helyette a hogy szót szúrták be, de a röplapon ez a beszúrás már nem szerepel. 673 Helyesen: arra, amelyet utólag be is szúrtak fogalmazványba, ennek ellenére a röplapon csak az az szó szerepel. 074 Utólag, tintával írták be az és kötőszót a fogalmazványba. 675 Az eredeti fogalmazványban itt szerepelt az és kötőszó is, sőt tintával odaírták az a névelőt is. A végleges változatból azonban mind a kötőszó, mind pedig a névelő kimaradt. 675 A fogalmazványban a szöveg így folytatódott: felszólítás után tüzet nyitnak. 677 Az utasítását nem hajtja végre betoldás utólag, kézírással került a szövegbe. 678 Helyesen: azzal. 679 A fogalmazványban megyei munkástanács helyett nemzeti bizottság szerepelt. 680 A fogalmazványban a tanács helyett szintén nemzeti bizottságot írtak. 681 A fogalmazványban szerepelt még az alábbi mondat is: A nemzeti bizottság tagjai­nak letartóztatását azonnal elrendeljük. Ezt a mondatot utólag tintával kihúzták. 425

Next

/
Oldalképek
Tartalom