Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)
476. Mindszenty József forradalomban játszott szerepét elemzi a Nógrád megyei sajtó munkatársa – Salgótarján, 1956. december 8.
non alapuló szocialista építéssel végezni fognak, egyben a népi hatalomnak véget vetnek. Mindszentyt is - mint a polgári restauráció más vezető politikusát - óvatosságra késztette az a körülmény, hogy a szovjet csapatok Budapest határában voltak és hírek érkeztek új szovjet egységek érkezéséről. Ezért kerülte a részletekre kiterjedő állásfoglalást. „Szózatom más részletekre tudatosan nem terjed ki - szólt ő -, mert amit mondottam, világos és elég." Világos és elég volt az előbújó bukott tőkések, földbirtokosok és más reakciós elemek számára. Még nem rukkolt elő a földreform visszacsinálásának „részletével", az államosított vállalatok visszaadásának „részletével" sem, mert a néppel ezt még tudatosan nem akarta közölni. A fenyegetést azonban nem mellőzte a bíboros úr. Hangsúlyozta, hogy a „törvényes felelősségre vonásnak minden vonalon" be kell következnie. Nem más ez, mint általános hadjárat meghirdetése a proletárhatalom harcosai ellen. Ebből és félig kimondott restaurációs állásfoglalásából is egyértelmű volt, az ellenforradalom nyílt szószólója lépett fel egyházi köntösben a politikai életben. Megértették ezt nemcsak a volt bankárok, gyárosok és földbirtokosok, hanem a nép legöntudatosabb része is. Mindszenty fellépése nem egy személy jelentkezése. Ez időben „Katolikus Néppárt", „Demokrata Néppárt", „Keresztény Front", „Jézus Szíve Szövetség", „Keresztény Ifjúsági Párt" különböző keresztény ifjúsági szervezetek, a horthysta „pártonkívüli" cserkész szervezet stb., stb. jelentkezett már a politikai és társadalmi életben. A horthysta ellenforradalmi erők egyre nyíltabb támadásra indultak a politikai vezető szerepért, félretaszítva a polgári restaurálás demokratikusabb csoportjait. Politikai céljaik biztosítására megszervezték fegyveres különítményeiket. De előtérbe nem ezeket, hanem a bíborost állították, akinek révén a vallásos tömeg megszervezésére is, számítottak. Mindszenty jelentkezése azonban figyelmeztetés volt azok számára, akik a népi hatalom megszilárdításáért, de egyben annak megvédéséért küzdöttek. Mindszenty fellépése jeladásféle is lett: ellentámadásba kell menni a burzsoá restaurátorok ellen, a népi hatalom megvédelmezéséért. Nógrádi Népújság, 1956. december 8., 4. p. 409