Á. Varga László - Pásztor Cecília: AZ 1956-os forradalom Nógrád megyei okmánytára II/2. 1956. november 14.–1957. január 16. - Adatok, források és tanulmányok a Nógrád Megyei Levéltárból 37. (Salgótarján, 2002)

472. A Tarjáni Acélakarat cikkírója válaszol a forradalom egyes vezetőit lejárató röplapokra – Salgótarján, 1956. december 8.

Feladatuk lesz tehát, hogy a helyes módon, összetartva a dolgozókat, egységben oldják meg azokat a komoly feladatokat, melyek a szabad szak­szervezetek előtt állnak. [Fehérné] 642 Tarjani Acélakarat, 1956. december 8., 2. p. 472. A Tar jani Acélakarat cikkírója válaszol a forradalom egyes vezetőit lejárató röplapokra 643 Salgótarján, 1956. december 8. A gyalázkodó röplapok és akik írják Napok óta röplapok tartják izgalomban a város dolgozóit. Nem azért hábo­rog a munkásság, mert helyt ad a röplapokon közölt „igazságnak", hanem azért, mert vannak egyének, akiknek az a fő foglalkozásuk és törekvésük, hogy a város rendjét időről időre provokatív módon megzavarják. Kik ezek az egyének? Amit tudunk róluk: sem nevük, sem jellemük, sem bátorságuk, sem felelősségérzetük nem lehet, mert különben aláírnák nevü­ket is. Ha félelemből nem merik ezt megtenni, akkor gyávák: gyáva népnek pe­dig nincs hazája. Legkevésbé lehet a munkások Magyarországa az övék. Ha pe­dig jellemük körül kell keresni nevük elhallgatásának okát, akkor egyéniségük maga a jellemtelenség. A jellemes ember vállalja tetteiért a felelősséget is. Hátra van még a röplapokban hirdetett „igazság" kérdése. Szó van ott egy téglagyáros fiáról. 644 (Megjegyezzük, teljes családfáját ismerték már évek óta, és mégis vezető funkciókat töltött be a Tűzhelygyárban. Öccsét - aki szintén a „téglagyáros" fia - a párt a Szovjetunióba küldte tanulni.) Vagy nézzük azt, aki­nek „több embert foglalkoztató autószerelő vállalatuk volt, emellett hat gépko­csijuk", 645 bár nagyon felületes kutatás eredménye volt megállapításuk, mert ezt egy hasonló nevű, más személy számláján kellett volna elkönyvelni. A cikk eredetileg aláírás nélkül jelent meg. Azonban -mint már említettük - a lap de­cember 8-án megjelentetni kívánt második számát elkobozták, s arra minden valószí­nűség szerint utólag, a rendőrségi vizsgálati szakaszban írták tintával Fehérné nevét. Ld. még a 355-358. számú dokumentumokat is. Németh Lászlóról van szó, akinek lejáratására Id. a 357. számú dokumentumot. Kecskés Károlyról van szó, akit a 355. szám alatt közölt dokumentumban táma­dott az MSZMP. A vádak cáfolatára Id. a 358. számú dokumentumot. 400

Next

/
Oldalképek
Tartalom